справа№380/9005/21
31 січня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - -ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач) з такими позовними вимогами ( урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 06.01.2022):
-визнати протиправними дії щодо ненарахування та невиплати Головним правлінням Пенсійного фонду України у Львівській області ОСОБА_1 у відповідності, на підставі довідки Червоноградського МВ ГУМВСУ у Львівській області «Про грошове забезпечення в 2008 році», довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку від 07.06.2012 за №91-00416 «Про грошове забезпечення для перерахунку пенсії», довідки Червоноградського MB ГУМВСУ у Львівській області «Про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, що подається для призначення пенсії...» від 27.10.2014 за №322 та довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області від 24.01.2020 за №91-00416 «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)» для проведення ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2016 (першого числа місяця, що де за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії, з врахуванням фактично виплачених сум, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та з врахуванням положень Порядку №45 та Постанови №988 та поданої на виконання рішень Львівського окружного адміністративного суду за позовами ОСОБА_1 у адміністративних справах: постанови від 24.05.2013 у справі №2а-10798/12/1370, яка набрала законної сили 18.02.2014, рішення від 08.08.2018 у справі №8134181/18, яка набрала законної сили 31.01.2019, рішення від 28.05.2019 у справі №1.380.2019.000760, яка набрала законної сили 13.09.2019, починаючи з 01.01.2016, з врахуванням фактично виплачених сум;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області: здійснити перерахунок, нарахування та негайну повну виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2016, з врахуванням фактично виплачених сум, без обмеження граничного (максимального) розміру, у відповідності, на підставі та згідно довідки «Про грошове забезпечення в 2008 році», довідки від 07.06.2012 за №91- 00416, довідки від 27.10.2014 за №322 та довідки від 24.01.2020 за №91-00416 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , оформлених та поданих на виконання вищевказаних судових рішень (зазначених у описовій частині та у пункті зазначеному вище по тексту за №2 у прохальній частині цієї позовної заяви від 01.06.2021), з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», у відповідності до Порядку №988 затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-ХІІ, із обов'язковим зазначенням надбавок, основних і додаткових видів грошового забезпечення та премії, в наступних розмірах: посадового окладу - 2500 грн.; окладу за спеціальним званням (майор міліції) - 2000 грн.; надбавки за стаж служби (п. 2.4 Інструкції до наказу №499, п.3 Порядку №260, п.1 ч 4 Постанови №988), 50% від 4500 грн., 4500 х 0.5= 2250 грн.; надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі до 50% (посадового окладу 1250 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням 1000 грн., процентної надбавки за вислугу років 1125 грн.) - 3375.00 грн., надбавки за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність (ч. 2.6 Інструкції до наказу №499, Довідка від 07,06.2012 №91-00416) у розмірі до 50 % посадового окладу (50% від 2500 грн.) 2500 х 0.50=1250 грн.; - надбавки за службу в умовах режимних обмежень (ч.2,.9 Інструкції до наказу №499, п. 12 Порядку №260, п.2 ч 5 Постанови №988) виплачується надбавка до посадового окладу залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно"-10 відсотків, згідно із «Архівним витягом від 19.03.2021 №641 УМВС-наказом від 14.08.1998 за №142дск о/с «Про надання допуску до державної таємниці та встановлення надбавок до посадових окладів за роботу в умовах режимних обмежень» майора міліції ОСОБА_1 » - 250 грн.; - премії (ч.2.15 Інструкції до наказу №499, п.12 Порядку №260, п.2 ч 4 Постанови №988, Довідка «Про грошове забезпечення в 2008 році», Довідка від 27.10.2014 за №322, Довідка від 07.06.2012 №91-00416) 47.3% від сумарного значення 2500+2000+2250+1250+3375=11375, 11375 x0.473=5380.38 грн.;- доплати за службу у нічний час (ч,3.7,б. Інструкції до наказу №499, п. 11 Порядку №260, п.3 ч 5 Постанови №988, Довідка «Про грошове забезпечення в 2008 році». Довідка від 27.10,2014 №322) 35% від посадового окладу, на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду-постанови від 24.05.2013 у справі №2а-10798/12/1370, яка набрала законної сили 18.02.2014, рішення від 08.08.2018 у справі №813/1181/18, яка набрала законної сили 31.01.2019, рішення від 28.05.2019 у справі №1.308.2019.000760)- 147 грн. (яку протизаконно проігноровано нарахувати та сплатити станом від 01.01.2016 по даний час).
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України з 01.05.2008 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 82 % від суми грошового забезпечення.Позивач зазначив, що протягом 2012-2020 років органами Пенсійного фонду тільки частково проводився перерахунок його пенсії в порядку виконання судових рішень,але належним чином та відповідно до чинного законодавства України такий перерахунок, розрахунок та виплата коштів взагалі чомусь протизаконно не проводилась на підставі та відповідно до довідок від 07.06.2012 №91-00416 та від 24.01.2020 №91-00416 та судових рішень, тому є наявною існуюча заборгованість з виплати пенсії перед ОСОБА_1 . Позивач зазначає, що з моменту нарахування пенсіїз 01.05.2008 по даний час позивачу неодноразово змінювалося, нараховувалося та виплачувалося у заниженому розмірі грошове забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, як грошових еквівалентів, виразів та складових пенсійного грошового щомісячного забезпечення ОСОБА_1 . Відповідачем не здійснено жодних належних дій щодо сплати у відповідності до вищезазначених довідок пророзмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2016 та по перерахунку основного розміру пенсії для забезпечення права на отримання позивачем протизаконно невиплачених грошових сум недоплаченої частини основного розміру пенсії, починаючи з періоду з 01.01.2016 по даний час і у подальшому при наявності поновлених вищевказаних довідок, виготовлених ГУ МВС, які були скеровані до Пенсійного Фонду України та до ГУ ПФУ. Позивач направив запит на отримання публічної інформації від 09.03.2021 (скерований поштою, рекомендованим поштовим відправленням із логотипом №8010005837108) саме до відповідача про проведення перерахунку пенсії, на який відповідачем було скеровано листа-відписку від 16.03.2021 №1300-5308-8/24280, у якій проігноровано надати повні та достовірні відповіді лише на три пункти прохальної частини.Позивач вважає, що суд мав би визнати, що позивач, як пенсіонер ОВС має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських відповідно до довідки «Про грошове забезпечення у 2008 році», довідки від 07.06.2012 №91-00416, довідки від 27.10.2014 №322 та довідки від 24.01.2020 №91-00416 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданих відповідно до Постанови КМУ №988. Позивач зазначає, що відмовляючи у листі-відписці від 16.03.2021 №1300-5308-8/24280 здійснити перерахунок, відповідачем не заперечується право позивача на перерахунок пенсії, але обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо невиплати пенсії, останній чомусь протизаконно не ураховує наявність вищевказаних довідок, а лише посилається на відсутність оновленої довідки, виданої на виконання рішення суду з Департаменту персоналу, організації освітньої і наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України. Проте, як вважає позивач, він і не просив про здійснення перерахунку на підставі оновленої довідки, а лише просив здійснити перерахунок на підставі довідки «про грошове забезпечення в 2008 році», довідки від 07.06.2012 №91-00416, довідки від 27.10.2014 №322, довідки від 24.01.2020 №91-00416 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , виданих відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 №988. Відповідно до ч.2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам,які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Порушивши вимоги вказаної статті, ГУ ПФУ не перераховувало у встановлений строк , починаючи з 01.01.2016 пенсію позивачу, після надходження довідки «Про грошове забезпечення в 2008 році», довідки від 07.06.2012 №91-00416, довідки від 27.10.2014 №322, довідки від 24.01.2020 №91-00416 про розмір грошового забезпечення, чим допустило протиправну бездіяльність. Таким чином, починаючи від 01.01.2016 та по даний час у відповідача існує обов'язокздійснитивиплатупенсіїпозивачувідповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та вищевказанихдовідок про розмір грошового забезпеченняпозивача за нормами чинними станом на 01.01.2016, зурахуваннямвиплаченихгрошовихсумпенсії. Такожпозивачзазначає,щодовідки, на підставіяких він просить здійснити перерахунок пенсії не є зміненими, відкликаними, визначенісуми грошового зобов'язаннявизнанівідповідачем, але протизаконно не здійснені при перерахункупенсії, тому коштипротизаконно по даний час не булисплаченівідповідачем.
Щодо строку звернення до суду, який на думку позивача жодним чином не порушено, позивач зазначає,що КАС є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість, спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби та строки перерахунку пенсій є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядок №45. У ході розгляду справи має бути встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою КМУ №988 від 11.11.2015 та Законом 900-VІІІ, яким внесено доповнення до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплату пенсії позивачу. Окрім цього, позивач просить подати звіт про виконання рішення суду протягом місячного строку з моменту набрання законної сили рішенням суду. Також позивач просить за результатами розгляду поданого звіту по даній заяві винести ухвалу у даній адміністративній справі про накладення штрафу на керівника ГУ ПФУ у Львівській області в розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Клопотання про накладення штрафу у даній адміністративній справі на керівника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській областівважати заявою ОСОБА_1 , тому половину суми штрафу стягнути із відповідача та третьої особи на користь ОСОБА_2 або за ініціативою суду, а іншу половину - до Державного бюджету України.Стягнути з керівника ГУ ПФУ у Львівській областіна користь ОСОБА_1 половину суми накладеного штрафу, який відповідач та третя особа мають виплатити ОСОБА_1 негайно шляхом перерахування на його особову картку «Ощадбанку» або «Приватбанку» у разі набрання законної сили судовим рішенням у даній адміністративній справі.Ухвалу суду у даній адміністративній справі про накладення штрафу на ГУ ПФУ у Львівській області, що набрала законної сили, направити для виконання до державної виконавчої служби (Головного Територіального управління юстиції державної виконавчої служби у Львівській області).З наступного дня після набрання ухвалою законної сили, у відповідності до законних вимог судових рішень без додаткового рішення суду у даній адміністративній справі нараховувати пеню про сплату негайно у розмірі трьох відсотків річних з урахуванням індексу інфляції ГУ ПФУ у Львівській області.Застосувати до ГУ ПФУ у Львівській області фінансові щомісячні санкції та щомісячні нарахування-3% річних, пені та інфляційного збільшення боргу за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання, у відповідності до законних вимог судового рішення у цій справі, через протизаконне не виконання рішення суду у цій справі із зазначення вжитих заходів впливу до винуватців, аж до моменту цілковитого виконання рішення суду у цій справі ГУ ПФУ у Львівській області.
Ухвалою судді від 08.06.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.
Відповідач позову не визнав. 13.07.2021 подав відзив на позовну заяву (вх. №49930). По суті спору зазначає, що формування грошового забезпечення, з якого проводяться призначення (перерахунок) пенсій призначених відповідно до ЗаконуУкраїни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не входить до компетенції органів Пенсійного фонду України.Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян” з 01.01.2007 року на органи Пенсійного фонду України покладені функції з призначення (перерахунку) і виплати пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до названого Закону.Підстави та порядок перерахунку пенсій призначених відповідно до ЗаконуУкраїни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено ч. 4 ст. 63 ЗаконуУкраїни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема, усі призначені за цим Закономпенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ЗакономУкраїни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018№ 103) (далі Порядок- 45), пенсії, призначені відповідно до ЗаконуУкраїни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - Головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів(далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.Отже, відповідно до Порядку-45 перерахунок раніше призначених відповідно до ЗаконуУкраїни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться тільки у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України чи законами України.Таким чином, при зміні грошового забезпечення військовослужбовців чинним законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій військовослужбовцям (без подання заяви особою про перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах.Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі Постанова-103), якою передбачено умови проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗаконуУкраїни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.Згідно з повідомленням Міністерства соціальної політики України від 26.02.2018 № 3590/0/2-18/21 зазначена постанова є підставою для проведення перерахунку вказаних пенсій.Пенсійний фонд України листом від 26.02.2018 року № 6194/02-23 повідомив уповноважені структурні підрозділи силових міністерств та відомств про початок перерахунку пенсій.Відповідно до п. З та п. 8 Постанови № 103 органи Пенсійного фонду зобов'язані перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом - 2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».Пунктом 3 Постанови № 103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.Сума перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачувалася в такому порядку: - з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно окремою сумою виплачується 50 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017; - з 01.01.2020 щомісячною окремою сумою буде виплачуватись 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.Постанова - 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.Перерахунки пенсій на виконання Постанови - 103 проводяться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Так, на виконання Постанови-103, на підставі довідки про грошове забезпечення від 21.03.2018 № 91- 00416, скерованої Ліквідаційною комісією ТУ МВС України у Львівській області па адресу ГУ ПФУ у Львівській області розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України, проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016. (копія довідки додана позивачем).Грошове забезпечення відповідно до зазначеної довідки складає - 6888,38 гри., при цьому враховано: 2500,00 - посадовий оклад; 2000,00 грн. - оклад за спеціальним званням; 2250,00 грн. - надбавка за стаж служби (50 %); 138,38 грн. - премія (2,05 %).Таким чином, ОСОБА_1 вже проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки, скерованої уповноваженим структурним підрозділом.Щодо постанови Львівського окружного адміністративного суду від 24.05.2013 у справі № 2а-10798/12/1370, то зазначає, що на виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 24.05.2013 у справі № 2а-10798/12/1370, з урахуванням довідки, надісланої Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області від 27.10.2014 № 321 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до судового рішення, ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.05.2008 по 30.06.2012. Доплата в результаті перерахунку становить 2235,60 грн., яка виплачена в січні 2017.Крім того зазначає, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 11.12.2015 у справі № 2а-10798/12/1370, яка набрала законної сили, відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Львівського окружного адміністративного суду від 24.05.2013 у справі № 2а- 10798/12/1370, зокрема, щодо зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок і виплату до грошового забезпечення для обчислення і виплати щомісячної пенсії ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсійного грошового забезпечення з врахуванням за роботу у нічний час, з моменту призначення пенсії з 01.05.2008, без врахування кінцевої дати виплат та довічно виплачувати щомісячні пенсійні грошові виплати до грошового забезпечення до пенсії за роботу у нічний час, із виплатою існуючого боргу.Безпідставною є також вимога позивача щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 з врахуванням довідки від 07.06.2021 № 91 -00416.На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 „Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Постанова-355). Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області надано довідку від 07.06.2012 № 91-00416 про грошове забезпечення станом на 01.04.2012, яке складає 3499,55 грн. ГУ ПФУ у Львівській області було здійснено обрахунок підвищення до пенсії відповідно до вказаної довідки. Окрім того, Постановою - 355 було передбачено здійснення обрахунку підвищення до пенсії з 01.07.2012, а не проведення її перерахунку.Щодо рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.08.2018 у справі № 813/11810/18, зазначає, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.08.2018 у справі № 813/11810/18, яке набрало законної сили 31.01.2019, про зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії з 01.07.2012, з урахуванням до неї доплати за роботу у нічний час згідно з постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24.05.2013 у справі № 2а-10798/12/1670 у відповідності до вимог Постанови № 355 Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виконано.ГУ ПФУ у Львівській області на виконання судового рішення здійснено перерахунок пенсії за період з 01.07.2012 по 31.12.2015 в сумі 2875,22 грн.Доплата перерахованої пенсії за період з 01.07.2012 по 31.12.2015 в розмірі 2875,22 грн. виплачена у липні 2020 року.Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку.Якщо в судовому рішенні не вказана кінцева дата періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, перерахунок пенсії здійснюється до зміни умов пенсійного забезпечення особи або зміни чи скасування норм законодавства, якими керувався суд, постановляючи своє рішення. Про правомірність зазначеного свідчать постанова Верховного Суду України від 05.11.2013 у справі № 210293а 13 та рішення Європейського Суду з прав людини від 03.06.3014 у справі ОСОБА_3 проти України.Враховуючи зазначене, дане судове рішення виконано до змін в законодавстві.Оскільки пенсія є періодичним платежем, виплата якої за загальним правилом не обмежена у часі, тому у разі встановлення права на певний її розмір, вона виплачується у цьому розмірі до того часу, поки не відбудуться зміни у законодавстві.У зв'язку з набранням чинності Постановою - 103 та на підставі довідки про грошове забезпечення, скерованої ліквідаційною комісією ГУМВСу Львівській області, ГУ ПФУ у Львівській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016.Постанова-103 є нормативно-правовим актом, який з огляду на положення ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», був обов'язковим у застосуванні органами Пенсійного фонду при здійснені обчислення, перерахунку та виплати пенсії відповідній категорії осіб, на яких спрямована дія цієї постанови.