09 лютого 2022 року Справа № 280/11449/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Пологівської міської ради в особі відділу архітектури, містобудування та капітального будівництва, Виконавчого комітету Пологівської міської ради Пологівського району Запорізької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
24 листопада 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - позивач) до Відділу архітектури, містобудування та капітального будівництва Пологівської міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Відділу архітектури, містобудування та капітального будівництва Пологівської міської ради, яка полягає у зволіканні розгляду заяв позивача про видачу паспортів прив'язки;
зобов'язати Відділ архітектури, містобудування та капітального будівництва Пологівської міської ради розглянути по суті заяви позивача щодо видачі паспортів прив'язки на дві тимчасові споруди в АДРЕСА_1 та видати паспорти прив'язки позивачу на дві тимчасові споруди в АДРЕСА_1 .
Ухвалою суду від 23.11.2021 позовну заяву залишено без руху. У встановлений судом строк позивачем усунуто недоліки позовної заяви шляхом подання уточненої позовної заяви.
Ухвалою суду від 14.12.2021 відкрито спрощене позовне провадження, розгляд адміністративної справи призначено без повідомлення/виклику представників сторін.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що він у встановленому порядку звернувся до відділу архітектури, містобудування та капітального будівництва Пологівської міської ради з заявою про можливість розміщення тимчасових споруд розміром 5м*6м та 3,6*5м для здійснення діяльності за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначає, що відділом архітектури, містобудування та капітального будівництва Пологівської міської ради за результатом поданих документів позивача повідомлено про відповідність намірів розташування тимчасових споруд будівельним нормам, а також запропоновано подати додаткові документи для вирішення питання оформлення паспортів прив'язки тимчасових споруд. Позивач вказує, що ним було надано додаткові документи необхідні для отримання паспортів прив'язки тимчасових споруд, проте такі документи безпідставно та в супереч вимог чинного законодавства України залишено без розгляду. Позивач вважає, що відповідачами допущено протиправну бездіяльність в частині не розгляду поданих ним документів та в частині не видачі йому паспортів прив'язки на тимчасові споруди, у зв'язку з чим просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач - Приморська міська рада проти задоволення позовних вимог заперечила. В обґрунтування заперечень зазначено, що у зв'язку з комплексністю вирішення поставленого питання депутатами було винесене на обговорення розміщення тимчасових споруд у поєднанні з плануванням території міста і прийнято рішення від 21.10.2021 №1768 «Про впорядкування естетичного вигляду вулиці Єдності у м.Пологи», яким заборонено розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності по вулиці Єдності у місті Пологи. Зазначає, що прийняття цього рішення належить до самоврядних повноважень ради, відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». При цьому, відповідач вказував на те, що прийняте рішення є діючим та у судовому порядку не оскаржувалось. Відповідач вважає, що вимога позивача щодо зобов'язання видачі документів структурним підрозділом виконавчого комітету всупереч прийнятому рішенню ради не відповідає засадам функціонування органів, які утворюються для виконання рішень ради у тому числі, є підзвітними та підконтрольними органу місцевого самоврядування, який їх утворив. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідач - Виконавчий комітет Пологівської міської ради проти позовних вимог заперечив та вказав на те, що позивачем не заявлено позовних вимог саме до Виконавчого комітету, у зв'язку з чим відповідач не може підтвердити чи спростувати обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що у липні 2021 року позивач звернувся до відділу архітектури, містобудування та капітального будівництва ВК Пологівської МР з заявами про розгляд питання про можливість розміщення тимчасових споруд у місті Пологи по вул. Єдності 23.
Листами Відділу архітектури, містобудування та капітального будівництва від 12.07.2021 №22 та №23 позивача повідомлено про те, що наміри щодо місця розташування тимчасової споруди за вказаною адресою відповідають будівельним нормам.
Також, позивача повідомлено про те, що для отримання паспорту прив'язки тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності позивачу потрібно звернутися до Відділу архітектури, містобудування та капітального будівництва ВК Пологівської МР із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додати необхідний пакет документів, а саме:
- схему розміщення ТС (згідно додатку 1 до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності);
- ескізи фасадів ТС у кольорі М1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (згідно додатку 1 до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності);
- технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.
21.07.2021 позивачем надано додатково запитувані документи необхідні для оформлення паспорта прив'язки ТС.
У зв'язку із неотриманням паспортів прив'язки ТС, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З пояснень Пологівської МР судом встановлено, що фактично підставою для не оформлення позивачу паспортів прив'язки ТС стало прийняття Пологівською МР рішення від 21.10.2021 №1768 «Про впорядкування естетичного вигляду вулиці Єдності у м.Пологи», відповідно до якого міська рада вирішила заборонити розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч.4 ст.28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок №244), який визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
Згідно п.2.1 Порядку №244, підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС.
Відповідно до п.2.2 Порядку №244, замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
Пунктом 2.5 Порядку №244 передбачено, що про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до пункту 2.5 Порядку №244 позивачем від відділу архітектури, містобудування та капітального будівництва ВК Пологівської МР отримано листи від 12.07.2021 №22 та №23, в яких зазначалось про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС.
Відповідно до пункту 2.6 Порядку №244, для оформлення паспорта прив'язки ТС замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає:
схему розміщення ТС (додаток 1);
ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1);
технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.
Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
Згідно п.2.7 Порядку №244, паспорт прив'язки ТС надається органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
Відповідно до п.2.10 Порядку №244, паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.
Пунктом 2.14 Порядку №244 передбачено, що паспорт прив'язки ТС не надається за умов:
подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку;
подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку.
Ненадання паспорта прив'язки ТС з інших підстав не допускається.
Разом з тим, позивачу паспорти прив'язки ТС не видано, як і не надано відмови у їх оформленні в порядку пункту 2.14 Порядку №244.
При цьому, у наданому відзиві відповідач не зазначає про те, що позивачем було надано неповний пакет документів, визначених пунктом 2.6 цього Порядку, та/або подано недостовірні відомості, зазначені у пункті 2.6 цього Порядку.
В свою чергу, посилання Пологівської МР на рішення міської ради від 21.10.2021 №1768 «Про впорядкування естетичного вигляду вулиці Єдності у м.Пологи», суд відхиляє, оскільки відповідно до пункту 2.14 Порядку №244 визначено, що Ненадання паспорта прив'язки ТС з інших підстав не допускається.
Більш того, суд зазначає, що на дату подання позивачем документів на отримання паспорту прив'язки ТС (21.07.2021) такого рішення міської ради не існувало, а відповідно у відділу архітектури, містобудування та капітального будівництва ВК Пологівської МР виник обов'язок протягом 10 днів оформити та видати позивачу паспорти прив'язки ТС, як то передбачено пунктом 2.7 Порядку №244.
Також, суд зазначає, що винесення питання видачі позивачу паспортів прив'язки ТС на сесію міської ради не передбачено чинним законодавством України, оскільки зазначене питання відноситься до компетенції органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
В даному випадку до компетенції відділу архітектури, містобудування та капітального будівництва ВК Пологівської МР.
Так саме, суд відхиляє посилання ВК Пологівської МР у відзиві на те, що позивачем не визначено позовних вимог до нього, оскільки позивач просить зобов'язати вчинити певні дії відділ архітектури, містобудування та капітального будівництва, а зазначений відділ є структурним підрозділом саме Виконавчого комітету Пологівської МР (пункт 1.1 Положення про відділ архітектури, містобудування та капітального будівництва виконавчого комітету Пологівської міської ради Пологівського району Запорізької області, затвердженого рішенням Пологівської міської ради від 24.12.2020 №71).
Суд зазначає, що позивач в силу об'єктивних та суб'єктивних обставин може не мати змоги належним чином визначити належного відповідача по справі, проте в даному випадку ВК Пологівської МР виходячи із прохальної частини позовної заяви мав змогу встановити, що позовні вимоги звернуті до відділу архітектури, містобудування та капітального будівництва, а відповідно до ВК Пологівської МР.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність протиправної бездіяльності з боку відділу архітектури, містобудування та капітального будівництва ВК Пологівської МР та наявність підстав для зобов'язання зазначеного відділу скласти та надати позивачу паспорти прив'язки на дві тимчасові споруди в АДРЕСА_1 , відповідно до поданих заяв.
При цьому, під час ухвалення рішення суд враховує лист відділу архітектури, містобудування та капітального будівництва ВК Пологівської МР від 04.10.2021 №44, в якому міський голова повідомлявся про те, що Відділ не має законних підстав для ненадання позивачу паспортів прив'язки ТС по АДРЕСА_2 .
Разом з тим, суд вважає такими, що не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання розглянути по суті заяви позивача щодо видачі паспортів прив'язки, оскільки такі вимоги не призведуть до повного та ефективного захисту порушених прав та законних інтересів.
Більш того, після отримання висновків про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС, відділ архітектури має імперативний обов'язок видати паспорти прив'язки, а тому належним способом захисту порушеного права є саме зобов'язання видати паспорти прив'язки.
Також, позовні вимоги підлягають коригуванню в частині суб'єкта, який зобов'язаний вчинити такі дії, а саме таким суб'єктом є відділ архітектури, містобудування та капітального будівництва Виконавчого комітету Пологівської міської ради.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
Позовні вимоги Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ІПН НОМЕР_1 ) до Пологівської міської ради в особі відділу архітектури, містобудування та капітального будівництва (70608, Запорізька область, м.Пологи, вул.Єдності, буд.24, код ЄДРПОУ 20516504), Виконавчого комітету Пологівської міської ради Пологівського району Запорізької області (70608, Запорізька область, м.Пологи, вул.Єдності, буд.24, код ЄДРПОУ 04593267) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Відділу архітектури, містобудування та капітального будівництва Виконавчого комітету Пологівської міської ради Пологівського району Запорізької області щодо не видачі Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 паспортів прив'язки тимчасових споруд.
Зобов'язати Відділ архітектури, містобудування та капітального будівництва Виконавчого комітету Пологівської міської ради Пологівського району Запорізької області оформити та видати Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 паспорти прив'язки на дві тимчасові споруди в АДРЕСА_1 .
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 4540,00 грн. (чотири тисячі п'ятсот сорок гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Пологівської міської ради Пологівського району Запорізької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Новікова