Іменем України
07 лютого 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/8030/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Кузнєцової Ганни Петрівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 09 грудня 2021 року надійшов адміністративний позов адвоката Кузнєцової Ганни Петрівни в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області) з такими вимогами:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо незарахування ОСОБА_1 пільгового стажу роботи за списком № 1 періодів роботи з 26 грудня 1988 року по 17 квітня 1989 року, з 03 вересня 1991 року по 08 липня 1992 року, з 13 липня 1992 року по 30 вересня 1993 року, з 19 жовтня 2004 року по 20 березня 2005 року, з 30 грудня 2011 року по 28 лютого 2013 року та з 01 грудня 2016 року по 20 березня 2017 року;
2) зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до пільгового стажу роботи за списком № 1 періоди роботи з 26 грудня 1988 року по 17 квітня 1989 року, з 03 вересня 1991 року по 08 липня 1992 року, з 13 липня 1992 року по 30 вересня 1993 року, з 19 жовтня 2004 року по 20 березня 2005 року, з 30 грудня 2011 року по 28 лютого 2013 року та з 01 грудня 2016 року по 20 березня 2017 року;
4) зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити (з урахуванням раніше виплачених сум) позивачу пенсію у розмірі 80 % заробітної плати (доходу) на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», починаючи з 01 вересня 2021 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач знаходиться на обліку у відповідача, де одержує пенсію за віком на пільгових умовах з 01 вересня 2021 року. За розрахунком відповідача загальний стаж роботи позивача складає 23 років 01 місяців 11 днів, за списком № 1 - 13 років 07 місяців 28 днів. До пільгового стажу роботи за списком № 1 не зарахований спірний період роботи, загальною тривалістю 04 роки 03 місяця 14 днів.
Неправильне обчислення пільгового стажу призвело до того, що позивач отримує пенсію у меншому розмірі від дати її призначення, адже статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що пенсія у розмірі 80 % заробітної плати (доходу) призначається за наявності не менше 15 років пільгового стажу роботи за списком № 1 і такі умови існували з дати звернення із заявою про призначення пенсії.
Представник позивача зауважує, що пільговий характер роботи позивача у спірному періоді у повній мірі підтверджений записами в трудовій книжці позивача, а також даними з персоніфікованого обліку застрахованих осіб (довідка форми ОК-5), тому відповідач протиправно не зарахував цей стаж до стажу роботи за списком № 1.
Ухвалою від 13 грудня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 28-29).
Від ГУПФУ в Луганській області 28 грудня 2021 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 31-35).
Позивач перебував на обліку у відповідача як отримувач пенсії по інвалідності, 01 вересня 2021 року позивач звернувся з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та надав наступні документи згідно з розпискою-повідомленням: військовий квиток НОМЕР_1 ; диплом НОМЕР_2 ; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 10 червня 2021 року № 919-5000140901; паспорт НОМЕР_3 ; трудову книжку серії НОМЕР_4 ; рішення Комісії при ГУПФУ в Луганській області від 09 лютого 2021 року № 01/40. За результатами розгляду заяви позивача, наданих ним документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу (Форма ОК-5), наявних в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначено позивачу пенсію з 01 вересня 2021 року як внутрішньо переміщеній особі відповідно до статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
При призначенні пенсії позивачу пільговий стаж враховано згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, наявних в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5).
Відповідач зауважує, що робота в шкідливих і важких умовах праці є видом спеціального стажу роботи - роботи в певних умовах чи на посадах, з якими законодавець пов'язує пільгове (або за особливими правилами) пенсійне забезпечення, зокрема, зниження на 5-10 років віку, при досягненні якого виникає право на пенсію. Це період виконання особливого роду трудової діяльності, коли до особи, яка його здійснює, пред'являють особливі вікові, а також підвищені психічні та фізичні вимоги, при тривалому виконанні якої особа втрачає відповідну професійну працездатність. З огляду на викладене трудова книжка не є основним документом, що підтверджує стаж роботи в шкідливих умовах праці, спеціальний стаж або пільговий. В трудовій книжці відсутні певні дані про фактори, які визначають право на пенсію на пільгових умовах (наприклад, робота з відповідними або шкідливими речовинами відповідних категорій 4 небезпеки, про виконання робіт певним способом або в певних умовах, або повний робочий день, що є виключно необхідною умовою та ін.). Таким чином записи в трудовій книжці лише підтверджують період знаходження працівника в трудових відносинах з підприємством, а не тривалість роботи в шкідливих умовах праці повний робочий день. Тому в Порядку № 637 і передбачено окремий розділ «Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників».
Крім того, однією із умов призначення пенсії на пільгових умовах, передбачених частиною першої статті 114 Закону № 1058-IV, є наявність результатів атестації робочих місць.
Оскільки, в трудовій книжці позивача відсутні відомості передбачені пунктом 2.14 Інструкції № 58 (про розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи, та про атестацію робочого місця), а згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, наявними в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, відомості про спеціальний стаж наявні лише з 2002 року, уточнюючі довідки за спірні періоди позивачем при зверненні з заявою про призначення пенсії не надавались, то періоди роботи з 26 грудня 1988 року по 17 квітня 1989 року, з 03 вересня 1991 року по 08 липня 1992 року, з 13 липня 1992 року по 30 вересня 1993 року не зараховані до пільгового стажу роботи позивача при призначенні пенсії. Проте період роботи позивача з 26 грудня 1988 року по 17 квітня 1989 року зарахований до загального стажу роботи.
До пільгового стажу роботи позивача не врахований також період роботи з 19 жовтня 2004 року по 20 березня 2005 року, - в зв'язку з відсутністю підтвердження зазначеного періоду наказом про проведення атестації робочого місця.
За даними довідки форми ОК-5 з 30 грудня 2011 року змінилась організація, яка звітувала про сплачені страхові внески за період праці позивачем у 2012-2013 роках. Однак, всупереч пункту 4.2. Порядку № 383, згідно з яким у разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. У записах трудової книжки позивача відсутня інформація про проведення такої позачергової атестації.
Крім того, в довідці форми ОК-5 відомості про спеціальний стаж позивача за січень-лютий 2013 року взагалі не визначені підприємством.
Період роботи з 30 грудня 2011 року по 28 лютого 2013 року не зарахований до загального та до пільгового стажу позивача, у зв'язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків до Державного реєстру застрахованих осіб.
Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) є внутрішньо переміщеною особою, пенсіонером та перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області, що підтверджено копіями відповідних документів (арк. спр. 8-10, 13-14).
Позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою від 01 вересня 2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, разом з якою надав такі документи: військовий квиток НОМЕР_1 ; диплом НОМЕР_2 ; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 10 червня 2021 року № 919-5000140901; паспорт НОМЕР_3 ; трудову книжку серії НОМЕР_4 ; рішення Комісії при ГУПФУ в Луганській області від 09 лютого 2021 року № 01/40 (арк. спр. 38-58).
Позивачу з 01 вересня 2021 року призначено пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1, страховий стаж складає 37 років 01 місяць 11 днів, в тому числі робота за списком № 1 - 14 років 01 місяць 01 день (арк. спр. 59).
Як слідує з розрахунку стажу, до страхового стажу позивача за списком № 1 зараховані періоди: з 12.10.1993 по 05.01.1995, з 04.02.1995 по 31.05.1995, з 10.07.2002 по 30.06.2003, з 01.07.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 18.10.2004, з 21.03.2005 по 27.12.2011, з 01.03.2013 по 30.06.2014, з 11.08.2014 по 30.09.2014, з 01.05.2015 по 30.11.2016 (арк. спр. 13, 62).
