Рішення від 13.01.2022 по справі 460/14577/21

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2022 року м. Рівне №460/14577/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Головатчик А.А. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник Гуменюк І.П., відповідача: представники Бучинська Н.М., Кузьмич Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доБілокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

25.10.2021 ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення №334 від 07.06.2021 та зобов'язання надати дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 та, яка розташована на території Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області.

Ухвалою від 27.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №460/14577/21; розгляд справи вирішено провести за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 02.12.2021.

Ухвалою від 02.12.2021, що постановлена без входу до нарадчої кімнати, закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 30.12.2021.

Судове засідання з 30.12.2021 відкладено на 13.01.2022 в зв'язку з тим, що суд визнав поважними причини неприбуття сторони відповідача.

В судовому засіданні 13.01.2022 проголошено вступну та резолютивну частину судового рішення.

Згідно з позовною заявою, відповіддю на відзив та поясненнями представника позивача в судовому засіданні, позовні вимоги ґрунтуються на тому, що 07 червня 2021 року рішенням за №331 відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою з тих підстав, що згідно Схеми землеустрою та техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель (схеми перспективного використання земель) Білокриницької сільської ради Рівненського району (колишньої Шубківської сільської ради), затвердженої рішенням Рівненської районної ради №161 від 16.06.2016, бажана земельна ділянка передбачена для включення в межі с. Шубків. Сторона позивача вважає, що вказане рішення не містить у собі обґрунтувань, визначених частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України стосовно підстав для відмови у наданні відповідного дозволу та вмотивованої відмови у його наданні, позаяк органом місцевого самоврядування не вказано, що місце розташування бажаної земельної ділянки не відповідає найбільш ефективному напрямку її використання для забезпечення подальшого ефективного розвитку адміністративно-територіальної одиниці. Вважаючи рішення відповідача таким, що прийняте з порушенням критерію обґрунтованості, сторона позивача просила скасувати його в судовому порядку з покладанням на орган місцевого самоврядування обов'язку по наданню ОСОБА_1 дозволу на розроблення проєкту землеустрою.

Згідно з відзивом на позов та поясненнями представників відповідача в судовому засіданні, Білокриницька сільська рада Рівненського району Рівненської області позов не визнає. Суть заперечень зводиться до того, що підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою слугували приписи статті 118 Земельного кодексу України, а саме невідповідність місця розташування об'єкта вимогам схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць. Так, рішенням Рівненської районної ради №161 від 16.06.2016 затверджено Схему землеустрою та техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель (схеми перспективного використання земель) Білокриницької сільської ради Рівненського району (колишньої Шубківської сільської ради). На час складання Схеми землеустрою (додаток до рішення районної ради) до п.1 Основні показники схеми землеустрою, «землі сільськогосподарського призначення» становлять 4139,8632 га, на проектний період на 2024 рік дані землі зменшуються і становлять 3666,5699 га. Пункт 2 «Площа земель в межах сільських населених пунктів» загальна по всіх населених пунктах 829,1000 га, на проектний період до 2024 року межа збільшується з 941,6365 га на 856,10 га та буде становити 1770,7365 га. Крім того, позивач зазначив бажане місце розташування земельної ділянки біля населеного пункту села Шубків. Відповідно до Схеми на час складання Схеми землеустрою площа населеного пункту села Шубків становить 345,8000 га та на проектний період до 2024 року буде становити 749,8655 га., тобто, на 404,0655 га збільшиться площа населеного пункту села Шубків. Відповідно до Схеми техніко-економічного використання земель (Шубківської сільської ради) на даний час Білокриницька сільська рада, територія яку зазначив у графічних матеріалах позивач, передбачена для земель житлової та громадської забудови. Пункт 1 «Землі житлової та громадської забудови» на час складання Схеми землеустрою становлять 363,4618 га, на проектний період буде становити 596,8662 га, що збільшиться на 233,4044 га. Бажана земельна ділянка, яку зазначено в графічних матеріалах позивача, включається до земель житлової та громадської забудови населеного пункту села Шубків. Крім цього, сторона відповідача зауважила на тому, що Білокриницькою сільською радою, прийнято рішення №105 від 04.03.2021 «Про надання дозволу на розроблення містобудівної документації «Виготовлення генеральних планів та планів зонування території населених пунктів с.Шубків, с.Рисв'янка, с.Г'риньград Перший, с.Гориньград Другий, с.Дуби на території Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області» і підписала договір на виконання робіт щодо виготовлення генерального плану с.ШІубків. За наведеного сторона відповідача доводила, що оспорюване рішення є правомірним і обґрунтованим і просила відмовити у позові.

Дослідженням письмових доказів по справі судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , який є учасником бойових дій (а.с.12), 05.05.2021 звернувся до Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області із клопотанням про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га, яка розташована на території Білокриницької сільської ради для ведення особистого селянського господарства (а.с.11). До клопотання додав копію паспорта, копію посвідчення учасника бойових дій та викопіювання з публічної кадастрової карти про бажане місце розташування земельної ділянки (а.с.13).

Рішенням Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області №331 від 07.06.2021 ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою у зв'язку з невідповідністю місця розташування запитуваної земельної ділянки вимогам частини 7 статті 118 Земельного кодексу України. Згідно Схеми землеустрою та техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель (схеми перспективного використання земель) Білокриницької сільської ради Рівненського району (колишньої Шубківської сільської ради), затвердженої рішенням Рівненської районної ради №461 від 16.06.2016, бажана земельна ділянка передбачена для включення в межі с.Шубків. (а.с.14).

Вважаючи дане рішення протиправним позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Стаття 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю визначає: а) громадян та юридичних осіб - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) державу, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

За правилами частини першої статті 19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Згідно з частиною другою цієї статті, земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

В силу вимог частин першої, другої статті 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

В свою чергу, за правилами частини другої статті 116 Земельного кодексу України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

При цьому, формування земельної ділянки як об'єкта цивільних прав здійснюється в порядку, визначеному статтею 79-1 Земельного кодексу України. За правилами цієї статті, формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Згідно з частиною п'ятою цієї статті, формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

При цьому, згідно з вимогами частин дев'ятої-десятої, земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

За правилами частини першої статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до частини третьої цієї статті безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. За правилами частини четвертої цієї статті, передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам визначені у статті 121 Земельного кодексу України, і що стосується ведення особистого селянського господарства, то така норма становить не більше 2,0 гектара.

За правилами частини шостої статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з частиною сьомою цієї статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як встановлено судом, клопотання ОСОБА_1 від 05.05.2021 вирішено Білокриницькою сільською радою Рівненського району Рівненської області в межах місячного строку.

Що стосується підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою, то рішення Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області №331 від 07.06.2021 мотивовано нормою частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України і містить твердження про те, що бажана для позивача земельна ділянка передбачена для включення в межі с.Шубків згідно Схеми землеустрою та техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель (схеми перспективного використання земель) Білокриницької сільської ради Рівненського району (колишньої Шубківської сільської ради), затвердженої рішенням Рівненської районної ради №161 від 16.06.2016.

Матеріалами справи підтверджено, що рішенням Рівненської районної ради №161 від 16.06.2016 затверджено Схему землеустрою та техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель на території Шубківської сільської ради Рівненського району Рівненської області.

Додатком до вказаного рішення є «Основні показники схеми землеустрою» (а.с.37-38), пунктом 1 якого передбачено такі показники:

- «землі сільськогосподарського призначення в межах сільської ради» становлять 4139,8632 га, а на проектний період до 2024 року заплановано їх зменшення до 3666,5699 га.;

- «землі житлової та громадської забудови» складають 363,4618 га, на проектний період заплановано їх збільшення до 596,8662 га,

- «площа земель в межах сільських населених пунктів» загальна по всіх населених пунктах становить 829,1000 га, а на проектний період до 2024 року збільшується до 1770,7365 га.;

- «площа населеного пункту села Шубків» становить 345,8000 га, а на проектний період до 2024 року збільшиться до 749,8655 га.

В судовому засіданні судом досліджено Схему землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань та охорони земель (Шубківська сільська рада), фрагмент перспективного використання земель з якої долучено до матеріалів справи (а.с.15-17, 39-40) і співставленням конфігурації та місця розташування бажаної для позивача земельної ділянки (а.с.13) встановлено, що обрана ОСОБА_1 ділянка запроектована до включення в межі села Шубків зі зміною цільового призначення на «землі житлової та громадської забудови» відповідного населеного пункту.

На виконання Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», постанови Кабінету Міністрів України №214 від 08.04.2015 та розпорядження Кабінету Міністрів України № 599-р. від 20.05.2020, утворено та сформовано Білокриницьку ОТГ (у складі Білокриницької, Городищенської та Шубківської сільських рад) Рівненського району. У зв'язку з цим, Шубківська сільська рада з 27.10.2021 перебуває в стані припинення.

