Ухвала від 07.02.2022 по справі 140/1481/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про передачу адміністративної справи за підсудністю

07 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/1481/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Димарчук Т.М., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Другого відділу державної виконавчої служби у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про визнання протиправною та скасування постанови, визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Другого відділу державної виконавчої служби у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця Другого відділу державної виконавчої служби у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Балакіревої Ю.О. від 20.01.2022 про відкриття виконавчого провадження №68225539; визнання виконавчого документу - постанови Малиновського районного суду міста Одеси від 15.04.2021 (справа №521/2065/21) в частині накладення штрафу такою, що не підлягає виконанню.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, державного виконавця передбачені статтею 287 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Частиною п'ятою цієї статті встановлено, що адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.

За приписами частини першої статті 74 Закону України “Про виконавче провадження” встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

Як вбачається з позовної заяви та доданих до позову документів, підставою для відкриття виконавчого провадженя №68225539 слугувала постанова №521/2065/21, видана 15.04.2021 Малиновським районним судом міста Одеси про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, а саме 535588,91 грн, з конфіскацією предмета правопорушення, згідно протоколу про порушення митних правил №0873/50000/20, яка винесена місцевим загальним судом, як адміністративним. Позивач ОСОБА_1 є боржником за вказаним виконавчим документом, тобто є стороною виконавчого провадження.

За правилами пункту першого частини першої статті 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Пунктом 4 частини першої статті 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.

Оскільки позивач, як боржник у виконавчому провадженні, оскаржує постанови про відкриття виконавчого провадження, винесену з примусового виконання постанови про стягнення штрафу у справі про адміністративне правопорушення, тому такий спір має розглядатися місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.

Тобто, даний спір належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, однак вирішення даного спору належить до компетенції Малиновського районного суду міста Одеси, як адміністративного суду.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Згідно з статтею 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 КАС України, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.

Враховуючи, що адміністративна справа не належить до юрисдикції Волинського окружного адміністративного суду, суддя вважає за необхідне адміністративну справу №140/1481/22 передати за предметною підсудністю до Малиновського районного суду міста Одеси.

Керуючись статтями 26, 29, 171, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Передати адміністративну справу №140/1481/22 за позовом ОСОБА_1 до Другого відділу державної виконавчої служби у місті Луцьку Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про визнання протиправною та скасування постанови, визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню на розгляд Малиновському районному суду міста Одеси (65033, Одеська область, м. Одеса, вул. Василя Стуса, 1а).

Копію ухвали надіслати позивачу для відома.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Т.М. Димарчук