про залишення позовної заяви без руху
10 лютого 2022 року СєвєродонецькСправа № 360/1024/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії
08 лютого 2022 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації (далі також - відповідач), в якій просить:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні нагляду за правильністю перерахунку його основного розміру пенсії з 01 грудня 2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області на підставі наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 10 січня 2007 року № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 січня 2007 за №57/13324, «Про затвердження Порядку здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій органами Пенсійного фонду України» та відповідно до статті 103 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати відповідача невідкладно здійснити відповідний нагляд за додержання вимог законодавства Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області під час перерахунку позивачу основного розміру пенсії з 01 грудня 2019 року, із застосуванням відповідного рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/3673/18, а також висновків Верховного Суду, що викладені у зразковій справі № 240/5401/18, та за результатами, якого скласти акт перевірки щодо неправильності перерахунку з 01 грудня 2019 року позивачу основного розміру пенсії у розмірі 70 %, замість 90 %.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши матеріали справи, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.
Позивачем у позовній заяві визначено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Проте, в позові не зазначено з яких підстав третю особу належить залучити до участі у справі, на чиїй стороні повинна бути та не надано відповідну заяву, передбачену частиною четвертою статті 49 КАС України.
Відповідно до частини четвертої статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Згідно з частиною п'ятою статті 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
З системного аналізу наведених норм закону, вбачається, що позивач має право надати суду заяву про залучення в якості третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із зазначенням підстав, з яких її належить залучити до участі у справі, оформлену відповідно до вимог статті 167 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 256, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом 7-ми (семи) днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду:
- заяви про залучення третьої особи із зазначенням підстав з яких її належить залучити до участі у справі, оформлену відповідно до вимог статті 167 КАС України (у разі необхідності);
- належним чином завірену копію паспорта та ідентифікаційного номера позивача.
Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута та вважатиметься неподаною.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяС.В. Кисіль