ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про відмову в задоволенні клопотання
про закриття провадження у справі
"10" лютого 2022 р. справа № 300/8096/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в письмовому провадженні клопотання про закриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Міністерство інфраструктури України до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Державне підприємство обслуговування повітряного руху України (надалі, також - позивач, Украерорух), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Міністерство інфраструктури України 10.12.2021 звернулося в суд з позовною заявою до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (надалі, також - відповідач), з врахуванням уточнених позовних вимог від 04.01.2022 просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень від 11.06.2021 №58696155;
- зобов'язати державного реєстратора Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області провести державну реєстрацію права власності, форма власності: державна на приміщення КПР (керування повітряним рухом), розташованого за адресою: вул. Є. Коновальця, 264-А, м. Івано-Франківськ, за суб'єктом - Держава в особі Міністерства інфраструктури України.
Підставою звернення до суду слугувало необґрунтоване, на переконання позивача, рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, у зв'язку з неусуненням обставин, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зокрема, подання документів не в повному обсязі.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 відкрито провадження у даній справі та постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України).
На адресу суду 31.01.2022 представником Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради подано клопотання про закриття провадження у справі. У зазначеному клопотанні представник вказав, що виникнення спірних правовідносин обумовлено незгодою з рішенням про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень та намаганням захистити своє право власності на нерухоме майно. Відтак, представник відповідача переконаний, що предметом судового розгляду в цій справі є не стільки дії та рішення державного реєстратора як суб'єкта, наділеного владно-управлінськими функціями, скільки захист права власності позивача на нерухоме майно- приміщення КПР (керування повітряного руху), що свідчить про приватноправовий, а не публічно-правовий характер спірних правовідносин. Оскільки у цій справі існує невирішений спір про право, то відповідач вважає, що подальше оспорювання набуття особою права не може здійснюватися за правилами адміністративного судочинства, у зв'язку з чим просить суд закрити провадження у цій справі.
Розглянувши подане клопотання, дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено таке.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових відносинах, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За визначенням, наведеними у пунктах 1-2 частини 1 статті 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
У пункті 7 частини 1 зазначеної статті визначено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 №1952-IV (надалі, також - Закон №1952-IV).
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; (пункт 1); реєстраційна дія - державна реєстрація прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а також інші дії, що здійснюються державним реєстратором у Державному реєстрі прав, крім надання інформації з цього реєстру (пункт 9).
Загальними засадами державної реєстрації прав є, серед іншого, гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав (частина 1 статті 3 цього Закону №1952-IV).
За приписами пунктів 1, 2 частини 3 статті 10 Закону №1952-IV під час прийняття рішення щодо реєстраційних дій державний реєстратор, зокрема, встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Зі змісту позовних вимог вбачається, що предметом цієї справи є правомірність рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень від 11.06.2021 №58696155.
При цьому, підставою прийняття реєстратором такого рішення стало неусунення позивачем у встановлений частиною 3 статті 23 Закону №1952-IV строк обставин, які зумовили зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав.
Так, з матеріалів справи вбачається, що прийняттю спірного рішення про відмову у державній реєстрації передувало прийняття державним реєстратором рішення №57856056 від 26.04.2021 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у зв'язку з поданням документів не в повному обсязі (не подано документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси та висновок щодо технічної можливості поділу об'єкта.
При цьому, в межах розгляду цієї справи підлягає перевірці правомірність/протиправність дій державного реєсратора щодо оцінки ним достатності документів, поданих представником позивача для реєстрації права власності на приміщення КПР по вул. Коновальця, 264-А у м. Івано-Франківську.
Отже з огляду на те, що у даній справі спір про право відсутній, а дослідженню підлягають виключно рішення відповідача, прийняте в межах реалізації повноважень державного реєстратора прав на нерухоме майно, наданих йому Законом №1952-IV, то спір є публічно-правовим, а отже підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Питання правомірності/неправомірності набуття позивачем чи третьою особою права власності на це нерухоме майно, визнання права власності на нього в певному обсязі позивач перед судом не порушував, а відповідачем визначив суб'єкта владних повноважень, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно.
Тобто, з огляду на суть спірних правовідносин та суб'єктний склад сторін у цій справі, спір про право відсутній, а дослідженню підлягають виключно владні управлінські рішення та дії державного реєстратора, який у межах спірних відносин діє як суб'єкт владних повноважень. За таких обставин цей спір не містить будь-яких ознак приватноправового спору та підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Аналогічного висновку щодо необхідності розгляду справи в порядку адміністративного судочинства у випадку відсутності потреби надавати оцінку правомірності набуття позивачем чи третьою особою права власності на нерухоме майно та наявності підстав встановлювати виключно правомірність рішень державного реєстратора, прийнятого в межах реалізації повноважень, наданих йому Законом №1952-IV, дійшов Верховний Суд у постанові від 21.08.2019 №520/2834/17.
Таким чином, клопотання представника Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про закриття провадження у цій справі є безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись статями 238, 241, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні клопотання представника Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про закриття провадження у справі №300/8096/21 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.