14 січня 2022 р. справа № 400/6312/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження засіданні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Державної служби України з безпеки на транспорті, пр-т Перемоги, 14,Київ 135,01135,
про:визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправною відмову відповідача про видачу подання на повернення помилково (надміру) перерахованих до державного бюджету коштів; зобов'язати відповідача видати позивачу подання на повернення помилково (надміру) перерахованих до державного бюджету коштів, сплачених у розмірах 33082 грн, згідно квитанції №0.0.1483049225.1 від 03.10.2019 р., 32805 грн, згідно квитанції №0.0.1483033033.1 від 03.10.2019 р., 45046 грн, згідно квитанції №0.0.1483057843.1 від 03.10.2019 р, 44610 грн, згідно квитанції №0.0.1483065454.1 від 03.10.2019 р., 33360 грн, згідно квитанції №0.0.1483042607 від 03.10.2019 р, 40523 грн, згідно квитанції №0.0.1482992960.1 від 03.10.2019 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним було сплачено плату за проїзд великовагових та або великогабаритних транспортних засобів, однак рішеннями суду було встановлено, що позивач не є правопорушником в даних правовідносинах. Звернувшись до відповідача із заявою про надання подання на повернення помилково (надміру) зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету, йому було відмовлено у видачі відповідного подання.
Позовна заява ухвалою від 11.08.2021 року залишалась без руху.
Ухвалою від 28.08.2021 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Від відповідача надійшов відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що відсутні підстави для видачі позивачу подання про повернення коштів, оскільки ці платежі не вважаються помилково сплаченими, адже плату було проведено на підставі розрахунків, які не були предметом розгляду по справам і не були визнані протиправними та скасовані ні акти перевірки, ні розрахунки.
Ухвалами від 04.10.2021 р. та 27.10.2021 р. проведення судових засідань призначались в режимі відеоконференції.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Позивач 03.10.2019 р. здійснив плату за проїзд великовагових та або великогабаритних транспортних засобів за розрахунками №901, №905, №900, №902,№903 від 02.10.2019 р., які були складені відповідачем за результатами перевірки транспортних засобів. На підтвердження сплати позивачем надано до суду копії квитанцій №0.0.1483049225.1 на суму 33082 грн, №0.0.1483033033.1 на суму 32805 грн, №0.0.1483057843.1 на суму 45046 грн, №0.0.1483065454.1 на суму 44610 грн, №0.0.1483042607 на суму 33360 грн, №0.0.1482992960.1 на суму 40523 грн.
При цьому, позивач звернувся до суду із позовами про оскарження постанов, винесених за результатами вищезазначених перевірок. За результатами розгляду справ №400/448/20, 400/4619/19, 400/799/20, судом ухвалено рішення про задоволення позовних вимог позивача та скасування постанов про застосування адміністративно - господарського штрафу.
Враховуючи висновки рішень суду та помилкову сплату коштів за проїзд великовагових та або великогабаритних транспортних засобів, позивач звернувся до відповідача із заявою про повернення помилково (надміру) зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету.
Листами від 28.07.2021 р. відповідач відмовив позивачу у видачі подання, обґрунтувавши свою відмову тим, що ці кошти не є помилково сплаченими.
Позивач вважаючи таку відмову протиправною, звернувся до суду з даним позовом.
На виконання статей 43, 45, 78 та 112 Бюджетного кодексу України, статті 43 Податкового кодексу України, статті 301 Митного кодексу України, статті 7 Закону України «Про судовий збір» та Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (далі - Порядок №787), який визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі).
Згідно з п. 3 Порядку № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв'язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи).
У силу п. 5 Порядку № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС)) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Отже, правильним є висновок суду першої інстанції, що підставою для повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів є подання органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, яке, у свою чергу, разом із заявою подається до відповідного органу Казначейства.
За змістом п. 8 Порядку 787 Подання надається платником до органу Казначейства разом із його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником в довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону одержувача, реквізити рахунку одержувача коштів, сума платежу, що підлягає поверненню.
Таким чином, вчинення дій заявника спрямованих на повернення коштів з бюджету можливі лише за умови наявності відповідного подання органу, що контролює справляння надходжень бюджету.
За встановленими обставинами справи, позивачем подано до відповідача заяву про надання подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету, в якому позивач просив надати подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету за формою, згідно з додатком 1 до Порядку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, у розмірах 33082 грн, згідно квитанції №0.0.1483049225.1 від 03.10.2019 р., 32805 грн, згідно квитанції №0.0.1483033033.1 від 03.10.2019 р., 45046 грн, згідно квитанції №0.0.1483057843.1 від 03.10.2019 р, 44610 грн, згідно квитанції №0.0.1483065454.1 від 03.10.2019 р., 33360 грн, згідно квитанції №0.0.1483042607 від 03.10.2019 р, 40523 грн, згідно квитанції №0.0.1482992960.1 від 03.10.2019 р. для направлення до відповідного органу казначейства з метою повернення надміру зарахованих коштів до Державного бюджету. Ці кошти були сплачені ним за розрахунками, які в свою чергу були прийняті відповідачем за результатами перевірок, але в подальшому рішеннями суду було встановлено, що позивач не є суб'єктом відповідальності і постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу були скасовані судом, при цьому і постанови, і розрахунки були прийняті на підставі одних і тих же актів перевірок.
У силу частин. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем було сплачено судовий збір в сумі 908 грн згідно квитанції 0.0.2246349917.1 від 27.08.2021 р., який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача. Доказів понесення позивачем інших судових витрат до суду не надано.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241- 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14,Київ 135,01135 39816845) задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, Київ, 135, 01135, ідентифікаційний код 39816845) про видачу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) подання на повернення помилково (надміру) перерахованих до державного бюджету коштів.
3. Зобов'язати Державну службу України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, Київ, 135, 01135, ідентифікаційний код 39816845) видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) подання на повернення помилково (надміру) перерахованих до державного бюджету коштів, сплачених у розмірах 33082 грн, згідно квитанції №0.0.1483049225.1 від 03.10.2019 р., 32805 грн, згідно квитанції №0.0.1483033033.1 від 03.10.2019 р., 45046 грн, згідно квитанції №0.0.1483057843.1 від 03.10.2019 р, 44610 грн, згідно квитанції №0.0.1483065454.1 від 03.10.2019 р., 33360 грн, згідно квитанції №0.0.1483042607 від 03.10.2019 р, 40523 грн, згідно квитанції №0.0.1482992960.1 від 03.10.2019 р.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14,Київ 135,01135 39816845) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908 грн.
5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич