Рішення від 07.02.2022 по справі 460/8294/21

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2022 року м. Рівне №460/8294/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено в призначенні пенсії, оскільки на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має пільгу щодо зменшення пенсійного віку на 5 років.

Ухвалою суду від 29.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу встановлено строк для подання суду відзиву.

27.07.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області подано до суду відзив на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що страховий стаж позивача становить 21 рік 7 місяців 22 дні, страховий стаж для визначення права на призначення пенсії становить 25 років 5 місяців 5 днів. До заяви про призначення пенсії позивач надав довідку за формою №122 від 11.09.2020 №3/2-3658 та від 15.11.1992 №36 про період виконання обов'язків по ліквідації наслідків аварії у 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС у 1988 році. Проте, первинні документи, які слугували підставою для видачі зазначених довідок, до заяви про призначення пенсії не долучено. Вважає, що підстави для призначення із зменшенням пенсійного віку учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС третьої категорії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відсутні (а.с.30-32).

З'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Здовбиця Здолбунівського району Рівненської області (а.с.6-7).

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 12.02.1993 Рівненською обласною державною адміністрацією, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС (категорія 3) (а.с.9).

24.12.2020 позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.10).

Листом Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 16.01.2021 №1700-0304-8/1591 на звернення позивача щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" повідомлено, що підстав для призначення пенсії на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" немає у зв'язку з відсутністю первинних документів, які підтверджують факт роботи безпосередньо в зоні відчуження у 1988 році - не менше 30 календарних днів (а.с.11-12).

Листом від 26.04.2021 №1700-0304-8/18006 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в доповнення до листа від 16.01.2021 №1700-0304-8/1591, повідомило, що особові рахунки по заробітній платі за період з 06.07.1988 по 01.10.1988 для перевірки не надані за відсутністю на зберіганні (а.с.14).

Не погоджуючись з такими відмовами, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон №796-XII).

Відповідно до абз.1 ч.1 ст.55 Закону №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Згідно з п.1 ч.1 ст.55 Закону №796-XII учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році пенсійний вік зменшується на 5 років.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (далі Порядок №22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

З контексту наведених норми можна дійти висновку, що обов'язковою умовою для призначення пільгової пенсії відповідно до ч.1 ст. 55 Закону №796-XII є факт роботи в зоні відчуження протягом певного часу.

Згідно із ч.1 ст.15 Закону №796-ХІІ підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Частиною 3 статті 65 Закону №796-ХІІ передбачено, що посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Відповідно до п. 5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 (чинного на дату видачі посвідчення позивачу), ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія А.

Відповідно до п.10 даного Порядку учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Отже, з аналізу норм ч.3 ст. 65 Закону №796-ХІІ слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Як було встановлено судом, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС (категорія 3), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 12.02.1993 Рівненською обласною державною адміністрацією безстроково.

Доказів скасування або анулювання виданого позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до суду надано не було.

Відповідно до довідки ф. 122 №3/2-365 від 11.09.2020, виданої УМВС України в Рівненській області МВС України ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 29.12.1987 №14970378 і постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 05.06.1986 №665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі Списком №1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173.

ОСОБА_1 виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії у 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС у період: з 09.07.1988 по 31.07.1988 (наказ УВО при УВС Київської області №76 від 25.07.1988); з 01.08.1988 по 31.08.1988 (наказ УВО при УВС Київської області №89 від 30.08.1988); з 01.09. 1988 по 30.09.1988 (наказ УВО при УВС Київської області №105 від 29.09.1988).

Період зазначеної робити до 1 січня 1988 року зараховується до стажу при призначенні пенсії в трьохкратному розмірі, а за період з 1 січня 1988 року по 1 січня 2006 року в полуторному розмірі.

Довідка видана відповідно до матеріалів архівної особової справи ОСОБА_1 №23135 (а.с.15).

Вказані обставини також підтверджуються маршрутним листом молодшого сержанта міліції ОСОБА_1 про участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС знаходився в 30-ти кілометровій зоні ( зоні відчуження), виданим Управлінням поліції охорони в Київській області (а.с.20).

Також в матеріалах справи наявні довідка про заробітну плату для обчислення пенсії №75 від 04.09.2020, видана Управлінням поліції охорони в Рівненській області (а.с.16) та довідкою №С-7аз/43/30/3/01-2021 від 07.06.2021, виданою Управлінням поліції охорони в Рівненській області (а.с.21).

Відповідно до довідки №32 від 15.11.1992 підтверджується, що ОСОБА_1 в період з 06.07.1988 по 01.10.1988 (88 днів) виконував службові обов'язки в 30-ти кілометровій зоні відчуження Чорнобильської АЕС в м.Чорнобиль (а.с.17).

У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що позивачем разом із заявою від 24.12.2020 відповідачу було подано достатньо документів для підтвердження періоду роботи позивача по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Як вже було зазначено судом, відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону №796-ХІІ особам, які працювали територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що страховий стаж для визначення права на призначення пенсії становить 25 років 5 місяців 5 днів.

Тобто, в позивача наявний необхідний страховий стаж для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, внаслідок чого порушив гарантоване державою право позивача на пенсійне забезпечення.

Одночасно, суд зазначає, що відповідно до ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Як було встановлено судом, позивач з відповідною заявою звернувся 24.12.2020. Тому, суд вважає за потрібне зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію з 24.12.2020.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.

Таким чином, судом встановлено, що законні права, свобода та інтереси позивача порушені відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненської області призначити пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону №796-ХІІ.

Позивач з метою захисту його порушеного права просив зобов'язати відповідача провести виплату (компенсувати) невиплачену суму пенсії за період з 24.12.2020 по день набрання законної сили судовим рішенням, впродовж якого позивачем не отримувалося таке пенсійне забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

З огляду на наведене, суд вважає, що порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненської області призначити та виплачувати з 24.12.2020 позивачу пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 5 років згідно зі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", без обмеження певним терміном. Такий спосіб захисту порушеного права суд вважає належним, ефективним та достатнім для відновлення прав, свобод та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору суд присуджує а користь позивача відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо призначення пенсії, яка оформлена листами від 16.01.2021 №1700-0304-8/1591 та від 26.04.2021 №1700-0304-8/18006.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 24.12.2020 пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку згідно зі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненської області судовий збір в сумі 908,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Повний текст рішення складений 07 лютого 2022 року

Суддя Н.О. Дорошенко