09 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/12450/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нововолинського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася з позовом до Нововолинського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області (далі - відповідач, Нововолинське відділення Управління ВД ФСС у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо відмови у здійсненні страхової виплати; зобов'язання здійснити нарахування та виплату страхової виплати у розмірі 750-краіного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року у відповідності до п.3 Порядку здійснення страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою корона вірусом SARS-CoV-2, та визначення їх розмірів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою корона вірусом SARS- CoV-2» від 17 червня 2020 року №498.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в травні 2021 року звернулася до Нововолинського відділення Управління ВД ФСС у Волинській області із заявою та документами про здійснення страхової виплати в розмірі 750-кратного розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року у відповідності до п.3 Порядку здійснення страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою корона вірусом SARS-CoV-2, та визначення їх розмірів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою корона вірусом SARS- CoV-2» від 17 червня 2020 року №498. Проте відповідачем було відмовлено у прийнятті звернення з тих підстав, що у позивача та її покійної матері на день її смерті були різні місця прописки. Одночасно було роз'яснено, що здійснення такої виплати можливе на підставі рішення суду про встановлення факту проживання однією сім'єю. Позивач звернулася до Нововолинського міського суду Волинської області із заявою про встановлення факту проживання однією сім'єю в межах окремого провадження. Водночас представник Нововолинського відділення Управління ВД ФСС у Волинській області подав до суду заперечення щодо встановлення факту родинних відносин та проживання однією сім'єю. 23 вересня 2021 року Нововолинським міським судом Волинської області ухвалено відмовити в задоволенні заяви з тих підстав, що відповідно до ч.6 ст. 294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
25 серпня 2021 року позивач вкотре звернулася із письмовим зверненням до відповідач, однак 27 серпня 2021 року відповідач відмовив у виплаті вищевказаної страхових виплат з тих підстав, що для отримання одноразової допомоги на сім'ю дружиною (чоловіком) або дитиною, реєстрація їх місця проживання повинна співпадати з реєстрацією місця проживання померлого потерпілого, про що повідомив листом від 27 серпня 2021 року №16-01-13/975.
Позивач вважає дану відмову безпідставною та незаконною. Вказує, що вона, її мати ОСОБА_2 та брат ОСОБА_3 мають родинні зв'язки та проживали однією сім'єю. Крім того, зазначає, що її брат ОСОБА_3 є особою з інвалідністю ІІ групи. 15 лютого 2016 року рішенням Нововолинського міського суду Волинської області ОСОБА_3 було визнано недієздатним та призначено опікуна ОСОБА_2 12 листопада 2020 року Нововолинським міським судом по справі №165/3140/20 недієздатному ОСОБА_3 було призначено опікуна ОСОБА_1 , у зв'язку з тим, що опікун - мати ОСОБА_2 померла від COVID-19 31 жовтня 2020 року. Також вказує, що рішенням від 12 листопада 2020 року встановлено той факт, що позивач з братом проживають за однією адресою: АДРЕСА_1 . Незважаючи на вказані обставини Нововолинське відділення Управління ВД ФСС у Волинській області відмовляє в розгляді заяви у зв'язку з різними місцями реєстрації позивача, брата та матері.
ОСОБА_1 вважає, що відповідач порушує норми статті 19 Конституції України, оскільки в добровільному порядку не погоджується здійснити страхову виплату у зв'язку із смертю медичного працівника.
З наведених підстав, позивач просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2021 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення засідання та виклику сторін.
У відзиві на позовну заяву відповідачів просив відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції вказав, що в травні 2021 року до Нововолинського відділення Управління ВД ФСС у Волинській області ОСОБА_1 було подано акт розслідування гострого професійного захворювання, форми Н-1/П від 03 лютого 2021 року з лікарем терапевтом КНП «Нововолинська центральні міська лікарня» ОСОБА_2 , що призвело до смертельного наслідку, який стався 19 жовтня 2020 року. Діагноз, який виставлений закладом - COVID-19. Згідно наданої ОСОБА_1 копії свідоцтва про народження вона є дочкою ОСОБА_2 . Згідно із наданої копії свідоцтва про народження ОСОБА_3 він є сином ОСОБА_2 . Відповідно до довідки про реєстрацію місця проживання особи №14082 вбачається, що ОСОБА_3 прописаний за адресою: АДРЕСА_2 ; відповідно до довідки про реєстрацію місця проживання особи №17-08/3589 ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , при цьому згідно довідки №17-08/106 вбачається, що ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідач наголошує, що ОСОБА_1 у відповідності до пункту 5.1 постанови правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року №11 зі змінами та доповненнями не було написано заяву для призначення страхових виплат за встановленою виконавчою дирекцією Фонду формою.
25 серпня 2021 року ОСОБА_1 звернулася із письмовим зверненням щодо здійснення у відповідності до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2020 року №498 «Порядку здійснення страхових виплат у разі захворювання або смерті медичного працівника у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою корона вірусом SARS- CoV-2, та визначення їх розмірів». Листом від 27 серпня 2021 року №16-01-13/975 повідомлено ОСОБА_1 про порядок звернення за отриманням виплат, передбачених пунктом 3 Постанови №498.
Відповідач наголошує, що для отримання одноразової допомоги на сім'ю дружиною (чоловіком) або дитиною реєстрація їх місця проживання повинна співпадати з реєстрацією місця проживання померлого потерпілого.
Також, вказує, що на день смерті ОСОБА_2 її діти ОСОБА_1 та ОСОБА_3 досягли повноліття. До позовної заяви позивач не додає жадних документів, що померла ОСОБА_2 сплачувала на її користь чи на користь брата аліменти. Також відсутні документи, що ОСОБА_3 є особою з інвалідністю з дитинства та документи, що засвідчують реальність сімейних відносин позивача з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Також, наголошує на відсутність доказів звернення у відповідності до пункту 7 Порядку №498 до управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування у Волинській області, отож позовні вимоги є передчасними.
Враховуючи наведене, відповідач вважає, що позовні вимоги про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити нарахування та виплату страхової виплати у відповідності до п.3 Постанови №498 є безпідставними та необґрунтованими, оскільки Нововолинське відділення Управління ВД ФСС у Волинській області не позбавляло позивача такого права.
З наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову.
В поданій до суду відповіді на відзив представник позивача підтримала позовні вимоги, заперечивши доводи відзиву. Додатково наголошує, що відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою корона вірусом SARS-CoV-2» від 17 червня 2020 року №498 звернення подається за зареєстрованим місцем проживання/перебування медичного працівника. Вказує, що досягнення повнолітті дітьми не означає того факту, що особа втратила статус «члена сім'ї», чи втратила ступінь кровного споріднення.
В додаткових поясненнях відповідач підтримав доводи відзиву. Наголошує , що в травні 2021 року ОСОБА_1 було подано акт розслідування, копії свідоцтв про народження та довідки про реєстрацію місця проживання. При цьому, ОСОБА_1 у відповідності до пункту 5.1 Порядку №11 не написано заяву для призначення страхових виплат за встановленою виконавчою дирекцією Фонду формою та виплати у відповідності до частини 6 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» одноразової допомоги на сім'ю. Порядок №11 не передбачає у разі не надання повного пакету документів у відповідності до частини 6 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» повернення їх заявнику.
Інші заяви по суті справи та клопотання про розгляд справи в судовому засіданні до суду не надходили.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працювала лікарем терапевтом в комунальному некомерційному підприємстві «Нововолинська центральна міська лікарня».
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 02 листопада 2021 року ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до Акту розслідування гострого професійного захворювання, що призвело до смертельного наслідку який стався 19 жовтня 2020 року комунальному некомерційному підприємстві «Нововолинська центральна міська лікарня», діагноз, який виставлений закладом ОСОБА_4 - гостра респіраторна хвороба COVID-19, спричинена корона вірусом SARS-CoV-2. Відповідно до підпунктів 1 та 15 пункту 52 «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337 даний випадок гострого професійного захворювання із смертельним наслідком вважається таким, що пов'язаний з виробництвом.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 18 серпня 1995 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є донькою ОСОБА_2 .
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 21 червня 1980 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є сином ОСОБА_2 .
Відповідно до довідки про реєстрацію місця проживання особи №14082, ОСОБА_3 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ; відповідно до довідки про реєстрацію місця проживання особи №17-08/3589 ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 . Згідно довідки про зняття з реєстрації місця проживання №17-08/1506 ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .
Крім того, відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною комісією ОСОБА_3 є особою з інвалідністю ІІ групи. Згідно рішення Нововолинського міського суду Волинської області від 15 лютого 2016 року в справі №165/2468/15-ц ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , визнано недієздатним та призначено опікуном ОСОБА_2 .
Відповідно до рішення Нововолинського міського суду Волинської області від 12 листопада 2020 року в справі №165/3140/20 призначено недієздатному згідно рішення Нововолинського міського суду Волинської області від 15 лютого 2016 року ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 опікуна - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 .
25 серпня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Нововолинського відділення Управління ВД ФСС у Волинській області із заявою в якій, вказує що в травні 2021 року зверталася з повним пакетом документів для призначення страхової виплати відповідно до положень пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою корона вірусом SARS- CoV-2» від 17 червня 2020 року №498, проте дані документи не були прийняті для опрацювання, письмової відмови не надано, в усному порядку роз'яснено, що документи не підлягають розгляду у зв'язку з тим, що місце реєстрації заявника та померлої є різними. Враховуючи норми ч.4 п.3 вищевказаної постанови позивач звернулася до Нововолинського міського суду Волинської області із заявою про встановлення факту проживання однією сім'єю за одним місцем проживання. Зважаючи на те що, документи прийняті до розгляду не були з роз'яснених причин, а в межах окремого провадження заперечено заявлені позивачем вимоги з прямо протилежних причин, ОСОБА_1 просить розгляну заяву належним чином та призначити страхову виплату відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою корона вірусом SARS- CoV-2» від 17 червня 2020 року №498.
На вказане звернення, відповідач листом від 27 серпня 2021 року №16-01-13/975 повідомив, що для отримання виплат передбачених, пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою корона вірусом SARS- CoV-2» від 17 червня 2020 року №498 позивачу слід звернутися до управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Волинській області.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у здійсненні страхової виплати протиправними, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначено Законом України від 23.09.1999 №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №1105-ХІV, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно зі статтею 36 Закону №1105-ХІV страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Відповідно до частини сьомої статті 36 Закону №1105-ХІV страхові виплати складаються із, зокрема, страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім'ї та особам, які перебували на утриманні померлого).
Частиною шостою статті 42 Закону №1105-ХІV встановлено у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві виплачується одноразова допомога його сім'ї у сумі, що дорівнює 100 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату, та одноразова допомога кожній особі, яка перебувала на його утриманні, а також на його дитину, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після смерті потерпілого, у сумі, що дорівнює 20 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату
Відповідно до частини першої статті 43 Закону №1105-ХІV для розгляду справ про страхові виплати до Фонду подаються: 1) акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть; 2) документи про необхідність подання додаткових видів допомоги..
Згідно з частиною другою статті 43 Закону №1105-ХІV Фонд приймає рішення про виплати у разі втрати годувальника за умови подання таких документів, які видаються відповідними організаціями у триденний строк з моменту звернення заявника: 1) копії свідоцтва органу реєстрації актів цивільного стану про смерть потерпілого; 2) довідки житлово-експлуатаційної організації, а за її відсутності - довідки виконавчого органу ради чи інших документів про склад сім'ї померлого, у тому числі про тих, хто перебував на його утриманні, або копії відповідного рішення суду; 3) довідки житлово-експлуатаційної організації, а за її відсутності - виконавчого органу ради про батьків або іншого члена сім'ї померлого, який не працює та доглядає дітей, братів, сестер чи онуків померлого, які не досягли восьмирічного віку; ) довідки навчального закладу про те, що член сім'ї потерпілого віком від 18 до 23 років, який має право на відшкодування шкоди, навчається за денною формою навчання; ) довідки навчального закладу інтернатного типу про те, що член сім'ї потерпілого, який має право на відшкодування шкоди, перебуває на утриманні цього закладу.
Відповідно до частин першої, другої статті 44 №1105-ХІV Фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів. Рішення оформляється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів.
Статтею 45 Закону №1105-ХІV передбачені випадки, у яких Фонд відмовляє у страхових виплатах і наданні соціальних послуг, Фонд відмовляє у страхових виплатах і наданні соціальних послуг застрахованому, якщо мали місце: 1) навмисні дії, а також бездіяльність (приховування захворювань, невиконання приписів та обмежень лікаря) потерпілого, спрямовані на створення умов для настання страхового випадку; 2) подання роботодавцем, іншими органами, що беруть участь у встановленні страхового випадку, або потерпілим Фонду свідомо неправдивих відомостей про страховий випадок; 3) вчинення застрахованим умисного кримінального правопорушення, що призвів до настання страхового випадку. Фонд відмовляє у виплатах і наданні соціальних послуг застрахованому, якщо нещасний випадок згідно із законодавством не визнаний пов'язаним з виробництвом.
З метою вдосконалення порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат і здійснення управліннями (відділеннями) виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України страхових виплат потерпілим (членам їх сімей) у разі настання нещасного випадку на виробництві та/або професійного захворювання, керуючись статтями 7, 36, 37, 39, 41-48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», правління Фонду соціального страхування України постановило затвердити Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат.
