Рішення від 08.02.2022 по справі 140/12736/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/12736/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулось з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) про стягнення заборгованості по фінансових санкціях в сумі 27 000,00 грн. до місцевого бюджету.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14.02.2020 на підставі наказу від 12.02.2020 №484 та направлень на фактичну перевірку від 12.02.2020 №110, №111 ГУ ДПС у Волинській області проведено фактичну перевірку торгового об'єкту (магазин), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 .

Під час перевірки податковим органом складено акт від 17.02.2020 №03/39/32-05/ НОМЕР_1 , яким встановлено факт порушення відповідачем вимог: п.1,2,12,13 ст.3 Закону України №265/95ВР від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - ЗУ №265/95-ВР), а саме здійснення продажу товару без застосування РРО та без видачі фіскального чека, та встановлення відсутності будь-яких документів, що підтверджують походження товару; постанови Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв», а саме встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни; ст.11 Закону України №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі - ЗУ №481/95-ВР) та постанови Кабінету Міністрів №1251 від 27.12.2010, а саме зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.

ГУ ДПС у Волинській області України на підставі акту перевірки прийнято рішення від 03.04.2020 №000234-32 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в загальному розмірі - 27 000,00 грн.:

10 000,00 грн - за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни;

17000,00 грн - за факт зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.

Рішення позивача про застосування фінансових санкцій відповідач не оскаржував, фінансову санкцію не сплатив, а тому позивач просить стягнути з ФОПа ОСОБА_1 заборгованість по фінансових санкціях у розмірі 27 000,00 грн.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі відповідач отримав 18.11.2021, про що свідчить повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення.

Відповідач відзив на позовну заяву не подав.

26.11.2021 на адресу суду від відповідача надійшла заява про розстрочення виконання рішення суду у даній справі терміном на один рік у зв'язку із складним фінансово-економічним становищем, пов'язаним із закриттям торгового закладу в період дії карантину.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відтак, оскільки відповідач у встановлений судом строк відзиву не подав, тому справу вирішено за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 зареєстрований 07.04.2008, як суб'єкт підприємницької діяльності, що підтверджується вВитягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Як свідчать матеріали справи, 14.02.2020 на підставі наказу від 12.02.2020 №484 та направлень на фактичну перевірку від 12.02.2020 №110, №111 працівниками ГУ ДПС у Волинській області проведено фактичну перевірку торгового об'єкту (магазин), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 , про що було складено акт фактичної перевірки від 17.02.2020 №03/39/32-05/ НОМЕР_1 .

Перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог п.1,2,12,13 ст.3 ЗУ №265/95-ВР), постанови Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, ст.11 ЗУ №481/95-ВР та постанови Кабінету Міністрів №1251 від 27.12.2010.

Згідно вказаного акту в ході перевірки встановлено реалізацію алкогольних напоїв, а саме продано одну пляшку пива «Опілля корифей», об'ємом 0,5л., вміст спирту 4,2% об. без застосування РРО та без видачі фіскального чека. В ході перевірки встановлено невідповідність суми готівкових коштів сум зазначеної в Х-звіті денному та встановлено відсутність будь-яких документів, які підтверджують походження товару зазначеному в Додатку №2.

Крім того, перевіркою контрольних стрічок (Z-звітів ел. Журналу) з РРО MINI-T 400МЕ зав.№ПБ4101239310 встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни. Згідно Додатку №1 до акта перевірки від 14.02.2020 №бланка №002006 встановлено факт продажу алкогольних напоїв, а саме Шампанського «Советское» та шампанського «Ігристе» за ціною реалізації, що становить 80,00 грн за одиницю.

В ході проведення перевірки було також встановлено факт зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка, перелік яких зазначений у Додатку№2 до акта перевірки від 14.02.2020 бланка №002006, а саме у приміщенні магазину, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , виявлено сигарети «Credo», виробник ОАО "Гродненская табачная фабрика "Неман", місто Гродно, Республіка Білорусь у кількості 13 одиниць, загальною вартістю 338,00 грн.

Факт встановлених порушень підтверджується також поясненнями продавця ОСОБА_2 від 14.02.2020.

03.04.2020 на підставі вказаного акту перевірки ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення №000234-32 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу відповідно до абзаців сімнадцятого, дев'ятнадцятого частини другої статті 17 Закону №481/95-ВР у розмірі 27 000,00 грн., за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої у розмірі - 10 000,00 грн. та зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка у розмірі - 17 000,00 грн.

Зазначене рішення вручене відповідачу 07.04.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Рішення про застосування фінансових санкцій відповідач не оскаржував ні в адміністративному, ні в судовому порядку, фінансову санкцію у сумі 27 000,00 грн. не сплатив.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначаються Законом України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №481/95-ВР).

У розумінні статті 1 Закону №481/95-ВР алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД; тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування; ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Згідно з абзацом тридцять першим статті 1 Закону №481/95-ВР мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.

Частиною десятою статті 18 Закону №481/95-ВР передбачено надати Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (з наступними змінами та доповненнями) установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком.

Відповідно до абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону № 481/95-ВР передбачено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

За визначеннями підпунктів 14.1.107, 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (ПК України) марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів; маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою, пачку (упаковку) тютюнового виробу чи ємність (упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Пунктом 226.3 статті 226 ПК України передбачено, що виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251 затверджено "Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів". Пунктом 24 вказаного Положення передбачено, що ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України маркованих з порушенням вимог цього Порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняється.

За приписами статті 15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Частиною першою статті 17 Закону №481/95-ВР встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень; оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень; виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000 гривень.

Як слідує з матеріалів справи, відповідачем не надано документів, які підтверджують походження тютюнових виробів та накладних на отримання алкогольних напоїв. Штрафні санкції розраховано з урахуванням мінімально встановлених розмірів відповідно до статті 17 Закону №481/95-ВР.

Згідно з частинами четвертою, п'ятою статті 17 Закону № 481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України. У разі невиконання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Як визначено пунктами 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок №790), підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Пунктами 10, 11 цього ж Порядку визначено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

З витягу АІС "Податковий блок" від 27.10.2021 року вбачається, що за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати фінансових санкцій у сумі 27 000,00 грн.

Таким чином, з урахуванням наведених норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 03.04.2020 №000234-32 у встановленому порядку не скасоване, за відповідачем обліковується заборгованість з фінансових санкцій в сумі 27 000,00 грн., відповідачем добровільно фінансові санкції не сплачено, при цьому відповідач позовних вимог не заперечив, відзиву на позов та доказів на спростування зазначених у позовній заяві обставин суду не надав, тому позовні вимоги про стягнення з ФОП ОСОБА_1 на користь місцевого бюджету заборгованості з фінансових санкцій у розмірі 27 000,00 грн підлягають до задоволення.

Щодо клопотання, заявленого відповідачем, про розстрочення виконання судового рішення суд повідомляє наступне.

Відповідно до частини першої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Тобто питання про розстрочення виконання судового рішення може бути розглянуто судом на стадії його виконання, у зв'язку із чим дане клопотання є передчасним, а тому задоволенню не підлягає.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведення експертизи.

Враховуючи те, що позивач, як суб'єкт владних повноважень, під час подання позову поніс лише судові витрати у вигляді сплаченого судового збору, тому судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 257, 262, Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (45711, Волинська область, Горохівський район, село Мирне, ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 27 000 (двадцять сім тисяч) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Я. Ксензюк