Рішення від 04.02.2022 по справі 140/16226/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/16226/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач, пенсійний орган) про визнання протиправними дії щодо проведення перерахунку та виплати пенсії із застосуванням обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність; зобов'язати відповідача здійснити позивачу з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії по інвалідності на підставі довідки Головного управління Національної гвардії України про розмір грошового забезпечення від 21 травня 2021 року №27/11/4-1176, без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами установленими для осіб, які втратили працездатність.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 20 грудня 2016 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII).

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21 липня 2021 року у справі №140/5808/21, яке набрало законної сили 21 серпня 2021 року, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії позивача (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідки Головного управління Національної гвардії України про розмір грошового забезпечення №27/11/4-1176 від 21 травня 2021 року з урахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення.

Згідно довідки від 21 травня 2021 року №27/11/4-1176 ГУ ПФУ у Волинській області на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21 липня 2021 року у справі №140/5808/21 у вересні 2021 року відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, однак при цьому застосовано обмеження максимального розміру десятьма прожитковими мінімуми, установленими для осіб, які втратили працездатність.

В грудні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою у якій просив на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21 липня 2021 року по справі №140/5808/21 провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 21 травня 2021 року №27/11/4-1176, підготовленої Головним управління Національної гвардії України та надісланої до ГУ ПФУ України у Волинській області, із обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням раніше виплачених сум, без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Проте, відповідач листом від 24 грудня 2021 року №15988-16758/С-02/8-0300/21 відмовив у здійсненні такого перерахунку без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, оскільки статтею 43 Закону №2262-XII передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенси, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Позивач уважає, що такими діями суб'єкта владних повноважень було порушено його законні права та інтереси щодо належного пенсійного забезпечення та соціального захисту з огляду на що просить позов адміністративний позов задовольнити.

У відзиві на позовну заяву від 12 січня 2022 року №0300-0902-5/1377 відповідач позовні вимоги не визнав мотивуючи тим, що позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII.

Вказує, що стаття 43 Закону №2262-ХІІ регламентує обрахунок розміру первинного призначення пенсії. Натомість, порядок перерахунку пенсії та обчислення її подальшого розміру міститься в статті 63 зазначеного Закону.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі Порядок №45), пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 в редакції Постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим званням (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова №103) було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Отже, складові пенсії, її розмір не є сталим і регулюється постановами Кабінету Міністрів України.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858, визнано протиправними та нечинним пункти 1, та 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Однак, алгоритм дій, які повинні вчинити ГУ ПФУ у Волинській області та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1,2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився та саме по собі, визнання нечинним вище зазначених положень нормативно правових актів не є підставою для проведення перерахунку пенсій.

Оскільки, додаток 2 до порядку № 45 (яким затверджено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій) визнано таким, що втратив чинність, а нової форми довідки на сьогоднішній час для такого перерахунку не передбачено, довідка Волинського обласного ТЦК та СП від 09 липня 2021 року №ХА17448 видана всупереч положенням Порядку №45, а, отже, не створює жодних правових підстав для проведення перерахунку пенсії.

З урахуванням викладеного ГУ ПФУ у Волинській області просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 24-27).

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 21).

Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 20 грудня 2016 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262-XII, що підтверджується протоколом за пенсійною справою №0314006250 від 20 грудня 2016 року та довідкою ГУ ПФУ у Волинській області від 24 грудня 2021 року №2835 (арк. спр. 11-12, 29).

Відповідно до посвідчення від 15 січня 2021 року серії НОМЕР_1 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (арк. спр. 19).

Відповідно до протоколу за пенсійною справою №0314006250 від 20 грудня 2016 року пенсія позивача була обчислена виходячи із таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 35% та середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (високі досягнення або виконання особливо важливих робіт 50%, премія 525%).

З 01 січня 2018 року на виконання Постанови №103 та на підставі довідки Волинського обласного військового комісаріату від 20 березня 2018 року №27/33/5-40 (арк. спр. 31) пенсія позивача була перерахована пенсійним органом виходячи із наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 3170,00 грн, оклад за військове звання - 950,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% - 1854,00 грн, усього - 5974,00 грн (арк. спр. 30).

Головне Управління Національної гвардії України підготувало довідку від 21 травня 2021 року №27/11/4-1176 відповідно до якої розмір грошового забезпечення позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) за нормами, чинними на 05 березня 2019 року за посадою начальник варти відділення начальників варт стрілецької роти в/ч 1141 становить: 13018,60 грн, в тому числі: посадовий оклад - 3170,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням прапорщик - 950,00 грн, надбавка за вислугу років 45% - 1854,00 грн, надбавка за кваліфікацію 3% - 95,10 грн надбавка за особливості проходження служби 50% - 2987,00 грн, премія 125% - 3962,50 грн (арк. спр. 13, 40).

Як убачається із матеріалів справи вказану довідку було скеровано до ГУ ПФУ у Волинській області листом від 25 травня 2021 року №27/11/4-4423/11.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 21 липня 2021 року у справі №140/5808/21, яке набрало законної сили 21 серпня 2021 року, позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю: визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо не проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного Управління Національної гвардії України від 21 травня 2021 року №27/11/4-1176; зобов'язано відповідача провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії позивача на підставі довідки Головного Управління Національної гвардії України від 21 травня 2021 року № 27/11/4-1176, з урахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення (арк. спр. 43-45).

ГУ ПФУ у Волинській області, на виконання вказаного рішення суду, здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Головного Управління Національної гвардії України від 21 травня 2021 року №27/11/4-1176, її розмір після перерахунку склав 18623,67 грн, проте, така пенсія на даний час виплачується у розмірі 18540,00 грн, що підтверджується перерахунком пенсії від 09 вересня 2021 року у пенсійній справі №0314006250 (арк. спр. 14, 39).

Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою від 17 грудня 2021 року, в якій просив здійснити, з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років на підставі довідки Головного управління Національної гвардії України про розмір грошового забезпечення від 21 травня 2021 року №27/11/4-1176, у розмірі 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами установленими для осіб, які втратили працездатність (арк. спр. 15-16).

За результатами розгляду вказаної заяви ГУ ПФУ у Волинській області листом від 24 грудня 2021 року №15988-16758/С-02/8-0300/21 повідомив, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21 липня 2021 року у справі №140/5808/21 проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01 квітня 2019 року з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 21 травня 2021 року №27/11/4-1176, виданої Головним Управління Національної гвардії України. Розмір перерахованої пенсії з жовтня 2021 року складає 18540,00 грн та підстави для проведення перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року з врахуванням відповідних сум грошового забезпечення та виплатою її без обмеження максимальним розміром немає (арк. спр. 17-18).

Позивач, уважаючи дії пенсійного органу щодо обмеження його пенсії максимальним розміром протиправними, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 43 Закону №2262-XII (в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року №911-VIII частину сьому статті 43 Закону №2262-XII доповнено реченням такого змісту «Тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень».

Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

При цьому, Конституційний Суд України вказане рішення обґрунтував тим, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-XII, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Згідно з частиною другою статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України рішення від 20 грудня 2016 року у справі № 7-рп/2016, є втрата чинності із 20 грудня 2016 року частиною сьомою статті 43 Закону № 2262-XII.

Приписами частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ (у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2017 року) знову ж таки передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Проте, частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ, якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016.

Буквальне розуміння змін, внесених Законом №1774-VIII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016, дозволяє стверджувати, що у Законі № 2262-ХІІ є відсутньою частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.

Отже, починаючи із 2017 року, стаття 43 Закону №2262-ХІІ не містила норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Внесені Законом №1774-VIII до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії) є нереалізованими та самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Вказані висновки узгоджується з правовою позицією, викладеною, зокрема, в постановах Верховного Суду від 21 грудня 2021 року у справі № 120/3552/21-а, від 16 жовтня 2018 року у справі № 522/16882/17, від 31 січня 2019 року у справі № 638/6363/17, від 12 березня 2019 року у справі № 522/3049/17, від 10 жовтня 2019 року у справі №522/22798/17, від 08 серпня 2019 року у справі №522/3271/17, від 30 жовтня 2020 року у справі №522/16881/17.

Таким чином, суд дійшов висновку, що правові підстави для обмеження розміру пенсії позивача упродовж спірного періоду були відсутні.

Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення взаємопов'язаних позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дії відповідача щодо проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки Головного Управління Національної гвардії України від 21 травня 2021 року №27/11/4-1176 із застосуванням обмеження максимальним розміром, та зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії по інвалідності на підставі вказаної довідки без обмеження її максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).

Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 243, 244, 245, 246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо проведення з 01 квітня 2019 року ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Головного Управління Національної гвардії України від 21 травня 2021 року №27/11/4-1176 із застосуванням обмеження максимальним розміром.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії по інвалідності на підставі довідки Головного Управління Національної гвардії України від 21 травня 2021 року №27/11/4-1176 без обмеження її максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.І. Смокович

Повний текст судового рішення складено 04 лютого 2022 року.