04 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/16019/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач, пенсійний орган) про протиправними дії щодо зменшення розміру грошового забезпечення з 83 до 70 процентів із застосуванням обмеження максимального її розміру; зобов'язати відповідача здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - Волинський обласний ТЦК та СП) від 02 березня 2021 року №ХА12889 про розмір грошового забезпечення в розмірі 83 процентів відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром з урахуванням виплачених сум з обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 17 грудня 1994 року перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII).
З 01 січня 2018 року відповідачем зроблено перерахунок пенсії, у якому усі надбавки, які існували на момент звільнення та виходу позивача на пенсію, не враховані при обчисленні пенсії. При цьому розмір пенсії (83 процентів грошового забезпечення) зменшено до 70 процентів.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2021 року у справі №140/6526/20, визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у перерахунку моєї пенсії у розмірі 83 процентів відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року, а також зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 83 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з 01 січня 2018 року.
Даним рішенням встановлено протиправність дій відповідача щодо зменшення розміру основного розміру пенсії з 83 до 70 процентів грошового забезпечення.
Волинським обласним ТЦК та СП 02 березня 2021 року на адресу відповідача надано довідку №ХА12889 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, визначених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) за посадою, яка є відповідною останній штатній посаді позивача.
Відповідно до вказаної довідки від 02 березня 2021 року №ХА12884 розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 за посадою відповідною (аналогічною) останній штатній посаді становить: посадовий оклад - 5640,00 грн; оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн; надбавка за вислугу років - 3525,00 грн; надбавка за особливості проходження служби - 9972,23 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 846,00 грн; надбавка за кваліфікацію - 282,00 грн. премія - 1974,00 грн; всього - 23649,23 грн.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30 червня 2021 року у справі №140/4654/21 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі вказаної довідки.
Позивач вказує, що дане рішення на даний час частково виконується відповідачем, оскільки при виплаті на даний час пенсійний орган обмежив розмір належної йому пенсії до максимального розміру пенсії та пенсія виплачується у розмірі 70 процентів від грошового забезпечення.
У листопаді 2021 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії відповідно до Закону №2262-XII у розмірі 83 процентів грошового забезпечення та без обмеження пенсії максимальним розміром, однак відповідач листом від 10 грудня 2021 року відмовив у задоволенні таких вимог.
Позивач зазначає, що частина сьома статті 43 Закону №2262-XII, якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного суду України від 20 грудня 2016 року за №7-рп/2016, а тому дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо обмеження з 01 квітня 2019 року його пенсії максимальним розміром є протиправними, з огляду на що просить позов адміністративний позов задовольнити.
У відзиві на позовну заяву від 19 січня 2022 року №0300-0902-8/2845 відповідач позовні вимоги не визнав мотивуючи тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області з 17 грудня 1994 року отримує пенсію згідно із Законом №2262-XII, яка призначена у розмірі 75 процентів грошового забезпечення. 3 01 січня 1996 року розмір пенсії було визначено в розмірі 83 процентів.
При перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року розмір пенсії визначено на підставі чинної статті 13 Закону №2262-XII у розмірі 70 процентів грошового забезпечення.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 червня 2021 рок у справі №140/4654/21 на підставі нової довідки Волинським обласним ТЦК та СП застосовано для обчислення розміру пенсії норму статті 13 Закону №2262-XII та пенсію визначено у розмірі 70 процентів грошового забезпечення.
Вказує, що пунктом 23 Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VII від 27 березня 2014 року внесено зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, якими зменшено максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, який не повинен перевищувати 70 проценті відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43). Положення даної статті застосовуються як при призначенні пенсії, так і при перерахунку. Зміни, передбачені Законом, набрали чинності з 01 травня 2014 року. На даний час вищевказані положення не скасовані та не визнані неконституційними, а тому є обов'язковими для застосування органами Пенсійного фонду України.
З урахуванням викладеного ГУ ПФУ у Волинській області просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 17-19).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 13).
Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є військовим пенсіонер, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 17 грудня 1994 року отримує пенсію за вислугу років у відповідності з законодавством про пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби і військової служби за контрактом та їх сімей, що підтверджується посвідченням від 31 січня 1995 року серії НОМЕР_1 (арк. спр. 6).
Відповідно до посвідчення від 29 березня 2006 року серії НОМЕР_2 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (арк. спр. 6).
Як убачається із матеріалів справи грошове забезпечення для призначення пенсії позивача до 01 січня 2018 року включало такі складові: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років 40%, додаткові види грошового забезпечення (у тому числі: надбавки за кваліфікацію льотчик/штурман 1 клас - 12%, надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавка за особливі умови служби - 35%, надбавка за особливо важливі завдання - 50%, премія - 10%).
З моменту призначення 17 грудня 1994 року розмір пенсії становив - 75 процентів від суми грошового забезпечення, з 01 січня 1996 року - 83 процентів від суми грошового забезпечення.
У березні 2018 року Волинський обласний військовий комісаріат сформував та скерував до ГУ ПФУ у Волинській області довідку №ХА12889 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, з якої вбачається, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова №103) розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за нормами, чинними на 01 березня 2018 року, за відповідною посадою командир авіаекадр становить: посадовий оклад - 5640,00 грн; оклад за військовим званням підполковник - 1410,00 грн; відсоткова надбавка за вислугу років (50%) - 3525,00 грн; всього - 10 575,00 грн.
На підставі вказаної довідки та відповідно до Постанови №103 ГУ ПФУ у Волинській області провело перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року, виходячи із розміру 70 процентів від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Волинського обласного військового комісаріату №ХА12889. Сума перерахованої пенсії становить 6198,05 грн.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2020 року у справі №140/4153/20, яке набрало законної сили 07 серпня 2020 року, позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії позов задоволено: визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 83 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 січня 2018 року; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу (з урахуванням виплачених сум) у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення, з 01 січня 2018 року (арк. спр. 23-25).
Згідно із перерахунком пенсії у пенсійній справі №ХА12889-Міноборони на виконання вказаного рішення суду пенсія ОСОБА_1 була перерахована відповідачем виходячи із основного розмірі пенсії 83 процентів відповідних сум грошового забезпечення (арк. спр. 8).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2021 року у справі №140/16526/20, яке набрало законної сили 10 березня 2021 року, позов ОСОБА_1 до Волинського обласного ТЦК та СП про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задоволено частково: визнано протиправними дії Волинського обласного ТЦК та СП щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до ГУ ПФУ у Волинській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру його пенсії; зобов'язано Волинський обласний ТЦК та СП підготувати та надати до ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) та з врахуванням положень Постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру його пенсії, у задоволенні решти позовних вимог відмовлено (арк. спр. 26-30).
Волинський ОТЦК та СП на виконання вказаного рішення суду, підготував довідку від 02 березня 2021 року №ХА12889, відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року, за посадою відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді становить 23649,23 грн, в тому числі: посадовий оклад - 5640,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) - 1410,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 3525,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 94,3% - 9972,23 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 846,00 грн, надбавка за кваліфікацію 5% - 282,00 грн; премія 35% - 1974,00 грн (арк. спр. 10), яку було скеровано до ГУ ПФУ у Волинській області.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30 червня 2021 року у справі №140/4654/21, яке набрало законної сили 31 липня 2021 року, позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо не проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 02 березня 2021 року № ХА-12889; зобов'язати відповідача провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії позивачу на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 02 березня 2021 року №ХА-12889, з урахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення (арк. спр. 31-33).
Відповідно до перерахунку пенсії по пенсійній справі №ХА12889-Міноборони від 19 серпня 2021 року, на виконання вищезазначеного рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 02 березня 2021 року №ХА12889 з розрахунку 70 процентів наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 5640,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням (- 1410,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 3525,00 грн та середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15%, надбавка за кваліфікацію, інші авіа спеціалісти МНС, 1 клас, 5%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 35% - 13074,23 грн, усього - 23649,23 грн. Розмір пенсії після перерахунку склав 17484,38 грн (арк. спр. 9).
За результатами розгляду звернення позивача щодо перерахунку пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 червня 2021 року №140/4654/21 ГУ ПФУ у Волинській області листом від 10 грудня 2021 року №15093-14908/А-02/8-0300/21 повідомило, що на момент виконання рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30 червня 2021 року у справі №140/4654/21, яким ГУ ПФУ у Волинській області зобов'язано провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП) від 02 березня 2021 року №ХА12889, з урахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення, діють норми, статей 13 і 43 Закону №2262-ХІІ, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення та десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. У зв'язку з викладеним, перерахований розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з вересня 2021 року складає 17484,38 грн та правових підстав для проведення перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року в розмірі 83 процентів відповідного грошового забезпечення немає (арк. спр. 7).
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії за оновленою довідкою із розрахунку 83 процентів грошового забезпечення та без обмеження її максимальним розміром протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до положень статті 13 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Частиною другою цієї статті визначено, що Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, категорій 2 та 3 - 80 процентів.
Законом України від 25 березня 1996 року №103/96-ВР «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», який введений в дію з 01 січня 1996 року постановою Верховної Ради України від 25 березня 1996 року №104/96-ВР, частину другу статті 13 викладено в такій редакції: «Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів».
Таким чином, відповідно до внесених у статтю 13 Закону №2262-XII змін максимальний розмір пенсій, призначених за даним Законом, змінювався з 75 відповідних сум грошового забезпечення до 85 процентів, внаслідок чого раніше призначені пенсії підлягали перерахунку, в тому числі і пенсія позивача.
Абзацом четвертим пункту 4 розділу I Закону України від 04 липня 2002 року №51-IV «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» (далі - Закон №51-IV) внесено зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-XII, відповідно до яких цифри «85», «95» і «90» замінено відповідно цифрами «90», «100» і «95».
Пунктом 1 розділу ІІ Закону №51-IV обумовлено, що абзац четвертий пункту 4 розділу І цього Закону набирає чинності з дня введення в дію Закону України «Про Державний бюджет України на 2003 рік», а згідно з пунктом 4 розділу ІІ даного Закону передбачено Кабінету Міністрів України забезпечити проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяким іншим особам відповідно до абзацу четвертого пункту 4 розділу I цього Закону з відповідних сум грошового забезпечення, встановлених на 01 січня 2003 року.
З 29 квітня 2006 року, в редакції Закону від 04 квітня 2006 року №3591-IV гранична межа відсоткового значення основного розміру пенсії становила 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Підпунктом 8 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри «90» замінено цифрами «80».
Пунктом 23 Розділу ІІ Закону України №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 01 квітня 2014 року, крім деяких положень, до Закону №2262-ХІІ внесено зміни, а саме: у частині другій статті 13 цифри «80» замінено цифрами «70». Ці зміни набрали чинності з 01 травня 2014 року.
Отже, з часу призначення позивачу пенсії стаття 13 Закону №2262-ХІІ неодноразово була змінена в частині граничного (максимального) розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Як вбачається із матеріалів справи ОСОБА_1 пенсія за вислугу років була призначена з 17 грудня 1994 року у розмірі 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
З 01 січня 1996 року пенсію позивачу було перераховано у розмірі 83 процентів відповідних суми грошового забезпечення.
На виконання Постанови №103 позивачу здійснено з 01 січня 2018 перерахунок пенсії, виходячи із розміру 70 процентів від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці Волинського обласного військового комісаріату №ХА12889, при цьому при здійсненні перерахунку та визначенні нового розміру пенсії відповідач застосував чинну норму частини другої статті 13 Закону №2262-XII .
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Постанови №103, передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із №2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Згідно із частиною другою статті 13 Закону №2262-XII (в редакції Закону №1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
При вирішенні даного спору суд, в силу приписів частини третьої статті 291 КАС України, враховує правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18, які полягають у наступному.
Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій є протиправним оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Відтак, при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII на підставі Постанови №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Суд зауважує, що у даному випадку ОСОБА_1 пенсія за вислугу років була призначена з 17 грудня 1994 року у розмірі 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, однак з 01 січня 1996 року виплачувалася в розмірі 83 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Тобто, відмінністю даної справи є те, що у спірних правовідносинах пенсія позивачу вперше була призначена за вислугою років у розмірі 75 процентів грошового забезпечення, а в подальшому, внаслідок законодавчих змін, механізм обчислення пенсії позивача збільшився до 83 процентів грошового забезпечення.
Верховний Суд в постанові від 28 січня 2021 року по справі №420/40/20 вказав, що правовий висновок Великої Палати Верховного від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18 містить дві обставини: при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення; відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Водночас, вірним застосування цього правового висновку лише до правовідносин, у яких відсоткове значення розміру пенсії осіб не змінювалось від моменту призначення до перерахунку у бік зниження.
Натомість у всіх випадках при перерахунку пенсії призначеної особі відповідно до Закону 2262-ХІІ пенсії пенсійний орган повинен застосовувати відсоткове значення розміру пенсії по відношенню до грошового забезпечення у розмірі, який особа отримувала станом на момент здійснення такого перерахунку.
Такий правовий висновок, відповідає конституційним принципам щодо не допущення звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини та принципу незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статтею 58 Конституції України.
Таким чином, оскільки на момент здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року на підставі Постанови №103 така пенсія обраховувалася у розмірі 80 процентів грошового забезпечення, на думку суду, пенсійний орган повинен застосувати вказане відсоткове значення пенсії та при здійсненні такого перерахунку протиправно застосовано розмір відсоткової складової грошового забезпечення 70 процентів.
Аналогічна правова позиція викладені в постанові Верховного Суду від 23 червня 2021 року у справі №140/392/19.
Також як установлено судом, на виконання рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2020 року у справі №140/4153/20 пенсія ОСОБА_1 була перерахована відповідачем виходячи із її основного розміру 83 процентів відповідних сум грошового забезпечення (арк. спр. 8).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30 червня 2021 року у справі №140/4654/21, яке набрало законної сили 31 липня 2021 року, позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо не проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 02 березня 2021 року № ХА-12889; зобов'язати відповідача провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії позивачу на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 02 березня 2021 року №ХА-12889, з урахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення (арк. спр. 31-33).
Відповідно до перерахунку пенсії по пенсійній справі №ХА12889-Міноборони від 19 серпня 2021 року, на виконання вищезазначеного рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 02 березня 2021 року №ХА12889 з розрахунку 70 процентів відповідних видів грошового забезпечення (арк. спр. 9).
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач у цій справі не довів правомірності своїх дій щодо зменшення позивачу відсоткового розміру пенсії з 83 до 70 процентів при здійсненні її чергового перерахунку на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 02 березня 2021 року №ХА-12889 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 .
Суд звертає увагу, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2020 року у справі №140/4153/20, яке набрало законної сили 07 серпня 2020 року, ГУ ПФУ у Волинській області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу (з урахуванням виплачених сум) у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення, з 01 січня 2018 року. (арк. спр. 23-25).
Таким чином, вже вдруге внаслідок довільного трактування положень законодавства, що врегульовує порядок та умови пенсійного забезпечення військовослужбовців, порушує права позивача, здійснюючи перерахунок пенсії не у відповідному відсотковому розмірі. При цьому відповідач ігнорує рішення суду у справі №140/4153/20, у якому судом вже було вказано на необхідність обчислення пенсії позивача при її перерахунку у розмірі 83 процентів грошового забезпечення.
Щодо позовних вимог зобов'язати відповідача здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає наступне.
Як установлено судом на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 червня 2021 року у справі №140/4654/21 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 02 березня 2021 року №ХА12889 з розрахунку 70 процентів наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 5640,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням (- 1410,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 3525,00 грн та середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15%, надбавка за кваліфікацію, інші авіа спеціалісти МНС, 1 клас, 5%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 35% - 13074,23 грн, усього - 23649,23 грн. Розмір пенсії після перерахунку та з урахуванням надбавок за бойові дії в інших країнах - 463,50 грн, за учасника бойових дій - 40,00 грн, за особливі заслуги - 426,42 грн, склав 17484,38 грн (арк. спр. 9).
Натомість, з урахуванням встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність з 01 липня 2021 року в сумі 1854,00 грн, десять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб становить 18540,00 грн, тобто пенсійний орган не обмежував розмір пенсії ОСОБА_1 при здійсненні такого перерахунку, оскільки розмір його пенсії не перевищив максимального.
Таким чином, спору щодо обмеження розміру пенсії величиною в десять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб на час звернення позивача у цій справі до суду не існує.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 83 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Волинського обласного ТЦК та СП від 02 березня 2021 року №ХА-12889; зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 01 квітня 2019 року відповідно до сум грошового забезпечення, зазначених у довідці Волинського обласного ТЦК та СП від 02 березня 2021 року №ХА-12889 виходячи з розміру 83 процентів грошового забезпечення, у задоволенні решти позовних вимог суд відмовляє.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 243, 244, 245, 246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 83 процентів до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02 березня 2021 року №ХА12889.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років (з урахуванням виплачених сум) з 01 квітня 2019 року відповідно до сум грошового забезпечення, зазначених у довідці Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02 березня 2021 року №ХА12889, виходячи з розміру 83 процентів грошового забезпечення.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович
Повний текст судового рішення складено 04 лютого 2022 року.