Рішення від 01.02.2022 по справі 380/21485/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/21485/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій, в якій просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо вжиття заходів для підготовки рішення виконавчого комітету про надання (відмову у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та ненадання відповіді на заяву від 08.08.2017;

-зобов'язати відповідача для підготовки рішення виконавчого комітету про надання (відмову у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за зверненням ОСОБА_1 від 08.08.2017, які передбачені ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 №4520 "Про захист інтересів учасників антитерористичної операції" в редакції чинній на момент розгляду заяви.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 08.08.2017 ним подано заяву до відповідача про надання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань відповідно до Програми про захист інтересів осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі у стримуванні збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а також членів сімей таких осіб, затвердженої ухвалою міської ради від 23.04.2015 №4520 ( в редакції чинній на день подачі заяви). 25.06.2019 заяву про надання йому матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань розглянуто на засіданні громадської комісії з захисту інтересів учасників антитерористичної операції, про що останнього не повідомлено. Інформацію про розгляд заяви 25.06.2019 позивач отримав в вересні 2021 листом Львівського міського центру надання послуг учасникам бойових дій №01-06/598/21, до того часу, з невідомих його причин, ніхто його не повідомляв про розгляд його заяви. Підставою відмови у наданні матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань стало те, що дія Програми не поширюється на осіб, які вже були забезпечені житлом та отримали грошову компенсацію на придбання житла як учасники антитерористичної операції та/або члени їх сімей, за рахунок коштів Державного бюджету України або місцевих бюджетів. Позивач вказує, що він не забезпечений житлом, оскільки перебуває на квартирному обліку в Львівській міській раді з 21.09.2016 №26833 загальної черги та включений у список учасників бойових дій (АТО) з 20.03.2019 №2286 та у списку з інвалідністю внаслідок війни АТО №109, що підтверджується листом Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради від 11.04.2019. Також позивач не отримував компенсації на придбання житла як учасник антитерористичної операції за рахунок коштів Державного бюджету України або місцевих бюджетів. Відтак, підстав не включати його до списку на отримання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у громадської комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції 25.06.2019 не було. Просить позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 29.11.2021 відкрито прощене позовне провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

04 січня 2022 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Відповідач у поданому відзиві зазначає, що Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій є комунальною установою Львівської міської ради, яка надає послуги особам, яким надано статус учасника бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, учасникам війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Зазначає, що 23 квітня 2015 року у м. Львові прийнято ухвалу міської ради № 4520, якою затверджено Програму про захист інтересів учасників антитерористичної операції (надалі - Програма), яка регулює питання забезпечення житлом окремих категорій громадян, земельними ділянками під дачне будівництво за межами м. Львова та матеріальною допомогою на вирішення соціально-побутових. Даний документ є актом, що виданий в межах компетенції органу місцевого самоврядування, який містить норми права, обов'язкові до виконання на території м. Львова. 08.08.2017 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про отримання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 100 тисяч гривень. Заява позивача розглянута 25.06.2019 та комісією рекомендовано не включати ОСОБА_1 у список на отримання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, керуючись п.1.5.3 ухвали міської ради від 23.04.2015 №4520, зі змінами в редакції від 21.06.2018). Відтак, відсутня бездіяльність центру щодо вжиття заходів із підготовки рішення виконкому ЛМР про надання (відмову у наданні) одноразової матеріальної допомоги, оскільки таке рішення підготовлене та прийняте. Щодо тверджень позивача про те, що його не повідомляли про результати розгляду і прийнятого рішення, то таке не відповідає дійсності, оскільки комісією листом від 28.08.2019 №01-06/926/19 було повідомлено про результати розгляду. Лист був надісланий простим поштовим відправленням на адресу, яка зазначена в паспорті громадянина України та безпосередньо самим ОСОБА_1 у заяві на отримання одноразової матеріальної допомоги, підтвердженням чого є копія з журналу вихідної кореспонденції Центру. З наведених підстав відповідач просив в задоволенні позову відмовити.

Інших заяв по суті справи до суду не надходили.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 № 4520 затверджено Програму забезпечення житлом учасників антитерористичної операції. Ця програма за рахунок коштів місцевого бюджету встановила додаткові соціальні гарантії для певних категорій львів'ян - учасників АТО. 20.10.2016 та 06.04.2017 до вказаної ухвали внесені зміни шляхом затвердження нової редакції додатку - "Програми про захист інтересів учасників антитерористичної операції". Ця програма врегулювала питання та умови надання додаткового соціального забезпечення (житлом, земельними ділянками та матеріальною допомогою) певних категорій осіб (військовослужбовців, учасників АТО та інших), що проживали на території Львівської міської ради станом на дату її запровадження.

Для надання послуг учасникам бойових дій, членам їх сімей та сімей загиблих учасників, що брали безпосередню участь в антитерористичній операції Львівська міська рада утворила Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій відповідно до ухвали від 14.01.2016 № 117.

Для реалізації Програми про захист інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій утворено Громадську комісію із захисту інтересів учасників антитерористичної операції відповідно до ухвали Львівської міської ради від 11.11.2016 № 1049, рішення якої є підставою для розгляду виконавчим комітетом Львівської міської ради питання про надання житла або матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб.

08.08.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 100000 грн у відповідності до вимог, визначених Програмою забезпечення житлом учасників антитерористичної операції на підставі ухвали Львівської міської ради №4520 від 23.04.2015.

03.05.2019 позивач звернувся із заявою до відповідача про виплату грошової компенсації на придбання житла у відповідності до п.21 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення членів сімей загиблих, осіб з інвалідністю, внутрішньо-переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою КМУ від 18.04.2018 №280.

23.05.2019 на засіданні комісії щодо розгляду заяв про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення членів сімей загиблих, осіб з інвалідністю, внутрішньо-переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей та осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей було прийнято рішення призначити грошову компенсацію ОСОБА_1 за належні для отримання жилі приміщення для внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет, територіальну цілісність України в сумі 1777148,54 грн.

Громадська комісія із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій на своєму засіданні 25.06.2019 (протокол №9/2019) вирішила не включати ОСОБА_1 у список на отримання одноразової матеріальної допомоги керуючись п.1.5.3 ухвали міської ради від 23.04.2015 №4520, виконавчим комітетом Львівської міської ради прийнято рішення №793 від 23.08.2019 "Про надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань учасникам антитерористичної операції-мешканцям м. Львова" згідно додатку №3 даного рішення ОСОБА_1 відмовлено у наданні одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Позивач не погоджується з таким діями та рішенням відповідача, звернувся до суду за захистом своїх прав.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон України №3551-XII).

Згідно з частиною четвертою статті 2 вказаного Закону місцеві ради, підприємства, установи та організації мають право за рахунок власних коштів і благодійних надходжень встановлювати додаткові гарантії щодо соціального захисту ветеранів війни.

Підпунктом 1 пункту "а" частини першої статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР визначено власні (самоврядні) повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, до яких належать встановлення за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення.

23.04.2015 Львівська міська рада з метою належного забезпечення житлових умов учасників АТО та членів їх сімей, створення їм сприятливого суспільного середовища, відповідно до Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" прийняла ухвалу № 4520, якою затвердила Програму про захист інтересів осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а також членів сімей таких осіб (застосовується редакція даної Програми на час звернення позивача з заявою та її розгляду - далі Програма).

Відповідно до п.1.4 дія цієї Програми поширюється на осіб, які сукупно відповідають таким вимогам:

Місце проживання/перебування таких осіб зареєстровано у м. Львові, м. Винники, смт. Рудно та/або смт. Брюховичі станом на такі календарні дні: на день прийняття ухвали міської ради від 23.04.2015 №4520 "Про затвердження Програми про захист інтересів учасників антитерористичної операції"; на день подання звернення (заяви) відповідно до цієї Програми; на день розгляду Комісією із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій та формування Комісією рекомендаційних списків щодо надання (відмови у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань; сумарний строк перебування учасників антитерористичної операції/операції об'єднаних сил безпосередньо у районах та у період проведення антитерористичної операції/операції об'єднаних сил та/або безпосередньо у районах та у період здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях становить не менше 45 днів.

Згідно п.1.5.1.1 Програми, як виняток, за рішенням Комісії, мають право на отримання матеріальної допомоги особи, які хоч і не відповідають вимогам, зазначеним у пункті 1.4.1 Програми, але проживають на території міста не пізніше, ніж з дня прийняття ухвали міської ради від 23.04.2015 №4520 "Про затвердження Програми про захист інтересів учасників антитерористичної операції" - на підставі акта про фактичне проживання у м. Львові не пізніше 23.04.2015; довідки (-ок) з місця роботи та/або довідки (-ок) з місця навчання дітей, будь-яких інших документів, які підтверджують фактичність такого проживання у м. Львові, м. Винники, смт. Рудно та/або смт. Брюховичі, та акта обстеження матеріально-побутових умов проживання, складеного двома працівниками Центру за участю представників відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики (за територіальністю), відділу соціальної роботи Львівського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (за територіальністю), ЛКП, ЖБК, ОСББ тощо.

Відповідно до п.1.5 дія Програми не поширюється на осіб, які хоч і відповідають вимогам зазначеним у пункті 1.4 цієї Програми, проте щодо яких прийнято рішення про надання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення у порядку передбаченому чинним законодавством, або які вже були забезпечені житлом або отримали грошову компенсацію/адресну допомогу на придбання житла як учасники антитерористичної операції та/або члени їх сімей за рахунок коштів Державного бюджету України або місцевих бюджетів.

Програма регулює питання забезпечення житлом громадян, зазначених у розділі 2 цієї Програми, та надання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань громадянам, зазначеним у розділі 3 цієї Програми.

Відповідно до п.3.1 Програми розмір матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань складає 100 тис. грн. на одну особу, що має право на її отримання відповідно до цієї Програми: матеріальна допомога виплачується одноразово у повному обсязі. Згідно п.3.2 Програми надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань здійснюється з врахуванням розділу 1 цієї Програми та у такій черговості:

3.2.1. У першу чергу - члени сімей учасників антитерористичної операції, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок захворювання, поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, і яким надано статус члена сім'ї загиблого (померлого) відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; члени сімей учасників антитерористичної операції, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок захворювання, поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у яких відсутні правові підстави на надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (особи, зазначені у пункті 3.4 Програми); особи з інвалідністю внаслідок війни 1 та 2 групи, - на яких не поширюється дія розділу 2 цієї Програми; особи, зазначені у пунктах 2.1.1 - 2.1.4 розділу 2 цієї Програми, які відмовилися від отримання житла, передбаченого цією Програмою.

3.2.2. У другу чергу - особи з інвалідністю внаслідок війни 3 групи; учасники антитерористичної операції, які мають поранення, контузії чи каліцтва, одержані під час участі в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях без встановлення групи інвалідності; учасники антитерористичної операції, які мають на вихованні неповнолітніх дітей без матері (батька).

3.2.3. У третю чергу - учасники антитерористичної операції, у яких на вихованні є дитина з інвалідністю та/або троє і більше неповнолітніх дітей (рідних, усиновлених).

3.2.4. У четверту чергу - інші категорії учасників антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

08.08.2017 ОСОБА_1 звернувся до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій із заявою на отримання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Заява зареєстрована за №1-2518.

Заява ОСОБА_1 розглянута на засіданні громадської комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центру надання послуг учасникам бойових дій 25.06.2019.

Відповідно до п.3.1.3 Положення про Комісію, комісія формує рекомендаційні списки щодо надання (відмови у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та не пізніше п'яти робочих днів передає їх до Центру для подання на розгляд і затвердження виконавчому комітету Львівської міської ради. Рішення комісії є підставою для підготовки проектів рішень виконавчого комітету про надання (відмову у наданні) матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Суд встановив, що громадською комісією із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/операції об'єднаних сил при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій на засіданні 25.06.2019 рекомендовано відмовити у наданні ОСОБА_1 одноразової грошової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до п.3.13 Програми, затвердженої ухвалою №4520 від 23.04.2015 (зі змінами в редакції від 21.06.2018 ухвала №3597), рішення про надання (відмову у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань приймається виконавчим комітетом Львівської міської ради на основі поданих Центром рекомендаційних списків Комісії, які сформовані станом на день засідання Комісії.

З урахуванням таких рекомендацій Виконавчим комітетом Львівської міської ради прийнято рішення від 23.08.2019 № 793 "Про надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань учасникам антитерористичної операції/операції об'єднаних сил - мешканцям м. Львова". Згідно з додатком 3 до цього рішення ОСОБА_1 відмовлено у наданні одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

У зв'язку з тим, що Виконавчим комітетом Львівської міської ради вже прийнято рішення від 23.08.2019 № 793 відносно позивача, суд дійшов висновку про відсутність підстав зобов'язувати відповідачів повторно підготувати проект рішення про надання (відмову в наданні) позивачу одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та подати його на розгляд виконавчого комітету Львівської міської ради.

Щодо тверджень позивача про те, що його не повідомляли про результати розгляду і прийнятого рішення, то таке не відповідає дійсності, оскільки комісією листом від 28.08.2019 №01-06/926/19 було повідомлено про результати розгляду. Лист був надісланий простим поштовим відправленням на адресу, яка зазначена ОСОБА_1 у заяві на отримання одноразової матеріальної допомоги, підтвердженням чого є копія з журналу вихідної кореспонденції Центру.

Згідно частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частинами першою, другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

За сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 139 КАС України та Закону України "Про судовий збір", судові витрати з сторін не стягуються.

Керуючись ст. ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд,-

вирішив:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Гулкевич І.З.