про заміну сторони виконавчого провадження
07 лютого 2022 року Київ №320/1925/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Басай О.В., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Динаміка-С" про заміну сторони виконавчого провадження, яка подана в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Динаміка-С" до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
До Київського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Динаміка-С" із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, яка подана в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Динаміка-С" до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.01.2022 призначено судове засідання з розгляду цієї заяви.
Сторони, належним чином повідомлені про час, дату та місце проведення судового засідання, до судового засідання не прибули, про причини неявки суд не повідомили, з клопотанням про відкладення засідання до суду не звертались.
У судовому засіданні 01.02.2022 суд прийняв рішення про розгляд заяви у порядку письмового провадження на підставі наявних доказів, про що постановив протокольну ухвалу.
Розглянувши заяву, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх у сукупності, суд встановив наступне.
У березні 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Динаміка-С" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Київській області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 10.10.2019 №000269506 та №000270506 (справа №320/1925/20).
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 13.07.2020 у справі №320/1925/20 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2021 у справі №320/1925/20 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Динаміка - С" задоволено.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2020 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Динаміка - С" до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено у повному обсязі.
Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 10 жовтня 2019 №000269506 та №000270506.
Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Динаміка - С" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області судовий збір у загальному розмірі 9 394,12 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 373 КАС України, виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
На виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.03.2021 у справі №320/1925/20 в частині стягнення на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Динаміка - С" судового збору Київський окружний адміністративний суд 09.08.2021 видав виконавчий лист, боржником у якому вказано відповідача у справі - Головне управлення ДПС у Київській області (03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5а, код ЄДРПОУ 39393260).
Відповідно до ст. 1 Закону України від 02 червня 2016 року №1404-VIII "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження", відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів:
1) виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України;
1-1) судові накази;
2) ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом;
3) виконавчих написів нотаріусів;
4) посвідчень комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій;
5) постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди;
6) постанов органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;
7) рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами;
8) рішень Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", а також рішень інших міжнародних юрисдикційних органів у випадках, передбачених міжнародним договором України;
9) рішень (постанов) суб'єктів державного фінансового моніторингу (їх уповноважених посадових осіб), якщо їх виконання за законом покладено на органи та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження", сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Частиною 15 ст. 15 цього ж Закону визначено, що в разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Положення ст. 379 КАС України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Частиною 1 ст. 104 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" (далі - Постанова №893), ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, зокрема, Головне управління ДПС у Київській області.
Пунктом 2 Постанови №893 визначено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Згідно з абз. 4 п. 2 Постанови №893, права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
30 вересня 2020 року Державною податковою службою України прийнято наказ №529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", яким утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, а Департаменту правової роботи наказано подати державному реєстратору документи для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відповідної інформації про утворення територіальних органів Державної податкової служби як її відокремлених підрозділів. Зокрема, утворено як відокремлений підрозділ Державної податкової служби Головне управління ДПС у Київській області.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 24.12.2020 №755, з 01.01.2021 розпочато здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 №529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 Постанови №893.
Згідно з наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС", затверджено положення про, зокрема, Головне управління ДПС у Київській області, відповідно до якого Головне управління ДПС у Київській області утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, забезпечує реалізацію повноважень Державної податкової служби на території Київської області і є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Київській області.
Отже, Головне управління ДПС у Київській області як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (код 44096797) є правонаступником Головного управління ДПС у Київській області (код 39393260), а отже має певне коло прав та обов'язків останнього.
Враховуючи викладене та з метою виконання судового рішення у даній справі, суд дійшов висновку, що слід замінити боржника у виконавчому листі, виданому Київським окружним адміністративним судом 09.08.2021 у справі №320/1925/20, а саме - Головне управління ДПС у Київській області" (ідентифікаційний код: 39393260, адреса місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, буд. 5-А) на правонаступника - Головне управління ДПС у Київській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу: 44096797, адреса місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, буд. 5-А).
Керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 295, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Динаміка-С" про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому листі, виданому Київським окружним адміністративним судом 09.08.2021 у справі №320/1925/20, а саме - Головне управління ДПС у Київській області" (ідентифікаційний код: 39393260, адреса місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, буд. 5-А) на правонаступника - Головне управління ДПС у Київській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу: 44096797, адреса місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, буд. 5-А).
Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Басай О.В.