08 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/12750/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкціях,
Головне управління ДФС у Волинській області (далі - позивач ) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення заборгованості по фінансових санкціях в сумі 44000,00 грн. до місцевого бюджету.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі акту перевірки від 04 жовтня 2019 року №03/20/32-01/ НОМЕР_1 , яким встановлено порушення відповідачем, зокрема, Постанови КМУ від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв», щодо торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на такі напої, та порушення ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», прийнято рішення від 02 квітня 2020 року №000232-32 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 44000,00 грн. з яких: роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії - 17000,00 грн.; роздрібна торгівля тютюновими виробами без наявності ліцензії - 17000,00 грн.; роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої - 10000,00 грн. Оскільки відповідач не сплатила вказану суму штрафу в добровільному порядку у визначений строк, позивач просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 44000,00 грн. фінансових санкцій в примусовому порядку.
Ухвалою судді від 10 листопада 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно.
Копія ухвали від 10 листопада 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі вручена відповідачу 19 листопада 2021 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач відзиву на позовну заяву не подала.
Згідно із частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відтак, оскільки відповідач у встановлений судом строк відзиву не подала, тому справу вирішено за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець з 16 березня 2006 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Працівниками ГУ ДПС у Волинській області було проведено фактичну перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », шо знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 . Перевірка здійснена на підставі наказу ГУ ДПC у Волинській області від 01 жовтня 2019 року №462 та нaпpaвлeнь на фaктичнy пepeвipкy від 01 жовтня 2019 року №59, №60, №61 з питань дотримання вимог ПК України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, Законів України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», постанови Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 року «Про порядок електронного адміністрування реалізації пального» та інших нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво або зберігання спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального. Перевірку вказано провести протягом 10 діб, починаючи з 01 жовтня 2019 року.
За результатами перевірки складено акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним від 04 жовтня 2019 року №03/20/32-01/ НОМЕР_1 , яким встановлено порушення позивачем вимог статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та вимоги постанови Кабінету Міністрів України №957 від 30 жовтня 2008 року «Про встановлення розмірів мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв».
На підставі даного акту перевірки 02 квітня 2020 року ГУ ДПС у Волинській області винесено рішення №000232-32 про застосування фінансових санкцій до підприємця ОСОБА_1 , яким застосовано штраф у загальному розмірі 44000,00, з яких: 17000,00 грн. - за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії; 17000,00 грн. - за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії; 10000,00 грн. - за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.
Згідно з підпунктом 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до частин четвертої, п'ятої статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
У разі невиконання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Судом також встановлено, що відповідач оскаржила у судовому порядку рішення про застосування фінансових санкцій від 02 квітня 2020 року №000232-32.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 07 липня 2020 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2020 року, в справі №140/6548/20 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській обласної про визнання незаконним рішення у задоволенні позову відмовлено повністю. Вказане рішення суду набрало законної сили 18 листопада 2020 року.
Згідно із частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, оскільки рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 07 липня 2020 року у справі №140/6548/20, яке набрало законної сили, встановлено правомірність прийняття рішення від 02 квітня 2020 року №000232-32 про застосування фінансових санкцій, тому в силу вимог частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України вказана обставина при розгляді цієї справи не доказується.
З урахуванням наведених норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що оскільки рішення про застосування фінансових санкцій 02 квітня 2020 року №000232-32 є чинним та у встановленому порядку не скасоване, за відповідачем обліковується заборгованість з фінансових санкцій в сумі 44000,00грн., при цьому, відповідач не подала доказів погашення такої заборгованості, тому позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості з фінансових санкцій у вказаному розмірі підлягають до задоволення.
Згідно із частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 2270,00грн. згідно із платіжним дорученням від 25 жовтня 2021 року №3693 з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 44000 (сорок чотири тисячі) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк