08 лютого 2022 року м. Ужгород№ 260/5458/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у спрощеному письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( в/ НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом , в якому просить:
-визнати протиправною бездіяльність Чопського прикордонного загону щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення в належному розмірі з 01 січня 2008 року по 28 лютого 2018 року .
- зобовязати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військову частину НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити позивачці індексацію грошового забезпечення (з врахуванням раніше виплачених сум) із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення з 01 січня 2008 року по 28 лютого 2018 року- січень 2008 року із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб
- зобовязати Чопський прикордонний загін нарахувати та виплатити позивачці компенсацію втрат доходів у звязку з порушенням термінів виплати індексації з 01.01.2008 року по день її фактичної виплати з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що на військовій службі позивачка перебувала до листопада 2020 року, а останнє місце служби - це військова частина НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), звідки її наказом начальника 02.11.2020 року знято з усіх видів забезпечення.
Після отримання інформації з її особистих карток вона зясувала, що індексація була проведена без врахування базового місяця -січня 2008 року, або неправильно застосована.
У Відзиві відповідач заперечив проти позову та просив застосувати до позову місячний строк звернення, що стосується проходження публічної служби, у звязку з чим просив залишити позов без розгляду. Також по суті позову відповідача зазначив, що починаючи з 01.12.2015 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця наступного за місяцем підвищення тарифної стки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, у тому числі військовослужбовець. Постановою 1013 від 09.12.2015 року було передбачено підвищення посадових окладів, однак це не стосувалося військовослужбовців, а зміна грошового забезпечення відбулась лише з 01.03.2018 року у звязку з набранням чинності ПКМ № 704 від 30.08.2017 року. Також відповідач зауважив, що визначення базового місяця -це його дискреційне повноваження. Щодо питання про виплату компенсації втрати частини доходів, то це є передчасним.
Вивчивши матеріали справи , суд дійшов до наступних висновків.
Обставини встановлені судом.
02 листопада 2020 року Наказом № 567-ОС 94 прикордонного загону ( в/ч НОМЕР_2 ) виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення старшого прапорщика ОСОБА_1 , звільнену у відставку за станом здоровя. Календарна вислуга років становить 26 років 01 міс. 12.днів.
26 серпня 2021 року на адресу представника позивача - адвоката Сідак П. (Ордер серія АО № 1037330) надійшла відповідь від начальника НОМЕР_3 прикордонного загону, що на картковий рахунок ОСОБА_1 індексація грошового забезпечення перерахована в сумі 31 861,93 грн.
Адвокату Сідак П. на його запити галузевим державним архівом були надані картки грошового забезпечення ОСОБА_1 за 2008-2016 року військової частини НОМЕР_2 ., а відповідачем - картки грошового забезпечення за 2016 -2018 роки та розрахунок індексації ОСОБА_1 .
Згідно розрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 встановлені базові місяці : грудень 2012, вересень 2014 роки.( період з квітня 2014 року по лютий 2018 рік), сума індексації-35233,49 грн.. виплачено 2886,35 грн.
18 грудня 2018 року ОСОБА_1 виплачено 31861,93 грн. індексації, що стверджується Реєстром перерахувань та особисті вклади.
Відповідно до Довідки №181 від 01.11.2021 року, наданої заступником головного бухгалтера -начальника фінвідділу 94 прикордонного загону виплата індексації ОСОБА_1 виплачувалася наступним чином:
- у 2008 році виплата не проводилася- базовий місяць 2008 (зміна посадового окладу)
- 2009 виплата проводилася січень, березень, квітень, листопада та грудень в розмірі 228.39 грн. при базовому місяці березень 2009 (зміна надбавки за виконання особливих завдань та премії)
- 2010 -виплата проводилася з січня по липень , листопад та грудень в розмірі 487,24 грн. при базовому місяці червень 2010 ( зміна надбавки за виконання особливих завдань та премії)
- 2011 виплати проводилися з березня по липень та вересень в розмірі 730,58 грн при базовому місяці квітень та жовтень 2011 р( зміна премії)
- 2012-виплата не проводилася, базовий місяць встановлювався квітень 2012 ( зміна премії)
- 2013 - виплата не проводилася , базовий місяць квітень 2012.
Всього з 2008 по 2013 роки сума індексації була виплачена 1446,21 грн. Посадовий оклад залишався 740,00 грн.
Сума індексації за 2014-2018 роки склала 32347,17 грн. згідно розрахунку.
Мотиви та норми права застосовані судом.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Індексація грошових доходів населення здійснюється відповідно до Закону №1282-XII та Порядку №1078 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).
Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Абзацом 2 частини четвертої статті 9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Відповідно до частин другої-третьої статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Так, згідно частини першої статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів. (статті 9 Закону №1282-XII).
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що згідно зі ст.19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення регулюються Порядком №1078.
У пункті 1-1 Порядку №1078 визначено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Згідно з пунктом 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме:
1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів;
2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету;
3) об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів;
4) індексація допомоги по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, проводиться за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття;
5) індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються;
6) індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів;
7) індексація сум відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також сум, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
У зв'язку з прийняттям КМУ Постанови №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 та підлягала застосуванню з 01.12.2015, істотно змінився порядок індексації зарплати та інших доходів населення.
У редакції Постанови №1013 пункт 5 Порядку №1078 викладено у такій редакції:
«У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу…».
Таким чином, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
Так, як встановлено Порядком №1078 місяць, у якому підвищилося грошове забезпечення з урахуванням виплат, що входять до його складу (посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення), є базовим. У разі підвищення військовослужбовцю грошового забезпечення, для визначення базового місяця при проведенні індексації здійснюється порівняння суми підвищення грошового забезпечення та суми індексації, що нараховується в місяці збільшення грошового доходу. При проведенні такого порівняння береться грошове забезпечення до підвищення у розрахунку за повний відпрацьований місяць та величина приросту індексу споживчих цін, на який нараховується індексація. Якщо відбувається підвищення грошового забезпечення на суму меншу, ніж сума індексації, має бути здійснено підвищення грошового забезпечення та додано суму індексації, визначену з урахуванням суми підвищення грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 5 пункту 5 Порядку №1078 у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
В свою чергу, схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України затверджена Постановою №1294, яка набрала чинності з 01.01.2008.
Отже, з набранням чинності Постановою №1294 відбулись зміни розміру тарифних ставок (посадових окладів) відповідних категорій військовослужбовців.
Згідно із пунктом 14 Порядку № 1078 роз'яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.
Відповідно до роз'яснення Мінсоцполітики від 08.08.2017 № 48/о/66-17 на запит ДФ Міноборони від 18.07.2017 № 248/3/9/1/863 зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексації, якщо не підвищується посадовий оклад.
У роз'ясненні Мінсоцполітики від 18.04.2018 № 28/о/66-18 вказано, що у разі зростання грошового забезпечення за рахунок інших його складових, без підвищення посадового окладу, сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового забезпечення.
Таким чином, визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яка вперше відбулась у січні 2008 року на підставі Постанови №1294, яка втратила чинність 01.03.2018.
Враховуючи вищенаведене встановлено, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не випливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.
Підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців за період з січня 2008 року по березень 2018 року, що є підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації, не відбувалося.
Відтак, суд дійшов висновку, що саме січень 2008 року, є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення позивача за спірний період (згідно Порядку №1078, що вступив в силу з 01.12.2015) до березня 2018 року.
Щодо вимоги: зобовязати Чопський прикордонний загін нарахувати та виплатити позивачці компенсацію втрат доходів у звязку з порушенням термінів виплати індексації з 01.01.2008 року по день її фактичної виплати з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб. то дана вимога задоволенню не підлягає , скільки така є передчасно, оскільки фактичної виплати індексації за позовними вимогами ще не проведено .
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( в/ НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Чопського прикордонного загону щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в належному розмірі з 01 січня 2008 року по 28 лютого 2018 року .
Зобовязати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військову частину НОМЕР_2 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 АДРЕСА_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( ідентифікаційний код НОМЕР_5 ) АДРЕСА_2 індексацію грошового забезпечення (з врахуванням раніше виплачених сум) із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення з 01 січня 2008 року по 28 лютого 2018 року- січень 2008 року із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб .
В решті позовних -відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЗ.Б.Плеханова