Іменем України
10 лютого 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/7035/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Свердловина Схід» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5610 від 18.07.2012
11 листопада 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Свердловина Схід» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5610 від 18.07.2012.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що Товариству з обмеженою відповідальністю «Свердловина Схід» надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5610 від 18.07.2012 з метою видобування кам'яного вугілля, строком на 12 (дванадцять) років до 08.11.2024.
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у Надрокористувача виникли права та обов'язки, передбачені Дозволом (в тому числі особливими умовами), Угодою про умови користування надрами, Кодексом України про надра (надалі - КУпН), Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі Порядок№ 615), тощо.
Але, позивач взятих на себе зобов'язань не виконує, що призвело до складання оспорюваного позивачем припису та підтверджується наступним:
Так, Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань (пп.12 п.4 Положення 1174), здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України, з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, шляхом проведення планових та позапланових перевірок надрокористувачів, за результатами яких (у разі виявлення порушень вимог законодавства) складає акти, видає обов'язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення виявлених недоліків і порушень вимог законодавства.
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та Угодою, тощо.
Листом ДПС України від 22.06.2020 №5955/5/99-00-04-03-01-05 надано до Держгеонадр перелік суб'єктів господарювання, що не вносили, не своєчасно вносили суми податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та не подають податкової звітності, до якого належить ТОВ «Свердловина Схід».
Статтею 28 Кодексу України про надра встановлено, що користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони. Плата за користування надрами справляється у вигляді:
1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;
2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин та рентна плата за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, встановлюються Податковим кодексом України.
Спеціальний дозвіл на користування надрами містить Особливі умови відповідно до п.12 Порядку 615, дотримання яких є обов'язковим. Пунктом 5 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №5610 від 18.07.2012 року встановлена своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів до Державного бюджету згідно з чинним законодавством».
Отже, надрокористувач порушив вимоги ст.28 Кодексу України про надра та п. 5 Особливих умов на користування надрами №5610 від 18.07.2012.
Наказом Державної служби геології та надр України №389 від 09.09.2020 надрокористувачу надано термін 30 календарних днів для усунення порушень законодавства, про що Держгеонадра розмістила на офіційному веб-сайті оголошення, в якому доводила до відома наказ №389 від 09.09.2020.
У встановлений строк, відповідач не усунув порушення. Зазначених вимог наказу не виконав.
Відповідно до п. 4 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №5610 від 18.07.2012 та п. 7.2. Угоди 5610 від 18.07.2012 про умови користування надрами, надрокористувач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин.
Так, 11.11.2020 надійшов лист ДНВП «Геоінформ України» №03/303-3539 (вх. Держгеонадр від 11.11.2020 № 20/07-6574), стосовно суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП «Геоіфнорм України» щодо балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, 7-гр, 6-гр.
Відповідно до переліку надрокористувачів Товариство з обмеженою відповідальністю «Свердловина Схід» повторно не подало вищевказану звітність.
Отже, на підставі викладеного позивач просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5610 від 18.07.2012 наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Свердловина Схід».
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2021 року відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с. 23-24).
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване місцезнаходження відповідача: 94005, Луганська обл., місто Кадіївка, вул. Б. Хмельницького, буд. 61, офіс 203.
З урахуванням п.20 Перехідних положень та на виконання ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) на офіційному веб-сайті розміщено оголошення про постановлення ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду від 19.11.2021 (а.с. 26).
Таким чином, судом вжито заходи щодо належного повідомлення відповідача про розгляд позовної заяви.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79, 90 КАС України, суд дійшов наступного.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Свердловина Схід» (ідентифікаційний код 37803504) зареєстроване як юридична особа 20.07.2011, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 13921020000001470; в процесі припинення не перебуває.
18 липня 2012 року Державною службою геології та надр України Товариству з обмеженою відповідальністю «Свердловина Схід» видало спеціальний дозвіл на користування надрами №5610 (а.с. 8-9).
Цей дозвіл надав відповідачу право на видобування кам'яного вугілля. Дозвіл виданий строком на 16 років.
Особливі умови спеціального користування надрами полягали в покладанні на надрокористувача низки обов'язків, а саме:
1. Протягом 3-х років затвердити запаси вугілля ДКЗ України.
2. Виконання рекомендацій ДКЗ України, протокол від 14.09.2011 №2385.
3. Виконання умов:
- Мінприроди України - лист від 10.10.2011 №19620/06/10-11;
- Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області від 29.09.2011 №7554;
- Держгірпромнагляду - лист від 29.09.2011 №1/02/3.1.12/7396;
- Луганської обласної ради - рішення від 31.08.2011 №6/115.
4. Щорічна звітність перед ДНВП Геоінформ України про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.
5. Своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів до Державного бюджету згідно з чинним законодавством.
6. Обов'язкове проведення моніторингу та наукове супроводження виконання особливих умов користування надрами, передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами, відповідно до абзацу третього пункту 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615.
Невід'ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами від 18.07.2012, укладена між Державною службою геології та надр України та Товариством з обмеженою відповідальністю «Свердловина Схід» (а.с. 10-12).
Згідно з пп. 1.1 пункту 1 Угоди Держгеонадра надає надрокористувачу право користування ділянкою надр з метою видобування корисних копалин, надрокористувач зобов'язується виконувати та дотримуватись умов користування ділянкою надр, передбачених Дозволом, цією Угодою та нормами діючого законодавства.
Згідно з п. 7.2 пункту 7 Угоди надрокористувач зобов'язаний в установленому порядку подавати до державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності (5-гр).
Таким чином, подання щорічного звіту відповідної форми до ДНВП «Геоінформ України» є обов'язковою умовою спеціального користування надрами, прямо передбаченою дозволом та Угодою.
Листом ДПС України від 22.06.2020 №5955/5/99-00-04-03-01-05 надано до Держгеонадр перелік суб'єктів господарювання, що не вносили, не своєчасно вносили суми податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та не подають податкової звітності, до якого належить ТОВ «СВЕРДЛОВИНА СХІД» (а.с. 13, 14-15).
Наказом Державної служби геології та надр України №389 від 09.09.2020 надрокористувачу надано термін 30 календарних днів для усунення порушень законодавства, про що Держгеонадра розмістила на офіційному веб-сайті оголошення, в якому доводила до відома наказ №389 від 09.09.2020 (а.с. 16, 17).
11.11.2020 надійшов лист ДНВП «Геоінформ України» №03/303-3539 (вх.Держгеонадр від 11.11.2020 № 20/07-6574), стосовно суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП «Геоіфнорм України» щодо балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, 7-гр, 6-гр. Відповідно до переліку надрокористувачів Товариство з обмеженою відповідальністю «СВЕРДЛОВИНА СХІД» повторно не подало вищевказану звітність (а. с. 18).
17 серпня 2021 року на офіційному сайті Державної служби геології та надр України було опубліковано оголошення для надрокористувачів, що зареєстровані на непідконтрольній території, в якому Держгеонадра просили надати у 15-денний строк, з моменту опублікування оголошення, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом (а.с. 19, 20).
Докази усунення відповідачем допущених ним порушень у визначений Держгеонадра України строк суду не надані.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174.
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі Порядок № 615).
Згідно з пунктом 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Тобто, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з пунктом 5 частини 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра.
Судом встановлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 18.07.2012 № 5610 та пунктом 7.2 Угоди про умови користування надрами, було подання Держгеонадрам України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
Товариство з обмеженою відповідальністю «СВЕРДЛОВИНА СХІД» цього обов'язку не виконало.
Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
З огляду на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «СВЕРДЛОВИНА СХІД» не надало згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позову Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «СВЕРДЛОВИНА СХІД» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5610 від 18.07.2012.
Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача не підлягають, оскільки згідно ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Свердловина Схід» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5610 від 18.07.2012 задовольнити.
Припинити право користування надрами Товариства з обмеженою відповідальністю «Свердловина Схід» (код ЄДРПОУ 37803504, 94005, Луганська обл., місто Кадіївка, вул. Б. Хмельницького, буд. 61, офіс 203) шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 18 липня 2012 року № 5610.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова