01 лютого 2022 року м. Ужгород№ 340/5469/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Дору Ю.Ю., за участю
секретаря судового засідання Завидняк А.В.,
представника позивача - не з'явився;
представника відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за Харківського національного університету внутрішніх справ до ОСОБА_1 про стягнення витрат, -
Харківський національний університет внутрішніх справ (далі - позивач, ХНУВС) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду із позовною заявою до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про визнання стягнення витрат, пов'язаних з утриманням особи у вищому навчальному закладі, у сумі 98140,72 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 проходила службу в органах внутрішніх справ України з 14 серпня 2017 року по 04 липня 2021 року. Наказом ХНУВС від 04 липня 2021 року № 266 о/с Відповідача відрахували зі складу курсантів та відкомандирували до ГУНП України в Закарпатській області для подальшого проходження служби. Наказом ГУ Національної поліції в Закарпатській області від 30 липня 2021 року №160 о/с) Відповідача звільнено відповідно до п. 7 ч.1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію». 01.09.2017 р. на виконання наказу МВС від 01 березня 2017 року № 173 «Про затвердження Типового форми Контракту про здобуття освіти у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських» між Відповідачем, ХНУВС та ГУМВС України в Кіровоградській області укладено контракт № 781 про здобуття освіти у вищому навчальному закладі із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських(далі - Контракт). Відповідно до п. 5 розділу 4 Контракту цей контракт діє до 01 вересня 2024 року. Згідно з п. 6 розділу 4 Контракту, умови цього Контракту застосовуються до відносин між Сторонами, які виникли до його підписання, а саме з дати зарахування Особи на навчання. Відповідно до ч. 4 статті 74 Закону України "Про Національну поліцію" особи які навчаються за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, у разі дострокового розірвання контракту про здобуття освіти з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, а також поліцейські, звільнені зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищезазначених навчальних закладів з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2 4 частини першої статті 77 цього Закону, відшкодовують Міністерству внутрішніх справ України витрати, пов'язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Отже, згідно з абз. 5 розділу 3 Контракту та Контракту № 781 Відповідач зобов'язаний протягом трьох років з дня закінчення навчання, залишатись на службі в поліції. Згідно з Довідкою-розрахунком витрат, пов'язаних з утриманням курсанта за період з 15 серпня 2016 року по 04 липня 2020 року, які складено відповідно до Порядку розрахунку витрат, пов'язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства оборони України, Міністерства фінансів України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Служби безпеки України від 16 липня 2007 року №419/831/240/605/537/219/534, Відповідач повинен відшкодувати витрати, пов'язані з його утриманням у ХНУВС в сумі 98 140,72 грн.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін на підставі приписів статті 257 КАС України.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2021 року постановлено про розгляд справи з повідомленням сторін.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2021 року постановлено про перечачу справи на розгляд Закарпатського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа розподілена для розгляду судді Дору Ю.Ю.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 січня 2022 року прийнято адміністративну справу до провадження та призначено судове засідання на 01 лютого 2022 року.
В судове засідання представник позивача не з'явився, разом з позовом подав заяву про розгляд справи без їх участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без участі.
Відповідно до статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_2 проходила службу в органах внутрішніх справ України з 14 серпня 2017 року по 04 липня 2021 року.
Наказом Харківського національного університету внутрішніх справ від 22 липня 2017 року № 225 о/с Відповідача прийнято на службу в органи внутрішніх справ, зараховано курсантом ХНУВС з 14 серпня 2017 року та присвоєно звання «рядовий поліції».
Наказом ХНУВС від 04 липня 2021 року № 266 о/с Відповідача відрахували зі складу курсантів та відкомандирували до ГУНП України в Закарпатській області для подальшого проходження служби.
Наказом ГУ Національної поліції в Закарпатській області від 30 липня 2021 року №160 о/с Відповідача звільнено відповідно до п. 7 ч.1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію».
01.09.2017 на виконання наказу МВС від 01 березня 2017 року № 173 «Про затвердження Типового форми Контракту про здобуття освіти у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських» між Відповідачем, ХНУВС та ГУМВС України в Кіровоградській області укладено контракт № 781 про здобуття освіти у вищому навчальному закладі із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських(далі - Контракт).
Відповідно до п. 5 розділу 4 Контракту цей контракт діє до 01 вересня 2024 року.
Згідно з п. 6 розділу 4 Контракту, умови цього Контракту застосовуються до відносин між Сторонами, які виникли до його підписання, а саме з дати зарахування Особи на навчання.
Відповідно до ч. 4 статті 74 Закону України "Про Національну поліцію" особи які навчаються за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, у разі дострокового розірвання контракту про здобуття освіти з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, а також поліцейські, звільнені зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищезазначених навчальних закладів з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2 4 частини першої статті 77 цього Закону, відшкодовують Міністерству внутрішніх справ України витрати, пов'язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
Отже, згідно з абз. 5 розділу 3 Контракту та Контракту № 781 на думку позивача Відповідач зобов'язаний протягом трьох років з дня закінчення навчання, залишатись на службі в поліції.
Відповідно до п. 1 Порядку відшкодування особами витрат, пов'язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 року № 261 (далі - Порядок), Цей Порядок визначає механізм відшкодування особами, які навчалися за денною формою навчання за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських витрат, пов'язаних з їх утриманням у таких закладах у разі звільнення із служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищого навчального закладу з будь-яких підстав, крім звільнення із служби в поліції через хворобу (за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) чи у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.
Згідно з Довідкою-розрахунком витрат, пов'язаних з утриманням курсанта за період з 15 серпня 2016 року по 04 липня 2020 року що надана позивачем Відповідач повинен на думку позивача відшкодувати витрати, пов'язані з його утриманням у ХНУВС в сумі 98 140,72 грн., що і є предметом спору в даній справі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, що підтверджується копією розпорядження голови Олександрійської районної державної адміністрації від 31 січня 2011 року № 74-р.
Рішенням Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 01.12.2010 року по справі № 2-4680/2010 задоволено позов ОСОБА_3 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_4 до ОСОБА_5 та ОСОБА_6 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.
Позбавлено батьківських прав ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 і ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 19 травня 2000 року, видане Ізмайлівською сільською радою Олександрійського району Кіровоградської області).
Призначено ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 опікуном над ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, визначає Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», який є складовою частиною законодавства про охорону дитинства.
Приписами ст.1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» встановлено, що діти, позбавлені батьківського піклування, - діти, які залишилися без піклування батьків у зв'язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами Національної поліції, пов'язаним з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов'язки, а також діти, розлучені із сім'єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, діти, батьки яких не виконують своїх батьківських обов'язків з причин, які неможливо з'ясувати у зв'язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та безпритульні діти;.
В силу приписів ст.4 та ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно- правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» заходи соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа гарантуються, забезпечуються та охороняються державою; держава здійснює повне забезпечення дітей- сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа; право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів; вартість повного державного забезпечення у грошовому еквіваленті для дітей віком від народження до трьох років, від трьох до семи років, від семи до десяти років, від десяти до чотирнадцяти років, від чотирнадцяти до вісімнадцяти років та осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до двадцяти трьох років визначається відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум".
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» витрати на утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа у сім'ях опікунів, прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу, у державних закладах фінансуються з державного, обласних бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, інших джерел, не заборонених законодавством.
Положеннями ст.39-1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» визначено, що діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також особи із їх числа звільняються від плати за навчання в державних і комунальних навчальних закладах усіх рівнів.
Згідно статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до цього принципу, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Аналіз наведених законодавчих приписів дозволяє стверджувати, що відповідач, яка відноситься до осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, наділена правом на повне державне забезпечення в державних і комунальних навчальних закладах усіх рівнів, а також звільнена від плати за навчання та утримання в них.
Зміст Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» не дає підстави для висновку про нерозповсюдження визначених ним державних гарантій на дітей- сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в разі їх навчання на підставі договору про підготовку фахівця у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України.
Враховуючи, що Харківський національний університет внутрішніх справ є навчальним закладом державної форми власності, а приписи Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей- сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» щодо звільнення від плати за навчання та утримання дітей, позбавлених батьківського піклування у такому навчальному закладі (та, як наслідок - звільнення вказаних осіб від її відшкодування) та повного державного забезпечення таких осіб в державних і комунальних навчальних закладах, мають імперативний характер, доходжу до висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача, яка відноситься до осіб із числа дітей, позбавлених батьківського піклування, фактичних витрат на підготовку в розмірі 98140,72 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених в основу доводів адміністративного позову, суд дійшов висновку про те, що заявлені в даному адміністративному позові позовні вимоги до задоволення не підлягають, оскільки є безпідставними та не ґрунтуються на приписах законодавства, що регулює спірні правовідносини.
Відповідно до ст. 139 КАС України, у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Харківського національного університету внутрішніх справ (пр. Льва Ландау, буд. 27,м. Харків,61080, код ЄДРПОУ 08571096) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ., РНОКПП НОМЕР_2 ) про стягнення витрат - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України повний текст рішення складено та підписано 07.02.2022 року.
СуддяЮ.Ю.Дору