Рішення від 04.02.2022 по справі 320/9848/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2022 року м.Київ № 320/9848/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому, з урахуванням заяви про виправлення описки, просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зарахування у пільговому обчисленні до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи у зоні відчуження з 02.11.2009 по 15.09.2019 у Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/Компанії «Буйг Траво Пюблік» на посаді інспектора з контролю якості/фахівця (з документації контролю якості) як роботу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, як це передбачено абзацом 10 частини 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та щодо здійснення перерахунку пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати у пільговому обчисленні до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи у зоні відчуження з 02.11.2009 по 15.09.2019 у Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/ Компанії «Буйг Траво Пюблік» на посаді інспектора з контролю якості/фахівця (з документації контролю якості) як роботу по списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, як це передбачено абзацом 10 частини 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та зробити перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням страхового стажу, починаючи з 30 квітня 2021 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відмова пенсійного органу у зарахуванні йому до страхового стажу за Списком № 1 періодів його роботи у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" з 02.11.2009 по 15.09.2019 є протиправною, оскільки факт вказаних періодів роботи підтверджується записами у трудовій книжці та первинними документами, які було подано позивачем до пенсійного органу разом із заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах. Позивач стверджує, що ним були виконані всі вимоги нормативних актів щодо переліку документів, які подаються до територіального органу Пенсійного Фонду України для перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням спеціального страхового стажу за період роботи в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження Чорнобильської АЕС. При цьому позивач зауважив, що він працював в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії "Буйг Траво Пюблік" в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження безпосередньо на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС та був зайнятий повний робочий день при виконанні робіт у зоні відчуження, а тому період роботи з 02.11.2009 по 15.09.2019 має бути зарахований до стажу роботи у полуторному розмірі. Також, позивач зауважує, що непроведення роботодавцем атестації робочих місць за умовами праці не можу бути підставою для позбавлення його права на соціальний захист, зокрема, на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. При цьому позивач посилається на відповідний правовий висновок, викладений Великою Палатою Верховного Суду.

Ухвалою суду від 17.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами ОСОБА_1 , надіслав відзив на позовну заяву з копіями заяви позивача про призначення пенсії та додатками до неї. У відзиві відповідач зазначає про те, що для зарахування до пільгового стажу позивача за Списком № 1 періоду роботи в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/Компанії «Буйг Траво Пюблік» з 02.11.2009 по 15.09.2019 відсутні законні підстави, оскільки позивачем не надано документів про атестацію робочих місць Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/Компанії «Буйг Траво Пюблік», як того вимагає Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442. Крім того, для зарахування пільгового стажу позивачем документально не підтверджено відповідні умови праці. Разом з тим відсутні докази й того, що вказане підприємство відшкодовувало Пенсійному фонду витрати на виплату і доставку пільгових пенсій.

Позивач, не погоджуючись з позицією відповідача, викладеною у відзиві на позовну заяву, надіслав відповідь на відзив, у якій зазначив про те, що діяльність Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік", що полягає у технічній допомозі в рамках Грантової угоди (Чорнобильській фонд "Укриття": Новий безпечний конфаймент), пов'язана з діяльністю ДСП "Чорнобильська АЕС", яке внесене до Переліку №576. Також позивач наголосив, що проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівників і не може позбавити їх конституційного права на соціальних захист щодо вирішення питання надання пенсій за віком на пільгових умовах. Відтак позивач надав копії усіх необхідних документів на підтвердження того, що робота у спірний період проводилась у зоні відчуження в особливо шкідливих умовах праці (ОШУП) за списком №1.

Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Славутицьким МВ ГУ МВС України в Київській області 05.08.2016 (а.с.11-12).

Судом установлено, що з 04.01.2015 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та одержує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

02.11.2009 між Компанією "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанією "Буйг Траво Пюблік" та ОСОБА_1 укладено трудовий договір №193 від 02.11.2009.

Дана трудова угода укладалась на термін дії акредитації роботодавця до кінця календарного року і у подальшому додатковими угодами продовжувалась на кожен наступний рік.

З трудової книжки вбачається, що на момент призначення пенсії за віком позивач працював в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/ Компанія «Буйг Траво Пюблік» на виконання проекту «Грантова угода (Чорнобильський фонд «Укриття»: Новий безпечний конфаймент» (Франція) в Україні) на посаді інспектора з контролю якості, на вказаній посаді, виконуючи обов'язки в зоні відчуження, позивач працював до 15 вересня 2019 року та був звільнений з роботи наказом №289 від 15.09.2019 р. за п.1 ст.40 КЗпП України.

30.04.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії за віком, з урахуванням додатково поданих первинних документів, що підтверджують факт та період його роботи в особливо шкідливих умовах праці за Списком № 1 у зоні відчуження з 02.11.2009 по 15.09.2019 в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/Компанії «Буйг Траво Пюблік» (а.с. 18).

Разом із заявою позивачем було подано такі документи: паспорт громадянина України; довідку №37 від 18.02.2013 форми 122 про періоди роботи з 02 листопада 2009 року по 31 січня 2013 року, видану Компанією «Вінсі Контруксьон Гран Проже /Вуйг Траво Пюблік»; довідку №358-19 від 13.09.2019 про дози зовнішнього опромінення за період роботи в зоні відчуження 2009-2019, виданої Компанією «Вінсі Контруксьон Гран Проже /Вуйг Траво Пюблік»; архівні копії трудового договору №193 від 01.11.2009 та останньої додаткової угоди до нього від 31.12.2018, завірені архівним відділом Виконкому Славутицької міської ради; архівну довідку №05-04/217 від 23.04.2021 про заробітну плату ОСОБА_1 за період роботи у Компанії «Вінсі Контруксьон Гран Проже /Вуйг Траво Пюблік» (2009-2019 р.р.), виданої архівним відділом Виконкому Славутицької міської ради; архівну довідку №05-04/218 від 23.04.2021 щодо обліку робочого часу ОСОБА_1 за період роботи у Компанії «Вінсі Контруксьон Гран Проже /Вуйг Траво Пюблік» (2009-2019 р.р.), виданої архівним відділом Виконкому Славутицької міської ради; копію наказу №088 від 21.11.2013 про атестацію робочих місць за умовами праці; копію свідоцтва№186 про акредитацію виконавця Компанія «Вінсі Контруксьон Гран Проже /Вуйг Траво Пюблік».

Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №833 від 07.05.2021 позивачеві було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки надані позивачем документи не підтверджують пільговий стаж його роботи.

Надалі, у червні 2021 року позивач знову звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі раніше поданих документів (а.с. 21).

У відповідь на заяву позивача, відповідач листом від 01.07.2021 №7349-9632/Т-02/8-1000/21 повідомив про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії (а.с .22).

Вищевказана відмова мотивована тим, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2010 №173, п.1 р. ХХІІ "Роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм" Списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 доповнено позицією "22.1-1г - працівники, зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджується Міністерством надзвичайних ситуацій за погодженням з Міністерством праці та Міністерством охорони здоров'я". Тобто до стажу роботи за Списком №1 зараховується робота в зоні відчуження після 01.01.2010 на підприємствах, в установах та організаціях, за зверненнями про перерахунок пенсій, що надійшли після 01.01.2010 на підставі довідок про характер виконуваних робіт, за формою згідно з додатком до постанови Кабінету міністрів України від 12.08.1993 №637 та за результатами робочих місць. Проте, довідки надані позивачем не відповідають затвердженому бланку довідки Форми №122, довідки про характер виконуваних робіт після 01.01.2010 та накази про результати атестації робочих місць до заяви не додано. Оскільки надані документи не підтверджують пільговий стаж роботи право на перерахунок пенсії відсутній.

Не погоджуючись з відмовою відповідача зарахувати у пільговому обчисленні до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи у зоні відчуження з 02.11.2009 по 15.09.2019 в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/Компанії «Буйг Траво Пюблік» на посаді інспектора з контролю якості/фахівця (з документації контролю якості) як роботу по Списку № 1, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходив з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунок і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулювання порядку формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, врегульовані положеннями Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Статтею 5 Закону № 1058-ІV передбачено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Пунктом 2 Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485 передбачено, що Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Статтею 24 Закону № 1058-ІV передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Частиною першою статті 25 Закону № 1058-ІV передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = См х ВС: 100%х 12, де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1 %.

Проте, зважаючи на частину третю статті 24 Закону № 1058-IV, за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року. За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Таким чином, сума місяців страхового стажу є одним з чинників, від якого залежить розмір пенсії.

З матеріалів справи слідує, що 02.11.2009 між Компанією «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/Компанії «Буйг Траво Пюблік» та ОСОБА_1 укладено трудовий договір № 193 (а.с. 24-28).

Згідно з відомостями трудової книжки, позивач з 02.11.2009 був прийнятий на роботу в Компанію «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/Компанії «Буйг Траво Пюблік» на виконання проекту «Грантова угода (Чорнобильський фонд «Укриття»: Новий безпечний конфаймент» (Франція) на посаду з контролю якості на підставі наказу №125і від 04.11.2009 (а.с. 17).

15.09.2019 позивач був звільнений з роботи за пунктом 1 ст.40 КЗпП України (скорочення штату працівників) згідно з наказом №289 від 15.09.2019, про що у трудовій книжці міститься запис за № 47 (а.с. 17).

У ході розгляду справи судом встановлено, що 24.03.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії за віком, з урахуванням додатково поданих первинних документів, що підтверджують факт та період його роботи в особливо шкідливих умовах праці за Списком № 1 у зоні відчуження з 02.11.2009 по 15.09.2019 в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/Компанії «Буйг Траво Пюблік», до якої було додано такі документи: паспорт громадянина України; довідку №37 від 18.02.2013 форми 122 про періоди роботи з 02 листопада 2009 року по 31 січня 2013 року, видану Компанією «Вінсі Контруксьон Гран Проже /Вуйг Траво Пюблік»; довідку №17/10 від 23.02.2021 про підтвердження зайнятості позивача у період з 13.03.2006 по 28.04.2006 на роботах, передбачених Списком №1; довідку, видану ДП "Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв" №192 від 20.04.2021 про підтвердження працювання позивача в Компанії «Вінсі Контруксьон Гран Проже /Вуйг Траво Пюблік»; довідку №321 від 15.06.2006, видану ДСНВП "Чорнобильський радіоекологічний центр"; довідку №358-19 від 13.09.2019 про дози зовнішнього опромінення за період роботи в зоні відчуження 2009-2019, виданої Компанією «Вінсі Контруксьон Гран Проже /Вуйг Траво Пюблік»; архівні копії трудового договору №193 від 01.11.2009 та останньої додаткової угоди до нього від 31.12.2018, завірені архівним відділом Виконкому Славутицької міської ради; архівну довідку №05-04/217 від 23.04.2021 про заробітну плату ОСОБА_1 за період роботи у Компанії «Вінсі Контруксьон Гран Проже /Вуйг Траво Пюблік» (2009-2019 р.р.), виданої архівним відділом Виконкому Славутицької міської ради; архівну довідку №05-04/218 від 23.04.2021 щодо обліку робочого часу ОСОБА_1 за період роботи у Компанії «Вінсі Контруксьон Гран Проже /Вуйг Траво Пюблік» (2009-2019 р.р.), виданої архівним відділом Виконкому Славутицької міської ради; копію наказу №088 від 21.11.2013 про атестацію робочих місць за умовами праці; копію свідоцтва№186 про акредитацію виконавця Компанія «Вінсі Контруксьон Гран Проже /Вуйг Траво Пюблік».

При цьому, з відзиву на позов та витягів з пенсійної справи позивача, зокрема за формолю РС-право, судом установлено, що пільговий стаж за період роботи позивача з 02.11.2009 по 15.09.2019 пенсійним органом був зарахований до загального стажу позивача згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб.

Разом з тим, відповідач зазначив про відсутність підстав для зарахування до пільгового стажу за Списком № 1 періоду з 02.11.2009 по 15.09.2019 у зв'язку з відсутністю передбаченої законодавством довідки та з огляду на відсутність атестації робочого місця.

Проте, з такими твердженнями відповідача, суд не погоджується з тих підстав, що подані позивачем документи у сукупності є достатніми для зарахування до страхового стажу останнього періоду роботи з 02.11.2009 по 15.09.2019 у зоні відчуження на вказаному підприємстві як спеціального стажу на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

Згідно з частиною першою статті 56 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-ХІІ у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, з 01.01.1993 відповідними постановами, у тому числі і постановою від 27.04.2006 № 571 (зі змінами, внесеними постановами від 04.04.2007 № 610, від 11.09.2007 № 1121, від 05.12.2007 № 1400) обумовлювалось зарахування в полуторному розмірі періодів роботи (служби) в зоні відчуження для визначення права на пенсію на пільгових умовах.

Проте для визначення права на пенсію за віком, періоди роботи (служби) в зоні відчуження з 01.01.2004 при наявності відповідних документів, зараховуються в полуторному розмірі, а для обчислення розміру пенсії (визначення коефіцієнту страхового стажу) зазначений період зараховується в страховий стаж в одинарному розмірі, як це передбачено Законом № 1058-ІV.

Як убачається зі спірної відмови відповідача у формі листа від 21.04.2021 № 4468-5196/Г-02/8-1000/21 отриманого у відповідь на звернення позивача, період роботи ОСОБА_2 у зоні відчуження в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/Компанії «Буйг Траво Пюблік» з 22.09.2008 по 31.07.2019 не зарахований відповідачем до стажу роботи за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

У силу вимог статті 62 Закону № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

Перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, який не є виключним та вичерпним, наведено у підпункті 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (з наступними змінами, далі - Порядок № 22-1), зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, з викладених правових норм убачається, що основним документом, який підтверджує наявність в особи відповідного стажу роботи, є трудова книжка, а за відсутності відомостей в ній - уточнюючі первинні документи.

Під час розгляду даної справи судом не установлено відсутності в трудовій книжці позивача відповідного запису про роботу у період з 02.11.2009 по 15.09.2019.

З огляду на викладене неправомірною є вимога Пенсійного органу щодо надання довідки про уточнюючий пільговий характер роботи позивача.

Відповідно до пункт 4.1 Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

При прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу. (пункт 4.2 Порядку № 22-1).

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (пункт 4.7 Порядку № 22-1).

Аналіз наведених норм права дає підстави стверджувати, що нарахування пенсії в повному обсязі, тобто в належному розмірі покладається на орган, що призначає пенсію, а тому у протилежному випадку цей орган буде діяти не на підставі і не в межах повноважень, а також не в порядку, передбаченому чинним законодавством. Тому відмова у здійсненні такого перерахунку пенсії має бути визнана протиправною та вчиненими з вини органу - суб'єкта владних повноважень.

Судом установлено та не заперечується учасниками справи, що страховий стаж позивача складає 46 роки 11 місяців 15 днів. Пільговий стаж становить (з урахуванням відповідних довідок) - 6 років.

Відповідно до витягу з підсистеми "Перерахунок пенсії", станом на 23.02.2021, коефіцієнт стажу позивача становить 0,46917.

У разі врахування відповідачем періоду з 02.11.2009 по 15.06.2019 як стажу роботи за Списком № 1, останнім відповідно до вимог абзацу 10 частини третьої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік стажу роботи за вказаний період до страхового стажу позивача мало б зараховуватися додатково по одному року.

Крім того, кількість місяців страхового стажу впливатиме на визначення доплати за понаднормований стаж, призначений позивачу згідно з абзацом 2 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом 1 цієї частини. Наявний в особи понаднормований стаж не може бути обмежений.

Отже, якщо позивачу буде зараховано спірний період роботи в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/Компанії «Буйг Траво Пюблік» як стаж роботи за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, що, відповідно, збільшить його страховий стаж згідно з абзацом 10 частини третьої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то це також вплине на визначення розміру доплати за понаднормований стаж.

Щодо твердження відповідача про відсутність у Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" документів про атестацію робочих місць, суд зазначає таке.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 р. № 442 (далі - Порядок № 442), та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими Постановою Міністерства праці України № 41 від 1 вересня 1992 р.

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.

Згідно пункту 4 Порядку № 442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Відтак, своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.

При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 1 та Списку № 2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.

Велика Палата Верховного Суду у справі № 520/15025/16-а (постанова від 19.02.2020) сформулювала правовий висновок, згідно якого особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 2, відповідно до пункту "б" статті 13 Закону № 1788-ХІІ. Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1.

При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи.

Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Так само, відсутня відповідальність працівника за несплату або несвоєчасну сплату власником підприємства витрат на виплату й доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для зарахування до пільгового стажу позивача період роботи в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/ Компанії "Буйг Траво Пюблік" у зоні відчуження у полуторному розмірі, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Виходячи з наведеного, позивачем було надано відповідачеві необхідні документи, які підтверджують наявність спірного стажу роботи в зоні відчуження на вказаному підприємстві, який для обчислення пенсії підлягав зарахуванню як стаж роботи за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою КМУ від 16.01.2003 № 36, проте відповідач цього не зробив, чим протиправно відмовив у здійсненні перерахунку пенсії.

Щодо дати, з якої позивачу слід здійснити перерахунок пенсії, суд виходить з положень частини четвертої статті 45 Закону № 1058-IV, відповідно до якої перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії від 30.04.2021 після 15 числа, то перерахунок його пенсії має здійснюватися з першого числа наступного місяця, тобто з 01.05.2021.

Таким чином, позовні вимоги у частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням страхового стажу, починаючи з 30.04.2021, є необґрунтованими та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного пенсійного законодавства.

З урахуванням викладеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України доходить висновку про протиправність відмови відповідача у зарахуванні у пільговому обчисленні до страхового стажу позивача періоду роботи в зоні відчуження з 02.11.2009 по 15.09.2019 в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/Компанії «Буйг Траво Пюблік» на посаді інспектора з пожежної безпеки як роботу по Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, як це передбачено абзацом 10 частини третьої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та здійснення перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням страхового стажу з 01.05.2021.

Як установлено частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з вимогами частини третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На виконання вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не доведено належними та допустимими доказами правомірності його дій.

Натомість, позивачем було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не були спростовані відповідачем.

Під час розгляду справи, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав до суду жодних належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності своїх дій.

У підсумку, з урахуванням вищезазначеного у сукупності, суд дійшов висновку про протиправність відмови відповідача, а відтак вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з вимогами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією №32277 від 27.07.2021 (а.с. 1).

Оскільки позовні вимоги позивача задоволено частково, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 454,00 грн.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зарахування у пільговому обчисленні до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи у зоні відчуження з 02.11.2009 по 15.09.2019 у Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/Компанії «Буйг Траво Пюблік» на посаді інспектора з контролю якості/фахівця (з документації контролю якості) як роботу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, як це передбачено абзацом 10 частини 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та щодо здійснення перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ - 22933548) зарахувати у пільговому обчисленні до страхового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_2 ) період роботи у зоні відчуження з 02.11.2009 по 15.09.2019 у Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже»/ Компанії «Буйг Траво Пюблік» на посаді інспектора з контролю якості/фахівця (з документації контролю якості) як роботу по списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, як це передбачено абзацом 10 частини 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та зробити перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням страхового стажу, починаючи з 01 травня 2021 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (код ЄДРПОУ - 22933548) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_2 ), сплачений ним судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лисенко В.І.