справа№380/16011/21
03 лютого 2022 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Карп'як О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання до вчинення дій ,-
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ - 13814885) в якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні з 19 березня 2021 року пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України від 09.04.1992 року № 2262- ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» шляхом переведення з пенсії за вислугу років, призначеної йому відповідно до пункту «б» статті 12 Закону № 2262-ХІІ;
зобов'язати Головне управління ПФУ у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України від 09.04.1992 року № 2262- ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 19 березня 2021 року, перевівши його з пенсії за вислугу років, призначеної йому відповідно до пункту «б» статті 12 Закону № 2262-ХІІ.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області протиправно не призначає пенсію позивачу за вислугу років відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону України від 09.04.1992 року за № 2262- ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі документів, скерованих Головним управлінням ДФС у Львівській області. Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся з позовом до суду.
У поданому до суду відзиві відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, вказав, що відповідно до протоколу призначення пенсії позивачу з 27.06.2019 року призначено пенсію за вислугу років, відповідно до пункт «б» частини першої статті 12 Закону - 2262. Вказують про те, що наявність рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про призначення пенсії унеможливлює призначення позивачу пенсію повторно. Також зазначають, що позивач не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший та Головне управління не приймало з цього приводу відповідного рішення, що робить неможливим проведення перерахунку раніше призначеної пенсії. Стосовно рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.06.2021 року у справі № 380/5670/21, вказують, що жодних зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено.
10 листопада 2021 року на адресу суду позивачем подано відповідь на відзив на позовну заяву.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою суду від 27 вересня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Відповідно до витягу з наказу начальника Головного управління ДФС у Львівській області № 307-о від 25 червня 2019 року ОСОБА_1 , звільнено з податкової міліції із постановкою на військовий облік за підпунктом 64 підпунктом «б» (через хворобу).
Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становить: 19 років 07 місяців 16 днів, страховий стаж: 06 років 10 місяців 24 дні, загальний страховий стаж: 26 років 06 місяців 10 днів, пільгова вислуга років: 04 роки 00 місяців 00 днів.
Головним управління ДФС у Львівській області оформлено подання про призначення пенсії та складено розрахунок вислуги років, відповідно до яких страховий стаж ОСОБА_1 , станом на 27.06.2019 року для призначення пенсії складає 26 років 06 місяців 10 днів, у тому числі вислуга років: календарна 19 роки 07 місяців 16 дні, страховий стаж 06 років 10 місяців 24 днів, загальний страховий стаж 26 років 06 місяців 10 днів, в пільговому обчисленні - 04 роки 00 місяців 00 день.
Згідно з протоколу за пенсійною справою - 1305020109 (ДПА) від 27.06.2019 року ОСОБА_1 , з 27.06.2019 року призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону № 2262- ХІІ у розмірі 51 % сум грошового забезпечення.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2021 року у справі №380/5670/21 позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для призначення/перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону України від 99.04.1992 №2262-Х1І «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зобов'язано Головне управління ДФС у Львівській області для призначення/перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 зарахувати до календарної вислуги років на пільгових умовах один місяць служби за три місяці період участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції з 16.02.2016 до 15.06.2017. Зобов'язано Головне управління ДФС у Львівській області оформити та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для призначення/перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із зарахуванням до календарної вислуги років для призначення/перерахунку такої пенсії на пільгових умовах один місяць служби за три місяці період з 16.02.2016 до 15.06.2017 протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, внісши відповідні зміни в наказ від 25.06.2019 №307-о «Про звільнення ОСОБА_1 ».
19 березня 2021 року ОСОБА_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області із заявою в якій просив призначити пенсію відповідно до п. «а» ст. 12 Закону № 2262- ХІІ від 01.01.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перевівши на розрахунок пенсії за п «а» ст. 13 Закону України № 2262- ХІІ від 01.01.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Листом Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області за № 4303-3255/Т-52/8-1300/21 від 16.04.2021 року на заяву позивача від 19.03.2021 року щодо перерахунку пенсії, повідомлено зокрема про те, що згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за № 3-1, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262 подаються цими особами через структурні підрозділи міністерств та відомств. Крім того, у листі також було повідомлено, що відсутні підстави для призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону -2262, оскільки вислуга років на день звільнення (26.06.2019) у календарному обчисленні становить 19 років 7 місяців.
27 липня 2021 року Головним управлінням ДФС у Львівській області прийнято наказ № 106-о, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2021 року № 380/5670/21, яким зараховано для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 до календарної вислуги років на пільгових умовах один місяць служби за три місяці період участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції з 16.02.2016 року до 15.06.2017 року. Внесено зміни у наказ Головного управління ДФС у Львівській області від 25.06.2019 року № 307 -о «Про звільнення ОСОБА_1 » в частині: Календарна вислуга років для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на день звільнення (26.06.2019) становить: 26 років 00 місяців 12 днів.
28 липня 2021 року Головне управління ДФС у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2021 року № 380/5670/21, скерувало до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області матеріали, зокрема подання про призначення пенсії від 28.07.2021 року № 13, копію наказу від 27.07.2021 р. № 106-0, копію наказу від 25.06.2019 року р. № 307-0 «Про звільнення ОСОБА_1 », копію рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2021 року № 380/5670/21, розрахунок вислуги років, для перерахунку пенсії. Відповідно до вказаного подання, календарна вислуга років станом на 26.06.2019 року для призначення пенсії складає 26 років 00 місяців 12 днів.
28 липня 2021 року ОСОБА_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області із заявою в якій зокрема просив:
- здійснити перерахунок пенсії, яка призначена відповідно до п. «б» ст. 12 Закону №2262- ХІІ, з 01.01.2021 р. з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 181 від 19.07.2021, виданої ГУ ДФС у Львівській області;
- перевести/призначити з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до п. «б» ст. 12 Закону № 2262- ХІІ на пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ст.12 Закону № 2262- ХІІ;
- обрахунок призначеної пенсії відповідно до п. «а» ст. 12 Закону № 2262- ХІІ здійснити з дати подання цієї заяви з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 181 від 19.07.2021, виданої ГУ ДФС у Львівській області.
Листом Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області за № 11636-10800/Т-52/8-1300/21 від 25.08.2021 року на заяву позивача від 28.07.2021 року щодо перерахунку пенсії, повідомлено зокрема про те, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1,2 Постанови № 103, якими було передбачено проведення перерахунку пенсії відповідно Постанови № 704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.06.2021 року у справі № 380/5670/21 жодних зобов'язань на Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходив з таких мотивів і підстав та норм права.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у даній справі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначено положеннями Закону № 2262-ХІІ.
Згідно з п. а ч.1 ст. 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, ж статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.
Стаття 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлює види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.
Також, положення ст.17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначають, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Тобто, законодавець чітко встановлює можливість призначення пенсії за вислугу років, із зарахуванням в її період вислуги років на пільгових умовах.
Постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» встановлює, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у п. «ж» ст. 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту» та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
До вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за сорок днів: час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби (підпункт г пункту 3).
З вказаної Постанови слідує, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується пільговий стаж роботи на встановлених цим Порядком посадах.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), яким передбачено, зокрема, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом ( 2262-12 ), та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи) (пункту 1 цього Порядку); заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання. (пункт 4 цього Порядку).
Згідно пункту 12 вищевказаного Порядку уповноважений структурний підрозділ подає документи для призначення пенсії.
За приписами пункту 14 Порядку № 3-1:
-орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою;
-заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів;
-заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 3).
Відповідно до пункту 17 Порядку № 3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Згідно із пунктом 18 Порядку № 3-1 рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.
Відповідно до ст.49 Закону № 2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Із матеріалів справи судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.06.2021 року у справі № 380/5670/21 листом № 694/9/13-97-07 від 28.07.2021 року надіслано на адресу ГУ ПФУ у Львівській області документи для призначення/перерахунку пенсії позивачу за вислугу років відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На переконання відповідача, у Головного управління відсутні підстави для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки для здійснення такого перерахунку, позивач не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, про що зазначено у відзиві на позов.
Однак, з матеріалів справи судом встановлено, що у заяві від 28 липня 2021 року позивач просив перевести/призначити з пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до п. «б» ст. 12 Закону № 2262- ХІІ, на пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону № 2262- ХІІ.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, відповідачем не було здійснено перерахунку пенсії позивача за вислугою років відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі документів, які були скеровані Головним управлінням ДФС у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.06.2021 року у справі № 380/5670/21 листом № 694/9/13-97-07 від 28.07.2021 року.
Відповідно до ст.51 Закону №2262, при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);
- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);
- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);
- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
В рамках адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок допущення протиправної бездіяльності відповідачем щодо призначення/перерахунку з 01.08.2021 року ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. “а” ст. 12 Закону України від 09.04.1992 року № 2262- ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Тому, належним способом захисту порушеного права в даному випадку є визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо перерахунку з 01.08.2021 року ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. “а” ст. 12 Закону України від 09.04.1992 року № 2262- ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”на підставі його заяви від 28.07.2021 року.
Вітак, з метою захисту порушеного права слід зобов"язати відповдіача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2021 за вислугу років відповідно до п. “а” ст. 12 Закону України від 09.04.1992 року № 2262- ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, на підставі його заяви від 28.07.2021 року.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задовлення позову частково.
Відповідно до ст.139 КАС України, судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 139, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд -
Адміністративний позов задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ у Львівській області щодо перерахунку з 01.08.2021 року ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. “а” ст. 12 Закону України від 09.04.1992 року № 2262- ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі його заяви від 28.07.2021 року.
Зобов"язати Головне управління ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2021 за вислугу років відповідно до п. “а” ст. 12 Закону України від 09.04.1992 року № 2262- ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на підставі його заяви від 28.07.2021 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна