Ухвала від 07.02.2022 по справі 140/1568/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

07 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/1568/22

Суддя Волинського окружного адміністративного суду Лозовський О.А., одержавши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії Головного управління ДПС України у Волинській області про недопущення позивача до конкурсного відбору задля зайняття вакантної посади державної служби категорії “В” - головного державного інспектора Луцького відділу камеральних перевірок Управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС України у Волинській області; визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії Головного управління ДПС України у Волинській області щодо визначення або відсутність переможців після другого етапу конкурсного відбору - співбесіди задля зайняття вакантної посади державної служби категорії "В" - головного державного інспектора Луцького відділу камеральних перевірок Управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС України у Волинській області; зобов'язання повторно провести конкурсний відбір задля зайняття посади державної служби категорії "В" - головного державного інспектора Луцького відділу камеральних перевірок Управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС України у Волинській області із встановленням дати такого відбору у розумні строки; зобов'язання допустити позивача до участі у конкурсному відборі задля зайняття посади державної служби категорії "В" - головного державного інспектора Луцького відділу камеральних перевірок Управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС України у Волинській області.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.

Згідно з пунктом 4 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Правову категорію «зміст позовних вимог» слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає ухвалити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб'єктивного права, зміст позовних вимог повинен формулюватись максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи. Обов'язок з визначення (формулювання) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав, на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено саме на позивача, тому для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що містяться в статтях 160, 161 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно з частиною сьомою статті 161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.

Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення конкурсної комісії Головного управління ДПС України у Волинській області про недопущення позивача до конкурсного відбору задля зайняття вакантної посади державної служби категорії “В” - головного державного інспектора Луцького відділу камеральних перевірок Управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС України у Волинській області, а також рішення конкурсної комісії Головного управління ДПС України у Волинській області щодо визначення або відсутність переможців після другого етапу конкурсного відбору - співбесіди задля зайняття вакантної посади державної служби категорії "В" - головного державного інспектора Луцького відділу камеральних перевірок Управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС України у Волинській області.

Проте вказані позовні вимоги не конкретизовані, зокрема не вказано номера та дати оскаржуваних рішень, як і не додано до позовної заяви їх копій та не вказано на причини неможливості подання цих рішень (не надано доказів звернення до відповідача для отримання рішень чи відмови відповідача у наданні скаржуваних рішень).

Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI визначено ставки судового збору у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2022 рік” установлено у 2022 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2022 року - 2481 грн.

Згідно з частиною третьою статті 6 Закону № 3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Як вбачається із тексту позовної заяви, позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру, а саме про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії Головного управління ДПС України у Волинській області про недопущення позивача до конкурсного відбору задля зайняття вакантної посади державної служби категорії “В” - головного державного інспектора Луцького відділу камеральних перевірок Управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС України у Волинській області; визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії Головного управління ДПС України у Волинській області щодо визначення або відсутність переможців після другого етапу конкурсного відбору - співбесіди задля зайняття вакантної посади державної служби категорії "В" - головного державного інспектора Луцького відділу камеральних перевірок Управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС України у Волинській області та зобов'язання вчинити дії, відтак вказані позовні вимоги повинні бути оплачені судовим збором у розмірі 1984,80 грн. (по 992,40 грн. за кожну вимогу).

Проте в порушення вимог частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору за подання позову або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

У позовній заяві ОСОБА_1 зазначив, що звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону №3674-VI.

Відповідно до положень пункту 13 частини першої статті 5 Закону №3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.

Законом №3674-VI звільнення від сплати судового збору осіб, які мають такий статус, обмежено справами, пов'язаними з порушенням їхніх прав. Тобто встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до адміністративного суду за захистом прав, пов'язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.

Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Серед них немає права на звернення до суду зі звільненням від сплати судового збору з вимогами, подібними до тих, з якими ОСОБА_1 звернувся у даній справі.

Позовні вимоги позивача заявлені стосовно визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії Головного управління ДПС України у Волинській області про недопущення позивача до конкурсного відбору задля зайняття вакантної посади державної служби категорії “В” - головного державного інспектора Луцького відділу камеральних перевірок Управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС України у Волинській області; визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії Головного управління ДПС України у Волинській області щодо визначення або відсутність переможців після другого етапу конкурсного відбору - співбесіди задля зайняття вакантної посади державної служби категорії "В" - головного державного інспектора Луцького відділу камеральних перевірок Управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС України у Волинській області та зобов'язання вчинити дії та не стосуються соціального і правового захисту особи зі статусом учасника бойових дій, тому судовий збір за подання ОСОБА_1 позовної заяви за захистом своїх прав підлягає сплаті.

Таку ж оцінку процесуальному питанню, пов'язаному із застосуванням пільг зі сплати судового збору учасниками бойових дій, надала Велика Палата Верховного суду в ухвалі від 06 травня 2020 року у справі №9901/70/20.

Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити.

Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання (надіслання) до суду: нової редакції позовної заяви з чітким викладенням змісту позовних вимог, до якої слід долучити оскаржувані рішення конкурсної комісії; документу про сплату судового збору у розмірі 1984,80 грн.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя О.А. Лозовський