17 січня 2022 р. № 400/10159/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020,
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про:
- визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії при проведенні її перерахунку з 01.04.2019 р. на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області від 04.08.2020 р. № 64/20-6717 з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язання здійснити перерахунок пенсії без обмеження максимального розміру та виплату пенсії з 01.04.2019 р. у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області від 04.08.2020 р. № 64/20-6717, з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнання протиправними дій щодо обчислення доплати (різниці між перерахованою та фактично виплаченою пенсією) за період з 01.04.2019 р. по 31.12.2019 р. у розмірі 75% від нарахованого розміру пенсії при проведенні її перерахунку з 01.04.2019 р. на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області від 04.08.2020 р. № 64/20-6717;
- зобов'язання обчислити та виплатити доплату (різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією) за період з 01.04.2019 р. по 31.12.2019 р. у розмірі 100% від нарахованого розміру пенсії при проведенні її перерахунку з 01.04.2019 р. на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області від 04.08.2020 р. № 64/20-6717.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). Відповідач при проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області на виконання рішення суду зменшив розмір пенсі з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення та виплату здійснював з обмеженням максимального розміру. Крім того, відповідач обчислив доплату (різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією) за період з 01.04.2019 р. по 31.12.2019 р. у розмірі 75% від нарахованої суми внаслідок перерахунку пенсії з 01.04.2019 р.
Ухвалою від 01.11.2021 р. суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін. В частині позовних вимог про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії без обмеження максимального розміру з 01.04.2019 р. на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області від 04.08.2020 р. № 64/20-6717 суд ухвалою від 01.11.2021 р. відмовив у відкритті провадження у справі.
23.11.2021 р. відповідачем подано відзив на позов, де вказано, що коли в рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішеннями судів, якими зобов'язано органи ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжується до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача пенсії. Здійснюючи перерахунок пенсії на виконання рішення суду, відповідач керувався нормами законодавства, чинного на момент здійснення перерахунку, а отже, максимальний розмір пенсії позивача не може перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Вимоги про обчислення пенсії без обмеження її максимального розміру та 100% від суми підвищення є необґрунтованими.
25.11.2021 р. позивач подав відповідь на відзив.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач проходив службу в органах Служби безпеки України та з 1999 року отримує пенсію за вислугу років (а. с. 16).
Як вбачається з наданих позивачем матеріалів, пенсію йому призначено, виходячи з вислуги 36 років, із розрахунку 90% від грошового забезпечення на відповідній посаді (а. с. 20).
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) відповідач з 01.01.2018 р. провів перерахунок пенсії позивача, застосувавши максимальний розмір грошового забезпечення - 70%, який визначений ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 (в редакції станом на час перерахунку пенсії) (а. с. 22).
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.08.2020 р. по справі № 400/2994/20 відповідача зобов'язано провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 р. з урахуванням 90% грошового забезпечення (а. с. 23-24).
Управлінням Служби безпеки України в Миколаївській області видано довідку про розмір грошового забезпечення від 04.08.2020 р. № 64/20-6717 (а. с. 26).
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.01.2021 р. по справі № 400/4968/20 відповідача зобов'язано провести з 01.04.2019 р. перерахунок пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення (а. с. 27-30).
На виконання рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, підсумок перерахованої пенсії склав 26326,45 грн, однак відповідач обмежив максимальний розмір пенсії до 17690,00 грн (а. с. 31).
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 р. по справі № 400/2122/21 відповідача зобов'язано здійснити з 01.04.2019 р. перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області від 04.08.2020 р. № 64/20-6717, без обмежень максимального розміру пенсії (а. с. 34-36).
На виконання рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії, однак зменшено відсоткове значення розміру пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, за період з 01.04.2019 р. по 31.12.2019 р. розмір пенсії обчислено в розмірі 75% від нарахованої суми (а. с. 40).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в органах цивільного захисту, є Закон № 2262. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
У рішенні від 04.02.2019 р. по зразковій справі № 240/5401/18 Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону № 2262 на підставі Постанови КМУ № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону № 2262, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної вислуги років, є незмінним.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 р.
Тим більше рішенням суду вже було встановлено право позивача на отримання пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Щодо вимоги про зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням 100% суми підвищення, суд виходить з того, що 11.03.2020 р. Великою Палатою Верховного Суду розглянуто зразкову справу 160/3586/19, в якій сформовано висновок, що у зв'язку зі скасуванням п. 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано, а тому з 05.03.2019 р. пенсія позивачу підлягає нарахуванню в розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
14.08.2019 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" № 804 (далі - Постанова № 804), яка набрала чинності 04.09.2019 р., відповідно до положень якої, виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Постанова № 804 була чинною до дати набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 р. у справі № 640/19133/19 про визнання її протиправною та нечинною, а саме: 31.03.2020 р.
Водночас, ч. 3 ст. 52 Закону № 2262 передбачено, що виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Цією нормою не передбачено можливість сплати пенсії частинами в майбутньому та із застереженнями про наявність фінансування, як це передбачено Постановою № 103 та Постановою № 804, а тому, на підставі ч. 3 ст. 7 КАС України, суд застосовує норму Закону № 2262, який має вищу юридичну силу, ніж вказані Постанови.
Таким чином, положення Постанови № 103 та Постанови № 804 відносно саме виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин, на думку суду, не могли бути застосовані, оскільки відповідно до змісту ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України не наділений такими повноваженнями.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги в частині зобов'язання перерахувати пенсію з урахуванням 100% суми підвищення слід задовольнити.
Водночас, вимога позивача про здійснення виплати пенсії є похідною від вимоги про зобов'язання провести перерахунок пенсії. Здійснення перерахунку матиме наслідком виплату відповідної суми різниці. Окрім того, виплата позивачу сум перерахунку є обов'язком відповідача, який він має виконувати в силу закону. Слід також зазначити, що право позивача на отримання сум недоплаченого розміру пенсії, яка має бути нарахована відповідачем у результаті здійснення перерахунку на виконання рішення суду, відповідачем ще не порушено. Отже, вимога позивача щодо зобов'язання відповідача сплати різницю є передчасною.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії при проведенні її перерахунку з 01.04.2019 р. на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області від 04.08.2020 р. № 64/20-6717 з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 р. у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області від 04.08.2020 р. № 64/20-6717, з урахуванням раніше виплачених сум; визнання протиправними дії щодо обчислення доплати (різниці між перерахованою та фактично виплаченою пенсією) за період з 01.04.2019 р. по 31.12.2019 р. у розмірі 75% від нарахованого розміру пенсії при проведенні її перерахунку з 01.04.2019 р. на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області від 04.08.2020 р. № 64/20-6717; зобов'язання обчислити та виплатити доплату (різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією) за період з 01.04.2019 р. по 31.12.2019 р. у розмірі 100% від нарахованого розміру пенсії при проведенні її перерахунку з 01.04.2019 р. на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області від 04.08.2020 р. № 64/20-6717 - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 при проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2019 р. на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області від 04.08.2020 р. № 64/20-6717 з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області від 04.08.2020 р. № 64/20-6717, з урахуванням раніше виплачених сум.
4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо обчислення доплати (різниці між перерахованою та фактично виплаченою пенсією) за період з 01.04.2019 р. по 31.12.2019 р. у розмірі 75% від нарахованої суми внаслідок перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області від 04.08.2020 р. № 64/20-6717.
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області обчислити пенсію за період з 01.04.2019 р. по 31.12.2019 р. у розмірі 100% від суми, нарахованої за цей період у результаті перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Миколаївській області від 04.08.2020 р. № 64/20-6717.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 17.01.2022 р.
Суддя Н. В. Лісовська