про відмову у задоволенні заяви про встановлення способу і порядку
виконання судового рішення
08 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/15886/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Волинській області, Державної судової адміністрації України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання протиправними дій та стягнення суддівської винагороди,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22.06.2021, яке набрало законної сили, у даній справі позов задоволено повністю, визнано протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Волинській області (далі - ТУ ДСА в Волинській області) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 18.04.2020 по 27.08.2020 включно згідно із статтею 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-ІХ, в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020 № 553-ІХ, у розмірі, що не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2020, стягнуто з Державної судової адміністрації України (далі - ДСА України) на користь ОСОБА_1 недонараховану та невиплачену суддівську винагороду за період з 18.04.2020 по 27.08.2020 у розмірі 242129,71 грн., з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті, шляхом безспірного списання коштів з бюджетної програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів».
Стягувач (позивач) ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення способу і порядку виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 шляхом безспірного списання коштів з відповідного казначейського рахунку суб'єкта владних повноважень Державної судової адміністрації України КЕКВ 2113 «Суддівська винагорода» (а. с. 174-175), в подальшому подала уточнену заяву про встановлення способу і порядку виконання вказаного рішення суду шляхом безспірного списання коштів з поточного казначейського рахунку ТУ ДСА в Волинській області (а. с. 178).
Заява обґрунтована тим, що боржник ДСА України не виконала рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 у даній справі, чим порушені вимоги Конституції та законів України щодо обов'язковості судових рішень, у зв'язку із чим є підстави для встановлення способу і порядку виконання зазначеного рішення суду згідно із приписами статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.12.2021 вказану заяву призначено до судового розгляду на 14:30 13.01.2022 (а. с. 180), в подальшому ухвалами суду від 13.01.2022 (а. с. 196) та від 25.01.2022 (а. с. 224) розгляд заяви було відкладено на 14:30 25.01.2022 та 14:30 08.02.2022 відповідно.
В поданих до суду поясненнях від 11.01.2022 № 60/05-09 (а. с. 192-193) відповідач ТУ ДСА в Волинській області вказало, що заява про встановлення способу і порядку виконання судового рішення не відповідає приписам статті 378 КАС України та є очевидно безпідставною і необґрунтованою. Крім того, звертає увагу суду, що в даному випадку має місце виконання рішення суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, механізм якого визначається Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 № 4901-VI (далі - Закон № 4901-VI) та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 (далі - Порядок № 845). Виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, здійснюється у порядку черговості згідно з чинним законодавством ДСА України за рахунок коштів бюджетної програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний рік. Головний розпорядник коштів в особі ДСА України не передбачив розпоряднику бюджетних коштів нижчого рівня в особі ТУ ДСА в Волинській області відповідні бюджетні зобов'язання та платежі, направлені на виконання рішень судів.
28.01.2022 до суду надійшов відзив ДСА України (вих. № 10-834/22 від 21.01.2022), у якому представник відповідача (боржника) Сердіченко С.А. повідомив, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 у справі № 140/15886/20 перебуває на виконанні у Державної казначейської служби України (далі - ДКС України) та буде виконано в порядку черговості (а. с. 225-226).
В судове засідання, призначене на 14:30 08.02.2022 позивач (стягувач) та представники відповідачів не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду заяви (а. с. 238-240), при цьому, від позивача (стягувача) ОСОБА_1 та відповідача ТУ ДСА в Волинській області надійшли заяви про проведення судового засідання без їх участі (а. с. 241-242), тому з урахуванням вимог частини четвертої статті 229, частини другої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд вказаної заяви проведено судом в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про встановлення способу і порядку виконання судового рішення, з огляду на таке.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22.06.2021, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.09.2021, у даній справі позов задоволено повністю, визнано протиправними дії ТУ ДСА в Волинській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 18.04.2020 по 27.08.2020 включно згідно із статтею 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-ІХ, в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020 № 553-ІХ, у розмірі, що не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2020, стягнуто з ДСА України на користь ОСОБА_1 недонараховану та невиплачену суддівську винагороду за період з 18.04.2020 по 27.08.2020 у розмірі 242129,71 грн., з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті, шляхом безспірного списання коштів з бюджетної програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» (а. с. 103-106, 159-167).
22.10.2021 Волинський окружний адміністративний суд, на виконання рішення суду від 22.06.2021 у даній справі, видав виконавчий лист № 18027/21 про стягнення з ДСА України на користь ОСОБА_1 недонарахованої та невиплаченої суддівської винагороди за період з 18.04.2020 по 27.08.2020 у розмірі 242129,71 грн., з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті, шляхом безспірного списання коштів з бюджетної програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів»; боржником за цим виконавчим листом є ДСА України (а. с. 208). Вказаний виконавчий лист стягувач ОСОБА_1 направила до ДКС України, про що свідчить експрес-накладна від 04.11.2021 (а. с. 207).
Листом від 12.11.2021 № 11-20097/21 ДСА України, у відповідь на лист ДКС України від 08.11.2021 № 12-06-06/23074, повідомила, що рішення судів (у т. ч. у справі № 140/15886/20) підлягають виконанню за рахунок бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», а також зазначила, що сума до виплати ОСОБА_1 складає 194914,42 грн., податок з доходів фізичних осіб становить 43583,35 грн., військовий збір 3631,95 грн. (а. с. 227).
ДКС України листом від 21.01.2022 № 5-11-11/1697 повідомила позивача, що на виконанні у Казначействі знаходиться виконавчий лист № 140/15886/20 про стягнення коштів з ДСА України на користь ОСОБА_1 , та у зв'язку із неможливістю виконання судового рішення протягом 2-х місяців з рахунків ДСА України, оскільки в останньої були відсутні відповідні бюджетні асигнування, на підставі пункту 33 Порядку № 845 зазначене рішення взято на облік за бюджетною програмою «Заходи щодо виконання рішень суду, що гарантовані державою». Заборгованість за вказаним виконавчим листом підлягає виконанню у другу чергу, виплатити заборгованість за ним можливо після погашення заборгованості по першій черзі (а. с. 212-214).
Відповідно до частини першої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно із частиною третьою статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Так, у рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 у цій справі звернута увага на те, що в Україні запроваджена і діє бюджетна програма КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», метою якої є виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів, а завданням цієї програми є виплата заборгованості за рішеннями судів, винесеними на користь суддів та працівників апаратів судів (зокрема, паспорт вказаної бюджетної програми на 2021 рік затверджений розпорядчим документом ДСА України від 12.02.2021 № 50). При цьому, саме в межах бюджетної програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» передбачено бюджетні призначення та асигнування на виплату заборгованості за рішеннями судів, винесеними на користь суддів та працівників апаратів судів, яка стягується у безспірному порядку на підставі Закону № 4901-VI та Порядку № 845. Саме ДСА України є належним відповідачем за позовною вимогою про стягнення на користь позивача суми недоотриманої суддівської винагороди за рахунок коштів окремої бюджетної програми КПКВК 0501150. Суд погодився з обраним позивачем способом захисту її порушених прав та дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення коштів підлягають до задоволення шляхом прийняття судом рішення про стягнення з ДСА України на користь позивача недонарахованої та невиплаченої суддівської винагороди за період з 18.04.2020 по 27.08.2020 у розмірі 242129,71 грн., з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті, шляхом безспірного списання коштів з бюджетної програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» (а. с. 103-106).
Суд також враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду від 20.10.2021 у справі № 580/4201/20, відповідно до яких у віданні ДСА України діє окрема бюджетна програма для забезпечення виконання судових рішень - КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів», призначена саме для таких цілей. Приписами пункту 25 Порядку № 845 обумовлено, що наявність такої програми означає, що списання коштів здійснюватиметься саме за нею. Враховуючи приписи частини першої статті 2, частини першої статті 3 Закону № 4901-VI, списання коштів за судовими рішеннями, боржником за якими є державний орган, можливе у тому випадку, коли способом захисту порушеного права буде стягнення коштів (ДСА України).
Згідно із частиною першою статті 3 Закону № 4901-VI виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Пунктом 1 Порядку № 845 передбачено, що цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Отже, суд наголошує на тому, що виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 у цій справі здійснюється у порядку, визначеному Законом № 4901-VI та Порядком № 845 (тобто, виконання судового рішення здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду).
Суд також звертає увагу, що боржником у виконавчому листі № 18027/2021, виданому 22.10.2021 Волинським окружним адміністративним судом 22.10.2021 на виконання рішення суду від 22.06.2021 у цій справі, є ДСА України, з якої і підлягають безспірному списанню кошти у розмірі 242129,71 грн. (з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті), з бюджетної програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів».
Таким чином, на думку суду, оскільки виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 у цій справі здійснюється у порядку, визначеному Законом № 4901-VI та Порядком № 845, боржником у виконавчому листі № 18027/2021 від 22.10.2021 є ДСА України, тому відсутні правові підстави для встановлення способу і порядку виконання вказаного рішення суду шляхом безспірного списання коштів з поточного казначейського рахунку ТУ ДСА в Волинській області (яке не є боржником за вказаним виконавчим листом, не є розпорядником бюджетної програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», та яке не має відкритих рахунків в ДКС України). Суд вважає, що у випадку задоволення поданої заяви буде фактично змінено судове рішення по суті (зокрема, буде безпідставно змінено законодавчо визначений порядок виконання судових рішень у вказаній категорії справ та фактично замінено боржника та орган виконання судового рішення), що суперечить приписам статті 378 КАС України, а також положенням Закону № 4901-VI та Порядку № 845. Суд, крім того, звертає увагу, що стягувач має право обрати інші способи захисту порушених прав, що полягають у тривалому невиконанні рішення суду.
З урахуванням наведеного, у задоволенні заяви про встановлення способу і порядку виконання судового рішення належить відмовити.
Керуючись статтями 229, 248, 378 КАС України, суд
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Волинській області, Державної судової адміністрації України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання протиправними дій та стягнення суддівської винагороди відмовити.
Копію ухвали направити позивачу та відповідачам.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.М.Валюх