ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"07" лютого 2022 р. справа № 300/658/22
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Скільський І.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Богородчанського районного відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправними та скасування постанов ,-
31.01.2022 ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Богородчанського районного відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), відповідно до змісту якого просить: визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження про стягнення на користь держави 12000 грн., виконавчого збору; визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 03.12.2021 про стягнення на користь держави 1700 грн., штрафу; визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 03.12.2021 про стягнення на користь держави 3400 грн., штрафу.
Приписами пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 161 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Перевіряючи позовну заяву на відповідність вимогам частини 3 статті 161 КАС України судом встановлено, що позивачем до позовної заяви не долучено документа про сплату судового збору у визначеному розмірі, проте разом із позовною заявою позивачем подано до суду клопотання про звільнення від сплати судового збору від 31.01.2022, мотивоване тим, що розмір судового збору за подання позовної заяви перевищує 5% річного доходу позивача за попередній календарний рік (2020), в підтвердження чого долучено відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 16.01.2022, з приводу чого суд зазначає наступне.
Так, правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 (надалі, також Закон України «Про судовий збір»).
Статтею 1 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пункту 3 абзацу 1 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2021 року у розмірі 2481,00 гривень.
Абзацом 7 підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою встановлена ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 992,40 грн.
У відповідності до вимог частини 3 статті 6 Закону у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до прохальної частини позовної заяви, позивачем сформовано три позовні вимоги, які за своїм змістом є вимогами немайнового характеру (про визнання протиправними та скасування постанов державного виконавця: про відкриття виконавчого провадження про стягнення на користь держави 12000 грн., виконавчого збору; про відкриття виконавчого провадження від 03.12.2021 про стягнення на користь держави 1700 грн., штрафу; про відкриття виконавчого провадження від 03.12.2021 про стягнення на користь держави 3400 грн., штрафу).
Як наслідок, розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову із заявленими позивачем трьома вимогами немайнового характеру складає 2977,20 грн. (2481,00 грн. х 0,4 х 3 = 2977,20 грн.).
Статтею 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено можливість відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати. Так, частиною 1 цієї статті визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Також частиною 2 статті 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Зважаючи на наведене, передбаченою законом підставою для звільнення від сплати судового збору є зокрема те, що розмір судового збору, який підлягає сплаті, перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Як зазначалось судом вище, позивач з даним позовом звернулась до суду 31.01.2022 через систему «Електронний суд», до поданого одночасно із позовною заявою клопотання про звільнення від сплати судового збору долучила відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 16.01.2022, що містять інформацію про суми виплачених доходів та утриманих податків ОСОБА_1 за 2020 рік.
Таким чином, вказана довідка не підтверджує, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу ОСОБА_1 за попередній календарний 2021 рік, оскільки містить інформацію за 2020 рік, а не за 2021 рік.
Враховуючи те, що позивачем не надано суду документа про сплату судового збору, а також належних документів, на підтвердження наявності підстав для задоволення поданого клопотання та звільнення позивача від сплати судового збору за подання даної позовної заяви, суд встановив, що позовна заява не відповідає вимогам частини 3 статті 161 КАС України.
Згідно положень частини 1 статті 9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд зазначає, що інформація щодо платіжних реквізитів для перерахування судового збору міститься на офіційному веб-порталі «Судова влада» в розділі «Івано-Франківський окружний адміністративний суд».
Окрім цього, суд зазначає, що за змістом пункту 5 частини 5 статті 160 КАС України, в позовній заяві поряд з іншим, зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Частиною 4 статті 161 КАС України визначено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Учасники справи зобов'язані подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази (пункт 4 частини 5 статті 44 КАС України).
Згідно із частинами 1, 2, 4, 5 статті 94 КАС України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Позивача у позовній заяві вказує на те, що оскаржувані постанови про відкриття виконавчого провадження від 03.12.2021 є протиправними та такими що підлягають скасуванню оскільки прийняті з порушенням вимог ч.1 ст.12 Закону України «Про виконавче провадження» та у відповідності до п.2 ч.4 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження» підлягали поверненню стягувачу органом державної виконавчої служби, без прийняття до виконання.
Втім, суд звертає увагу, що позивач не надала жодного доказу на підтвердження вказаних обставин.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вимогам, визначеним статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку з вищевикладеним, згідно з вимогами статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 171, 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Богородчанського районного відділу державної виконавчої служби в Івано-Франківському районі Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) - залишити без руху.
Надати позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних недоліків шляхом надання суду:
- інформації про розмір річного доходу позивача за 2021 рік, в підтвердження того, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу ОСОБА_1 за попередній календарний рік, або документу про сплату судового збору в розмірі 2977,20 грн.;
- надання належним чином засвідчених письмових доказів, що підтверджують вказані ОСОБА_1 в позовній заяві обставини;
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.