Щодо вимоги позивача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки від 24.01.2020 № 91-00416, виданої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.05.2019 у справі № 1.380.2019.000760 зазначає, що листом від 24.01.2020 № 123/3101-2020, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.05.2019 у справі № 1.380.2019.000760 ліквідаційна комісія ГУМВС України у Львівській області направила на адресу ГУ ПФУ у Львівській області довідку від 24.01.2020 № 91-00416 (копія довідки додана позивачем). Однак, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.05.2019 у справі № 1.380.2019.000760 жодних зобов'язань на ГУ ПФУ у Львівській області не було покладено. Одночасно зазначає, що ОСОБА_1 звертався до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив суд, зокрема, зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки від 24.01.2020 № 91-00416. Вказана позовна заява прийнята судом до розгляду. Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 було відкрито провадження в адміністративній справі № 380/1264/20.Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 у справі № 380/1264/20 позов ОСОБА_1 задоволено частково.Зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 та її виплату з урахуванням раніше виплачених коштів, згідно оновленої довідки про грошове забезпечення від 24.01.2020 № 123/3101-2020 з обов'язковим включенням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відповідно до п. 4 Порядку № 45і в терміни, передбачені частинами другою і третьою ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».Щодо довідки про грошове забезпечення у 2008 році, з врахуванням якої позивач просить суд зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок його пенсії з 01.01.2016, зазначає, що вказана довідка відповідно до Порядку - 45 в ГУ ПФУ у Львівській області не скеровувалась.Також звертаєувагу, що довідка про грошове забезпечення у 2008 році містить інформацію про розмір грошового забезпечення за період з січня 2008 по квітень 2008. Пенсію ж позивачу призначено з 01.05.2008.При цьому, форма довідки для перерахунку пенсії затверджена Додатком 3 до Порядку - 45. В свою чергу, довідка про грошове забезпечення у 2008 році не відповідає вищевказаним вимогам, оскільки в ній не вказана мета, з якою така видана, а тому довідка про грошове забезпечення у 2008 році носить лише інформаційний характер.Також зазначає, що судом не може братися до уваги самостійно визначені позивачем складові грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016, оскільки довідка із їх зазначенням в ГУ ПФУ у Львівській області не надходила. Окрім того, формування грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії не відноситься до компетенції ГУ ПФУ у Львівській області.Формування довідок про розмір грошового забезпечення колишнім працівникам міліції здійснюється на підстави Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі Постанова-988), враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Окрім цього, як зазначено вище. Постанова-103, чинна на час виникнення спірних правовідносин, передбачала перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.Отже, пенсія позивачу перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.Також зазначає, що ОСОБА_1 неодноразово звертався до Львівського окружного адміністративного суду з позовними вимогами щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 з врахуванням судових рішень та довідок від 24.01.2020, 07.06.2012 (справи № 1.380.2019.000993, № 380/12648/20). Щодо здійснення перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, повідомляємо. ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 01.05.2008 у розмірі 82 % грошового забезпечення відповідно до Закону-2262. Розмір пенсії з 01.05.2008 становив 2116.0 грн.Станом на 01.10.2011, на момент набрання чинності Законом України від 8 липня 2011 року № 3668 - VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі Закон - 3668), загальний розмір пенсії позивача становив 2596,11 грн. та не досягав максимального.З 01.01.2018 відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону-2262 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.Аналогічна норма міститься і в ст. 2 Закону - 3668, положення якої не визнавались Конституційним Судом України неконституційними.Водночас, звертає увагу суду, що в постанові Верховного Суду у складі палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 24.06.2020 у справі № 580/234/19, судова палата дійшла висновку про необхідність відступити від правової позиції, викладеній у постанові Верховного Суду у справі № 360/1428/17.Судом зазначено «Наведені в пункті 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI норми є спеціальними, оскільки їх дія розповсюджується на окрему групу суб'єктів, яка обумовлена певними особливостями, зокрема, осіб, пенсія яким призначена до набрання чинності цим законом, в яких розмір пенсії перевищує максимальний розмір пенсії».Судова колегія Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду зазначає, що положення цього пункту спрямовані на врегулювання питань, які виникають у зв'язку із застосуванням Закону № 3668-VI щодо осіб, права яких внаслідок такого застосування могли підлягати звуженню. У зв'язку з цим положення пункту 2 розділу 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI, а саме - усі його чотири абзаци, застосовуються у системному зв'язку між собою.При цьому зазначаємо, що при призначенні пенсії позивачу, як зазначалося вище, набранням Закону-3668 законної сили та на час виникнення спірних правовідносин, пенсія ОСОБА_1 не досягає максимального розміру пенсії.Окрім цього зазначаємо, що перерахунок пенсії повинен проводитися відповідно до норм чинного законодавства. Регулювання розмірів та порядку здійснення виплат регулюється нормами законодавства. З урахуванням наведеного просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
09.03.2021 позивач звернувся із запитом до ГУ ПФУ у Львівській області , у якому просив: «Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області з метою захисту порушеного права ОСОБА_1 вважати за необхідне - за наслідками розгляду цього запиту на отримання публічної інформації ОСОБА_1 від 09.03.2021 після отримання оновленої довідки за № 91-00416 «Про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органи внутрішніх справ (міліції)» ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 із нижчезазначеними розрахунками вчинити певні дії по здійсненні перерахунку, нарахуванню та негайній повній виплаті пенсії ОСОБА_1 , без обмеженні граничного (максимального) розміру згідно довідки про розмір грошового забезпечення, оформленої та поданої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду, з урахуванням виді грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат підвищень, індексації) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських встановлених ПКМУ № 988 від 11.11.2015 року «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МЕС із специфічними умовами навчання», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016 року, не «забуваючи» при перерахуванні та при виготовленні оновленої довідки про існування законних вимог статей 8, 19, 41, 55, 58, згідно вимог якої-закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпеченні виготовленої (сформуванні) нової (оновленої) довідки відповідно до статей 43 і 63 Закону У країни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04,1992 №2262-XIІ Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та з урахуванням положень постанов № 45 та № 988 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, індексації) та премії, для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 , яку направити до Пенсійного Фонду України та ОСОБА_1 до відома, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень, індексації) та премії для здійснення обчислення і перерахунку основного розміру пенсії з 01.12.2019 року за прирівняною посадою, з якої було звільнено ОСОБА_1 на пенсію із органів внутрішніх справ, а саме:
- посадового окладу - 2500 грн;
- окладу за спеціальним званням (майор міліції) - 2000 грн;
- надбавки за стаж служби (п. 2,4 Інструкції до наказу №499, п.З Порядку №260. п і ч 4 Постанови №988), 50% від 4500 грн.. 4500 х 0.5= 2250 грн;
-надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (п, 2 5 Інструкції до наказу №499) у розмірі до 50% (посадового окладу 1250 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням 1000 грн., процентної надбавки за вислугу років 1125 грн.) - 3375.00 грн.
-надбавки за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність (ч. 2.6 інструкції до наказу №499) у розмірі до 50 відсотків посадового окладу (50% від 2500 грн ) 2500 х 0.50=1250 грн.;
-надбавки за службу в умовах режимних обмежень (ч.2.9 Інструкції до наказу №499. п 7 Порядку №260. п. 2 ч 5 Постанови №988) виплачується надбавка до посадового окладу залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно"-10 відсотків, згідно із наказом УМВС України у Львівській області №412 о/с дек від 14.08.1998 «про допуск до державної таємниці ФЗ» який поновлено довідкою №2818 від 03.07.2006)- 250 грн.;
-премії (ч.2.15 Інструкції до наказу №499. п.12 Порядку №260, п.2 ч 4 Постанови №988) 47.3% від сумарного значення 2500+2000+2250+1250+3375=11375. 1 1375 х 0.473= 5380.38 грн;
-доплати за службу у нічний час (ч.3.7.6. Інструкції до наказу №499, п.Н Порядку №260, п 3 ч 5 Постанови №988) 35% від посадового окладу, на підставі рішення Львівського окружного
адміністративного суду від 28.05.2019 у справі №1.308.2019.000760)- 147 грн;
надбавки за специфічні умови проходження служби (п,4 Порядку №260. п. І ч. 4 Постанови №988) в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. 2500+2000+2250 =6750 грн.
ВСЬОГО: Грошове забезпечення: 23902.38 грн.
-індексація 1 162,24 грн.
Основний розмір пенсії 82% грошового забезпечення від 23902.38 грн.( 23902.38 грн. х 0.82=19600 грн.)
В тому числі збільшення основного розміру пенсії інвалід війни 3 групи (25% від 19600 грн.) 19600 х 0,25=4900 грн.
-вид підвищення або надбавка до пенсії інвалід війни 3 групи при виконанні обов'язків військової служби-50 грн.
Підсумок пенсії (з надбавками) 19600 + 4900 + 50+ 1162,24 =25712.24 грн.
Підсумок пенсії (з надбавками) ВСЬОГО становить 25712.24 грн.
Слід зауважити, ще, що індексація є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, яка відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-XII відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, а тому має бути врахована при обчисленні пенсії».
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 16.03.2021 №1300-5308-8/24280 повідомило, що станом на 16.03.2021 оновленої довідки, виданої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду з Департаменту персоналу, організації освітньої і наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України на адресу Головного управління не надходило. Тому підстави для перерахунку пенсії чи вчинення будь-яких дій відповідно до довідки не надходила.
Начальником Червоноградського МВ ГУ МВС у Львівській області видано позивачу довідку про грошове забезпечення у 2008 році.
Червоноградським відділом управлінням МВС України у Львівській області видано позивачу довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 27.10.2014 №322.
24.01.2020 Головним управлінням МВС України у Львівській області позивачу видано довідку від 24.01.2020 №91-00416 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). Вказана довідка видана на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.05.2019 у справі №1.380.2019.000760.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідок позивач звернувся з цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.
Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються положеннями Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова КМУ №103).
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно із ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд зазначає, що порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008 року.
Згідно із пунктами 1, 2, 3 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 3 Постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/7308/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо не виготовлення та не скерування до Головного управління ПФУ у Львівській області та ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій для проведення ОСОБА_1 з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та з врахуванням положень Порядку №45 та Постанови №988, із урахуванням розміру посадового окладу відповідної посади поліцейського, підвищення посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції а також щомісячної премії та інших щомісячних надбавок, доплат, підвищень, що фактично виплачені за прирівняною посадою поліцейського у листопаді 2019 року. Зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та ОСОБА_1 нову довідку про розмір його грошового забезпечення відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, з врахуванням положень Постанови № 988 та Порядку № 45, наказу Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, наказу Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016, із обов'язковим зазначенням відомостей: про розміри посадового окладу, окладу за спеціальним званням, про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, які мають постійних характер) в розмірах, встановлених за відповідною (прирівняною) посадою та спеціальним званням станом на 19.11.2019; про інші надбавки, доплати, підвищення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії, та щомісячні премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною (прирівняною) посадою поліцейського у листопаді 2019 року, - для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку пенсії ОСОБА_1 . В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідачем у відзиві не заперечується, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 01.05.2008 у розмірі 82% грошового забезпечення відповідно до Закону-2262.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 , виходячи із розміру 70 % від суми грошового забезпечення, при цьому при здійсненні перерахунку та визначенні нового розміру пенсії відповідач застосував чинну норму ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII.
Згідно із ч.1 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції станом на час призначення позивачу пенсії, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції станом на час призначення позивачу пенсії, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
В подальшому, Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VІІ, який набув чинності 01.04.2014 року, внесено зміни до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, яка призначається за вислугу років, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що положення вказаної статті в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом від 08.07.2011 №3668-VI та Законом від 27.03.2014 № 1166-VІІ.
Відповідно до положень ч.1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Отже, враховуючи викладене, суд зазначає, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Внесені Законом №1166-VІІ зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки в даному випадку порядок призначення та перерахунку пенсії за своєю суттю є різними за змістом і механізмом їх здійснення.
Також, вирішуючи питання застосування Закону №2262-ХІІ у часі, суд враховує обставини того, що відповідно до положень ст. 22 Конституції України, закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій зміст та обсяг отриманих соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, в тому числі щодо розміру раніше призначеної пенсії.
З огляду на вищевикладене, враховуючи встановлені під час судового розгляду справи обставини, суд дійшов висновку, що при перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 максимальний її розмір має бути розрахований із зазначеного у довідці уповноваженого органу грошового забезпечення, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію. При цьому, розмір пенсії у відсотках не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Великої Палати Верховного Суду в постанові від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18 предметом спору якої є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до ст. 63 указаного Закону на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Отже, при проведенні перерахунку, відповідач не був наділений повноваженнями щодо зміни максимального розміру пенсії, який був обчислений під час призначення пенсії в розмірі 82 % відповідних сум грошового забезпечення.
Суд зазначає, що при перерахунку пенсії з 01.12.2019 відповідач повинен був застосувати норми ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії.
Отже, зміна відповідачем під час проведення перерахунку, раніше призначеної пенсії позивачу за вислугу років з обмеженням максимального розміру 70 % відповідних сум грошового забезпечення, є протиправною.
Таким чином, дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 82% до 70% грошового забезпечення не відповідають вимогам закону, отже, є протиправними, у зв'язку з чим право позивача на отримання пенсії виходячи з грошового забезпечення 82% підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання відповідача провести з 01.12.2019 року перерахунок раніше призначеної пенсії у відповідності з вимогами ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виходячи з основного її розміру 82% грошового забезпечення, та виплатити заборгованість з урахуванням виплачених сум.
Щодо виплати заборгованості з 01.01.2016 у зв'язку з невиплатою позивачу надбавки «за доплату за роботу у нічний час», то суд зазначає таке.
Законом України № 900-VIII доповнено ст. 63 Закону № 2262-ХІІ новою частиною, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами) з урахуванням, серед іншого, щомісячних надбавок, доплат та підвищень, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок.
Постановою №103 визначено перерахувати з 01.01.2016 пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи в тому числі щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Пунктом 5 постанови № 988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських, підпункт 3 якого передбачає доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час та ця доплата нараховується діючим поліцейським.
Як встановлено судом, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.05.2019 у справі №1.380.2019.00760 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано ліквідаційну комісію ГУ МВС України у Львівській області виготовити та направити до ГУ ПФУ у Львівській області для проведення перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01.01.2016, в якій включити до складу грошового забезпечення доплату за роботу в нічний час у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Як встановлено у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 28.05.2019 у справі №1.380.2019.00760, доплата за службу в нічний час встановлена законодавством для поліцейських. Таким чином в довідці № 91-00416 відповідач неправомірно не зазначив позивачу цю доплату. Факт наявності у позивача права на врахування зазначеної доплати на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою підтверджується судовим рішенням у справі № 2а-10798/12/1370 від 24.05.2013.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.09.2019 апеляційну скаргу ГУ ПФУ у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.05.2019 у справі № 1.380.2019.000760 повернуто скаржнику.
Отже, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.05.2019 №1.380.2019.00760 набрало законної сили.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 у справі № 380/1264/20 зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 та її виплату з урахуванням раніше виплачених коштів, згідно оновленої довідки про грошове забезпечення від 24.01.2020 №123/3101-2020 з обов'язковим включенням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відповідно до п.4 Порядку №45 і в терміни передбачені частинами другою і третьою ст. 51 Закону №2262-ХІІ. В решті вимог відмовлено.
Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що вимоги про зобов'язання відповідача ураховувати та сплачувати суму 147 грн. щомісячної «доплати за роботу у нічний час» та здійснити її виплату, фактично охоплюються питанням виплати перерахованої пенсії, а тому не потребують ухвалення окремого судового рішення із конкретизацією дій, які необхідно вчинити відповідачу перед здійсненням виплати перерахованої пенсії та заборгованості, яка виникла внаслідок такого перерахунку.
Відтак, вказана вимога позивача задоволенню не підлягає.
Щодо доводів відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Зважаючи на предмет позову у цій справі, яким є вимоги позивача про перерахунок пенсії, призначеної відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та беручи до уваги те, що перерахунок пенсії позивача не проведений з вини Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яке виступало відповідачем у цій справі, суд уважає, що строк звернення до суду з цим адміністративним позовом позивачем не пропущений. Тому доводи відповідача в цій частині суд відхиляє.
Тому суд відхиляє доводи відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду.
Щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача без обмеження її граничним розміром, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Згідно із ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Суд звертає увагу, що відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 передбачено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Крім того, зазначену норму закону введено Законом України 24.12.2015 № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», згідно із пунктом 2 Прикінцевих положень, дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.
Отже, обмеження пенсії максимальним розміром, встановлене ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 та ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на позивача не розповсюджується.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 03.10.2018 року у справі № 127/4267/17, від 12.11.2019 року у справі № 360/1428/17 (№К/9901/17860/18).
При цьому, суд враховує, що приписи Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" поширюються як на Закон України «Про пенсійне забезпечення», так і на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог необхідно відмовити, як передчасних.
Що стосується вимоги позивача про допуск до негайного виконання рішення суду у межах суми стягнень за один місяць, то слід зазначити наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення: у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
Отже, негайно виконуються рішення про присудження пенсії у межах суми стягнення за один місяць, тобто умовою для негайного виконання судового рішення є задоволення вимог позивача про стягнення певної конкретної суми пенсії, з якої можна виокремити її місячний розмір.
Враховуючи наведене, оскільки предметом судового розгляду цієї справи є встановлення права позивача на перерахунок пенсії, в той же час питання стягнення та визначення конкретної суми розміру місячної пенсії судом не досліджувалося, а тому суд не вбачає можливості для звернення рішення суду до негайного виконання.
Стосовно зобов'язання відповідача надати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення з моменту набранням рішенням законної сили, суд зазначає таке.
У відповідності до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тому, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду. Крім цього, враховуючи обставини даної справи у суду немає підстав вважати, що суб'єкт владних повноважень буде порушувати закон не виконуючи рішення суду.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 19-20, 22, 25-26, 73-77, 139, 162, 244-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 82 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.12.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) з 01.12.2019 у розмірі 82 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати зі сторін не стягувати.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 04.02.2022.
Суддя Потабенко В.А.