справа№380/22572/21
03 лютого 2022 року
м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Карп'як О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій ,-
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області, в якій просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку та поновлення виплати пенсії позивачу;
зобов'язати Головне управління ПФУ у Львівській області здійснити на загальних підставах перерахунок пенсії за віком, починаючи з 07.10.2009 року, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058- ІV, як непрацюючому пенсіонерові та дитині війни, на підставі документів, які перебувають у пенсійній справі, із застосуванням усіх підвищень, надбавок та доплат, передбачених пенсійним законодавством України на момент поновлення виплати пенсії, не менше мінімальної пенсії у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з проведенням на загальних підставах, без обмеження часом, індексації та масових перерахунків пенсії у 2017 - 2021 роках і надалі, відповідно до пенсійної реформи України, з урахуванням наступних змін у пенсійному законодавстві.
Дана позовна заява ОСОБА_1 сформована та надіслана до Львівського окружного адміністративного суду в системі «Електронний суд» 30 листопада 2021 року.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 01 грудня 2021 року справа передана головуючому - судді Карп'як Оксані Орестівні.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 19 липня 1997 року перебувала на пенсійному обліку та отримувала пенсію за віком у Головному управлінні ПФУ у Львівській області. Виплату пенсії позивачу припинено з 01.07.2009 року внаслідок виїзду на постійне місце проживання за кордон. Вказує, що відповідно до статей 44, 49 Закону № 1058- ІV та «Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, згідно із Законом № 1058- ІV», від 25.11.2005 № 22-1 («Порядок№22-1»), позивач 26.10.2021 р., встановленим порядком звернулася через представника за дорученням до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з особистою підписаною заявою за формою дод.1 до «Порядку 22-1» про перерахунок та поновлення виплати пенсії за віком, починаючи з 07.10.2009 року. Листом від 22.11.2021 № 17172-16455/З-/8- року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області за №6585-6695/К-02/8-1300/21 відмовило позивачу у поновленні виплаті пенсії за віком. Як вказується у позовній заяві, вказана відмова слугувала підставою для звернення до суду з даною позовною заявою.
03 лютого 2021 року представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву (вх.№ 9708). У поданому до суду відзиві відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, вказав, що Постановою правління Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади, 25.11.2005 за № 22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846. Пунктом 1.5. Розділу І Порядку передбачено, що заява про поновлення виплати пенсії подається пенсіонером особисто або через законного представника. Так, ст. 237 Цивільного кодексу України визначено, що представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства. Правочин, вчинений представником, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки особи, яку він представляє (ст. 239 ЦК України). Відповідно до ст. 238 ЦК України представник не може вчиняти правочин, який відповідно до його змісту може бути вчинений лише особисто тією особою, яку він представляє. Як зазначалося вище, заява про перерахунок пенсії до органу, що призначає пенсію, подається особисто пенсіонером або її опікуном, піклувальником, тобто його законним представником (ст. 242 ЦК України), а не представником за довіреністю. Виходячи з положень ч. ч. 1 та 2 ст. 244 ЦК України представництво, яке ґрунтується на договорі або акті органу юридичної особи може здійснюватися за довіреністю. Тобто, незалежно від наявності права особи на пенсію існує обов'язкова процедура прийняття рішення пенсійним органом. Згідно п. 2.9. Порядку, особа, яка звертається за пенсією, повинна пред'явити паспорт або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік. Документи про вік, стаж та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі , якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію. Вказують на те, що Головним управлінням листом від 22.11.2021 № 17172-16455/3-55/8-1300/21 роз'яснено позивачу, що для поновлення виплати пенсії необхідно особисто звернутися до відділу обслуговування громадян (сервісний центр) з усіма необхідними документами. Натомість, представник позивача звернувся з позовною заявою до Львівського окружного адміністративного суду. Також додатково зазначають, що передчасно звернувшись до суду, позивач зловживаючи своїм правом, намагається фактично підмінити орган, який нараховує пенсію, незважаючи на те, що обов'язок по призначенню пенсій, відповідно до Положення «Про Пенсійний фонд України», покладено на пенсійні органи, а тому суди не вправі підміняти їх. Судовому захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушене в майбутньому. Крім того вказують, що з 01.06.2009 року на підставі заяви про зняття з обліку від 18.06.2009, листка вибуття та паспорта громадянина України для виїзду за кордон з відміткою про постійне місце проживання в Державі Ізраїль, виплата пенсії позивача припинена у зв'язку із виїздом на постійне місце проживання в Ізраїль. Відповідно до статті 51 Закону № 1058 призначена позивачу пенсія на підставі поданої заяви була виплачена за шість місяців наперед перед від'їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Тобто, вимога позивача щодо виплати заборгованості по пенсії за період з 07.10.2009 по день фактичної виплати - є безпідставною, оскільки, позивачу виплачено пенсію за шість місяців наперед перед від'їздом, тобто з 01.06.2009 по 30.11.2009.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою суду від 06 грудня 2021 року у задоволенні клопотання про відстрочення та/або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати відмовлено.
Ухвалою суду від 06 грудня 2021 позовну заяву залишено без руху. Встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви. На виконання ухвали суду від 06 грудня 2021 року позивач подав заяву від 08 грудня 2021 року про виправлення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 13 грудня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 22 грудня 2021 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області належним чином засвідчені копії документів, а саме матеріалів архівної пенсійної справи - ОСОБА_1 .
25 січня 2022 року на адресу суду (вх. 6909) представником відповідача на виконання ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2021 року подано матеріали архівної пенсійної справи - ОСОБА_1 .
Ухвалою від 03.02.2022 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем, 26 жовтня 2021 року була заповнена заява про призначення/перерахунок пенсії до уповноваженого органу Пенсійного фонду України, в якій позивач просила перерахувати, поновити з 07 жовтня 2009 року пенсію за віком. Вказана заява, що міститься в матеріалах справи.
У цій заяві позивачем зазначено власну адресу проживання та місце реєстрації, якими є: HaGiLad St3/102? Naharuya, 2222202, Іsrael.
В розписці - повідомленні у переліку додатків доданих до заяви зазначено: Паспорт - громадянина України для виїзду за кордон - НОМЕР_1 ; довідка про реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ; трудова книжка; витяг Довідка з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - 484428802883; нотаріальна апостильована довіреність на представника - 569 від 10.08.2021 року; довідка з місця проживання в Україні до виїзду на ПМЖ - 906; пенсійне посвідчення - НОМЕР_3 ; заява про призначення пенсії; заява про виплату пенсії на банківський рахунок; довідка ВАТ «Ощадбанк», що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»; лист про подачу заяви про призначення пенсії за віком.
26 жовтня 2021 року представником ОСОБА_2 , було подано заяву про відновлення пенсії за віком, в якій просив: «Прийняти заяву про перерахунок та відновлення виплати пенсії з необхідними документами, провести засвідчення відповідності копій документів, що додаються їх оригіналах, винести в термін до 10 днів рішення про перерахунок та відновлення пенсії за віком, починаючи з 07.10.2009 року. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058- ІV, з індексацією і компенсацією втрати доходу за затримку виплати пенсії, виплачувати пенсію на вказаний банківський рахунок; Уявити заявнику виписку з розпорядження про перерахунок пенсії за віком, з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), які враховані при розрахунку пенсії, з посиланням на нормативні акти; Рішення з випискою направити в установлений термін за адресою представника заявника, копію - на адресу електронної пошти: ІНФОРМАЦІЯ_1
16 вересня 2021 року за вих. № 13201-13826/З-52/8-1300/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на адресу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , направлено лист у відповідь на заяву яка надійшла на електронну адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо розміру пенсійної виплати, періодів страхового стажу, заробітної плати та причин припинення виплати пенсії, в якій повідомлялося зокрема про наступне:
«Між Україною та Державою Ізраїль укладена Угода про соціальне забезпечення від 28.09.2212, яка станом на вересень 2021 року не ратифікована. Ратифікація це процес надання юридичної сили документу шляхом затвердження його відповідним органом кожної з держав. На підставі Вашої заяви від 18.06.2021, листом вибуття та паспорта громадянина України для виїзду за кордон з відміткою про постійне місце проживання в Державі Ізраїль, виплату пенсії на території України було припинено. На Вашу вимогу надсилаємо протокол про призначення пенсії з розрахунку стажу та заробітної плати на момент призначення пенсії (19.07.1997) та розпорядження про розмір пенсії станом на дату припинення виплати (2009 рік). За інформацією відділу перерахунків № 1 Управління пенсійного забезпечення жодної заяви про перерахунок пенсії в період з 1997 по 2009 роки Ви не подавали. Додатково повідомляємо, що на Ваше прохання таку ж інформацію (з додатками) надіслано на адресу ОСОБА_2 , яка вказана у Вашій заяві.».
22 листопада 2021 року за вих. № 17172-16455/З-55/8-1300/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на адресу ОСОБА_2 направлено лист в якому було повідомлено наступне: «Пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 1.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1) встановлено, що заява про поновлення подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр). Згідно із пунктом 2.9 Порядку особа, яка звертається за пенсією (незалежно від у пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, це її проживання (реєстрації) та вік). Разом з тим, згідно із пунктом 2.22 Порядку № 22-1 за документ, що засвідчує місце вживання особи, приймаються: паспорт громадянина України (для громадян, які мають паспорт громадянина України у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, довідка про реєстрацію місця проживання особи, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 "Про затвердження правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру"). Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для заселення її виплати (частини 2 статті 49 Закону № 1058). Питання виплати пенсії за минулий час врегульовано частиною першою статті 46 Закону № 1058, в якій передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У такому разі частина уми пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми запланується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Відповідно до статті 51 Закону № 1058 передбачено, що у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон, пенсія призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від'їздом, рахуючи з місяця, що за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. З наведеного вбачається, що усім пенсіонерам незалежно від виду пенсії визначаються та виплачуються за місцем проживання (реєстрації). При цьому, згідно пункту 2.23 розділу II Порядку № 22-1 документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У поданих Вами документах відсутні відомості про проживання (реєстрацію) ОСОБА_1 на території України. Угода між Україною та Державою Ізраїль про соціальне забезпечення, яка була підписана 28.09.2012, не набрала чинності, оскільки не пройшов процес її ратифікації. Таким чином, на сьогодні відсутні будь-які правові підстави для поновлення виплати пенсії за віком ОСОБА_1 . Разом з тим, чинне законодавство не передбачає права особи на призначення пенсії місцем попередньої прописки на території України. Враховуючи вищевикладене, для поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 , слід особисто звернутися до відділу обслуговування громадян (сервісного центру) із заявою та паспортом або іншим документом, що посвідчує особу, місце проживання (реєстрації).
Не погодившись з рішенням бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо відмови у проведенні перерахунку та поновлення виплати пенсії позивачу, представник позивача звернувся до суду з даною позовною заявою.
Вирішуючи дану справу та надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст.46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто, право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.
Частиною 3 ст. 2 Протоколу № 4 Конвенції про захист прав і основних свобод людини визначено, що кожна людина має право на вільне пересування і свободу вибору місця проживання. Кожна людина має право залишати будь-яку країну, включаючи свою власну.
Відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Таким чином, кожен громадянин України, включаючи пенсіонерів, має право на вибір свого місця проживання, зі збереженням усіх конституційних прав.
Статтею 44 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV, в редакції на момент звернення із заявою від 26.10.2021), встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Частиною п'ятою статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
На виконання названих норм Закону № 1058-IV правлінням Пенсійного фонду затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1, в редакції на момент звернення із заявою від 26.10.2021).
Суд звертає увагу, що даний Порядок №22-1 також регулює питання поновлення виплати пенсії, що є предметом розгляду даної справи.
Відповідно до п. 1.1 Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Відповідно до п. 2.8 Порядку №22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Відповідно до п. 2.9 Порядку №22-1 особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).
Пунктом 4-2 Порядку №22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення пенсійним органом дій, спрямованих на поновлення пенсії за віком, є відповідна заява особи подана з пред'явленням паспорта (або іншого документа, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік), подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
При цьому п. 1.1 Порядку №22-1 передбачено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Отже, особа, яка проживає за кордоном, має право на призначення пенсії, реалізація якого повинна здійснюватись у встановленому національним законодавством порядку, визначеному, зокрема, у Законі № 1058-IV і затвердженому на виконання його положень Порядку №22-1.
Як слідує з матеріалів справи, позивач, ОСОБА_1 , працювала на території України, що підтверджується записами в трудовій книжці.
2009 році позивач виїхала на постійне проживання до Ізраїлю, де перебуває на консульському обліку посольства України в державі Ізраїль.
На підтвердження особи позивача представником надано копію паспорту громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_4 , виданого 25.08.2021, дійсного до 25.08.31.
Згідно витребуваних копій документів матеріалів архівної справи - ОСОБА_1 судом встановлено, що позивача звернулася із заявою про призначення пенсії від 07.07.1997 року. Рішення комісії по призначення пенсії від 10.07.1997 (протокол №05/143) ОСОБА_1 призначено пенсію по віку при повному стані. Також до матеріалів справи було додано розрахунки, довідки, розпорядження стосовно пенсії позивача та копію трудової книжки.
18.06.2009 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду у Львівській області із заявою, в якій просила у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання в Ізраїль припинити виплату пенсії та зробити перерахунок згідно чинного законодавства.
Суд вважає, що для правильного вирішення спору необхідно визначити підстави, які стали причиною відмови управлінням ПФУ у поновленні пенсії за віком ОСОБА_1 .
В даному випадку однією з таких підстав стало те, що підписана заява про перерахунок та відновлення виплати пенсії, починаючи з 07.10.2009 року за формою дод.1 Порядку № 22-1, подана через представника по довіреності в Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області , через Відділ обслуговування громадян № 6 (сервісний центр) управління обслуговування громадян.
Дані обставини також викладені у заяві представника Заблотських М.Ю., від 26.10.2021 року.
Суд звертає увагу, що при зверненні представника позивача із заявою від 26.10.2021 року про поновлення пенсії, останнім отримано роз'яснення Головного управління ПФУ у Львівській області, яке викладені в листі від 22.11.2021 року за вих. №17172-16455/З-55/8-1300/21, про необхідність особистого звернення позивача до відділу обслуговування громадян (сервісного центру) із заявою та паспортом або іншим документом, що посвідчує особу, місце проживання (реєстрації).
Щодо необхідності подачі заяви особисто позивачем, то суд зазначає, що поновлення виплати пенсії здійснюється виключно на підставі заяви особи, якій її призначено (заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1 Порядку № 22-1,), яка подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Тобто, незалежно від наявності права особи на поновлення пенсії існує обов'язкова процедура прийняття рішення пенсійним органом.
Згідно п. 2.9. Порядку, особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).
Судом встановлено, що так як позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки вона через представника подавала заяву про відновлення пенсії за віком без дотримання вимог статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо необхідного пакету документів, а відтак територіальний орган ПФУ виконав обов'язок щодо розгляду заяви та роз'яснення порядку поновлення виплати пенсії.
Слід звернути увагу, що особа, яка проживає за кордоном, має право на поновлення пенсії, проте реалізація такого права повинна здійснюватися у встановленому національним законодавством порядку, визначеному, зокрема, у Законі № 1058-IV і затвердженому на виконання його положень Порядку №22-1.
Аналогічна правова позиція щодо тлумачення норм Закону № 1058-IV та Порядку №22-1 викладена у постанові Верховного Суду від 21.12.2021 у справі № 540/1588/19 адміністративне провадження № К/9901/7333/20 та постанові Верховного Суду від 21.12.2021 у справі № 540/2209/19 адміністративне провадження № К/9901/20317/20.
Доводи представника позивача, про те що позивач має право на поновлення пенсії за віком, оскільки звернулася до відповідача із заявою про поновлення пенсії за віком, додавши необхідні документи, є безпідставними, оскільки пенсія не поновлюється автоматично, а її поновлення відбувається у разі подання позивачем заяви з дотриманням Порядку 22-1.
Суд зазначає, що позивач не позбавлений можливості повторного звернення за поновлення пенсії до органів Пенсійного фонду України, з дотриманням порядку, визначеного, зокрема, у Законі № 1058-IV і затвердженому на виконання його положень Порядку №22-1.
Суд звертає увагу на те, що першочерговим завданням судочинства є захист порушених прав та свобод людини, які визнаються найвищою цінністю. З цією метою сторонам забезпечується рівність та свобода у наданні суду доказів, що підтверджують заявлені ними вимоги.
Правову оцінку діям відповідача суд надає з огляду на вимоги статті 19 Конституції України та зважаючи на відповідність дій та рішень суб'єкта владних повноважень критеріям, установленим у частині другій статті 2 КАС. Суд, зокрема, перевіряє, чи вони вчинені/прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Отже, саме при дотриманні в даному випадку позивачем встановленого порядку звернення до пенсійного органу з питання поновлення пенсії, і, як наслідок, вчинення суб'єктом владних повноважень дій (бездіяльності) або прийняття рішення всупереч Конституції України та діючого законодавства, такі його рішення, дії чи бездіяльність, з урахуванням приписів ч. 1 ст. 2 КАС України, мають бути визнані адміністративним судом протиправними та скасовані.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів суду з посиланням на положення діючого законодавства та доводи, викладені у відзиві, безпідставність заявлених позовних вимог.
Таким чином, з огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності відповідача, та зобов'язання вчинити певні дії не підлягають задоволенню, з урахуванням наведених висновків суду щодо їх безпідставності.
Відповідно до ст.139 КАС України, судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 139, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій ,- відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (HaGiLad St3/102? Naharuya, 2222202, Іsrael.; РНОКПП - НОМЕР_2 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ - 13814885).
Суддя Карп'як Оксана Орестівна