04 лютого 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/15318/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бойка С.С., за розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Карлівської районної державної адміністрації, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Карлівської районної державної адміністрації, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Карлівської районної державної адміністрації щодо ненарахування та невиплати у повному обсязі щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій та зобов'язати Управління соціального захисту населення Карлівської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 7354,00 грн - недоплачену грошову допомогу до 5 травня 2021 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, залучено до участі у справі Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
16 грудня 2021 року від Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області надійшов відзив, в якому представник відповідача не визнає позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі. Вказує, що перелік осіб, які мають право на отримання грошової допомоги, органам соціального захисту населення надають: міністерство оборони, Міністерство внутрішніх справ, Національна гвардія, Національна поліція, інші утворені відповідно до законів військові формування, підприємства, установи, організації - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України. Зазначає, що щорічна разова грошова допомога до 5 травня за 2021 рік ОСОБА_1 . Центром по нарахуванню та здійснення соціальних виплат у Полтавській області не проводилася, оскільки списку для виплати допомоги від уповноважених установ не надходило.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Відповідно ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не була виплачена щорічна грошова допомога до 05 травня у розмірі 1491,00 гривень.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998 № 367-ХІV) щорічно до 05 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірах - вісім мінімальних пенсій за віком. Пунктом 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VІ ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено у такій редакції «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VІ.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» 1082-ІХ від 15 грудня 2020 року установлено у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 січня 2021 року - 1769,00 гривень.
Таким чином розмір щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2021 році становить 8845,00 грн. (1769,00*5).
Проте, позивач просить зобов'язати відповідача стягнути недоплачену грошову допомогу до 5 травня 2021 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, обґрунтовуючи свої вимоги, що є учасником бойових дій, що суперечить чинному законодавству.
Окрім, цього зазначає, що йому була нарахована та виплачена разова грошова допомога у розмірі 1491,00 грн, однак, доказів підтвердження ким була нарахована та виплачена вказана сума не надає.
Відповідно до умов постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань» (далі - Постанова 325) виплата спірної допомоги у 2021 році проводиться управлінням на підставі списків осіб, що мають право на отримання такої допомоги, наданих Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Офісом Генерального прокурора, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України та пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.
На реалізацію приписів цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»» від 08 квітня 2021 року № 325, пунктом 5 якої передбачено, що бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку (особам, які не є пенсіонерами, за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у розмірах згідно з додатком до цього Порядку. Право на отримання грошової допомоги мають громадяни таких категорій (далі отримувачі грошової допомоги) у таких розмірах: учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, 1 491 гривня.
Отже, виплату щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни за 2021 рік управління здійснює, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання згідно списків, наданих до управління відповідно до умов Постанови 325.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого Управлінням Національної гвардії України, а отже має право на виплату йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.
Позивачем в якості відповідача визначено Управління соціального захисту населення Карлівської районної державної адміністрації, проте, Статтею 17-1 Закону №3551-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
У силу пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №423, Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення.
Згідно з підпунктом 41 пункту 4 вказаного Положення Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Поряд з цим, відповідно до підпунктів 3.1 та 3.2 пункту 3 Положення про Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, затвердженого розпорядженням голови Полтавської облдержадміністрації від 17.10.2016 №460, до головних завдань Центру належить, зокрема забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам та ін. А згідно з підпункту 4.9 вказаного Положення, Центр відповідно до покладених на нього завдань проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв'язку з індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів.
Отже, безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій здійснюють Центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
З матеріалів справи не встановлено, а позивачем не доведено, що Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області проведені будь-які виплати позивачу, що свідчить про відсутність у нього обов'язку нарахувати та виплатити щорічну разову грошву допомогу, передбачену Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, оскільки ОСОБА_1 не значиться в списках, які подаються організаціями, відповідно до п. 8 Постанови №325.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 не був включений до списку одержувачів разової грошової допомоги у 2021 році, які направлені до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, що підтверджується довідкою доданою відповідачем до відзиву.
З огляду на встановлене, суд дійшов висновку, що не нарахування та не виплата позивачу у 2021 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відбулася не з вини Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
На виконання цих вимог КАС України, позивач не надав суду жодних доказів на підтвердження порушення його прав та інтересів відповідачками.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , відтак відмовляє позивачу в задоволенні позову.
Керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Карлівської районної державної адміністрації (вул.Полтавський Шлях, 54, м. Карлівка, Полтавська область, 39500, код ЄРДПОУ 03195257), Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області ( вул. Ціолковського, 47, м. Полтава, 36023, код ЄРДПОУ 02770127) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Бойко