Рішення від 04.02.2022 по справі 380/18025/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2022 року

справа №380/18025/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Служби зовнішньої розвідки України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.

встановив:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернулася до суду з позовом до Фінансово-економічного управління Служби зовнішньої розвідки України (місцезнаходження: 04107, м.Київ, вул.Нагірна, 24/1, код ЄДРПОУ 33240845), в якому просить суд, зурахуванням клопотання від 12.11.2021:

-визнати протиправною бездіяльність Фінансово - економічного управління Служби зовнішньої розвідки України у відношенні до ОСОБА_1 щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2016 по 28.02.2018;

-зобов'язати Фінансово-економічне управління Служби зовнішньої розвідки України здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 з урахуванням січня 2008 року як базового місяця.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що за період з січня 2016 року по лютий 2018 року індексація грошового забезпечення взагалі не була нарахована Вважає, що таким чином відповідач не дотримався гарантій оплати праці. Також вважає, що при нарахуванні індексації за вказаний період має ураховуватися січень 2008 як базовий місяць.

Ухвалою суду від 21.10.2021 відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін та встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

У встановлений судом строк відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову У відзиві відповідач покликається на те, що при проведенні індексації грошового забезпечення військовослужбовцям підстави для застосування абзацу 1 пункту 5 порядку №1078 та інших норм цього Порядку, які набрали законної сили з 01.12.2015 та передбачали підняття окладів, з'явилося лише 01.03.2018. Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Відповідач також звернувся до суду із заявою про заміну відповідача належним, Службою зовнішньої розвідки України.

Ухвалою суду від 21.120.2021 суд постановив клопотання представника відповідача про заміну відповідача у справі - задовольнити; замінити неналежного відповідача у справі, а саме: Фінансово-економічне управління Служби зовнішньої розвідки України (місцезнаходження: 04107, м.Київ, вул.Нагірна, 24/1, код ЄДРПОУ 33240845) на належного відповідача - Службу зовнішньої розвідки України (місцезнаходження: 04107, м.Київ, вул.Нагірна, 24/1, код ЄДРПОУ 33240845); встановити Службі зовнішньої розвідки України строк для подання відзиву на позовну заяву - 15 днів з дня отримання даної ухвали.

Відповідач, Служба зовнішньої розвідки України, 27.01.2022 надіслала до суду відзив, у якому проти позову заперечив. У відзиві відповідач зазначив, що індексація позивачу не нараховувалася і не виплачувалася, оскільки було відсутнє фінансування. Щодо застосування базового місяця, то відповідач вважає, що така вимога є передчасною, оскільки відповідач ще взагалі не нараховував індексації, відтак невідомо, який базовий місяць буде застосовано.

Інших заяв по суті справи сторонами не надано.

Суд встановив таке.

Відповідно до довідки від 17.02.2020 №114, виданої Службою зовнішньої розвідки, ОСОБА_1 , старший прапорщик, з 27.06.1994 по 10.01.2020 перебувала на військовій службі та була звільнена за п.п. «а» п.2 ч.5 ст.26 (у зв'язку із закінченням строку контракту) в запас. Виключена зі списків особового складу з 10.01.2020 згідно з наказом Голови СЗРУ від 10.01.2020 №11-ос.

Відповідно до довідки про нараховану індексацію в період з січня 2016 по січень 2020, видану ОСОБА_1 , за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 індексація грошового забезпечення позивача не проводилася.

Позивач не погодилася з діями відповідача щодо не нарахування та не виплати їй індексації грошового забезпечення. Зазначене стало мотивом звернення з позовом до суду.

Надаючи оцінку обставинам цієї справи, суд виходить з такого.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII).

Згідно зі статтею 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Абзацом 2 частини третьої статті 9 Закону №2011-XII визначено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (далі Закон №1282-XII).

За визначенням, наведеним в статті 1 Закону №1282-XII, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення).

Стаття 4 Закону №1282-XII визначає підстави для проведення індексації. Згідно з частиною першою статті 4, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01.01.2016 - 101%) .

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (частини друга четверта статті 4 Закону №1282-XII).

Частиною 2 ст. 5 Закону №1282-XII визначено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (ч.1 ст. 9 Закону №1282-XII).

Відповідно до норм ст. 6 Закону №1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі Порядок №1078), який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Відповідно до п. 11 Порядку №1078, в редакції до 01.12.2015, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Відповідно до п. 5 Порядку №1078, в редакції до 01.12.2015, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

09.12.2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі Постанова-№1013), яка набрала чинності 15.12.2015 та відповідно до пункту 6 цієї постанови застосовується з 01.12.2015.

Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 до Порядку №1078 внесені зміни, пункт 5 викладено в новій редакції:

« 5. У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру».

Пунктом 2 Порядку №1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, серед іншого, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Згідно з пп. 2 пункту 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Таким чином, аналіз зазначених правових норм призводить до висновку, що індексація грошового забезпечення за своєю суттю є державною гарантією щодо оплати праці, метою якої є підвищення грошових доходів громадян (в межах прожиткового мінімуму) для компенсації подорожчання/зростання споживчих товарів і послуг внаслідок інфляції. Проведення індексації заробітної плати (грошового забезпечення) є обов'язком підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, у разі, коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації.

Тобто, сума індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.

Суд звертає увагу, що за матеріалами справи встановлено, що індексація грошового забезпечення позивача з січня 2016 по лютий 2018 не нараховувалася.

Зазначене є порушенням встановленої законодавством гарантії щодо оплати праці.

Ураховуючи те, що саме на працедавця покладається обов'язок щодо проведення індексації грошового забезпечення, відтак суд дійшов висновку, що відповідач не виконав такого обов'язку щодо позивача і в цій частині суд відзначає протиправну бездіяльність відповідача.

З метою забезпечення ефективного захисту порушеного права позивача суд вважає необхідним зобов'язати відповідача, нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.

Щодо позовної вимоги про врахування січня 2008 базовим місяцем для нарахування індексації, суд зазначає таке. Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Таким чином, суд може розглядати тільки дійсні та реальні вимоги.

З матеріалів справи видно, що індексація грошового забезпечення позивача з січня 2016 по лютий 2018 взагалі не була нарахована, тому і встановлення базового місяця є неможливим.

Отже, вимога про застосування січня 2008 як базового місяця при проведення індексації грошового забезпечення позивача є передчасною, відтак задоволенню не підлягає. Зазначене також підтверджується позовними вимогами, а саме, що позивач не просить визначти бездіяльність чи дії відповідача в частині встановлення базового місяця.

За таких обставин, з урахуванням приписів чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а будь-яких інших судових витрат у справі не встановлено, питання про їх розподіл не вирішується.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) Служби зовнішньої розвідки України (місцезнаходження: 04107, м.Київ, вул.Нагірна, 24/1, код ЄДРПОУ 33240845) задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Служби зовнішньої розвідки України щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.

Зобов'язати Службу зовнішньої розвідки України здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Судові витрати не розподіляються.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Лунь З.І.