Рішення від 09.02.2022 по справі 140/12686/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/12686/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» (далі - ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ», позивач) звернулося з позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - ДПС Західне міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.07.2021 № 203/33000703.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що інспекторами ГУ ДПС у Київській області проведено фактичну перевірку АЗК (№09-15 «Тат-К»), на якій здійснює свою господарську діяльність ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ», що розташована за адресою: м.Вишгород, вул.Набережна, 4Б, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 16.0.2021 №9395/10-36-09-00-10/42663493. У висновку акту перевірки, зокрема зазначено, про встановлення під час перевірки порушення пп.230.1.2 п.230.1 ст. 230 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та п.85.2 ст. 85 ПК України. На підставі вказаного акту відповідачем 20.07.2021 винесено податкове-повідомлення рішення №203/33000703, яким застосовано штраф в сумі 81 020,00 грн. Вказане податкове-повідомлення рішення оскаржувалось в адміністративному порядку, однак скаргу залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.

Позивач не погоджується з прийнятим податковим-повідомленням рішенням, вважає його таким, що суперечить положенням чинного законодавства та фактичним обставинам справи, а тому підлягає скасуванню.

Вказує, що платник податків, на АЗС, що перевірявся, використовує чотири паливо-роздавальні колонки типу Tokheim Q 500 T заводські номери 0830152, 0830111, 0830159, 0830154, котрі виконують функції витратомірів-лічильників та які зареєстровано у відповідному реєстрі згідно положень ПК України. До перевірки надано формуляри ПРК, які містять відповідні записи про придатність даних засобів вимірювальної техніки з відбитком повір очного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів.

На переконання позивача, не заслуговує уваги твердження контролюючого органу про те, що до 08.12.2020 акцизний склад не був обладнаний 4 витратомірами-лічильниками, позаяк в акті перевірки не наведено жодних належних та допустимих доказів, що на такі витратоміри були відсутні позитивні результати повірки, при цьому чинне законодавство не зобов'язує суб'єкта господарювання зберігати відповідну документацію про повірку засобів вимірювальної техніки за попередні роки, оскільки такі документи вже вичерпали свою дію.

ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» вказує до заперечень на акт перевірки були надані копії актів приймання-передачі наданих послуг від 26.07.2019 та 10.12.2019, з яких зокрема вбачається, що Державним підприємством «Рівненський науково-виробнчий ценрт стандартизації, метрології та сертифікації» були надані послуги з метрології: повірка, калібрування, градуювання засобів вимірювальної техніки, визначення метрологічних характеристик на АЗС №09-15 «Тат-К» (розташована за адресою: м.Вишгород, вул.Набережна, 4Б), а також зазначено про робочий стан даних ЗВТ та не визнано їх непридатними, про що свідчить відсутність відмітки у відповідній графі, однак, в порушення вимог чинного законодавства, контролюючим органом, який розглядав дані заперечення дані акти до уваги взяті не були.

На думку відповідача, не відповідає дійсності також твердження перевіряючих про не обладнання витратомірами лічильниками місць відпустку пального в певні періоди, позаяк згідно абз.4 пп.230.1.2 п.230.1 ст. 230 ПК України, акцизні склади вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками у разі відсутності позитивного результату повірки на акті витратоміри-лічильники, однак як під час перевірки, так і при подання заперечень товариством надано докази на підтвердження того, що вказані витратоміри-лічильники належним чином повірені.

Позивач вважає, що під час перевірки не встановлено факту відсутності позитивних результатів повірки на розміщені на АЗС витратоміри (палива роздавальні колонки), водночас, з наданих до перевірки формулярів по експлуатації і ремонту ПРК вбачається, що паливо-роздавальні колонки моделі Tokheim Q 500 T з належним чином повірені.

Також позивач зазначає, що всі необхідні для проведення перевірки документи, які передбачені ст.44, пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України, а також ті, які підтверджують облік та походження товарів, в тому числі документи, які пов'язані з предметом перевірки (ліцензії, сертифікати, звіти 17-НП, журнал 13-НП, формуляри про повірку тощо) надані в повному обсязі, що свідчить про відсутність порушення п.85.2 ст.85 ПК України.

Крім того, позивач вважає, що ДПС України порушено строк розгляду скарги на податкове-повідомлення рішення від 20.07.2021 № 203/33000703.

З врахуванням наведеного позивач просить позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2021 року відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнав, посилаючись на правомірність висновків контролюючого органу, зроблених при проведенні фактичної перевірки господарської одиниці, що належить ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ». Вказує, що даною перевіркою встановлено, що на території акцизного складу (уніфікований номер 1006681), на якому здійснює господарську діяльність ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» із зберігання та реалізації пального, розташовано 5 резервуарів, які обладнані рівномірами-лічильниками та 4 витратомірами-лічильниками. Зазначені засоби вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального дата попередньої повірки зазначених вище 4 витратомірів-лічильників - 01.10.2019, тобто термін її дії по 01.10.2020.

Відповідно до міжповірочного інтервалу ЗВТ, що перебувають в експлуатації, за категоріями, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13 жовтня 2016 року №1747, паливороздавальні колонки для заправки автомобілів: світлими нафтопродуктами, мастилами, скрапленим газом, стисненим газом підлягають періодичній повірці, міжповірочний інтервал - 1 рік.

Позитивний результат повірки засвідчується свідоцтвом (Формуляром) про повірку законодавчо регульованого ЗВТ.

При цьому, в ході перевірки виявлено факт зберігання/реалізації пального до отримання позитивного результату повірки законодавчо регульованого ЗВТ, чим порушено вимоги пп.230.1.2. п.230.1 ст.230 ПК України.

ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» до перевірки надано формуляри про повірку 4 витратомірів-лічильників, які повірені 08.12.2020 року.

Будь-які інші документи про повірку вказаних витратомірів - лічильників та зазначених у запиті суб'єктом господарювання до перевірки не надано, чим порушено вимоги п. 85.2 ст. 85 ПК України.

За результатами розгляду акту перевірки, Західним міжрегіональним управлінням ДПС прийняте податкове повідомлення-рішення від 20.07.2021 №203/33000703, згідно з яким нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 81 020 грн., а саме: 80 000 грн. за необладнання витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками та у сумі 1020,00 грн. за ненадання платником податків контролюючому органу оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю.

З урахуванням вказаного вважає винесене податкове повідомлення-рішення правомірним та обґрунтованим, а тому просить в задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив такі обставини та приходить до наступних висновків.

ГУ ДПС у Київській області на підставі наказу від 01.06.2021 №96211 проведено фактичну перевірку АЗС, що розташована за адресою: Київська область, м. Вишгород, вул. Набережна, 4Б, суб'єкта господарювання ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ, за результатами якої складений акт від 16.06.2021 №9395/10-36- 09-00-10/42663493, згідно з висновками якого встановлено порушення позивачем вимог пп.230.1.2. п.230.1 ст.230 та п.85.2 статті 85 ПК України.

Як слідує з вказаного акту, на території акцизного складу (уніфікований номер 1006681), на якому здійснює господарську діяльність ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» із зберігання та реалізації пального, розташовано 5 резервуарів, які обладнані рівномірами-лічильниками та 4 витратомірами-лічильниками. Зазначені засоби вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального.

Перевіркою встановлено факт зберігання/реалізації пального до 08.12.2020 до отримання позитивного результату повірки законодавчо регульованого ЗВТ. ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» до перевірки надано формуляри про повірку 4 витратомірів-лічильників, які повірені 08.12.2020 року. Будь-які інші документи про повірку вказаних витратомірів - лічильників та зазначених у запиті суб'єктом господарювання до перевірки не надано, чим порушено вимоги п. 85.2 ст. 85 ПК України.

З огляду на зазначене, перевіркою зроблено висновок, що акцизний склад (уніфікований номер 1006681) на якому до 08.12.2020 року здійснювалась господарська діяльність, був не обладнаний 4 витратомірами-лічильниками, чим порушено вимоги пп.230.1.2 п.230.1 статті 230 ПК України.

Крім того, із акту перевірки слідує, що менеджеру ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» 07.06.2021 року вручено запит про надання інформації та документального підтвердження. Станом на 16.06.2021 року документи, зазначені в письмовому запиті, до перевірки не надано, чим порушено вимоги п.85.2 ст. 85 ПК України.

На підставі висновків акту перевірки Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з ВПП винесене податкове повідомлення-рішення від 20.07.2021 № 203/33000703, яким до ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 81 020 грн., а саме: 80 000 грн. за не обладнання витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками та у сумі 1020,00 грн. за ненадання платником податків контролюючому органу оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю.

Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржено позивачем в адміністративному порядку до Державної податкової служби України. Рішенням Державної податкової служби України від 22.10.2021 №23859/6/99-00-06-03-01-06 податкове повідомлення-рішення від 20.07.2021 №203/33000703 залишено без змін, скаргу позивача - без задоволення.

Позивач, вважаючи винесене податкове повідомлення-рішення протиправним, звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, визначаються Податковим кодексом України (далі - ПК України.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 вказаного Кодексу, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Пунктом 75.1 статті 75 Кодексу передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (підпункт 75.1.3 пункту 75.1 статті 75).

Порядок проведення фактичної перевірки, врегульований статтею 80 Податкового кодексу України, згідно з якою, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) та може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, а також, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів; чи у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (підпункти 80.2.2, 80.2.5 пункту 80.2 статті 80).

На виконання пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

Зміст вказаних норм дає підстави для висновків, що посадові особи контролюючого органу мають право проводити фактичні перевірки лише на підставі відповідного наказу, направлення на перевірку та службового посвідчення, які перед початком проведення перевірки надаються платнику податків. При цьому, ознайомившись зі згаданими документами, платник податків має право не допустити посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки, якщо ці документи, зокрема, оформлені з порушенням встановлених вимог.

Відповідно до п.85.2 ст. 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

При цьому великий платник податків на запит контролюючого органу зобов'язаний також надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" копії таких документів, що створюються ним в електронній формі з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів, не пізніше двох робочих днів, наступних за днем отримання запиту.

Відповідно до абзацу першого п. 121.1 ст. 121 ПК незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Нормами пп.14.1.6. п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що акцизний склад це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.

В свою чергу, пп. 14.1.224 п.14.1 ст.14 ПК України встановлено, що розпорядник акцизного складу це суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб'єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.

Згідно з пунктом 230.1 статті 230 ПК України, з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку, утворюються акцизні склади та акцизні склади пересувні.

Підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України передбачено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Відповідно до пункту 128-1.1 статті 128-1 ПК України, необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 20 000, 00 грн. за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу.

Норми статті 128-1 Кодексу застосовуватимуться:

1) з 01 липня 2019 року - до розпорядника акцизного складу, на акцизному складі якого розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів;

2) з 01 жовтня 2019 року - до розпорядника акцизного складу, на акцизному складі якого розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів;

3) з 01 січня 2020 року - до розпорядника акцизного складу, на акцизному складі якого розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (п. 18 підрозділ 5 розділ XX Кодексу).

В той же час, пунктом 18 підрозділу 5 розділу ХХ "Перехідні положення" визначено, що до розпорядника акцизного складу, на акцизному складі якого розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, норми пункту 128-1.1 статті 128-1 Податкового кодексу України застосовуються з 01 квітня 2020 року.

Отже, за змістом вказаних норм, для здійснення реалізації пального, розпорядники акцизних складів де розташовані резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, з 01.01.2020 зобов'язані обладнати їх витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, а також зареєструвати їх у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі. Недотримання цієї вимоги є підставою для накладення штрафу у встановленому розміру.

Відповідальність за порушення вказаного обов'язку застосовується з 01.04.2020.

Як слідує з матеріалів справи, на території акцизного складу (уніфікований номер 1006681), на якому здійснює господарську діяльність ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» із зберігання та реалізації пального, розташовано 5 резервуарів, які обладнані рівномірами-лічильниками та 4 витратомірами-лічильниками. Зазначені засоби вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального дата попередньої повірки зазначених вище 4 витратомірів-лічильників - 01.10.2019, тобто термін її дії по 01.10.2020.

Відповідно до міжповірочного інтервалу ЗВТ, що перебувають в експлуатації, за категоріями, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13 жовтня 2016 року №1747, паливороздавальні колонки для заправки автомобілів: світлими нафтопродуктами, мастилами, скрапленим газом, стисненим газом підлягають періодичній повірці, міжповірочний інтервал - 1 рік.

Позитивний результат повірки засвідчується свідоцтвом (Формуляром) про повірку законодавчо регульованого ЗВТ.

ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» до перевірки надано формуляри про повірку 4 витратомірів-лічильників, а саме на паливо-роздавальні колонки типу Tokheim Q 500 T заводські номери 0830152, 0830111, 0830159, 0830154, котрі виконують функції витратомірів-лічильників, які повірені 08.12.2020, дата наступної повірки - 08.12.2021.

Будь-які інші документи про повірку вказаних витратомірів-лічильників до перевірки, а також суду позивачем не надано.

Суд погоджується з твердженнями позивача, що паливо-роздавальні колонки типу Tokheim Q 500 T належним чином повірені, при цьому цей факт не заперечується і відповідачем, проте повірка вказаних витратомірів-лічильників здійснена лише 08.12.2020.

Відтак, встановлений перевіркою факт зберігання/реалізації позивача пального до отримання 08.12.2020 позитивного результату повірки 4 витратомірів-лічильників знайшов своє підтвердження під час розгляду справи.

Таким чином, враховуючи обов'язок позивача використовувати у своїй господарській діяльності витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники за наявності позитивного результату їх повірки, та встановленим перевіркою фактом їх відсутності до 08.12.2020, суд дійшов висновку про правомірне застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення позивачем вимог пп.230.1.2 п.230.1 статті 230 ПК України.

Крім того, як слідує з матеріалів перевірки менеджеру ТзОВ «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» 07.06.2021 року вручено запит про надання інформації та документального підтвердження, проте станом на 16.06.2021 року документи, зазначені в письмовому запиті, до перевірки не надано.

Доказів протилежного позивачем не надано.

Таким чином, суд погоджується з висновком податкового органу про порушення позивачем вимог п.85.2 ст. 85 ПК України, а відтак про правомірність застосування штрафних санкцій у відповідності до абзацу першого п.121.1 ст. 121 ПК України.

При цьому, суд вважає безпідставними твердження позивача про відсутність обов'язку зберігати відповідну документацію про повірку засобів вимірювальної техніки за попередні роки, яка вже вичерпала свою дію, оскільки відповідно до п.44.3 ст.44 ПК України платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством термінів, але не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статей 39 та 39-2 цього Кодексу) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності, та документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - не менш як 1095 днів з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - не менш як 1095 днів з дня завершення терміну їх дії).

На думку суду доводи позивача, а також наданий договір про надання послуг у галузі метрології від 01.04.2019 №01/05/19/480 та акти приймання-передачі наданих послуг до вказаного договору від 26.07.2019 та 10.12.2019 не спростовують фактів, зазначених в акті перевірки 16.06.2021 №9395/10-36- 09-00-10/42663493 та висновків суду.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Достатніх доказів на підтвердження своїх вимог, позивачем під час розгляду справи не надано.

Відповідачем доведено правомірність оскарженого податкового повідомлення-рішення, доводи позову про його скасування не відповідають вимогам закону та обставинам справи, в зв'язку з чим в задоволенні позову слід відмовити.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 137, 139, 243, 245, 246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ» до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Я. Ксензюк