Іменем України
08 лютого 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/8014/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до Відділу освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області про стягнення податкового боргу,
До Луганського окружного адміністративного суду 09 грудня 2021 року надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі - позивач, ГУДПС у Луганській області) до Відділу освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (далі - відповідач, Відділ освіти) про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача, в рахунок погашення податкової заборгованості на загальну суму 275485,51 грн, що складається: з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в сумі 90198,34 грн; з військового збору в сумі 6954,27 грн; з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю), в сумі 178332,49 грн.
В обґрунтування позовних вимог вказано, що ГУДПС у Луганській області здійснено документальну позапланову невиїзну перевірку Відділу освіти, результати проведення якої оформлено актом від 26 квітня 2021 року № 834/12-32-07-04-09/02142129.
На підставі акта перевірки позивачем податковими повідомленнями-рішеннями збільшено відповідачу грошові зобов'язання, а саме:
від 07 червня 2021 року № 104312320710 збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, код платежу 11010100, нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 1020,00 грн;
від 07 червня 2021 року № 104512320710 збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб, код платежу 11010100, в сумі 89178,34 грн, у тому числі: сума грошового зобов'язання за податковим зобов'язанням - 63025,60 грн, сума грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 13955,50 грн, пеня - 12197,24 грн;
від 07 червня 2021 року № 104412320710 збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з військового збору, код платежу 11011000, в сумі 6954,27 грн, у тому числі: сума грошового зобов'язання за податковим зобов'язанням - 4920,34 грн, сума грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 1088,10 грн, пеня - 945,83 грн;
від 07 червня 2021 року № 104612320704 збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: Екологічний податок, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю), код платежу 19010100, в сумі 160539,66 грн, у тому числі: сума грошового зобов'язання за податковими та/або іншими зобов'язаннями - 134617,56 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 25922,10 грн.
За наслідками адміністративного оскарження вказані податкові повідомлення рішення залишені без змін та стали узгодженими.
Позивачем сформовано податкову вимогу від 29 липня 2021 року № 0021623-1306-1230, яку направлено поштою з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та вручено під підпис уповноваженій особі відповідача 02 серпня 2021 року.
Проте, незважаючи на вжиті контролюючим органом заходи, податковий борг відповідача залишається несплаченим.
На підставі зазначеного позивач просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою від 14 грудня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 70-71).
Від відповідача 31 грудня 2021 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому він заперечує проти задоволення позовних вимог з підстав незгоди Відділу освіти зі встановленими перевіркою порушеннями, оформленими актом від 26 квітня 2021 року № 834/12-32-07-04-09/02142129, та правомірністю податкових повідомлень-рішень, вказаних позивачем як підстава для виникнення податкового боргу (арк. спр. 76-83).
Від ГУДПС у Луганській області10 січня 2022 року надійшла відповідь на відзив (арк. спр. 103-104).
Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Відділ освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (місцезнаходження: 92703, Луганська область, Старобільський район, місто Старобільськ, вулиця Чернишевського, будинок 26, код за ЄДРПОУ 4051632) перебуває на обліку в ГУДПС у Луганській області, Старобільська ДПІ (Старобільський район), що підтверджено ідентифікаційними даними платника податків (арк. спр. 60-64).
ГУДПС у Луганській області здійснено документальну позапланову невиїзну перевірку Відділу освіти, результати проведення якої оформлено актом від 26 квітня 2021 року № 834/12-32-07-04-09/02142129, копію якого направлено відповідачу поштовим відправлення та вручено під підпис уповноваженій особі (арк. спр. 26-53, 54).
Не погодившись з актом перевірки Відділом освіти подано заперечення до акта перевірки від 26 квітня 2021 року № 834/12-32-07-04-09/02142129 (арк. спр. 91-97).
На підставі акта перевірки від 26 квітня 2021 року № 834/12-32-07-04-09/02142129 позивачем податковими повідомленнями-рішеннями збільшено відповідачу грошові зобов'язання, а саме:
від 07 червня 2021 року № 104312320710 за встановлене порушення підпункту «б» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України та пунктів 3.1, 3.2, 3.3 та 3.6 розділу ІІІ Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 13.01.2015 № 4, збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, код платежу 11010100, нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) в розмірі 1020,00 грн (арк. спр. 10-11);
від 07 червня 2021 року № 104512320710 за встановлене порушення підпункту «е» підпункту 164.2.17, підпункту 164.2.20 пункту 164.2, пункту 164.5 статті 162, підпунктів 168.1.1, 168.1.2, 168.1.4 пункту 168.1 статті 168, підпункту «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб, код платежу 11010100, в сумі 89178,34 грн, у тому числі: сума грошового зобов'язання за податковим зобов'язанням - 63025,60 грн, сума грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 13955,50 грн, пеня - 12197,24 грн (арк. спр. 12-14);
від 07 червня 2021 року № 104412320710 за встановлене порушення підпунктів 1.4 та 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень, підпункту «е» підпункту 164.2.17, підпункту 164.2.20 пункту 164.2, пункту 164.5 статті 164, підпунктів 168.1.2, 168.1.4 пункту 168.1 статті 168, підпункту «а» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з військового збору, код платежу 11011000, в сумі 6954,27 грн, у тому числі: сума грошового зобов'язання за податковим зобов'язанням - 4920,34 грн, сума грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 1088,10 грн, пеня - 945,83 грн (арк. спр. 17-19);
від 07 червня 2021 року № 104612320704 за встановлене порушення підпункту 242.1.1 пункту 242.1 статті 242, пункту 249.3 статті 249 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: Екологічний податок, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю), код платежу 19010100, в сумі 160539,66 грн, у тому числі: сума грошового зобов'язання за податковими та/або іншими зобов'язаннями - 134617,56 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 25922,10 грн (арк. спр. 24-25).
Вказані податкові повідомлення-рішення разом з відповідними розрахунками направлені Відділу освіти поштовим відправленням та вручені уповноваженій особі відповідача під підпис 09 червня 2021 року (арк. спр. 20).
Не погодившись з цими податковими повідомленнями-рішеннями Відділ освіти звернувся до Державної податкової служби України за їх оскарженням в адміністративному порядку (арк. спр. 84-97).
За наслідками адміністративного оскарження рішенням ДПС України від 30 серпня 2021 року № 11490-15/99-00-06-01-04-05 вказані податкові повідомлення рішення залишені без змін, а скарга Відділу освіти - без задоволення (арк. спр. 57-59).
Також в результаті нарахованих штрафних санкцій та донарахованих основних зобов'язань по податковому повідомленню-рішенню від 07 червня 2021 року № 104612320704 в інтегрованій картці Відділу освіти 24 червня 2021 року відбулося нарахування пені в сумі 17927,27 грн, що підтверджено витягом з ІКП по екологічному податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарним джерелом забруднення, код класифікації доходів бюджету 19010100 (арк. спр. 22-23).
ГУДПС у Луганській області сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 29 липня 2021 року № 0021623-1306-1230, якою повідомлено Відділ освіти, що станом на 28 липня 2021 року суму податкового боргу становить 277557,49 грн, у тому числі: податок на доходи фізичних осіб, що сплачені податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п в сумі 1020,00 грн; військовий збір в сумі 98205,00 грн, екологічний податок, який справляється за викиди а атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення в сумі 178332,49 грн, яку направлено відповідачу поштовим відправленням та вручено під підпис уповноваженій особі відповідача 02 серпня 2021 року (арк. спр. 55).
Сума податкового боргу, за стягненням якої звернувся позивач, також підтверджена наданими в матеріали справи: інформацією про наявність податкового боргу у платника в цілому станом на 25 листопада 2021 року; розрахунком податкового боргу станом на 25 листопада 2021 року; витягами з ІКП за платежем: Податок на доходи фізичних осіб, що сплачений податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п, код класифікації доходів бюджету 11010100, за платежем: Військовий збір, код класифікації доходів бюджету 11011000, за платежем: Екологічний податок, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарним джерелом забруднення, код класифікації доходів бюджету 19010100 (арк. спр. 7, 8, 9, 15, 16, 21, 22-23).
На час розгляду адміністративної справи сума податкового боргу не змінилася, що підтверджено наданими в матеріали справи оновленими витягами з ІКП платника податків (арк. спр. 107-110).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).
Відповідно до пункту 42.2 статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно з пунктом 42.5 статті 42 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
На вимогу платника податків, який отримав документ в електронній формі, контролюючий орган надає такому платнику податків відповідний документ у паперовій формі протягом трьох робочих днів з дня надходження відповідної вимоги (у паперовій або електронній формі) платника податків.
Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо:
дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках (підпункт 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України);
згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України);
дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом (підпункт 54.3.5 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 56.1 статті 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня (пункт 56.2 статті 56 Податкового кодексу України).
Згідно з абзацами першим, четвертим пункту 56.3 статті 56 Податкового кодексу України скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій або електронній формі засобами електронного зв'язку (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Скарги на рішення територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Пунктом 56.10 статті 56 Податкового кодексу України визначено, що рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, прийняті за розглядом скарги платника податків, є остаточними і не підлягають подальшому адміністративному оскарженню, але можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Відповідно до пункту 56.15 статті 56 Податкового кодексу України скарга, подана із дотриманням строків, визначених абзацом першим пункту 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження.
Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
Процедура адміністративного оскарження закінчується днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику (підпункт 56.17.3 пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України).
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків, крім випадку, передбаченого підпунктом 108-1.2.2 пункту 108-1.2 статті 108-1 цього Кодексу (абзац восьмий пункту 56.17 статті 56 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до абзацу першого пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з абзацом першим пункту 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.
Пунктами 95.1-95.3 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається:
при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом (підпункт 129.1.1);
при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов'язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (підпункт 129.1.2);
при виявленні контролюючим органом за результатами перевірки заниження податковим агентом податкового зобов'язання при нарахуванні (виплаті) оподатковуваного доходу на користь нерезидентів або інших платників податків та/або несвоєчасної сплати, несплати (неперерахування) податковим агентом утриманих (нарахованих) податків до або під час виплати оподатковуваного доходу на користь нерезидента або іншого платника податків - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податковим агентом суми податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (підпункт 129.1.4).
Згідно з підпунктом 129.3.4-1 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені, передбаченої підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, закінчується в день настання строку погашення грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами перевірки. Така пеня нараховується в день закінчення її нарахування за весь період заниження податкового зобов'язання, починаючи з дня, визначеного підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, по день закінчення.
Нарахування пені, передбаченої підпунктом 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті, закінчується:
у разі виявлення контролюючим органом факту несвоєчасної сплати, несплати (неперерахування) визначених податковим агентом сум податкових зобов'язань - у день сплати (погашення) податковим агентом цих сум податкових зобов'язань;
у разі виявлення контролюючим органом факту заниження податковим агентом податкових зобов'язань при нарахуванні (виплаті) оподатковуваного доходу на користь нерезидентів або інших платників податків - у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами перевірки. Для податкових агентів, які занизили податкові зобов'язання при нарахуванні (виплаті) оподатковуваного доходу на користь нерезидентів, така пеня нараховується в день закінчення її нарахування за весь період заниження податкового зобов'язання, починаючи з дня, визначеного підпунктом 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті, по день закінчення.
Для податкових агентів, які виплачують оподатковувані доходи на користь інших платників податків, така пеня нараховується за весь період заниження податкового зобов'язання, починаючи з дня, визначеного підпунктом 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті, по день настання строку погашення визначеного контролюючим органом податкового зобов'язання.
З вищеописаних доказів судом встановлено, що ГУДПС у Луганській області за наслідками перевірки, оформленої актом від 26 квітня 2021 року № 834/12-32-07-04-09/02142129, податковими повідомленнями-рішеннями від 07 червня 2021 року № 104312320710, № 104412320710, № 104512320710, № 104612320704 нараховано Відділу освіти грошові зобов'язання в загальній сумі 257692,27 грн, у тому числі: з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в сумі 90198,34 грн; з військового збору в сумі 6954,27 грн; з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю), в сумі 160539,66 грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення під підпис вручені уповноваженій особі відповідача 09 червня 2021 року, що підтверджено відміткою про отримання на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Не погодившись з податковими повідомленнями-рішеннями від 07 червня 2021 року № 104512320710 про збільшення грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб, код платежу 11010100, в сумі 89178,34 грн та № 104412320710 про збільшення грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з військового збору, код платежу 11011000, в сумі 6954,27 грн позивач оскаржив їх в адміністративному порядку до Державної податкової служби України із дотриманням процедури, визначеної статтею 56 Податкового кодексу України, що підтверджено наданими в матеріали справи скаргою та рішенням ДПС України, прийнятим за наслідками розгляду скарги.
Таким чином судом встановлено, що протягом строку адміністративного оскарження нараховане податковими повідомленнями-рішеннями від 07 червня 2021 року № 104412320710 та № 104512320710 грошове зобов'язання статусу узгодженого не набуло, а ГУДПС у Луганській області не мало права надсилати Відділу освіти податкову вимогу з податку на доходи фізичних осіб та з військового збору.
Проте, з наявних в матеріалах справи документів судом встановлено, що Відділ освіти не скористався правом оскаржити в адміністративному порядку із дотриманням процедури, визначеної статтею 56 Податкового кодексу України, податкові повідомлення-рішення від 07 червня 2021 року № 104312320710 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, в розмірі 1020,00 грн та № 104612320704 про збільшення суми грошового зобов'язання по екологічному податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю), в сумі 160539,66 грн.
Відповідно, податкові повідомлення-рішення від 07 червня 2021 року № 104312320710 та № 104612320704 стали узгодженими 19 червня 2021 року, а за відповідачем виник обов'язок щодо сплати таких грошових зобов'язань.
Також в результаті нараховування штрафних санкцій та донарахування основних зобов'язань по податковому повідомленню-рішенню від 07 червня 2021 року № 104612320704 в інтегрованій картці Відділу освіти 24 червня 2021 року відбулося нарахування пені в сумі 17927,27 грн.
Таким чином загальна сума податкового боргу Відділу освіти по екологічному податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю), з урахуванням узгодженого податкового повідомлення-рішення від 07 червня 2021 року № 104612320704 та нарахованої 24 червня 2021 року пені складає 178332,49 грн.
З метою погашення податкового боргу ГУДПС у Луганській області надіслано до Відділу освіти податкову вимогу форми «Ю» від 29 липня 2021 року № 0021623-1306-1230, до якої включено податковий борг в загальній сумі 277557,49 грн, у тому числі: податок на доходи фізичних осіб, що сплачені податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п в сумі 1020,00 грн; військовий збір в сумі 98205,00 грн, екологічний податок, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, в сумі 178332,49 грн, яку направлено відповідачу поштовим відправленням та вручено під підпис уповноваженій особі відповідача 02 серпня 2021 року.
Зважаючи, що рішення за результатами розгляду скарги Відділу освіти на податкові повідомлення рішення від 07 червня 2021 року № 104412320710 та № 104512320710 тільки 30 серпня 2021 року, суд дійшов висновку, що ГУДПС у Луганській області безпідставно включено грошове зобов'язання за цими податковими повідомленнями-рішеннями до податкової вимоги від 29 липня 2021 року № 0021623-1306-1230.
Проте, зважаючи, що до податкової вимоги ГУДПС у Луганській області також включено узгоджену суму податкового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб, що сплачені податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п в сумі 1020,00 грн та по екологічному податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, в сумі 178332,49 грн, розмір яких дає право податковому органу надіслати платнику податків податкову вимогу, суд дійшов висновку, що помилкове включення контролюючим органом неузгодженої суми грошового зобов'язання відділу освіти по податку на доходи фізичних осіб та військового збору, не нівелює статусу цієї податкової вимоги в цілому.
Тому суд вважає, що надіслання цієї податкової вимоги навіть з помилковим включенням до неї неузгоджених грошових зобов'язань дає право позивачу здійснення за платника податків і на користь держави заходів щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом звернення до суду з позовом про стягнення коштів, що перебувають у власності платника, за податковим боргом в порядку, визначеному статтею 95 Податкового кодексу України.
На час розгляду даної справи всі податкові повідомлення-рішення, які стали підставою для виникнення податкового боргу, про стягнення якого заявлено позовні вимоги, є узгодженими.
Відповідачем суду не надано доказів звернення за оскарженням цих податкових повідомлень-рішень в судовому порядку, а також доказів сплати вказаного податкового боргу.
При розгляді даної адміністративної справи суд не надає правової оцінки твердженням відповідача про протиправність податкових повідомлень-рішень, на підставі яких за відповідачем виник податковий борг, про стягнення якого заявлено позовні вимоги, як таким, що виходять за межі предмета доказування.
За встановлених судом обставин, враховуючи, що відповідачем на час розгляду даної адміністративної справи податковий борг не погашений, а ГУДПС у Луганській області дотримано визначену Податковим кодексом України процедуру, що передує зверненню контролюючого органу з відповідним позовом до суду, суд дійшов висновку, що позивач має всі підстави для вжиття заходів щодо погашення податкового боргу Відділу освіти шляхом стягнення коштів з рахунків платника у банках, обслуговуючих такого платника податків.
Відповідно суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення в повному обсязі, з виправленням допущеної позивачем арифметичної помилки при обрахунку загальної суми податкового боргу. Так, за обрахунком суду загальний борг Відділу освіти складає 275485,10 грн, а не 275485,51 грн, як вказує позивач.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки ГУ ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72, код за ЄДРПОУ ВП 44082150) до Відділу освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (місцезнаходження: 92703, Луганська область, Старобільський район, місто Старобільськ, вулиця Чернишевського, будинок 26, код за ЄДРПОУ 4051632) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих Відділ освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області, до Державного бюджету України в рахунок погашення податкового боргу в загальній сумі 275485,10 грн (двісті сімдесят п'ять тисяч чотириста вісімдесят п'ять гривень 10 коп.), у тому числі:
по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в сумі 90198,34 грн (дев'яносто тисяч сто дев'яносто вісім гривень 34 коп.);
по військовому збору в сумі 6954,27 грн (шість тисяч дев'ятсот п'ятдесят чотири гривні 27 коп.);
по екологічному податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю), в сумі 178332,49 грн (сто сімдесят вісім тисяч триста тридцять дві гривні 49 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова