Рішення від 07.02.2022 по справі 140/11628/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/11628/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцького міськрайонного суду Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом (із урахуванням уточненої позовної заяви від 11.11.2021) до Луцького міськрайонного суду Волинської області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії про визначення переможця конкурсного відбору на зайняття вакантної посади категорії «В» - старшого секретаря відділу забезпечення розгляду цивільних справ та справ адміністративного судочинства Луцького міськрайонного суду Волинської області, зобов'язання повторно провести конкурсний відбір на зайняття зазначеної посади.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 08.09.2021 подав необхідні документи в електронному вигляді через створений власний кабінет на офіційному сайті Національного агентства України з питань державної служби (далі - НАДС) на зайняття вакантної посади державної служби категорії «В» - старшого секретаря відділу забезпечення розгляду цивільних справ та справ адміністративного судочинства Луцького міськрайонного суду Волинської області, а також на зайняття вакантних посад державної служби категорії «В» - головного спеціаліста сектору організаційного забезпечення діяльності судів, судової статистики та інформатизації Територіального управління Державної судової адміністрації України у Волинській області і спеціаліста сектору документального забезпечення Головного управління Національної поліції у Волинській області та був допущений до тестування на знання законодавства одразу за трьома вищевказаними посадами.

Тестування на знання законодавства на вакантну посаду державної служби категорії «В» - старшого секретаря відділу забезпечення розгляду цивільних справ та справ адміністративного судочинства Луцького міськрайонного суду Волинської області за фізичної присутності кандидата було призначено на 06.10.2021 о 10:00 за адресою : м. Луцьк, вул. Конякіна, 3.

Тестування на знання законодавства на вакантну посаду державної служби категорії «В» - головного спеціаліста сектору організаційного забезпечення діяльності судів, судової статистики та інформатизації Територіального управління Державної судової адміністрації України у Волинській області (далі - ДСАУ у Волинській області) за фізичної присутності кандидата було призначено на 06.10.2021 о 10:00 за адресою : м. Луцьк, вул. Сенаторки Левчанівської, 1.

Тестування на знання законодавства на вакантну посаду спеціаліста сектору документального забезпечення Головного управління Національної поліції у Волинській області (далі - ГУНП у Волинській області) за фізичної присутності кандидата було призначено на 06.10.2021 о 10:00 за адресою : м. Луцьк, вул. Винниченка, 11.

Позивач вказує, що надіслав до відповідача листа з проханням дозволити використати попередні результати тестування на знання законодавства від 30.06.2021 та дозволити пізніше їх роздрукувати, у зв'язку з паралельним проходження тестування в інших державних органах, однак отримав відмову. Аналогічні листи були надіслані до ДСАУ у Волинській області та ГУНП у Волинській області, проте відповіді позивач не отримав.

06.10.2021 о 10:55 позивач із запізненням прибув до Луцького міськрайонного суду Волинської області для проходження тестування на зайняття вакантної посади державної служби категорії «В» - старшого секретаря відділу забезпечення розгляду цивільних справ та справ адміністративного судочинства, однак секретар конкурсної комісії повідомив, що він не допущений до другого етапу конкурсного відбору - співбесіди у зв'язку з вичерпанням часу, виділеного на тестування, через запізнення.

Позивач вважає, що в даному випадку відбулось грубе порушення ч. 1 та ч. 2 ст. 43 Конституції України та законодавства про державну службу, оскільки він був обмежений у праві доступу до можливості працевлаштування, хоча вказану ситуацію можливо було урегулювати шляхом продовження часу тестування на знання законодавства.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

У поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та вказав, що 08.09.2021 керівником апарату Луцького міськрайонного суду Волинської області було прийнято рішення про оголошення конкурсу на зайняття посади старшого секретаря відділу забезпечення розгляду цивільних справ та справ адміністративного судочинства та наказом від 08.09.2021 №45/01-07 «Про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «В»» затверджено умови його проведення. В умовах проведення конкурсу були зазначені дата і час початку проведення тестування кандидатів - 10:00 06.10.2021, а також місце і спосіб проведення тестування - тестування проводиться за фізичної присутності кандидатів за адресою: АДРЕСА_1 . Копія вказаного наказу і умови проведення конкурсу були розміщені на Єдиному порталі вакансій НАДС та на офіційному веб сайті суду.

04.10.2021 Луцьким міськрайонним судом Волинської області надіслано повідомлення із зазначенням дати та часу початку проходження тестування на електронні адреси усіх кандидатів, допущених до участі у конкурсі, у т.ч. ОСОБА_1 . У повідомленні зазначалась інформація: «Для прийняття участі у конкурсі Вам необхідно прибути до Луцького міськрайонного суду Волинської області 06 жовтня 2021 року за адресою: м. Луцьк, вул. Конякіна, 3. Етапи проведення конкурсу відбуватимуться наступним чином. Тестування на знання законодавства: прибуття кандидатів - 09 год. 45 хв.; час проведення - 10 год. 00 хв. Співбесіда: прибуття кандидатів - 12 год. 00 хв.; час проведення - 12 год. 15 хв. Для проходження тестування на Єдиному порталі вакансій необхідно мати із собою логін та пароль для входу в особистий кабінет користувача».

01.10.2021 року з електронної пошти суду ОСОБА_1 була надіслана відповідь на його заяву від 30.09.2021 щодо наміру використання попередніх результатів тестування на знання законодавства від 30.06.2021 та їх пізнішого роздрукування, якою роз'яснено, що відповідно до абзацу 3 пункту 37 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 246 з метою використання попередніх результатів тестування кандидат зобов'язаний з'явитися під час проходження етапу тестування для надання доступу адміністратору до результатів останнього тестування, визначених за допомогою програмного забезпечення, шляхом надання можливості оформити відповідний звіт та наголошено, що тестування відбудеться о 10 год. 00 хв. 06.10.2021.

У зв'язку з тим, що позивач не розпочав тестування протягом часу, передбаченого для усіх кандидатів (06.10.2021 у період з 10:00 до 10:45), 06.10.2021 о 10:45 був складений акт про неявку ОСОБА_1 на тестування, зв'язку із чим позивач був недопущений до наступного етапу конкурсу - співбесіди. Із вказаним актом позивач ознайомився 06.10.2021 о 12:05, що підтверджується його підписом внизу документа.

З огляду на те, що позивач, як кандидат на посаду державної служби, не дотримався вимог Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №246, зокрема, своєчасно не з'явився для проходження тестування 06.10.2021 у період з 10:00 до 10:45, тому в силу вимог пункту 39 вказаного Порядку вважається таким, що не пройшов конкурс.

З наведених підстав відповідач просить у задоволенні позову відмовити.

У відповіді на відзив позивач підтвердив свої доводи, зазначені у позовній заяві та просив у задовольнити його позовні вимоги.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що відповідно до наказу керівника апарату Луцького міськрайонного суду Волинської області від 08.09.2021 №45/01-07 «Про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «В»» було оголошено конкурс на зайняття посади старшого секретаря відділу забезпечення розгляду цивільних справ та справ адміністративного судочинства та затверджено умови його проведення.

Як слідує з умов проведення конкурсу, Луцьким міськрайонним судом Волинської області визначено дату і час проведення тестування кандидатів - 06.10.2021 о 10:00.

ОСОБА_1 виявив бажання взяти участь у даному конкурсі, подавши відповідні документи через електронний кабінет на сайті НАДС. При цьому 30.09.2021 на електронну адресу Суду позивач надіслав листа, у якому просив використати попередні результати тестування на знання законодавства від 30.06.2021 та дозволити пізніше їх роздрукувати, у зв'язку з паралельним проходження тестування в інших державних органах.

01.10.2021 року з електронної пошти суду ОСОБА_1 була надіслана відповідь на його заяву від 30.09.2021, якою роз'яснено, що відповідно до абзацу 3 пункту 37 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 246 з метою використання попередніх результатів тестування кандидат зобов'язаний з'явитися під час проходження етапу тестування для надання доступу адміністратору до результатів останнього тестування, визначених за допомогою програмного забезпечення, шляхом надання можливості оформити відповідний звіт та наголошено, що тестування відбудеться о 10 год. 00 хв. 06.10.2021.

Повідомленням від 04.10.2021 за №02-15/97/2021 Луцький міськрайонний суд Волинської області повідомив позивача про допуск його до тестування на знання законодавства, яке буде проводитись у приміщенні суду за адресою: м. Луцьк, вул. Конякіна, 3; час проведення тестування: 06.10.2021 о 10:00.

06.10.2021 о 10:45 був складений акт про неявку ОСОБА_1 на тестування, зв'язку із чим позивач був недопущений до наступного етапу конкурсу - співбесіди. Із вказаним актом позивач ознайомився 06.10.2021 о 12:05, що підтверджується його підписом на документі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом (стаття 43 Конституції України визначено).

Правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII).

Згідно з частиною першою статті 22 Закону №889-VIII з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу), що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Конкурс проводиться на зайняття вакантної посади державної служби (пункт 1 частини другої статті 22 Закону №889-VIII).

Частиною третьою статті 22 Закону №889-VIII визначено, що проведення конкурсу здійснюється з урахуванням рівня професійних компетентностей, особистих якостей і досягнень кандидатів на зайняття посади. Особливості проведення конкурсу державних службовців на посади в органах судової влади визначаються законом.

Відповідно до частини першої статті 150 Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон №1402-VIII) призначення на посади державних службовців, працівників, які виконують функції з обслуговування, оплата праці та соціальні гарантії працівників апаратів місцевих, апеляційних судів, вищих спеціалізованих судів, апарату Верховного Суду, секретаріатів Вищої ради правосуддя і Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, Служби судової охорони регулюються нормами законодавства про державну службу з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Як передбачено частиною третьою статті 150 Закону №1402-VIII, особливості проведення конкурсів для призначення на посади державних службовців у судах, органах та установах системи правосуддя визначаються Положенням, яке затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Державної судової адміністрації України після консультацій з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.

Рішенням Вищої ради правосуддя 05.09.2017 за №2646/0/15-17 затверджено Положення про проведення конкурсів для призначення на посади державних службовців в судах, органах та установах системи правосуддя, яке рішення від 26.11.2019 за №3162/0/15-19 викладене у новій редакції (далі - Положення).

Пунктом 1 Положення передбачено, що це Положення визначає процедуру проведення конкурсу на зайняття посад державної служби у судах, органах та установах системи правосуддя (далі - конкурс), метою якого є добір осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки. З питань, не врегульованих цим Положенням, та якщо інше не передбачено цим Положенням, застосовується Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 246 (далі - Порядок). У випадку розбіжності регулювання між цим Положенням та Порядком, застосовуються правила цього Положення.

Згідно з пунктом 2 Положення проведення конкурсу здійснюється відповідно до визначених в установленому законом порядку вимог до професійної компетентності кандидата на зайняття посади державної служби (далі - посада) за результатами оцінювання його особистих досягнень, знань, умінь і навичок, моральних і ділових якостей для належного виконання посадових обов'язків. Вимоги до професійної компетентності кандидатів на зайняття посади включають кваліфікаційні вимоги, вимоги до компетентності та вимоги до професійних знань. Тестування на зайняття посад державної служби всіх категорій у судах, органах та установах системи правосуддя здійснюється на технічній базі судів, органів та установ системи правосуддя, а у разі неможливості - за попереднім погодженням на базі органів та установ, що належать до сфери управління Національного агентства з питань державної служби (далі - НАДС).

Відповідно до пунктів 7, 8 Положення рішення про оголошення конкурсу на зайняття інших посад державної служби категорій «Б» і «В» у судах, органах та установах системи правосуддя приймає керівник державної служби в державному органі. Одночасно затверджуються Умови проведення конкурсу.

Конкурс проводиться поетапно:

1) прийняття рішення про оголошення конкурсу;

2) оприлюднення оголошення про проведення конкурсу;

3) прийняття та розгляд інформації від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі;

4) перевірка поданої особою інформації на відповідність кваліфікаційним вимогам, установленим умовами проведення конкурсу;

5) проведення тестування та визначення його результатів;

6) розв'язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів (крім кандидатів на посади державної служби категорії «В»);

7) проведення співбесіди та визначення її результатів;

8) складення загального рейтингу кандидатів;

9) визначення суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця (переможців) конкурсу;

10) оприлюднення результатів конкурсу.

Відповідно до вимог пунктів 11, 12 Положення оголошення про проведення конкурсів на зайняття посад державної служби, які оприлюднені на Єдиному порталі вакансій державної служби НАДС, нумеруються з метою ідентифікації відповідної вакансії.

Наказ (розпорядження, рішення) про оголошення конкурсу та умови його проведення не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня підписання відповідного наказу (розпорядження, рішення) розміщуються через особистий кабінет на Єдиному порталі вакансій державної служби НАДС.

Як слідує з матеріалів справи та не заперечується позивачем, наказ керівника апарату Суду від 08.09.2021 №45/01-07 «Про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «В»» та умови проведення зазначеного конкурсу були розміщені відповідачем на Єдиному порталі вакансій державної служби НАДС.

Пунктами 23 та 25 Положення передбачено, що особа, яка виявила бажання взяти участь у конкурсі, подає конкурсній комісії, Комісії через Єдиний портал вакансій державної служби НАДС інформацію, визначену Порядком.

Уповноважений структурний підрозділ Вищої ради правосуддя, служба управління персоналом органу, в якому проводиться конкурс, перевіряє подану особою інформацію на відповідність кваліфікаційним вимогам, установленим умовами проведення конкурсу. У разі невідповідності поданої інформації кваліфікаційним вимогам, установленим умовами проведення конкурсу, особа повідомляється про недопущення її до конкурсу.

Матеріалами справи підтверджена та обставина, що позивач подав через Єдиний портал вакансій державної служби НАДС інформацію, визначену Порядком, та був допущений до проходження тестування.

Згідно з вимогами пунктів 30, 31 Положення кандидати проходять тестування на знання законодавства.

Тестування та визначення результатів тестування здійснюються відповідно до Порядку.

Як передбачено пунктом 26 Порядку, кандидати проходять такі види тестування: для посад категорії «А» - на знання законодавства та на абстрактне мислення; для посад категорій «Б» і «В» - на знання законодавства. Усі кандидати, які претендують на одну посаду, проходять однакові види тестування. Про дату і час, передбачений для тестування всіх кандидатів, їм повідомляється в порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 цього Порядку, не пізніше ніж за один робочий день до початку проходження такого тестування. Порядок проведення тестування на знання законодавства визначається пунктами 27-34, 36-39 цього Порядку.

При цьому абзацом одинадцятим пункту 17 цього Порядку визначено, що про дату і час, передбачений для тестування, кандидат повідомляється одним із доступних способів, який обраний кандидатом, зокрема засобами телекомунікаційного зв'язку.

Згідно з пунктами 27, 28-31, 33 Порядку тестування на зайняття посад державної служби в інших державних органах проводиться у присутності не менш як двох членів конкурсної комісії.

Тестування на знання законодавства проводиться з метою визначення рівня знань Конституції України, законодавства про державну службу, антикорупційного та іншого законодавства.

Перелік тестових питань на знання законодавства та варіанти відповідей (із зазначенням правильної відповіді) затверджуються НАДС та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті.

Проведення тестування та визначення його результатів здійснюється за допомогою програмного забезпечення, адміністрування якого здійснюється НАДС.

Для проходження тестування у Центрі оцінювання, державному органі, в якому проводиться конкурс чи іншому відповідно обладнаному приміщенні, визначеному суб'єктом призначення або керівником державної служби, кандидат пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, який посвідчує особу.

Загальний час для проведення тестування повинен становити не більше 40 хвилин.

В силу вимог пункту 39 Порядку кандидати, які за результатами відповідного виду тестування набрали 0 балів, а також кандидати, які не розпочали тестування протягом часу, передбаченого для тестування всіх кандидатів, або не засвідчили звіт про результати тестування на знання законодавства, проведеного дистанційно, шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису, вважаються такими, що не пройшли конкурс. Такі кандидати не допускаються до чергового етапу конкурсу.

Отже, нормою пункту 39 Порядку передбачено, що якщо кандидат не розпочав тестування протягом часу, передбаченого для тестування всіх кандидатів, то вказана обставина є підставою для визнання кандидата таким, що не пройшов конкурс.

При цьому суд зауважує, що кандидат повинен проходити тестування одночасно зі всіма іншими кандидатами, а не окремо, що в свою чергу виключає можливість перенесення часу проходження тестування для одного кандидата. Такий підхід до умов проведення конкурсу забезпечує принципи рівного доступу до конкурсу, прозорості його проведення та справедливого процесу відбору, закріплених у пункті 3 Положення.

З врахуванням вищевикладеного, слід дійти висновку про те, що відповідач, повідомляючи ОСОБА_1 про відсутність передбаченої чинним законодавством можливості перенесення часу тестування для окремого кандидата, діяв у повній відповідності до вимог Положення та Порядку. При цьому, з огляду на те, що позивач вчасно не з'явився для проходження тестування, правомірно не був допущений судом до чергового етапу конкурсу, оскільки вважається таким, що не пройшов конкурс.

За таких обставин, оскільки конкурс на заміщення вакантної посади державної служби категорії «В» - старшого секретаря відділу забезпечення розгляду цивільних справ та справ адміністративного судочинства Луцького міськрайонного суду Волинської області проведено з дотриманням вимог чинного законодавства, суд також не вбачає підстав для зобов'язання Луцького міськрайонного суду Волинської області повторно проводити конкурс на заміщення вакантної посади.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Як передбачено частиною другою названої статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач довів належними та допустимими доказами дотримання встановленої законодавством процедури проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби, в діях Луцького міськрайонного суду Волинської області відсутні порушення прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 .

Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та безпідставними, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Керуючись статтями 72-77, 241- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державну службу» суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову позовом ОСОБА_1 до Луцького міськрайонного суду Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії про визначення переможця конкурсного відбору на зайняття вакантної посади категорії «В» - старшого секретаря відділу забезпечення розгляду цивільних справ та справ адміністративного судочинства Луцького міськрайонного суду Волинської області, зобов'язання повторно провести конкурсний відбір на зайняття зазначеної посади відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич