13 грудня 2021 року № 320/14414/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., за участю секретаря судового засідання Витвицького О.Ю. розглянувши клопотання про закриття провадження у справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Броварський завод залізобетонних конструкцій» до Броварської міської ради Броварського району Київської області про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним,
До Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства «Броварський завод залізобетонних конструкцій» до Броварської міської ради Броварського району Київської області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та нечинним рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області від 08.07.2021 №309-09-08 «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Броварської міської територіальної громади».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено справу до розгляду.
У судовому засіданні 13.12.2021 представник відповідача заявив клопотання про закриття провадження у справі. В обґрунтування клопотання зазначив, що оскаржуване рішення набирає чинності з 01.01.2022. Тобто станом на час звернення позивача до суду, оскаржуване рішення не набуло чинності.
На думку відповідача, оскаржуване рішення міської ради, яке не набуло чинності, не створює жодних правових наслідків для позивача, тому не може порушувати його права та інтереси. А відсутність спору, у свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє права, що підлягає судовому захисту.
На підставі пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України просить суд закрити провадження у справі.
Представник позивача заперечував проти задоволення клопотання про закриття провадження у справі.
Вирішуючи питання про закриття провадження у справі, суд виходить з такого.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Згідно з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач у позові обґрунтував своє звернення до суду ч.1 ст.5 КАС України.
Суд зазначає, що у відповідності до ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень
Згідно зі ст. 4 КАС України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Стаття 57 Конституції України. Кожному гарантується право знати свої права і обов'язки. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Пункт 12.3, підпункти 12.3.1, 12.3.2 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України. Сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів. Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом. При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.
Підпункти 12.3.4, 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України. Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. У разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.
Пункт 12.5 статті 12 Податкового кодексу України. Офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.
Відповідно до п. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Відповідно до п. 3 Рішення Конституційного Суду у справі за конституційним зверненням ОСОБА_1 щодо офіційного тлумачення частини п'ятої статті 94 та статті 160 Конституції України (справа про набуття чинності Конституцією України) словосполучення "набуває чинності" і словосполучення "набирає чинності" мають синонімічні значення. Обидва вони означають, що відповідні нормативні правові акти вступили в силу.
У зв'язку з цим помилковими є твердження представника відповідача про те, що оскільки рішення набирає законної сили з 01.01.2022 у справі відсутній спір.
Враховуючи наведене суд вважає, що клопотання відповідача про закриття провадження у справі є необгрунтованим та задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 238, 243 КАС України, суд
У задоволенні клопотання про закриття провадження у справі - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя Я.В. Горобцова