04 лютого 2022 року
справа №380/22136/21
зал судових засідань №10
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Лунь З.І., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головне управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ ВП 43968090), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області щодо повернення ОСОБА_1 помилково сплачених грошових коштів в сумі 26530,26грн. з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
-зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області сформувати висновок про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску та оформити розрахунковий документ на повернення ОСОБА_1 помилково сплачених коштів в сумі 26 539, 26грн. з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та направити його органу Державної казначейської служби України.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем йому було виставлено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-4242-50 від 12.11.2019 на підставі статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та даних інформаційної системи органу доходів і зборів. Головне управління ДПС у Львівській області вимагало сплатити недоїмку зі сплати єдиного соціального внеску на суму 26539,26 грн., відтак Сихівським відділом державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) у примусовому порядку стягнуто із ОСОБА_1 згадану суму боргу у виконавчому провадженні ВП 61736672. Не погоджуючись із вимогою про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДПС у Львівській області № Ф-4242-50 від 12.11.2019, ОСОБА_1 оскаржив її у судовому порядку. 08.12.2020 року Львівським окружним адміністративним судом було визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки)№Ф-4242-50 від 12.11.2019. На підставі цього, ОСОБА_1 28.05.2021 в електронному кабінеті платника податків сформував та подав заяву про повернення помилково та або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, а саме коштів на суму 26539,26грн., яка розглянута не була. 09.08.2021 ОСОБА_1 повторно наручно була подана заява до ГУ ДПС у Львівській області про повернення помилково та/або надміру сплачених коштів, котра також розглянута не була. Позивач вважає, що відповідач зобов'язаний повернути йому сплачені за скасованою судом вимогою про сплату боргу (недоїмки) №Ф-4242-50 від 12.11.2019 кошти на суму 26539,26грн., як помилково сплачені.
Ухвалою суду від 01.12.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 13.12.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач, Головне управління ДПС у Львівській області, подав до суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог, оскільки позивач за даними інформаційної бази перебуває на обліку ГУ ДПС у Львівській області з 22.02.2002, а згідно з інтегрованою карткою за ним рахується заборгованість по єдиному податку.
Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій, зацитувавши рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.12.2021 у справі №380/4002/20, зазначив, що ОСОБА_1 не має обліковуватися як ФОП, а окрім того, в 2017-2019 він був найманим працівником, за якого сплачувався єдиний внесок, а відтак заборгованість по єдиному внеску відсутня. Також у відповіді на відзиві позивач наголосив, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08.12.2021 у справі №380/4002/20 набрало законної сили.
Інші заяви по суті справи до суду не надходили.
Суд встановив таке.
ГУ ДПС у Львівській області позивачу, ОСОБА_1 , виставило вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-4242-50 від 12.11.2019 на підставі статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Сихівським відділом державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) у примусовому порядку стягнуто із ОСОБА_1 борг за вимогою №Ф-4242-50 від 12.11.2019 на суму 26539,26грн. у виконавчому провадженні ВП 61736672.
Вимогу про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДПС у Львівській області № Ф-4242-50 від 12.11.2019 року, ОСОБА_1 оскаржив у судовому порядку.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 у справі №380/4002/20, яке набрало законної сили 24.03.2021 було визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДПС у Львівській області про сплату боргу (недоїмки)№Ф-4242-50 від 12.11.2019 на суму 26539,26грн.
ОСОБА_1 28.05.2021 в електронному кабінеті платника податків сформував та подав заяву про повернення помилково та або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, а саме коштів на суму 26539,26грн., яка розглянута не була.
09.08.2021 ОСОБА_1 повторно наручно була подана заява до ГУ ДПС у Львівській області про повернення помилково та/або надміру сплачених коштів, котра також розглянута не була.
Позивач, вважаючи, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, просить суд зобов'язати відповідача сформувати висновок про повернення коштів на суму 26539,26грн. як помилково сплачених, оскільки вимога про сплату боргу, на підставі якої ці кошти було стягнуто з позивача, визнана судом протиправною та скасована.
Оцінюючи обставини у цій справі та перевіряючи їх доказами, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
За змістом норм п. п. 43.3, 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.
Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку, на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
В розумінні пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Таким чином, платник податків має право на повернення суми грошового зобов'язання, яке сплачене до відповідного бюджету надміру чи внаслідок помилки.
Суд встановив, що позивач сплатив єдиний внесок на суму 26539,26грн. до відповідного бюджету, що підтверджено квитанцією.
Суд також встановив, що Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 у справі №380/4002/20, яке набрало законної сили 24.03.2021 було визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДПС у Львівській області про сплату боргу (недоїмки)№Ф-4242-50 від 12.11.2019 на суму 26539,26грн.
Таким чином, кошти на суму 26539,26грн. сплачені позивачем на погашення боргу за вимогою від 29.11.2019 №Ф-4242-50, яка є скасованою, помилково/надмірно.
Отже, сплачені помилково кошти підлягають поверненню позивачу на підставі зазначених вище норм та у передбаченому порядку.