Крім цього, 04.03.2021 Білокриницькою сільською радою, прийнято рішення №105 «Про надання дозволу на розроблення містобудівної документації «Виготовлення генеральних планів та планів зонування території населених пунктів с.Шубків, с.Рисв'янка, с.Г'риньград Перший, с.Гориньград Другий, с.Дуби на території Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області» (а.с.34) і укладено договір на виконання робіт щодо виготовлення генерального плану с.Шубків (а.с.35).

Відповідно до статті 45 Закону України «Про землеустрій» №858-IV від 22.05.2003, схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць розробляються з метою визначення перспективи щодо використання та охорони земель, для підготовки обґрунтованих пропозицій у галузі земельних відносин, організації раціонального використання та охорони земель, перерозподілу земель з урахуванням потреби сільського, лісового та водного господарств, розвитку сіл, селищ, міст, територій оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення, природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення тощо. Схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць розробляються щодо території відповідного району, села, селища, міста. Схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель району розробляються за рішенням районної ради. Схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель села, селища, міста розробляються за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.

Схема землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці включає: а) завдання на складання схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальної одиниці; б) пояснювальну записку; в) рішення відповідного органу місцевого самоврядування про розроблення схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальної одиниці; г)характеристику природних умов адміністративно-територіальної одиниці; ґ) інформацію про сучасний стан використання та охорони земель у межах адміністративно-територіальної одиниці (включаючи обмеження у використанні земель); д) картограму категорій земель у розрізі угідь у межах відповідної території; е) картограму агровиробничих груп ґрунтів та крутизни схилів; є) еколого-економічне обґрунтування використання та охорони земель; ж) техніко-економічні показники схеми землеустрою; з) матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування; и) інформацію про перспективний стан використання та охорони земель у межах адміністративно-територіальної одиниці; і) схему запланованих заходів щодо раціонального використання та охорони земель; ї) матеріали погодження схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальної одиниці, визначені статтею 186 Земельного кодексу України.

Аналогічна норма наведена і в Методичних рекомендаціях щодо розроблення схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, затверджених наказом Державного агентства земельних ресурсів України № 395 від 02.10.2013.

Відповідно до пунктів 1.3 - 1.4, 1.13 Методичних рекомендацій, схеми землеустрою є перед проектним документом, в якому на основі врахування природних, економічних та соціальних умов розробляється комплекс взаємозв'язаних заходів щодо раціонального використання земельних ресурсів, їх розвитку і організації, встановленню інфраструктури, яка відповідає потребам адміністративно-територіальної одиниці. Основне завдання Схем землеустрою - виявлення найбільш ефективного напрямку використання і охорони земельних ресурсів для забезпечення подальшого ефективного розвитку адміністративно-територіальної одиниці. Схеми землеустрою розробляються для використання при поточному та перспективному плануванні діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в галузі земельних відносин щодо раціонального використання і охорони земель, а також землевласниками та землекористувачами в практичній роботі.

Рішення Рівненської районної ради «Про затвердження схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель на території Шубківської сільської ради Рівненського району рівненської області» №161 від 16.06.2016 прийнято в межах відповідних повноважень органу місцевого самоврядування, у встановленому порядку і наразі ніким не оспорено.

Обрана позивачем земельна ділянка за Схемою землеустрою та техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель на території Шубківської сільської ради Рівненського району Рівненської області віднесена до земель житлової та громадської забудови і запроектована до включення в межі села Шубків, а відтак відмова позивачу у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою для одержання безоплатно у власність вказаної земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства з підстав невідповідності місця розташування об'єкта вимогам схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, є правомірною.

Таке рішення відповідача прямо передбачене нормою частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України.

За наведеного, рішення Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області №334 від 07.06.2021 в повній мірі відповідає встановленим у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріями правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, а відтак до скасування не підлягає, як і не підлягають до задоволення пов'язані з ним позовні вимоги ОСОБА_1 . Враховуючи це, не підлягає до задоволення і похідна позовна вимога про зобов'язання відповідача надати позивачу дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 та, яка розташована на території Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області.

Через відмову у позові, питання щодо розподілу судових витрат у порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягає вирішенню.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

ОСОБА_1 в позові до Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення від 07.06.2021 №334 та зобов'язання надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована на території Білокриницької сільської ради Рівненського району Рівненської області, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Білокриницька сільська рада Рівненського району Рівненської області (вул. Рівненська, 94,Біла Криниця,Рівненський район, Рівненська область,35342, ЄДРПОУ/РНОКПП 04387125)

Повний текст рішення складений 24 січня 2022 року

Суддя Н.В. Друзенко