Рішення від 07.02.2022 по справі 360/7785/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

07 лютого 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/7785/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

02.12.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області в частині призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно п. "б" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років згідно п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за 28 календарних років в пільговому обчисленні, здійснити перерахунок та виплату пенсії за минулий час з 16 липня 2021 року, з урахуванням виплачених коштів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Наказом начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області № 220 від 15 липня 2021 року його було звільнено в запас Збройних сил України та виключено з кадрів ДСНС, зі списків особового складу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області з 15 липня 2021 року з правом отримання пенсії за вислугу років у відповідності до вимог пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Станом на дату виключення зі списків особового складу частини мав вислугу років у календарному обчисленні 23 роки 11 місяців 04 днів, страховий стаж 04 роки 10 місяців 13 днів, у пільговому обчисленні 04 роки 05 місяців 06 днів.

З 16.07.2021 позивачу було призначено пенсію за вислугу років у відповідності до вимог пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи із загального страхового стажу на дату виключення зі списків частини 28 років 09 місяців 17 днів, який складено у відповідності наявної календарної вислуги років та страхового стажу.

Позивач вважає, що його право на отримання пенсії в більшому розмірі порушене саме під час призначення пенсії. Відповідач безпідставно прийняв рішення, яким зменшив розмір пенсії за вислугу років, призначивши її на умовах пункту «б» статті 12 Закону 2262, замість належних умов, визначених пунктом «а» статті 12 Закону 2262.

До вислуги років на пільгових умовах для призначення пенсії слід враховувати час проходження служби, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції з 22.07.2015 по 03.08.2015, з 13.10.2015 по 05.12.2015, з 16.12.2015 по 02.06.2016, з 05.07.2016 по 04.10.2016, з 20.10.2016 по 17.11.2016, з 01.12.2016 по 04.05.2017, з 12.05.2017 по 04.06.2017, з 05.06.2017 по 03.10.2017, з 19.10.2017 по 31.10.2017, з 14.11.2017 по 16.02.2018, з 02.03.2018 по 28.04.2018, що у пільговому обчисленні один місяць служби за три місяці - складає 04 роки 05 місяців 06 днів. Таким чином, для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України 2262-ХІІ у позивача є всі законні підстави, враховуючи наявну вислугу років 28 років 04 місяці 10 днів, яку складено за періоди проходження військової служби з урахуванням часу проходження служби який зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою суду від 07.12.2021 відкрито провадження у справі, визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

21.12.2021 відповідач на адресу суду надав відзив на позовну заяву (арк. спр. 44-46), в обґрунтування якого зазначив таке.

30.09.2021 Головне управління ДСНС у Луганській області надіслало на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області документи для призначення пенсії за вислугу ОСОБА_1 .

Відповідно до подання про призначення пенсії від 28.09.2021 та витягу з наказу про звільнення від 15.07.2021 № 220 вислуга позивача в календарному обчислені складає 23 роки 11 місяців 04 дні. Враховуючи наведене, пенсію призначено відповідно до пункту «б» ст. 12 Закону № 2262.

26.10.2021 ОСОБА_1 звернувся до головного управління Пенсійного фонду України з заявою надати рішення та копію протоколу про призначення пенсії за вислугу років.

За розглядом заяви від 26.10.2021 Головним управлінням було надано інформацію позивачу про те, що йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до пункту “б” статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262 по лінії Державної служби України з надзвичайних ситуацій з 16.07.2021 року на підставі подання про призначення пенсії від 28.09.2021, особистої заяви від 27.09.2021, грошового атестату від 06.08.2021 № 53, довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 27.09.2021 № 13/124/1038 та витягу з наказу по особовому складу від 15.07.2021 № 220, наданих Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області у вересні 2021 року.

Пенсія призначена (обчислена) у розмірі 53 відсотка від грошового забезпечення (вислуга років - 28, з урахуванням трудового стажу), яке складає 11684,91 грн, станом на 01.11.2021 загальний розмір пенсійної виплати складає 6696,50 грн.

Стосовно права ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідач зазначив, що загальна тривалість вислуги у пільговому обрахуванні використовується при розрахунку розміру пенсії, а не для визначення права особи на той чи інший вид пенсії.

Відповідно до подання про призначення пенсії від 28.09.2021 та витягу з наказу про звільнення від 15.07.2021 № 220 вислуга позивача в календарному обчислені складає 23 роки 11 місяців 04 дні, що не є достатньою умовою для призначення пенсії за вислугу років у відповідності до Закону № 2262.

Відповідач також зазначив, що законодавець у назві статті 17 Закону № 2262-ХІІ використовує формулювання: види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років «для призначення пенсії». Однак, саме календарна вислуга років є визначальною для набуття права на призначення такої пенсії.

Статтею 17-1 Закону № 2262-XII визначено, що порядок обчислення вислуги років встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, яка в свою чергу визначає які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.

Аналіз норм Закону №2262-ХІІ дає підстави для висновку про те, що законодавець розмежовує такі поняття як «вислуга років» та «календарна вислуга років». При цьому до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії (як правило впливає на розмір пенсії).

В той же час для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.

Позивач не мав на момент звільнення необхідної календарної вислуги років, оскільки наявні 23 роки 11 місяців 04 дні при необхідних 25 і більше календарних років.

Одночасно стаття 17 Закону №2762-ХІІ визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.

Жодної відсилочної норми вказана стаття не містить, а також не містить посилання на те, що види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, можуть бути встановлені підзаконними актами.

Крім того, в Законі №2262-XII не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності вислуги, обчисленої на пільгових умовах.

Законом №2262-ХІІ чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності 25 і більше (у разі звільнення зі служби: з 1 жовтня 2020 року), та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років.

Наданими для призначення пенсії документами підтверджено, що вислуга років позивача у календарному обчисленні становить 23 роки 11 місяців 04 дні.

Тому відповідач вважає, що він правомірно дійшов висновку, що наявної у позивача вислуги років недостатньо для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262.

Окрім того, відповідач послався на те, що оскільки приписи пункту 3 Постанови № 393 суперечать приписам пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262, застосуванню підлягають саме положення Закону № 2262, як правового акта, що має вищу юридичну силу.

На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

21.12.2021 від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив.

Ухвалою суду від 11.01.2022 вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) на підставі статті 262 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд дійшов такого.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , проходив службу в органах ДСНС України, з 15.07.2021 звільнений зі служби цивільного захисту за пунктами 173, 176 (за віком) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 23 роки 11 місяців 04 дня, у пільговому обчисленні: 04 роки 05 місяців 06 днів, страховий стаж: 02 роки 02 місяці 00 днів, вислуга років для призначення пенсії: 26 років 01 місяць 04 дні, що підтверджено копіями: паспорта позивача, картки платника податку, витягу з наказу ГУ ДСНС України у Луганській області від 15.07.2021 № 220 (арк. спр. 4-10, 14).

Відповідно до витягу з наказу ГУ ДСНС України у Луганській області від 06.08.2021 №258 внесено зміни до наказу ГУ ДСНС України у Луганській області від 15.07.2021 № 220 «Про звільнення зі служби цивільного захисту ОСОБА_1 », зокрема, зазначено, що страховий стаж складає: 04 роки 10 місяців 13 днів, вислуга років для призначення пенсії: 28 років 09 місяців 17 днів (арк. спр. 15).

ГУ ДСНС України у Луганській області на адресу ГУПФУ в Луганській області направлено подання про призначення пенсії ОСОБА_1 від 28.09.2021 (арк. спр. 33 зв. - 34).

Відповідно до витягу з наказу ГУ ДСНС України у Луганській області від 06.08.2021 №258, розрахунку вислуги років для призначення пенсії, подання про призначення пенсії від 28.09.2021 вислуга років станом на 15.07.2021 для призначення пенсії ОСОБА_1 складає 28 років 09 місяців 17 днів, у тому числі календарна вислуга років складає: 23 роки 11 місяців 04 дні, страховий стаж складає: 04 роки 10 місяців 13 днів (арк. спр. 33 зв. - 40).

За заявою позивача від 22.09.2021 згідно з протоколом ГУПФУ в Луганській області від 16.07.2021 позивачу призначено пенсію за вислугу років згідно з Законом № 2262-ХІІ, розмір якої обчислено відповідно до пункту «б» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, а саме 53 відсотки відповідних сум грошового забезпечення (арк. спр. 33).

Про вказані обставини позивача було також повідомлено листом ГУПФУ в Луганській області від 09.11.2021 № 1200-0215-8/49195 (арк. спр. 11-12).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з пунктом «б» статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Частиною першою статті 17 Закону № 2262-ХІІ визначено вичерпний перелік видів служби та періодів часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом.

Частиною другою статті 17 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзаців першого, дванадцятого пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону (абзац тринадцятий пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ).

Відповідно до абзацу першого пункту «б» статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 17 липня 1992 року прийнято постанову № 393, якою затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393).

На підставі системного аналізу зазначених положень Закону № 2262-ХІІ суд дійшов висновку, що при обчисленні вислуги років, необхідної для призначення пенсії відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ, слід керуватися Порядком № 393.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема: військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту; служба в органах внутрішніх справ України, органах і підрозділах цивільного захисту на посадах начальницького і рядового складу, Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу з дня призначення на відповідну посаду.

Абзацом першим пункту 2 Порядку № 393 визначено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», під час призначення пенсії згідно з пунктом «а» статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п'яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.

За приписами підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Згідно з розрахунком вислуги років для призначення пенсії та довідкою ГУ ДСНС України у Луганській області від 21.10.2021 № 5702-5175/5707/02 ОСОБА_1 в період проходження служби брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Луганської області в період з операції з 22.07.2015 по 03.08.2015, з 13.10.2015 по 05.12.2015, з 16.12.2015 по 02.06.2016, з 05.07.2016 по 04.10.2016, з 20.10.2016 по 17.11.2016, з 01.12.2016 по 04.05.2017, з 12.05.2017 по 04.06.2017, з 05.06.2017 по 03.10.2017, з 19.10.2017 по 31.10.2017, з 14.11.2017 по 16.02.2018, з 02.03.2018 по 28.04.2018 (арк. спр. 17, 37 зв. - 40).

Зазначені обставини відповідачем не заперечуються.

Крім того, відповідач, приймаючи подання про призначення пенсії та розрахунок вислуги років, погодився із даними щодо вислуги років позивача (як календарної, так і пільгової).

За наслідками розгляду справи № 480/4241/18 Верховний Суд в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14 квітня 2021 року зробив такі правові висновки:

1. В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

2. Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що Закон № 2262-ХІІ, зокрема, пункт «а» статті 12 визначає мінімальний розмір вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років за цим Законом та для позивача він складає 25 календарних років і більше. В свою чергу, положеннями статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ, підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 та підпункту «в» пункту 3 Порядку № 393 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2001 року № 1497, які діяли до 27 липня 2011 року), передбачено визначення вислуги років у пільговому обчисленні, а посилання відповідача на необхідність врахування виключно календарної вислуги років є необґрунтованими та суперечать зазначеним вище положенням Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 393.

Отже, позивач має право на обрахування вислуги років в пільговому розрахунку та на призначення пенсії за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, оскільки його вислуга на день звільнення у пільговому обчисленні становить 28 років 09 місяців 17 днів (23 роки 11 місяців 04 дні - календарна вислуга, 04 роки 05 місяців 06 днів - пільгова вислуга без урахування календарної вислуги).

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:

- визнати протиправними дії ГУПФУ в Луганській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- зобов'язати ГУПФУ в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 16 липня 2021 року із зарахуванням до вислуги років для призначення пенсії періодів з 22.07.2015 по 03.08.2015, з 13.10.2015 по 05.12.2015, з 16.12.2015 по 02.06.2016, з 05.07.2016 по 04.10.2016, з 20.10.2016 по 17.11.2016, з 01.12.2016 по 04.05.2017, з 12.05.2017 по 04.06.2017, з 05.06.2017 по 03.10.2017, з 19.10.2017 по 31.10.2017, з 14.11.2017 по 16.02.2018, з 02.03.2018 по 28.04.2018 безпосередньої участі в антитерористичній операції на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, загальною вислугою років для призначення пенсії - 28 років 09 місяців 17 днів, здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

На підставі викладеного позовні вимоги належать до задоволення лише з коригуванням способу захисту порушеного права позивача.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач як учасник бойових дій звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».

З огляду на викладене, на підставі статей 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код за ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 16 липня 2021 року із зарахуванням до вислуги років для призначення пенсії періодів з 22.07.2015 по 03.08.2015, з 13.10.2015 по 05.12.2015, з 16.12.2015 по 02.06.2016, з 05.07.2016 по 04.10.2016, з 20.10.2016 по 17.11.2016, з 01.12.2016 по 04.05.2017, з 12.05.2017 по 04.06.2017, з 05.06.2017 по 03.10.2017, з 19.10.2017 по 31.10.2017, з 14.11.2017 по 16.02.2018, з 02.03.2018 по 28.04.2018 безпосередньої участі в антитерористичній операції на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, загальною вислугою років для призначення пенсії - 28 років 09 місяців 17 днів, здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя І.О. Свергун