07 лютого 2022 року м. Ужгород№ 260/7358/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ващиліна Р.О., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції України в Закарпатській області, в якому просить: 1) зобов'язати Головне управління Національної поліції в Закарпатській області здійснити перерахунок та зарахувати полковнику поліції ОСОБА_1 , начальнику Управління оперативної служби ГУ НП в Закарпатській області, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 26.07.2001 по 07.08.2015 - розрахунку 1,5 року за кожен рік служби в підрозділах Ос, УБОЗ та КР, з 29.10.2014 по 27.11.2014 - з розрахунку 3 місяці за 1 місяць служби (відрядження в зону АТО); 2) зобов'язати Головне управління Національної поліції в Закарпатській області здійснити перерахунок та зарахувати полковнику поліції ОСОБА_1 , начальнику Управління оперативної служби ГУ НП в Закарпатській області, стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформовану з 26.07.2001 р. по 07.08.2015 р. - розрахунку 1,5 року за кожен рік служби в підрозділах Ос, УБОЗ та КР, з 29.10.2014 по 27.11.2014 - з розрахунку 3 місяці за 1 місяць служби (відрядження в зону АТО), та встановити надбавки, надання додаткової оплачуваної відпустки за вислугу років з урахуванням періоду пільгової вислуги років, відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він з 2001 року проходить службу в органах внутрішніх справ України та Національної поліції України. З метою з'ясування нарахованої за період проходження служби вислуги років його представник звернувся до відповідача з відповідним запитом, за результатами розгляду якого встановлено не зарахування у пільговому обчисленні періодів проходження служби в ОС, УБОЗ та КР органів внутрішніх справ, а також періоду відрядження в зону проведення АТО. Зазначає, що необхідність пільгового врахування такої вислуги років передбачена Законами України «Про Національну поліцію» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року. Тому вважає, що вказаними діями відповідач порушив його права на встановлення належної надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки.
16 грудня 2021 року відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву №608/106/11-2021 від 16.12.2021, відповідно до змісту якого проти задоволення позову заперечив. Зокрема, зазначив, що положеннями ч. 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» визначено вичерпний перелік трудової діяльності, що зараховується до стажу служби в поліції, який і був зарахований позивачу до стажу, що дає право поліцейському на надбавку за вислугу років. Окрім того, норми чинного законодавства, що регулюють порядок обчислення грошового забезпечення поліцейських, не передбачають можливості обчислення надбавки за стаж та додаткової оплачуваної відпустки з розрахунку вислуги років у пільговому обчисленні. Тому дії відповідача є правомірними та такими, що відповідають законодавчим нормам. При цьому вважає безпідставними посилання позивача на норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки такі регулюють правовідносини по визначенню вислуги років для призначення пенсії після звільнення зі служби.
Дослідивши подані сторонами документи та матеріали справи, розглянувши доводи сторін, наведені ними в письмових заявах, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) проходив службу в органах внутрішніх справ України, зокрема:
- з 26.07.2001 по 16.07.2003 в Управлінні кримінального пошуку Управління МВС України в Івано-Франківській області;
- з 16.07.2003 по 20.02.2007 в Управлінні оперативної служби при Управлінні МВС України в Івано-Франківській області;
- з 20.02.2007 по 05.10.2007 у Відділенні по боротьбі з міжнародними організованими злочинними угрупуваннями УБОЗ Управління МВС України в Івано-Франківській області;
- з 05.10.2007 по 05.08.2008 у Відділі розкриття резонансних злочинів УБОЗ Управління МВС України в Івано-Франківській області;
- з 05.08.2008 по 12.07.2010 у Відділі боротьби з організованими групами і злочинними організаціями УБОЗ Управління МВС України в Івано-Франківській області;
- з 12.07.2010 по 14.02.2011 в Відділі боротьби з міжнародними організованими злочинними групами УБОЗ в Івано-Франківській області Управління МВС України в Івано-Франківській області;
- з 14.02.2011 по 03.08.2011 в Секторі організації та аналізу діяльності Управління карного розшуку Управління МВС України в Івано-Франківській області;
- з 03.08.2011 по 31.10.2013 в Управлінні карного розшуку Управління МВС України в Івано-Франківській області;
- з 31.10.2013 по 07.08.2015 в Оперативно-довідковому секторі розшуку безвісті зниклих громадян Управління карного розшуку Управління МВС України в Івано-Франківській області;
- з 07.08.2015 по 06.11.2015 у Відділі Управління МВС України в Івано-Франківській області (арк. спр. 18 - 20).
З 07 листопада 2015 року ОСОБА_1 проходить службу в Національній поліції України. Станом на день виникнення спірних правовідносин перебуває на посаді заступника начальника Управління оперативної служби Головного управління Національної поліції в Закарпатської області (арк. спр. 21).
Окрім того, у період з 29 жовтня 2014 року по 27 листопада 2014 року ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції на території Луганської області, у зв'язку з чим отримав статус учасника бойових дій (арк. спр. 12 - 15).
04 листопада 2021 року ОСОБА_1 звернувся Головного управління Національної поліції в Закарпатської області (далі - ГУНП в Закарпатській області) із рапортом, в якому просив зарахувати до календарної вислуги років пільгову вислугу, передбачену Наказом МВС України №722 від 20.07.2006, Наказом МВС України №361 від 29.07.2008 та Постановою КМУ №393 від 17.07.1992, сформовану за період з 01.07.2003 по 20.02.2007, з 20.02.2007 по 14.02.2011, з 14.02.2011 по 07.08.2015 - в розрахунку 1,5 за кожен рік служби в підрозділах ОС, УБОЗ та карного розшуку, а також з 29.10.2014 по 27.11.2014 - з розрахунку 3 місяці за 1 місяць служби (відрядження в зону АТО (ОСС)). Окрім того, просив зарахувати такі періоди роботи в пільговому обчисленні до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки (арк. спр. 23).
За результатами розгляду вказаного рапорту листом ГУНП в Закарпатській області №2564/106/2-2021 від 11.11.2021 ОСОБА_1 повідомлено, що спірні періоди роботи будуть зараховані до вислуги років у пільговому обчисленні при звільненні зі служби в поліції лише за наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, оскільки пільгове обчислення вислуги років застосовується при призначенні пенсії після набуття права на таку (арк. спр. 24 - 26).
Вважаючи протиправною відмову зарахувати до календарної вислуги років, що дає право на призначення пенсії, у пільговому обчисленні спірні періоди роботи та період участі в антитерористичній операції, а також для обрахунку надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580).
Згідно ч. 1 ст. 78 Закону №580 стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Нормами ч. 2 ст. 78 Закону №580 визначено, що до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України (ч. 4 ст. 78 Закону №580).
В заявлених позовних вимогах позивач, серед іншого, просить суд зобов'язати ГУНП в Закарпатській області здійснити перерахунок та зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, в пільговому обчисленні періоди роботи в підрозділах оперативної служби, УБОЗ та карного розшуку, а також участі в антитерористичній операції на території Луганської області.
Так, згідно з нормами ст. 102 Закону №580 пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262).
Так, положеннями ст. 1 Закону №2262 передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії регламентовані положеннями ст. 17 Закону №2262, серед яких: служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі - Порядок №393).
Вказаним порядком дійсно передбачена необхідність пільгового обчислення вислуги років на посадах згідно з переліком, а також час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Однак такий порядок обчислення вислуги років застосовується виключно з метою призначення пенсій відповідно до Закону №2262.
В свою чергу, з проведеного аналізу положень ст. 12 Закону №2262 суд дійшов висновку, що призначення пенсії за вислугу років за нормами Закону №2262 законодавець пов'язує з моментом звільнення особи зі служби у разі наявності необхідної вислуги років.
Судом встановлено, що станом на день звернення ОСОБА_1 до відповідача із рапортом він продовжував перебувати на службі в Національній поліції України, звільнений з такої не був.
Більше того, в своєму листі №2564/106/2-2021 від 11.11.2021 ГУНП в Закарпатській області повідомило ОСОБА_1 , що спірні періоди роботи будуть зараховані до вислуги років у пільговому обчисленні при звільненні зі служби в поліції за наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії. Тобто фактично, відповідач не відмовив позивачу у пільговому врахуванні стажу.
Судовому захисту згідно з нормами КАС України підлягають тільки порушені права осіб. Разом з тим, станом на день розгляду даної справи право позивача на пільгове обчислення вислуги років для призначення пенсії не порушено, оскільки спір в даній адміністративній справі не стосується питання відмови у призначенні позивачу пенсії на підставі норм Закону №2262.
З огляду на вищенаведене суд вважає, що заявлені позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.
Що стосується позовної вимоги про зобов'язання ГУНП в Закарпатській області здійснити перерахунок та зарахувати до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, спірних періодів роботи в пільговому обчисленні, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988), грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Так, п. 5 зазначеної постанови передбачено виплачувати поліцейським надбавки за стаж служби в поліції.
Згідно ч. 3 ст. 93 Закону №580 за кожний повний календарний рік служби в поліції після досягнення п'ятирічного стажу служби поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як п'ятнадцять календарних днів.
Як вже зазначалося судом питання обчислення стажу в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, врегульовано ст. 78 Закону №580.
Разом з тим, ні положення Закону №580, ані Постанови №988 не передбачають можливості обчислення надбавки за стаж та додаткової оплачуваної відпустки з розрахунку вислуги років у пільговому обчисленні.
При цьому суд вважає, що положення Постанови №393 не може бути застосовано при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку ст. 78 Закону №580, оскільки Постанова №393 прийнята на виконання Закону №2262 та може бути застосована виключно для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ у випадку призначення пенсії за вислугу років. У свою чергу, при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, слід застосовувати приписи ч. 2 ст. 78 Закону №580, якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.
При цьому, на думку суду, делегування ч. 4 ст. 78 Закону №580 Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає Уряду права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені ч. 2 ст. 78 Закону №580.
Вказане кореспондується з правовим висновком Верховного Суду в подібних правовідносинах, викладених в постановах від 19.11.2019 у справі №520/903/19, від 31.03.2020 у справі №520/2067/19, від 22.07.2020 у справі №520/5960/19, від 13.08.2020 у справі № 820/6656/16 та від 15.12.2021 у справі № 520/11545/19.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи вищенаведене суд дійшов висновку, що відповідач не порушив будь-яких прав позивача, а тому заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Закарпатській області (місцезнаходження: вул. Ф.Ракоці, буд. 13, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ - 40108913) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяР.О. Ващилін