Іменем України
10 лютого 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/7124/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Троїцького районного центру зайнятості до Комунального підприємства «Жилсервіс» №1 про стягнення пені за несвоєчасну сплату страхових внесків,
15 листопада 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Троїцького районного центру зайнятості до Комунального підприємства «Жилсервіс» №1 про стягнення пені за несвоєчасну сплату страхових внесків.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що Комунальне підприємство «Жилсервіс» № 1 зареєстровано в Стахановському міському центрі зайнятості як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з 28.02.2001 за №1392106000410.
Згідно поданого відповідачем звіту «Розрахункова відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття» за 9 місяців 2013 року з Єдиної інформаційно-аналітичної системи Державної служби зайнятості (Додаток 1) комунальне підприємство «Жилсервіс» № 1 має заборгованість по сплаті страхових внесків в розмірі 5119 грн. 02 коп. (п'ять тисяч сто дев'ятнадцять гривень дві копійки), в тому числі : недоїмка за платником зі сплати страхових внесків в сумі 4157 грн. 78 коп. (чотири тисячі сто п'ятдесят сім гривень сімдесят вісім копійок), пеня в сумі 961 грн. 24 коп. (дев'ятсот шістдесят одна гривня двадцять чотири копійки). Також у звіті відображено суму страхових внесків, строк сплати яких не настав в сумі 1691,90 грн.
Отже, на підставі викладеного позивач просить суд:
- стягнути з комунального підприємства «Жилсервіс» № 1 на користь Троїцького районного центру зайнятості заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 5119 грн. 02 коп., в тому числі : недоїмку зі сплати страхових внесків в сумі 4157 грн. 78 коп. та пеню в сумі 961 грн. 24 коп. на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 МФО 899998. код 13392378 в Держказначейська служба України м. Київ.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване місцезнаходження відповідача: 94013, Луганська обл., місто Кадіївка, вул. Стаханова, будинок 2А.
З урахуванням п.20 Перехідних положень та на виконання ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) на офіційному веб-сайті розміщено оголошення про постановлення ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду від 01.12.2021 (а.с. 23).
Таким чином, судом вжито заходи щодо належного повідомлення відповідача про розгляд позовної заяви.
Ухвалою суду від 19 листопада 2021 року відкрито провадження у справі. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 20-21).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що з 28.02.2001 Комунальне підприємство «Жилсервіс» № 1 перебуває на обліку в Стахановському міському центрі зайнятості як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за №1392106000410.
Комунальним підприємством «Жилсервіс» № 1 до Стахановського міського центру зайнятості подано розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 9-ть місяців 2013 року (а.с. 5-6).
В зазначеній розрахунковій відомості відповідачем самостійно визначено залишок заборгованості на кінець звітного періоду, в тому числі недоїмки зі сплати страхових внесків в розмірі 4157,78 грн та пеня у розмірі 961,24 грн.
Станом на день розгляду судом справи по суті, доказів щодо сплати суми заборгованості, згідно з розрахунковою відомістю за 9-ть місяців 2013 року, не надано.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частин 1, 2 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ від 02.03.2000 (далі - Закон № 1533).
Відповідно до статті 8 Закону № 1533 в редакції, чинній до 01.01.2011 Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із зазначеним Законом і статутом Фонду. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних послуг.
Положеннями пункту 5 частини 2 статті 12 Закону № 1533 в редакції, чинній до 01.01.2011. визначалось, що Виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та її робочі органи, функції яких покладаються на органи державної служби зайнятості та центри зайнятості, контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики. Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 35 Закону № 1533 в редакції, чинній до 01.01.2011, роботодавець зобов'язаний був своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Згідно абзаців 1- 2 частини 1 ст. 38 Закону № 1533 в редакції, чинній до 01.01.2011, роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповно їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхови внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Відповідно до п. 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 № 339, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2001 року за № 30/522, нараховані суми страхових внесків роботодавців та застрахованих осіб перераховуються на відповідний рахунок Фонду. На цей рахунок перераховуються також суми фінансових санкцій та адміністративних стягнень, благодійні внески підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, інші надходження відповідно до законодавства.