Наведений Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат затверджений Постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 11 (далі - Порядок №11).
Пунктом 1.2. Порядку №11 встановлено, що у разі настання страхового випадку управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, або в межах повноважень відділення виконавчої дирекції Фонду в районах і містах обласного значення (далі - управління (відділення) Фонду) зобов'язані своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну потерпілому внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті особам, які мають на це право, виплачуючи, зокрема, одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого.
Зі змісту пунктів 1.3, 1.4 Порядку № 11 випливає, що Управління (відділення) Фонду розглядають справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або осіб, які мають право на страхові виплати, за наявності усіх необхідних документів, визначених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) та цим Порядком і приймають відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження останнього документа.
Рішення про страхові виплати приймається начальником управління Фонду або за його письмовим дорученням начальником підпорядкованого відділення Фонду та оформляється постановою (у тому числі в разі призначення страхової виплати за рішенням суду), у якій зазначаються дані про потерпілого та осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах.
Відповідно до пункту 5.1. Розділу V Порядку №11 для призначення одноразової допомоги та щомісячної страхової виплати в разі смерті потерпілого членами сім'ї та особами, які мають право на виплати, до управління (відділення) виконавчої дирекції Фонду подаються:
заяви (колективна чи індивідуальні), для призначення страхових виплат за встановленою виконавчою дирекцію Фонду формою;
копії паспорта;
копії реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера) або сторінки паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера) та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
копії свідоцтва органу реєстрації актів цивільного стану про смерть потерпілого;
копії документів, що підтверджують родинні зв'язки померлого потерпілого (свідоцтво про шлюб потерпілого, свідоцтво про народження його дітей, у разі призначення виплати батькам потерпілого подається свідоцтво про народження потерпілого);
довідка про реєстрацію місця проживання (у разі відсутності відмітки про реєстрацію місця проживання в документах, що засвідчують особу).
Для отримання одноразової допомоги на сім'ю дружиною (чоловіком) або дитиною, реєстрація їх місця проживання повинна співпадати з реєстрацією місця проживання померлого потерпілого.
Відповідно до частини першої статті 39 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» №1645-ІІІ від 06 квітня 2000 року (далі - Закон №1645-ІІІ) Захворювання на інфекційні хвороби медичних та інших працівників, що пов'язані з виконанням професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження збудниками інфекційних хвороб (надання медичної допомоги хворим на інфекційні хвороби, роботи з живими збудниками та в осередках інфекційних хвороб, дезінфекційні заходи тощо), належать до професійних захворювань. Зазначені працівники державних і комунальних закладів охорони здоров'я та державних наукових установ підлягають обов'язковому державному страхуванню на випадок захворювання на інфекційну хворобу в порядку та на умовах, установлених Кабінетом Міністрів України.
Держава забезпечує страхові виплати в таких розмірах медичним працівникам державних і комунальних закладів охорони здоров'я: у разі смерті працівника - у 750-кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
Розмір та порядок здійснення страхових виплат, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України, постановою №498 від 17 червня 2020 року (далі - Постанова №498) «Деякі питання надання страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2», затверджено Порядок здійснення страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та визначення їх розмірів (далі - Порядок №498) та Порядок використання фінансової допомоги Фондом соціального страхування України для проведення страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.
Порядок здійснення страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та визначення їх розмірів, визначає механізм надання Фондом соціального страхування України (далі - Фонд) страхових виплат медичним працівникам державних і комунальних закладів охорони здоров'я у разі їх захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, та членам їх сімей у разі смерті медичного працівника внаслідок інфікування такою хворобою, передбачених статтею 39 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», а також розміри таких страхових виплат.
Факт смерті медичного працівника з причин, пов'язаних з його інфікуванням COVID-19 під час виконання професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження, встановлюється комісією (спеціальною комісією) з розслідування (спеціального розслідування), що проводиться відповідно до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 337 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 34, ст. 1217), та оформляється актом розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася), за встановленою формою (пункт 6 Порядку № 498).
Згідно з пунктом 3 Порядку №498, у разі смерті медичного працівника, що настала внаслідок його інфікування гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, під час виконання професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження, членам сім'ї, батькам, утриманцям померлого медичного працівника (далі - особи, які мають право на виплату) проводиться виплата в розмірі 750-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року.
Члени сім'ї та батьки померлого медичного працівника визначаються відповідно до Сімейного кодексу України.
Утриманцями померлого медичного працівника, які мають право на виплату, відповідно до цього Порядку є:
діти, на утримання яких померлий медичний працівник виплачував або був зобов'язаний виплачувати аліменти;
неодружені повнолітні син, дочка, які визнані особами з інвалідністю з дитинства;
неодружені повнолітні син, дочка, які навчаються за денною формою здобуття освіти та не досягли 23-річного віку;
непрацездатні особи, які не перебували на утриманні померлого медичного працівника, але мають на це право відповідно до законодавства.
У разі відсутності документів, що підтверджують належність до складу сім'ї померлого медичного працівника або перебування на його утриманні, статус члена сім'ї або факт утримання встановлюється в судовому порядку.
Відповідно до пункту 5 Порядку №498 страхова виплата, передбачена пунктом 3 цього Порядку (далі - одноразова допомога), призначається і виплачується органами Фонду разово, в рівних частинах особам, які мають право на виплату, протягом одного місяця з дня виникнення права на одноразову допомогу.
Право на одноразову допомогу виникає з дня прийняття органом Фонду заяви (заяв) та документів, визначених пунктом 7 цього Порядку.
Якщо судом розглядається питання призначення одноразової допомоги, орган Фонду призначає таку допомогу після набрання судовим рішенням законної сили.
Одноразова допомога розподіляється пропорційно між усіма особами, які мають право на виплату та звернулися за її отриманням.
Якщо після виплати одноразової допомоги за її отриманням звертаються інші особи, які мають на це право, питання розподілу одноразової допомоги вирішується ними за домовленістю з особами, які отримали таку допомогу, або у судовому порядку.
Перелік документів, необхідний для призначення виплат у разі смерті медичного працівника наведено у пункті 7 Порядку №498, яким передбачено, що для отримання одноразової допомоги особи, які мають право на виплату, звертаються до органу Фонду за зареєстрованим місцем проживання/перебування померлого медичного працівника та подають:
1) заяви кожної особи, яка має право на виплату, або уповноваженого представника про призначення одноразової допомоги із зазначенням інформації про неотримання виплати в іншому органі Фонду за формою, затвердженою виконавчою дирекцією Фонду (за малолітніх або неповнолітніх осіб заяву подає один із батьків або опікун чи піклувальник);
2) копію свідоцтва про смерть медичного працівника (із пред'явленням оригіналу);
3) копії паспорта громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства, які проживають в Україні, - копії паспортного документа іноземця та/або посвідки на постійне проживання) із пред'явленням оригіналу (копії засвідчуються підписом працівника органу Фонду) або за технічної можливості паспорта громадянина України у вигляді відображення в електронній формі інформації, що міститься у паспорті громадянина України у формі картки, а також інформації, документів (відомостей, даних) про реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), про місце проживання (за наявності), що подаються засобами Порталу Дія;
4) копії реєстраційних номерів облікової картки платника податків (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу, - копію сторінки паспорта громадянина України з відміткою про право здійснювати будь-які платежі за серією та / або номером паспорта) із пред'явленням оригіналу (копії засвідчуються підписом працівника органу Фонду) або їх електронні копії, якщо одержувач інформації має технічну можливість провести інформаційно-телекомунікаційними засобами з використанням засобів технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації перевірку відповідності реєстраційних даних фізичної особи даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;
5) копію свідоцтва про народження медичного працівника або за технічної можливості його е-свідоцтва про народження (відображення в електронній формі інформації, що міститься у свідоцтві про народження, оформленому на паперовому бланку), що подається засобами Порталу Дія (у разі виплати грошової допомоги батькам медичного працівника);
6) копію свідоцтва про шлюб (у разі виплати грошової допомоги дружині (чоловіку) медичного працівника);
7) копію (копії) свідоцтва про народження дитини (дітей) або за технічної можливості е-свідоцтва про народження (відображення в електронній формі інформації, що міститься у свідоцтві про народження, оформленому на паперовому бланку), що подається засобами Порталу Дія, або відповідне рішення суду (в разі виплати грошової допомоги дитині (дітям) медичного працівника);
8) примірник акта розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії за встановленою формою;
9) рішення суду про встановлення факту нещасного випадку, факту перебування на утриманні, утримання із заробітної плати (доходу) аліментів, установлення статусу члена сім'ї (за наявності рішення суду з цих питань);
10) довідку роботодавця про утримання із заробітної плати (доходу) померлого медичного працівника на користь особи, яка має право на утримання, аліментів відповідно до закону або рішення суду (в разі такого утримання);
11) інформацію про рахунки, відкриті в банківських установах для перерахування коштів.
Заява, документи та копії документів подаються в паперовій або за технічної можливості в електронній формі з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог законодавства.
За наявності електронної інформаційної взаємодії Фонду з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами або організаціями, у володінні яких перебуває інформація, необхідна для призначення одноразової допомоги, така інформація особами, які мають право на виплату, не подається.
Якщо одна з осіб, які мають право на виплату, відмовляється від отримання одноразової допомоги, грошова частка такої особи розподіляється між іншими особами, які мають право на виплату. Заява про відмову від отримання одноразової допомоги повинна бути нотаріально засвідчена в установленому законодавством порядку.
Форми заяв про призначення страхових виплат затверджено наказом виконавчої дирекції Фонду від 22 червня 2020 року №283-од.
Пунктом 9 Порядку №498 передбачено, що орган Фонду:
приймає рішення про надання страхових виплат, передбачених пунктами 2 і 3 цього Порядку, протягом десяти робочих днів з дня отримання заяви про такі виплати та необхідних документів;
перераховує страхові виплати на особові рахунки отримувачів, відкриті в банківських установах, не пізніше ніж через два робочих дні після надходження коштів на рахунок органу Фонду, відкритий у Казначействі;
кожні десять днів подає виконавчій дирекції Фонду інформацію про проведення страхових виплат, передбачених цим Порядком;зберігає справи про страхові виплати, передбачені пунктами 2 і 3 цього Порядку, протягом десяти років.
Слід зазначити, що у разі смерті медичного працівника у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19 члени його сім'ї також мають право на отримання страхових виплат на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV). Коло осіб, які мають право на страхові виплати згідно Закону № 1105-XIV визначено статтею 41.
Сім'я або особи, які мають право на виплати відповідно до Закону № 1105-XIV, повинні надати більш розширений перелік документів, передбачений статтею 43 цього Закону та Порядком призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року № 11.
При цьому у разі смерті потерпілого справа про страхові виплати формується за місцем знаходження страхувальника.
У свою чергу, прямими нормами законодавства, що регулюють питання надання страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників, у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2», є Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та Порядок №498.
Аналізуючи наведені норми, суд приходить до висновку, що страхова виплата, передбачена пунктом 3 цього Порядку №498, призначається і виплачується органами Фонду разово, в рівних частинах особам, які мають право на виплату, протягом одного місяця з дня виникнення права на одноразову допомогу. Право на одноразову допомогу виникає з дня прийняття органом Фонду заяви (заяв) та документів, визначених пунктом 7 цього Порядку. При цьому заява кожної особи, яка має право на виплату, або уповноваженого представника про призначення одноразової допомоги подається за формою, затвердженою виконавчою дирекцією Фонду (наказ виконавчої дирекції Фонду від 22 червня 2020 року №283-од) та повинна містити інформацію про неотримання виплати в іншому органі Фонду.
Разом з тим, протягом десяти робочих днів з дня отримання заяви про такі виплати та необхідних документів Фонд приймає рішення про надання страхових виплат, передбачених пунктами 2 і 3 Порядку №498.
Позивачем не надано до суду доказів звернення до відповідача із заявою, за формою, затвердженою виконавчою дирекцією Фонду про призначення страхової виплати, передбаченої пунктом 3 Порядку №498.
Вказане не узгоджується з положеннями вищевказаних нормативно-правових актів, а тому обов'язку у відповідача щодо надання позивачу страхових виплат, передбачених пунктом 3 Порядку №498 не передбачено.
При цьому, суд наголошує, що заява ОСОБА_1 від 25 серпня 2021 року не відповідає встановленій наказом виконавчої дирекції Фонду від 22 червня 2020 року №283-од формі, а лист Нововолинського відділення Управління ВД ФСС у Волинській області від 27 серпня 2021 року №16-01-13/975 не є рішенням про відмову в призначені страхової виплати, передбаченої пунктом 3 Порядку №498.
Відтак, встановленні судом обставини свідчать про те, що позивач з метою реалізації свого права на призначення страхової виплати в розмірі 750-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, як члену сім'ї медичного працівника, смерть якого настала внаслідок його інфікування гострою респіраторною хворобою CОVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, під час виконання професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження, не здійснила всі необхідні та залежні від неї дії.
Відповідно до статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, у межах позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Достатніх доказів на підтвердження своїх вимог, позивачем під час розгляду справи не надано.
З врахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись статтями 139, 243-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Нововолинського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк