про залишення позовної заяви без руху
07 лютого 2022 року Київ № 320/1562/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчините певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до УСЗН Білоцерківської міськради про визнання бездіяльності відповідача протиправною щодо перерахунку щорічної одноразової грошової допомоги до 05 травня у розмірі встановленому статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за 2021 рік; зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату 10 246 грн. недоплаченої разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік як інваліду війни, відповідно до вищезазначеної норми у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплаченої допомоги.
Частиною 1 ст.171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до положень ч.1, 2 ст.122 КАСУ позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається із матеріалів позовної заяви, спірна виплата позивачем була отримана 26.04.2021, в той час як до суду він звернувся у лютому 2022, тобто з пропуском строку, визначеного ст.122 КАСУ, при цьому за відсутності заяви про його поновлення.
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 №17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Суд акцентує увагу, що одноразова грошова допомога до 5 травня є щорічною соціальною виплатою, тому заявник при черговому одержанні суми соціальної виплати знав та міг дізнатися про порушення свого права. Звернення до суду, після спливу шестимісячного строку, встановленого ст.122 КАСУ, засвідчує факт пропуску процесуального строку.
За приписами ч.1-2 ст.123 КАСУ, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Таким чином, суд ураховуючи положення ст.122 КАСУ, констатує порушення позивачем порядку звернення до суду, в частині строку звернення до суду.
Відтак, ОСОБА_1 необхідно в порядку виконання вимог ст.123 КАСУ, подати суду заяву про поновлення строку з наведенням підстав та доказів поважності причин його пропуску.
Крім цього, в п.1 прохальної частини позовної заяви, позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність УСЗН щодо перерахунку йому разової грошової допомоги до 5 травня 2021 у розмірі встановленого статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Зміст вказаної вимоги для суду є незрозумілим, оскільки у ньому міститься суперечність в семантичному зв'язку вимог.
Так, з одного боку, заявник просить визнати протиправною бездіяльність УСЗН Білоцерківської міськради, а з іншого стверджує, що ця бездіяльність виявилась у здійсненні йому перерахунку вказаної допомоги відповідно до вищезазначеної статті Закону, що в свою чергу, створює суперечку для вимоги 2, в якій він просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок, нарахування та виплату спірної суми, відповідно до вказаної вище статті Закону у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги.
Таким чином, ОСОБА_1 необхідно конкретизувати прохальну частину позову, з урахуванням виявленої невідповідності шляхом подання позову у новій редакції.
У відповідності до частини 1 та 2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на вищевикладені обставини, позивачеві необхідно усунути недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання цієї ухвали, із урахуванням зауважень суду, зазначених вище.
Керуючись статтями 123, 160-161, 169,171, 243, 248 КАСУ, суд -
позовну заяву ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчините певні дії,- залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали. Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Брагіна О.Є.