Процедуру повернення надміру та/або помилково сплачених коштів ЄСВ визначає Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 р. № 6 (далі Порядок № 6).
Згідно п. 3 Порядку № 6 надміру сплаченими сумами єдиного внеску є суми коштів, які на певну дату зараховані на відповідний рахунок 3719 понад нараховані суми єдиного внеску на таку дату (крім сум авансових платежів, граничний строк сплати яких не настав, сплачених відповідно до абзацу другого частини восьмої статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Пунктами 5-6 Порядку № 6 передбачено, що повернення коштів здійснюється у випадках:1) надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на відповідний рахунок 3719; 2) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок 3719; 3) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на рахунок з обліку доходів бюджету; 4) помилкової сплати податкових зобов'язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених Податковим кодексом України, на рахунок 3719.
Повернення коштів здійснюється на підставі заяви платника про таке повернення.
У випадках, передбачених підпунктами 1, 2 та 4 пункту 5 цього Порядку, заява подається до органу доходів і зборів, на рахунок якого сплачено кошти, за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку.
Згідно з п. 7-8 Порядку № 6 у разі надходження заяви про повернення коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у строк не більше ніж десять робочих днів з дати реєстрації заяви проводить перевірку наданої платником інформації.
Заява залишається без задоволення у таких випадках:
невідповідність заяви формі, визначеній у додатку 1 до цього Порядку;
недостовірність викладеної у заяві платника інформації;
подання заяви не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску;
наявність у платника заборгованості зі сплати єдиного внеску та/або фінансових санкцій.
У разі відмови в задоволенні заяви про повернення коштів з рахунку 3719 платнику єдиного внеску підрозділом органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, надається повідомлення за підписом посадової особи із зазначенням причин відмови.
У разі задоволення заяви про повернення коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, передає заяву з відміткою про підтвердження повернення коштів до підрозділу органу доходів і зборів, відповідального за ведення обліку платежів та складання звітності.
Підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення обліку платежів та складання звітності, у строк не більше ніж три робочих дні з дня отримання заяви з відміткою про підтвердження повернення коштів, на підставі даних інформаційної системи готує висновок за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку (далі - Висновок) та два примірники Реєстру висновків про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску (далі - Реєстр висновків) за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Висновки реєструються в журналі обліку висновків про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку та протягом одного робочого дня від дати їх реєстрації разом з примірником Реєстру висновків передаються до підрозділу органу доходів і зборів, відповідального за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку.
На підставі Висновку та у строк не пізніше ніж три робочих дні з дня його реєстрації підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку, нижчого рівня оформлює розрахунковий документ на повернення коштів з рахунку 3719, на який їх було сплачено, та направляє його відповідному управлінню (відділенню) Державної казначейської служби України у районі, районі у місті, місті обласного, республіканського значення (далі - управління (відділення) Казначейства).
Управління (відділення) Казначейства на підставі розрахункового документа органу доходів і зборів нижчого рівня перераховує кошти за рахунок поточних надходжень за день з відповідного рахунку 3719 на рахунок платника, зазначений у заяві, відкритий у банку або органі Казначейства.
Можливість повернення платникам єдиного внеску надміру або помилково сплачених сум передбачена також п. 2 ч. 2 ст. 11 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Таким чином, згаданими вище нормами передбачено право позивача на повернення надміру сплачених сум єдиного внеску через формування відповідного висновку органом податкової служби.
Як видно з матеріалів справи, позивач звертався до відповідача із заявами за формою, визначеною в додатку 1 до Порядку № 6 про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені 28.05.2021 та 09.08.2021. Достовірність інформації щодо розміру помилково (надміру) сплаченого єдиного внеску, викладена в заяві, відповідачем не спростована.
Аргументи відповідача, викладені у відзиві щодо того, що позивач за даними інформаційної бази перебуває на обліку ГУ ДПС у Львівській області з 22.02.2002, а згідно з інтегрованою карткою за ним рахується заборгованість жодними доказами не підтверджені. Крім того, такі аргументи суд відхиляє і з тих мотивів, що підставою виникнення у позивача боргу по єдиному внеску є вимога від 12.11.2019, а не інформація з бази даних відповідача про перебування позивача на обліку як ФОПа.
Отже, очікування позивача щодо повернення надміру та/або помилково сплаченого єдиного внеску мають обґрунтовану законну підставу.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про бездіяльність відповідача щодо нерозгляду ним заяви позивача про повернення помилково (надміру) сплаченого єдиного внеску та формування відповідного висновку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів суду правомірність своєї бездіяльності.
Враховуючи надані сторонами на підтвердження своїх пояснень докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 255-262 КАС України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ ВП 43968090) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області щодо повернення ОСОБА_1 помилково сплачених грошових коштів в сумі 26530,26грн. з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області сформувати висновок про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску та оформити розрахунковий документ на повернення ОСОБА_1 помилково сплачених коштів в сумі 26539,26грн. з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та направити його органу Державної казначейської служби України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лунь З.І.