про залишення позовної заяви без руху
08 лютого 2022 року м. Київ № 320/1777/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Колеснікова І.С., ознайомившись із матеріалами адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу (пункт 3); позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними) (пункт 5).
Відповідно до статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (частина перша). Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга).
Як убачається зі змісту позовної заяви, спірні відносини стосуються виплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік. При цьому з матеріалів адміністративного позову вбачається, що таку допомогу позивачем отримано 28.05.2021.
Відтак, шестимісячний строк звернення з адміністративним позовом до суду щодо виплати такої допомоги у меншому розмірі, ніж визначено законодавством, сплив 28.11.2021.
Водночас, до суду з даним позовом позивач звернувся 03.02.2022, про що свідчить дата на штемпелі суду про прийняття позовної заяви. Відтак, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з даним позовом.
При цьому суд вважає необґрунтованою позицію позивача щодо початку перебігу строку звернення до суду з даним позовом з 30 вересня відповідного року за який виплачується разова щорічна грошова допомога, оскільки за приписами частини четвертої статті 171 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги. Таким чином, положення вказаної норми передбачають лише право особи, яка не отримала разової грошової допомоги до 5 травня, звернутися за виплатою такої допомоги до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги. Водночас, у спірних відносинах позивачем було отримано у квітні 2021 разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у меншому розмірі, ніж очікував позивач, відповідно, про порушене право позивач міг та повинен був дізнатися після отримання ним допомоги у меншому розмірі, що і є початком перебігу шестимісячного строку звернення до суду.
Крім того, є безпідставним посилання позивача у позовній заяві на постанову Верховного Суду від 06.02.2018 у справі №607/7919/17, з огляду на відсутність у вказаній постанові висновків, які наведено позивачем у позовній заяві, про те, що: «<…> 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата оспорюваної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована» і про те, що: «перебіг строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, за який виплачується разова щорічна грошова допомога». Як убачається зі змісту вказаної постанови у контексті спірних відносин, які розглядались Верховним Судом, висновки щодо строку звернення до суду стосувались спірних відносин виключно у межах 2016 року.
Частиною першою статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху.
Частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 122, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду заяви на усунення недоліків позовної заяви із посиланням на номер цієї справи, до якої слід додати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з наведенням поважних підстав для поновлення строку звернення до суду та наданням відповідних доказів.
3. Роз'яснити позивачу, що у разі неусунення ним у встановлений судом спосіб і строк недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, позовну заяву буде повернуто відповідно до вимог пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Згідно пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Суддя Колеснікова І.С.