На адвокатський запит представника позивача ГУПФУ в Луганській області листом від 01 грудня 2021 року № 1200-0202-8/54100 повідомило, що не зараховано до пільгового стажу ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю довідок про підтвердження пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, такі періоди роботи:
з 26.12.1988 по 17.04.1989 період проходження виробничої практики на шахті «ім. 60-річчя СРСР» Свердловського виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Свердловантраци», який враховано до загального стажу як період навчання;
з 03.09.1991 по 08.07.1992 в орендному товаристві ШПУ № 10 тресту «Свердловськшахтобуд»;
з 13.07.1992 по 30.09.1993 на шахті «ім. 60-річчя СРСР» Свердловського виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Свердловантрацит».
Період з 19.10.2004 по 20.03.2005 у відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Должанська капітальна» не зарахований до пільгового стажу у зв'язку з відсутністю в трудовій книжці запису про проведення атестації робочого місця (арк. спр. 11-12, 68-69).
Позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою довільної форми від 30 листопада 2021 року про перерахунок пенсії (арк. спр. 14-15).
Дослідженням записів у трудовій книжці позивача від 30 травня 1988 року серії НОМЕР_4 за спірний період судом встановлено:
Шахта «ім. 60-річчя СРСР» Свердловського виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Свердловантрацит»
запис № 3 від 26.12.1988 - прийнятий учнем електрослюсаря підземним з повним робочим днем під землею на видобувну дільницю № 12, наказ від 26.12.1988 № 853к;
запис № 4 від 23.03.1989 - переведений електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею на видобувній дільниці, записка з переведення;
запис № 5 від 17.04.1989 - звільнений у зв'язку з закінченням виробничої практики, наказ від 17.04.1989 № 215/к;
Орендне товариство ШПУ № 10 тресту «Свердловськшахтобуд»
запис № 6 від 03.09.1991 - прийнятий електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею, наказ від 03.09.1991 № 190к;
запис № 7 від 08.07.1992 - звільнений за переведенням на шахту «Должанська капітальна», наказ від 09.07.1992 № 210к;
Шахта «ім. 60-річчя СРСР» Свердловського виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Свердловантрацит»
запис № 8 від 13.07.1992 - прийнятий за переведенням механіком дільниці підготовчих робіт підземним з повним робочим днем під землею, наказ від 13.07.1992 № 344к;
запис № 9 від 04.08.1992 - шахта «ім. 60-річчя СРСР» перейменована на шахту «Должанська капітальна», рішення від 24.04.1992 № 144;
запис № 10 від 30.09.1993 - звільнений за власним бажанням, наказ від 05.10.1993 № 484к;
Шахта «Должанська капітальна»
запис № 13 від 10.07.2002 - прийнятий машиністом підземних установок 2 розряду підземним з повним робочим днем під землею, наказ від 10.07.2002 № 574к, наказ про атестацію від 19.10.1999 № 773;
запис № 14 від 02.01.2003 - призначений виконуючим обов'язки гірничого майстра підземним з повним робочим днем під землею, наказ від 02.01.2003 № 1к;
запис № 15 від 01.02.2003 - призначений гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею, наказ від 31.01.2003 № 90к;
запис № 16 - ВАТ «Шахта «Должанська капітальна» реорганізовано у ВП «Шахта «Должанська капітальна» ДП «Свердловантрацит»;
запис № 17 від 21.03.2005 - на підставі атестації гірничий майстер підземний з повним робочим днем під землею, наказ про атестацію від 21.03.2005 № 364;
запис № 20 - на підставі атестації гірничий майстер з повним робочим днем під землею, наказ про атестацію від 18.03.2010 № 373;
запис № 21 від 27.12.2011 - звільнений за переведенням до ВП «Шахта «Должанська капітальна» ТОВ ДТЕК «Свердловантрацит», наказ від 26.12.2011 № 1340к;
ВП «Шахта «Должанська капітальна» ТОВ ДТЕК «Свердловантрацит»
запис № 22 від 30.12.2011 - прийнятий за переведенням гірничим майстром з повним робочим днем під землею, наказ від 30.12.2011 № 2к;
запис № 23 від 27.04.2012 - звільнений за переведенням до ВП «Шахта «Должанська капітальна» ДП «Свердловантрацит», наказ від 26.04.2012 № 546к;
ВП «Шахта «Должанська капітальна» ДП «Свердловантрацит»
запис № 24 від 28.04.2012 - прийнятий за переведенням гірничим майстром з повним робочим днем під землею, наказ від 28.04.2012 № 33к;
запис № 25 від 28.02.2013 - звільнений за переведенням, наказ від 28.02.2013 № 3к;
ВП «Шахтоуправління «Свердловське» ТОВ ДТЕК «Свердловантрацит»
запис № 28 від 11.08.2014 - прийнятий електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем під землею, наказ від 11.08.2014 № 1669к;
запис № 29 від 24.03.2015 - переведений електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею, наказ від 24.03.2015 № 440к, наказ про атестацію від 06.04.2013 № 12;
запис № 30 від 20.03.2017 - звільнений за власним бажанням, наказ від 20.03.2017 № 04к (арк. спр. 16-19).
Згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) в Реєстрі наявні такі відомості по спеціальному стажу позивача, зокрема щодо спірних періодів роботи:
2004 рік, страхувальник ВП «Шахта «Довжанська капітальна» ДП «Свердловантрацит», код підстави для обліку спецстажу ЗПЗ013А1, 12 місяців;
2005 рік, страхувальник ВП «Шахта «Довжанська капітальна» ДП «Свердловантрацит», код підстави для обліку спецстажу ЗПЗ013А1, 12 місяців;
2011 рік, страхувальник ВП «Шахта «Должанська капітальна» ДП «Свердловантрацит», код підстави для обліку спецстажу ЗПЗ013А1, 11 місяців 27 днів;
за період з січня 2012 року по лютий 2013 року включно відомості по спеціальному стажу позивача відсутні;
2016 рік, страхувальник ВП «Шахтоуправління «Свердловське» ТОВ ДТЕК «Свердловантрацит», код підстави для обліку спецстажу ЗПЗ013А1, 12 місяців;
2017 рік, страхувальник ВП «Шахтоуправління «Свердловське» ТОВ ДТЕК «Свердловантрацит», код підстави для обліку спецстажу ЗПЗ013А1, 2 місяці (січень-лютий), відомості про березень - відсутні.
Також в реєстрі відсутні відомості про сплату страхувальником страхових внесків за грудень 2016 року - лютий 2017 року, за березень 2017 року - відсутні відомості про суму заробітку для нарахування пенсії та суму сплачених страхових внесків (арк. спр. 20-22).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Абзацами 9, 10 частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Особам, яким призначено пенсію, органи Пенсійного фонду видають пенсійні посвідчення.
Видача пенсійного посвідчення для пенсіонерів здійснюється безоплатно.
Порядок видачі, зразок та форма пенсійного посвідчення затверджуються правлінням Пенсійного фонду.
Відповідно до абзаців першого-другого пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Згідно з абзацом першим частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Абзацами першим та другим пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058-IV визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до статті 1 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до статті 8 Закону № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини першої статті 59 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Статтею 62 Закону № 1788-XII визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли і трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з пунктом 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Відповідно до абзацу шостого пункту 1.9 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з абзацами другим, третім, четвертим, шостим пункту 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 4.7 розділу IV Порядку № 22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Підставою для повідомлення заявника про перерахунок/відмову перерахувати пенсію може бути виключно рішення, прийняте територіальним органом ПФУ з цього питання.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом встановлено, що позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою довільної форми від 30 листопада 2021 року про перерахунок пенсії відповідно до положень Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дня призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 з 01 вересня 2021 року із зарахуванням спірних періодів роботи позивача до пільгового страхового стажу за списком № 1.
Проте відповідач заперечує проти зарахування спірних періодів роботи позивача до пільгового стажу за списком 1 та, як наслідок, в проведенні перерахунку за Законом № 345-VI через недостатність у позивача необхідного пільгового стажу за списком № 1.
Так з заяв по суті справи та листа ГУПФУ в Луганській області від 01 грудня 2021 року № 1200-0202-8/54100 судом з'ясовано, що відповідач заперечує проти зарахування до пільгового страхового стажу за списком № 1 періодів роботи позивача:
з 26 грудня 1988 року по 17 квітня 1989 року, з 03 вересня 1991 року по 08 липня 1992 року, з 13 липня 1992 року по 30 вересня 1993 року в зв'язку з недостатністю записів в трудовій книжці позивача про пільговий характер роботи позивача у вказаному періоді та відсутністю довідок про підтвердження пільгового стажу;
з 19 жовтня 2004 року по 20 березня 2005 року через відсутність доказів про проведення атестації робочого місця на відповідність умовам праці та відсутність відповідних записів в трудовій книжці позивача;
з 30 грудня 2011 року по 28 лютого 2013 року через відсутність доказів про проведення атестації робочого місця на відповідність умовам праці та відсутність відповідних записів в трудовій книжці позивача, а також не визначення страхувальником у поданій ним звітності за січень-лютий 2013 року відомостей про спеціальний стаж позивача;
з 01 грудня 2016 року по 20 березня 2017 року - через відсутність доказів сплати страхувальником страхових внесків до Пенсійного фонду України.
При цьому, відповідачем відповідного рішення про відмову в перерахунку пенсії із викладенням вичерпних підстав його прийняття за заявою позивача від 30 листопада 2021 року не прийнято.
Верховним Судом в постанові від 21 грудня 2020 року в справі № 229/4165/17 викладено правовий висновок, що у разі звернення пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії та надання необхідних документів, уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти мотивоване рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії. При цьому, рішення про відмову в перерахунку пенсії має містити зазначення причин відмови та порядку його оскарження.
Однак, відповідач ухилився від прийняття рішення за заявою позивача від 30 листопада 2021 року, що свідчить про недотримання ГУПФУ в Луганській області встановленого законодавством порядку вирішення питання про перерахунок пенсії, а саме порушення положень частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV та пункту 4.3 Порядку № 22-1.
Суд також вважає за необхідне зауважити, що не розглянувши заяву позивача про перерахунок його пенсії по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
Аналогічний за змістом правовий висновок викладено Верховним Судом в постанові від 27 листопада 2019 року в справі № 748/696/17.
За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не прийняв вмотивованого рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії від 30 листопада 2021 року.
Щодо наведених відповідачем у відзиві на позов та в листі від 01 грудня 2021 року № 1200-0202-8/54100 мотивів незарахування до пільгового стажу за списком № 1 спірних періодів, суд зазначає таке.
З вищевказаних правових норм слідує, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки, після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
При цьому, значення трудової книжки, як основного документа, що підтверджує пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
При цьому, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки, як такої, або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема у постановах від 07 березня 2018 року в справі № 233/2084/17, від 16 травня 2019 року в справі № 161/17658/16-а, від 27 лютого 2020 року в справі № 577/2688/17, від 31 березня 2020 року в справі № 446/656/17, від 21 травня 2020 року в справі № 550/927/17, від 10 грудня 2020 року в справі № 195/840/17, від 18 травня 2021 року в справі № 229/2330/17.
Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Дослідженням копії трудової книжки позивача суд встановив, що записи про роботу позивача на підземних роботах в шахті з повним робочим днем під землею з 26 грудня 1988 року по 17 квітня 1989 року, з 03 вересня 1991 року по 08 липня 1992 року, з 13 липня 1992 року по 30 вересня 1993 року містять всю необхідну інформацію про період та про пільговий характер виконуваної позивачем роботи (зайнятість повний робочий день на підземних роботах в шахті). Достовірність внесеної інформації підтверджена підписами уповноважених осіб роботодавців, які скріплені відповідними печатками, тому у суду відсутні будь-які підстави для сумніву в достовірності внесених до трудової книжки даних. Тобто, суд дійшов висновку, що відповідач взагалі безпідставно вимагає від позивача надання уточнюючих довідок за цей період роботи.
Щодо незарахування періодів роботи позивача з 19 жовтня 2004 року по 20 березня 2005 року та з 30 грудня 2011 року по 28 лютого 2013 року через відсутність доказів проведення атестації робочих місць, за якими у вказаних періодах працював позивач, на відповідність умовам праці, суд звертає увагу відповідача, що Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року в справі № 520/15025/16-а висловлено правову позицію щодо проведення атестації робочих місць і вказано, що непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Тому відсутність доказів проведення атестації робочих місць після 21 серпня 1992 року не є підставою для відмови в зарахуванні вказаних періодів роботи позивача до страхового стажу за списком № 1.
Щодо тверджень відповідача про відсутність в індивідуальних відомостях про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) інформації про пільговий характер роботи позивача з 30 грудня 2011 року по 28 лютого 2013 року, а також про сплату страхових внесків з 01 грудня 2016 року по 20 березня 2017 року, суд зазначає, що зважаючи на принцип верховенства права тягар відповідальності за подання підприємством-страхувальником неповної інформації про характер виконуваної його працівниками роботи, а також за недотримання вимог чинного законодавства щодо сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України не може покладатися на працівника та позбавляти останнього права на належний соціальний захист. В свою чергу, дослідженням трудової книжки позивача встановлено його зайнятість у спірному періоді на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці, включеними до списку № 1, тому суд дійшов висновку, що ці періоди роботи також мають бути зараховані до пільгового страхового стажу позивача за списком № 1.
Отже, підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно при призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 не зарахував до його пільгового стажу за списком № 1 роботу в період з 26 грудня 1988 року по 17 квітня 1989 року, з 03 вересня 1991 року по 08 липня 1992 року, з 13 липня 1992 року по 30 вересня 1993 року, з 19 жовтня 2004 року по 20 березня 2005 року, з 30 грудня 2011 року по 28 лютого 2013 року та з 01 грудня 2016 року по 20 березня 2017 року, що, в свою чергу, призвело до протиправного незастосування відповідачем до спірних правовідносин статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та отримання позивачем з 01 вересня 2021 року пенсії в розмірі, меншому ніж 80 % заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, оскільки сукупний стаж роботи позивача шахтарем з урахуванням спірного періоду є більшим 15 років.
За встановлених судом обставин та нормативного врегулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо дати, з якої слід здійснити такий перерахунок судом встановлено, що всі документи, що підтверджують право позивача на зарахування спірного стажу до пільгового стажу за списком № 1, були надані позивачем одночасно з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 від 01 вересня 2021 року. В свою чергу, відповідач при прийнятті рішення за вказаною заявою безпідставно не зарахував спірний період роботи позивача, чим вчинив дії, які є протиправними. За перерахунком неправильно призначеної пенсії позивач звернувся до відповідача 30 листопада 2021 року, тобто в тримісячний строк з дня призначення йому пенсії. Тому перерахунок пенсії позивача має бути здійснений з дня її призначення з 01 вересня 2021 року.
Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення «Бендерський проти України», судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.
Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною восьмою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Позивачем за подання до суду даного позову сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджено квитанцією про сплату від 02 грудня 2021 року (арк. спр. 7).
Зважаючи, що позов підлягає задоволенню, а також, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Кузнєцової Ганни Петрівни в інтересах ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо незарахування до пільгового страхового стажу ОСОБА_1 за списком № 1 періодів роботи з 26 грудня 1988 року по 17 квітня 1989 року, з 03 вересня 1991 року по 08 липня 1992 року, з 13 липня 1992 року по 30 вересня 1993 року, з 19 жовтня 2004 року по 20 березня 2005 року, з 30 грудня 2011 року по 28 лютого 2013 року та з 01 грудня 2016 року по 20 березня 2017 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до пільгового страхового стажу ОСОБА_1 за списком № 1 періоди роботи з 26 грудня 1988 року по 17 квітня 1989 року, з 03 вересня 1991 року по 08 липня 1992 року, з 13 липня 1992 року по 30 вересня 1993 року, з 19 жовтня 2004 року по 20 березня 2005 року, з 30 грудня 2011 року по 28 лютого 2013 року та з 01 грудня 2016 року по 20 березня 2017 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01 вересня 2021 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із врахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова