03 лютого 2022 року м. Ужгород№ 260/2899/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Гаврилка С.Є.,
з участю секретаря судового засідання -Рошко Л.М.
учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 - не з'явився;
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області - представник - не з'явився,
розглянувши у судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду заяву ОСОБА_1 в порядку статті 383 КАС України у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, -
12 липня 2021 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063), яким просив суд: "1. Поданий мною позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; 2. Позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити; 3. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, оформлені протоколом перерахунку від 08.04.2021 року, а саме дії: щодо зменшення основного розміру пенсії з 79 відсотків до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні в квітні 2021 року перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, на підставі оновленої довідки № 172 від 05.08.2020 року про розмір грошового забезпечення, наданої УСБУ в Закарпатській області, та щодо обмеження розміру пенсії із застосуванням при вищезазначеному перерахунку нечинної норми про обмеження максимального розміру пенсії; 4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, у відповідності до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", здійснити перерахунок та виплату мені пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року, без обмеження її максимальним розміром, у розмірі 79 відсотків від суми грошового (основних та додаткових видів) забезпечення, зазначеної в довідці УСБУ в Закарпатській області № 172 від 05.08.2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум; 5. Стягнути на мою, ОСОБА_1 , користь (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області судові витрати зі сплати судового збору.".
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 79% до 70% сум грошового забезпечення, починаючи з 05 березня 2019 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 05 березня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 79% сум грошового забезпечення, з врахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2019 року у справі № 260/626/19 та рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року у справі № 260/3318/20, з урахуванням раніше виплачених сум.
Додатковим рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2021 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 05 березня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 79% сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром, з врахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2019 року у справі № 260/626/19 та рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року у справі № 260/3318/20, з урахуванням раніше виплачених сум. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім гривень) грн.
20 грудня 2021 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із заявою в порядку статті 383 КАС України, у якій просить суд: "1. Постановити окрему ухвалу, якою мою заяву про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду - задовольнити; 2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку мені пенсії з розрахунку 70 % грошового забезпечення та застосування обмеження її максимальним розміром; 3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області вжити заходи щодо усунення порушень статті 129-1 Конституції України шляхом перерахунку та виплати мені пенсії, виходячи із розміру 79% сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 01 квітня 2019 року, з урахуванням виплачених сум; 4. Копію окремої ухвали направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (місцезнаходження: пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код СДРПОУ 20453063) для вжиття заходів щодо усунення порушень, встановлених судом; 5. Встановити строк один місяць з дня набрання законної сили окремої ухвали для надання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області відповіді Закарпатському окружному адміністративному суцу щодо виконання вимог цієї окремої ухвали; 6. Стягнути на мою, ОСОБА_1 , користь (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області судові витрати зі сплати судового збору. "
Учасники справи в судове засідання не з'явилися, хоча судом вживалися заходи щодо виклику учасників справи, що передбачені Главою 7 Розділу І КАС України.
31 січня 2022 року на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача, відповідно до якої останній просив розглянути справу без його участі (а.с. 124).
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подану заяву, дослідивши необхідні для розгляду заяви матеріали адміністративної справи, суд приходить наступних висновків.
Відповідно до частини першої статті 1291 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно із статтею 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Положеннями статті 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Таким чином, судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню стороною, на яку покладено такий обов'язок. Відтак, учасник справи, якому належить виконати судовий акт, повинен здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Відповідно до статті 383 частини 1 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Статтею 383 частиною 3 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Отже, застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статті 383 КАС України можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими позивачем.
Правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами статті 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Суд зауважує, що для визнання дій або бездіяльності протиправними недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання відповідачем обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з'ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправності дій або бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність таких дій для прав та інтересів заінтересованої особи.
Згідно із статтею 383 частинами 5-6 КАС України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
У разі невідповідності заяви вказаним вище вимогам вона ухвалою суду, прийнятою в порядку письмового провадження, повертається заявнику. Така ухвала суду може бути оскаржена.
За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому стате 249 зазначеного Кодексу.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 79% до 70% сум грошового забезпечення, починаючи з 05 березня 2019 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 05 березня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 79% сум грошового забезпечення, з врахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2019 року у справі № 260/626/19 та рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року у справі № 260/3318/20, з урахуванням раніше виплачених сум.
Додатковим рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2021 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 05 березня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 79% сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром, з врахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2019 року у справі № 260/626/19 та рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2020 року у справі № 260/3318/20, з урахуванням раніше виплачених сум. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім гривень) грн.
Матеріали справи свідчать, що на виконання вказаних судових рішень Головним управлінням Пенсійного фонду України у Закарпатській області подано звіт про виконання судового рішення у справі від 26 січня 2022 року за № 0700-0801-7/3601 (а.с.а.с 125, 126).
Відповідно до вказаного звіту відповідач зазначає, що Головним управлінням, на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року №260/2899/21, яке набрало законної сили року, 24 листопада 2021 року проведено перерахунок пенсії з 05 березня 2019 року у розмірі 79% сум грошового забезпечення та сформовано розрахунок на доплату пенсії за минулий період. З 01 грудня 2021 року пенсія позивачу виплачується у новому розмірі та становить 18009,83 грн, а сума доплати за минулий період склала 31039,75 грн (а.с. 127).
На виконання додаткового рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2021 року, яке набрало законної сили 26 листопада 2021 року, 10 січня 2022 року Головним управлінням по пенсійній справі ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 05 березня 2019 року у розмірі 79% сум грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та сформовано розрахунок на доплату пенсії за минулий період. Розмір пенсії ОСОБА_1 після проведеного перерахунку склав: з 01 березня 2019 року - 10788,54 грн, з 01 квітня 2019 року - 16770,62 грн, з 01 січня 2020 року - 18009,83 грн, сума доплати за минулий період склала 49387,95 грн (а.с. 128).
Таким чином, разом сума доплат становить 80427,70 грн, яка є більшою від суми на яку претендував позивач відповідно до власного розрахунку - 75189,54 грн (а.с. 110).
У відповідності до листа Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області від 09 січня 2022 року № 0700-0504-5/2369, заборгованість згідно додаткового рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2021 року по справі № 260/2899/21 за період з 05 березня 2019 року по 30 листопада 2021 року в сумі 80427,70 грн, включено в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, з датою надходження рішення до боржника 18 жовтня 2021 року. Станом на 19 січня 2022 року реєстраційний номер рішення 148487 (а.с. 130).
Суд враховує, що відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
За приписами підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто, виплата пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Як передбачено положеннями статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, та членам їх сімей згідно ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Таким чином, нарахована позивачу різниця пенсії в розмірі 80427,70 грн має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області, проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Суд звертає увагу, що виділення коштів із Державного бюджету на погашення заборгованості з виплати пенсії не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, тому у діях Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області відсутні ознаки вини та умислу щодо невиконання у повному обсязі судового рішення, як умови притягнення особи до відповідальності та накладення, у даному випадку, штрафу.
Суд, аналізуючи поданий відповідачем від 26 січня 2022 року за № 0700-0801-7/3601 звіт про виконання рішення суду, дійшов висновку, що відповідачем виконано його вимоги у повному обсязі, вжито всіх залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення. Винна поведінка відповідача та/або керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду - відсутня. Судом зазначається про необхідність наявності винної поведінки, зокрема, керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду щодо не виконання такого рішення суду з метою накладення на таку винну особу штрафу.
Судом не було встановлено протиправності рішень, дій чи бездіяльності, вчинених, зокрема, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області на виконання ухваленого рішення саме у справі № 260/2899/21.
Відповідно до статті 383 частини 6 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.
Відтак, зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку щодо необґрунтованості вищеозначеної заяви ОСОБА_1 , та відповідно відсутності законодавчо передбачених підстав для її задоволення.
Керуючись статтями 166, 370, 382 КАС України, суд -
Залишити без задоволення заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі № 260/2899/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 03 лютого 2022 року було проголошено вступну та резолютивну частини ухвали. Ухвалу у повному обсязі було складено 08 лютого 2022 року.
Суддя С.Є. Гаврилко