Згідно пункту 7.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у зв'язку з набранням чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків та сум фінансових санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, територіальні органи Державної служби зайнятості в районах, містах, районах у містах мають право перевіряти правильність нарахування, своєчасність і повноту перерахування страхових внесків, у тому числі, коли за даними перевірки була підтверджена наявність заборгованості зі сплати страхових внесків, строк сплати яких не настав на 01 січня 2011 року, та застосовувати фінансові санкції у порядку, який діяв до набрання чинності цим Законом.
З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI (далі Закон - №2464-VI, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Цей Закон визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2464-VI, суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництв та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Отже, проаналізувавши наведені вище норми, суд приходить до висновку, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи, підлягають обов'язковій сплаті і є гарантією матеріального забезпечення особи на випадок її безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин. Відповідальність за порушення умов та порядку сплати таких внесків покладено на платника єдиного внеску та його посадових осіб.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем, як роботодавцем, подано до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття розрахункову відомість за 9 місяців 2013 року, де самостійно визначено залишок заборгованості на кінець звітного періоду у розмірі 5 119,02 грн.
Отже, за відповідачем рахується сума несплачених страхових внесків на випадок безробіття у розмірі 5119,02 грн., визначених в розрахунковій відомості за 9-ть місяців 2013 року.
Через неможливість виконання Стахановським міським центром зайнятості завдань та функцій, покладених законами України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», згідно з наказами Луганського обласного центру зайнятості від 15.04.2015 № 50 «Про внесення змін до наказу Луганського обласного центру зайнятості від 29.01.2015 № 9», від 16.04.2015 № 65 «Про введення в дію змін до штатних розписів міських, міськрайонних та районних центрів зайнятості Луганської області» з 16.04.2015 по теперішній час штатна чисельність працівників Стаханівського міського центру зайнятості становить 0 одиниць, що підтверджується довідкою Луганського обласного центру зайнятості від 13.07.2021 року № 1696/06-21 (а.с. 7).
Наказом Луганського обласного центру зайнятості від 15.04.2015 № 57 «Щодо роботи Стахановського міського центру зайнятості» фактично вирішено питання організації роботи Стахановського міського центру зайнятості, зокрема передача майна, майнових прав, дебіторської заборгованості та заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду (а.с. 8-10).
Згідно з актом прийому-передачі дебіторської заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, яка станом на 17.04.2015 рахується на балансі Стахановського міського центру зайнятості, 17.04.2015 дебіторську заборгованість зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття передано на баланс Троїцького районного центру зайнятості, зокрема по КП «Жилсервіс» № 1 в сумі 6810 грн. 92 коп (а.с. 11-12).
Таким чином належним позивачем по даній справі є Троїцький районний центр зайнятості.
Таким чином, суд доходить висновку про задоволення позовної заяви повністю з викладених вище підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву Троїцького районного центру зайнятості до Комунального підприємства «Жилсервіс» №1 про стягнення пені за несвоєчасну сплату страхових внесків задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Жилсервіс» №1 (код ЄДРПОУ 31205222, місцезнаходження: 94013, Луганська обл., місто Кадіївка, вул. Стаханова, будинок 2А), на користь Троїцького районного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 13392378, місцезнаходження: 92100, Луганська область, смт. Троїцьке, вул. Гагаріна, 2-а) заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 5119, 02 грн (п'ять тисяч сто дев'ятнадцять гривень 02 коп), в тому числі: недоїмку зі сплати страхових внесків в сумі 4157,78 грн (чотири тисячі сто п'ятдесят сім гривень 78 коп) та пеню в сумі 961, 24 грн (дев'ятсот шістдесят одна гривні 24 коп).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова