Іменем України
08 лютого 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/435/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
17.01.2022 на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі- відповідач), в якій просить суд:
- визнати неправомірною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови здійснити ОСОБА_1 перерахунок основного розміру пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки № 33/33-1821 від 24.06.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області невідкладно здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату основного розміру пенсії без обмеження максимальним розміром з 01.04.2019 на підставі довідки № 33/33-1821 від 24.06.2021 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що є пенсіонером, який перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ від 16.04.2021 № 291 «Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 № 129» ДУ "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області" виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області оновлену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії № 33/33-1821 від 24.06.2021.
04.09.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі отриманої довідки № 933/33-1821 від 24.06.2021, з 01.04.2019.
22.09.2021 отримав від відповідача відповідь про відмову у проведенні перерахунку пенсії.
Вважає, що бездіяльність відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії за довідкою неправомірною.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позов не визнало, про що 01.02.2022 через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) подало відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 17-22).
Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262).
01.07.2021 за вхід. № 5912/8 відповідачем зареєстровано лист Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 24.06.2021 вих. № 33/33-1822, до якого, окрім інших, додано довідку про розмір грошового забезпечення за березень 2019 року, видану на ім'я позивача, від 24.06.2021 №33/33-1821.
Сам факт отримання відповідачем довідки від 24.06.2021 № 33/33-1821 без подання позивачем відповідної заяви (як того вимагає Порядок № 3-1) не може тягти за собою обов'язку прийняти відповідачем рішення за наслідками її розгляду.
Оскільки підставою для перерахунку пенсії є відповідна заява особи та додані до неї документи, за результатами розгляду яких орган Пенсійного фонду України ухвалює відповідне рішення, та саме рішення про перерахунок пенсії чи про відмову в перерахунку пенсії і створює правові наслідки для особи, а надходження від Держаної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Луганській області» до відповідача довідки від 24.06.2021 № 33/33-1821 про грошове забезпечення не є самостійною підставою для прийняття рішення щодо перерахунку, тож відповідач не приймав жодного рішення за результатами надходження до нього від Держаної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Луганській області» довідки від 24.06.2021 № 33/33-1821.
Оскільки для ухвалення органом Пенсійного фонду України рішення повинно передувати оформлене відповідною заявою волевиявлення пенсіонера, з боку відповідача не допущено протиправної бездіяльності.
Відповідачем не досліджувалося питання щодо наявності чи відсутності підстав для перерахунку пенсії позивача з урахуванням видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 24.06.2021 № 33/33-1821.
При цьому відповідач зазначає, що в оновлену довідку від 24.06.2021 № 33/33-1821 про розмір грошового забезпечення позивача включені додаткові види грошового забезпечення, які не передбачені Постановою № 103.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон № 2262.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 63 Закону № 2262 Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей” перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393” (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Умови проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» були визначені пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова № 103).
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019.
На думку Головного управління підстав для вибіркового застосування висновків суду у справі № 826/3858/18 немає
Нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, за якими проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 не приймалось.
Таким чином, скасування з 05.03.2019 в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103 призвело до відсутності підстав для перерахунку пенсії.
Правомірність дій відповідача підтверджується постановою Верховного Суду від 13.03.2019 у зразковій справі № 240/6263/18.
07.09.2021 до відповідача через засоби поштового зв'язку надійшла заява позивача від 04.09.2021, зареєстрована за вхід. № 3940/Б-1200-21.
Листом від 22.09.2021 № 3781-3940/Б-02/8-1200/21 відповідач надав позивачу відповідь у якій повідомив про те, що заява про перерахунок пенсії відповідно до Порядку № 3-1 має бути подана під час особистого звернення до відповідача, про порядок проведення перерахунку та про те, що за відсутності правового врегулювання підстав для проведення з 01.04.2019 перерахунку пенсії згідно довідки від 24.06.2021 № 33/33-1821 немає.
З урахуванням викладених обставин, відповідач просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю за необґрунтованістю.
Ухвалою суду від 21.01.2022 про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 12-13).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років, про що свідчать матеріали справи (арк. спр. 8, 9, 23-24).
Відповідно до протоколу за пенсійною справою № N/А 13252 (МВС) починаючи з 01.12.2017 розмір пенсії (з надбавками) внаслідок проведеного перерахунку на підставі довідки від 21.03.2018 № 81-лк, виданої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області, про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, складає 3969,95 грн (арк. спр. 23, 24 зв.б.).
Згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення № 33/33-1821 від 24.06.2021, виданою Держаною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області”, розмір грошового забезпечення з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” станом на березень 2019 року становить: посадовий оклад - 5360,00 грн, оклад за військове звання (майор) - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 3350,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (50%) - 5025,00 грн, премія (50%) - 2680,00 грн, усього - 17755,00 грн (арк. спр. 5, 27).
Листом № 33/33-1838 від 24.06.2021 Державна установа “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Луганській області” повідомила позивача про надіслання до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом від 24.06.2021 № 33/33-18822 довідки про розмір грошового забезпечення № 33/33-1821 від 24.06.2021 (арк. спр. 4).
04.09.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою довільної форми з вимогою надати рішення про перерахунок пенсії по оновленій довідці (арк. спр. 6, 26 зв.б.).
Листом від 22.09.2021 № 3781-3940/Б-02/8-1200/21 відповідач повідомив позивачу про відсутність підстав у перерахунку пенсії на підставі довідки Держаної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області” (арк. спр. 7, 25).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями статті 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XII.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2, 3 Порядку № 45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
В свою чергу, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 за № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) до 1 березня 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 за № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
Із аналізу наведених вище положень слідує, що набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини другої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови № 103 позивач набув право на підвищення пенсії.
В той же час, слід враховувати, що зміни, внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Таким чином, саме з 05.03.2019 з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
При цьому, алгоритм дій, які повинен вчинити, зокрема відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Отже, з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (05.03.2019) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв'язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
Верховний Суд під час розгляду зразкової справи № 160/8324/19 (рішення від 17.12.2019) дійшов висновку про те, що “дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-XII та з врахуванням положень постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача”.
Вказане рішення у зразковій справі № 160/8324/19 залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Предметом спору у цій справі є бездіяльність у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі довідки державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Луганській області” від 24.06.2021 №33/33-1821.
Суд звертає увагу на те, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що підтверджено судовим рішенням, яке набрало законної сили та є обов'язковим до виконання.
Водночас, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою, з огляду на те, що пункти 1, 2 Постанови № 103 втратили чинність з 05.03.2019, суд оцінює критично адже факт визнання нечинними вказаних норм не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Суд звертає увагу на те, що Верховний Суд в своїх постановах неодноразово висловлював позицію щодо того, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 та 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" є підставою для видачі нових довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262, а також про те, що після отримання оновленої довідки, пенсія військовослужбовців підлягає перерахунку з 01.04.2019, а пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ з 01.12.2019 (постанови від 15.07.2020 у справі № 520/3360/19, від 21.09.2020 у справі № 520/2990/19, від 21.10.2021 № 640/4346/20).
Як слідує з матеріалів справи, Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області” на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області направлено довідку від 24.06.2021 №33/33-1821 для перерахунку з 01.04.2019 розміру пенсії з зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Крім того, позивач звернувся до відповідача із заявою з вимогою про надання рішення за результатами розгляду оновленої довідки.
Оскільки відповідачем з 01.12.2017 на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області проведено перерахунок пенсії позивачу без врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та нових відсоткових значень, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області” від 24.06.2021 №33/33-1821, в якій додатково зазначено розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з підвищеним відсотковим значенням складових грошового забезпечення.
В свою чергу, відповідач не приймав жодного рішення за результатами надходження до нього від Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області” довідки від 24.06.2021 №33/33-1821 та від позивача заяви.
Відповідно до частини п'ятої статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Суд звертає увагу, що згідно Порядку № 45 обов'язок в наданні довідок закріплено виключно за уповноваженими органами (в даному випадку Державна установа “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області”), які визначають розмір грошового забезпечення за відповідною посадою та складають довідку відповідної форми, що також передбачена Додатком 2 до Порядку № 45.
При цьому, суд зазначає, що правом самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивача, що враховуються під час перерахунку пенсії, відповідач не наділений, оскільки саме Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області наділене виключними повноваженнями щодо визначення у довідках складових грошового забезпечення, що враховуються під час перерахунку пенсії.
Суд зауважує, що дії це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб, а протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих і обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Абзацом першим пункту 4 Порядку № 3-1 визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Додатком 2 до Порядку № 45 передбачено не форму заяви про перерахунок пенсії, а форму довідки про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії.
При цьому ані Порядком № 45, ані Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 3-1, не передбачено форми заяви, що подається особою для перерахунку пенсії.
Вказане пояснюється специфікою перерахунку пенсій військовослужбовцям, яке відбувається в автономному режимі шляхом надання у випадку виникнення підстав для перерахунку пенсії уповноваженими органами структурних підрозділів, з яких особа звільнена з військової служби, відповідних довідок за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45, та додаткове волевиявлення з боку пенсіонера в таких випадках не вимагається.
З системного аналізу норм Порядку № 45, Порядку № 3-1, статті 63 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням приписів статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, статей 2, частини другої статті 77, частини п'ятої статті 242 КАС України, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Луганській області” від 24.06.2021 №33/33-1821, в якій зазначено розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Оскільки під час розгляду цієї справи суд дійшов висновку, що надходження від Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області” довідки про грошове забезпечення є самостійною підставою для прийняття рішення щодо перерахунку пенсії позивача, суд вважає, що відповідач не здійснивши дій щодо перерахунку пенсії позивачу на підставі вказаної довідки допустив протиправну бездіяльність.
Суд критично оцінює посилання відповідача про не звернення позивача із заявою про перерахунок, оскільки наведеними нормами передбачено прийняття рішення органом Пенсійного фонду України у зв'язку з надходженням заяви, або довідки уповноваженого органу. Отримавши довідку та заяву, відповідач не розглянув хї по суті та не прийняв.
Суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, у межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06.09.1978 у справі “Класс та інші проти Німеччини”, із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури.
Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.
Суд зауважує, що нормами Закону № 2262-ХІІ, Порядку № 45 врегульовано питання щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсій, відповідно, відповідач протиправно, отримавши нову довідку, не перерахував позивачу пенсію.
З урахуванням викладеного належним способом захисту порушеного права в цьому випадку є:
визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» довідки про розмір грошового забезпечення від 24.06.2021 №33/33-1821;
зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24.06.2021 № 33/33-1821, виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Луганській області”, станом на березень 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійні забезпечення осіб, звільнених з військової служби, військовослужбовців та членів їх сімей" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням виплачених сум, починаючи з 01.04.2019.
У задоволенні вимоги про зобов'язання здійснити позивачу перерахунок пенсії без обмеження його максимальним розміром, слід відмовити, оскільки відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 01.05.2018 відповідачем не обмежено максимальний розмір пенсії, та позивачем не надано доказів такого обмеження.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно частинами першою та другою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі статтею 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п. 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Серявін та інші проти України” від 10.02.2010, заява № 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 09.12.1994, серія A, № 303-A, п.29).
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 992,40 грн, що підтверджується квитанцією від 13.01.2022 (арк. спр. 3).
З огляду на те, що позовні вимоги носять немайновий характер і позов підлягає задоволенню, лише з коригуванням обраного способу захисту, відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України суд присуджує позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 992,40 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область) про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» довідки про розмір грошового забезпечення від 24.06.2021 №33/33-1821.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24.06.2021 № 33/33-1821, виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Луганській області”, станом на березень 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійні забезпечення осіб, звільнених з військової служби, військовослужбовців та членів їх сімей" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням виплачених сум, починаючи з 01.04.2019.
В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві грн 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.В. Смішлива