Рішення від 19.01.2022 по справі 380/13295/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа№380/13295/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сасевича О.М., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області до Головного управління Держпраці у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області до Головного управління Держпраці у Львівській області із вимогою визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпраці у Львівській області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № ЛВ8684/1359/ПД/ПТ/ФС від 26.07.2021.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Головним управління Держпраці у Львівській області 12.05.2021 року було видано направлення №0629 для проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування з метою контролю за виконанням припису про усунення порушень законодавства про працю №ЛВ6934/403/АВ/П від 22.03.2021 року, складеного на підставі акта інспекційного відвідування №ЛВ6934/403/АВ від 22.03.2021 року. Позивач вказує, що нормами Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №823 від 21.08.2019 року, не передбачено підстави для здійснення інспекційних відвідувань як контроль виконання припису. Окрім цього зазначив, що 14.05.2021 року на адресу позивача надійшла вимога про надання документів згідно переліку за період з 01.03.2021 року по даний час (14.05.2021 року - день складення вимоги). Заразом інспектором праці Колівошко Н.П. 08.04.2021 року було складено протокол про адміністративне правопорушення №ЛВ6394/403/АВ/П/ПТ та скеровано такий до Самбірського міськрайонного суду Львівської області, а відтак перевіряти питання порушення вимог законодавства про працю заборонено.

Ухвалою судді від 16.08.2021 року позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали.

Ухвалою судді від 06.09.2021 року було продовжено строк залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою судді від 22.09.2021 року в справі було відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.

06.10.2021 року від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву в якому вона щодо задоволення позову заперечила та вказала, що частиною 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що підставами для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю). 07.05.2021 року начальником відділу з питань додержання законодавства застрахованих осіб, працевлаштування інвалідів, з питань дитячої праці та інших нормативно-правових актів було підготовлено доповідну записку №3253/3 щодо проведення заходу державного контролю у формі інспекційного відвідування у Новокалинівській міській раді Львівської області. На підставі доповідної записки заступником начальника Головного управління Держпраці у Львівській області було видано наказ №0642-П від 12.05.2021 року та направлення №0629 від 12.05.2021 року, яким доручено головним державним інспекторам відділу з питань додержання законодавства застрахованих осіб, працевлаштування інвалідів, з питань дитячої праці та інших нормативно-правових актів провести позаплановий захід здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування на предмет дотримання вимог законодавства про працю в частині виконання припису. Відтак, представник відповідача вказує, що в управління були наявні правові підстави для проведення інспекційного відвідування. Враховуючи те, що ні під час проведення безпосереднього інспекційного відвідування у приміщенні Новокалинівської міської ради Львівської області, ні після скерування вимоги про надання копій документів, позивачем не було надано документів, необхідних для здійснення заходу державного контролю, на підставі акту Головного управління Держпраці у Львівській області про неможливість проведення заходу державного контролю №ЛВ/8684/1359/ПД/НД від 19.05.2021 року було складено постанову про накладення на позивача штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення №ЛВ8684/1359/ПД/НД/ФС від 26.07.2021 року в сумі 18000 грн.

25.10.2021 року від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, якою від додатково обґрунтовує підставність позовних вимог.

Ухвалою суду від 11.01.2022 року було відмовлено в задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.

У судовому засіданні, що відбулось 13.01.2022 року, представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні тим, які викладені у письмових заявах до суду, просив позов задовольнити. Представник відповідача у судове засідання не з'явився, однак був належним чином повідомлений про дату, місце та час його проведення. За результатом проведеного судового засідання суд ухвалою без виходу до нарадчої кімнати постановив перейти до письмового провадження з метою подальшого розгляду справи та ухвалення рішення.

Заслухавши пояснення сторони у справі, дослідивши зібрані в справі докази, об'єктивно оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

12.05.2021 року для здійснення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування у Новокалинівській міській раді Самбірського району Львівської області заступником начальника Головного управління Держпраці у Львівській області було видано наказ №0642-П від 12.05.2021 року «Про проведення позапланового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) у формі інспекційного відвідування Новокалинівській міській раді Самбірського району Львівської області» та направлення № 0629 на здійснення інспекційного відвідування у період з 12.05.2021 по 20.05.2021.

Підставою для видачі направлення зазначено наказ ГУ Держпраці у Львівській області №0642-П від 12.05.2021 року, контроль виконання припису від 22.03.2021 року №ЛВ6934/403/АВ/П. Предметом здійснення заходу є дотримання вимог законодавства про працю в частині виконання припису.

13.05.2021 року інспектором праці Колівошко Н.П. було складено вимогу про надання документів №ЛВ/8684/1359/ПД, якою зобов'язано міського голову Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області надати для проведення заходу державного контролю копії перелічених в ній документів з березня 2021 року по даний час у строк до 19.05.2021 року.

17.05.2021 року міським головою Новокалиніської міської ради Самбірського району Львівської області було надіслано на адресу Головного управління Держпраці у Львівській області скаргу на вимогу про надання документів №ЛВ/8684/1359/ПД від 13.05.2021 року.

19.05.2021 року інспектором праці Колівошко Н.П. було складено акт про неможливість проведення заходу державного контролю №ЛВ/8684/1359/ПД/НД в якому зазначено причини неможливості здійснення державного контролю: ненадання інформації, необхідної для проведення заходу державного нагляду (контролю); ненадання для ознайомлення книг, реєстрів та документів,ведення яких передбачено законодавством про охорону праці/працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом перевірки / інспекційного відвідування, їх завірених об'єктом відвідування копій або витягів: не надано жодних документів, вказаних у вимозі №ЛВ/8684/1359/ПД від 13.05.2021 року у визначений період до 16:00 год. 19.05.2021 року.

31.05.2021 року першим заступником начальника Головного управління Держпраці у Львівській області на скаргу позивача від 17.05.2021 року листом було надано відповідь, якою фактично відмовлено в скасуванні вимоги про витребування документів №ЛВ/8684/1359/ПД від 13.05.2021 року.

26.07.2021 року першим заступником начальника Головного управління Держпраці у Львівській області на підставі акта про неможливість проведення інспекційного відвідування від 19.05.2021 року №ЛВ/8684/1359/ПД/НД було винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, якою накладено на Новокалинівську міську раду Самбірського району Львівської області штраф у розмірі 18000 (вісімнадцять тисяч) грн.

Позивач, вважаючи вищезазначену постанову протиправною, звернувся до суду з метою її скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання законодавства про працю врегульовано, зокрема, Конвенцією Міжнародної організації праці №81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифіковану Законом №1985-ІV від 08.09.2004 р.

Відповідно до статті 12 вказаної Конвенції інспектори праці, забезпечені відповідними документами, що засвідчують їх повноваження, зокрема мають право здійснювати будь-який огляд, перевірку чи розслідування, які вони можуть вважати необхідними для того, щоб переконатися у тому, що правові норми суворо дотримуються. Інспекції на підприємствах проводяться так часто і так ретельно, як це необхідно для забезпечення ефективного застосування відповідних правових норм (ст. 16 Конвенції).

Згідно норм статті 259 Кодексу законів про працю України (далі - КзПП в редакції, чинній на момент спірних правовідносин) Державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальні органи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Центральні органи виконавчої влади здійснюють контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у їх функціональному підпорядкуванні, крім податкових органів, які мають право з метою перевірки дотримання податкового законодавства здійснювати такий контроль на всіх підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування, а органи місцевого самоврядування - на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад.

Преамбулою Закону України від 05 квітня 2007 р. № 877-V «Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877-V в редакції, чинній на момент спірних правовідносин), визначаються правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

За визначенням статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Відповідно до частини 5 статті 2 Закону № 877 заходи контролю здійснюються, зокрема, органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно- правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №96, передбачено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 цього Положення).

Управління є територіальним органом Держпраці і було утворено постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №100 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність деяких постанов Кабінету Міністрів України».

Відповідно до Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 № 84 (далі - Положення №84), Головне управління Держпраці у Львівській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Згідно з підпунктом 5 пункту 4 Положення № 84 Головне управління Держпраці у Львівській області здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.

Згідно з підпунктом 50 пункту 4 Положення №84, Головне управління Держпраці у Львівській області накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Управління Держпраці.

На виконання частини 1 статті 259 КЗпП України, Кабінет Міністрів України постановою від 21.08.2017 № 823 затвердив Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затверджено (далі - Порядок №823 в редакції, чинній на момент спірних правовідносин), який, згідно з його пунктом 1, визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об'єкт відвідування).

Як випливає зі змісту пункту 2 Порядку №823 заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань виявлення неоформлених трудових відносин здійснюються у формі інспекційних відвідувань, що проводяться інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.

Пунктом 5 Порядку № 823 визначені підстави проведення інспекційних відвідувань, серед яких, зокрема, є невиконання вимог припису інспектора праці.

Нормами пунктів 14, 15, 16 і 17 Порядку №823 передбачено, що у разі створення об'єктом відвідування перешкод у діяльності інспектора праці (відмова у допуску до проведення відвідування, зокрема ненадання на письмову вимогу інспектора праці інформації, необхідної для проведення інспекційного відвідування; перешкода в реалізації інших прав, передбачених пунктом 10 цього Порядку), відсутності об'єкта відвідування або уповноваженої ним особи за місцезнаходженням (адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, інших документах, що стали підставою для проведення відвідування), відсутності документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, перевищення строків проведення інспекційного відвідування, визначених пунктом 9 цього Порядку, складається акт про неможливість проведення інспекційного відвідування із зазначенням відповідних підстав, який у разі можливості підписується об'єктом відвідування або іншою уповноваженою ним особою.

Копія акта, зазначеного у пункті 14 цього Порядку, надсилається органам, яким підпорядкований об'єкт відвідування (за наявності), для вжиття заходів з усунення перешкод і забезпечення присутності об'єкта відвідування за своїм місцезнаходженням.

За результатами інспекційного відвідування складаються акт інспекційного відвідування (далі - акт) і в разі виявлення порушень вимог законодавства про працю - припис щодо їх усунення та попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю.

Акт складається в останній день інспекційного відвідування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та об'єктом відвідування або уповноваженою ним особою.

Згідно пункту 22 Порядку №823, припис є обов'язковою для виконання у визначені строки письмовою вимогою інспектора праці про усунення об'єктом відвідування порушень вимог законодавства про працю, виявлених під час інспекційного відвідування.

Припис вноситься об'єкту відвідування не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після підписання акта (відмови від підписання), а в разі наявності зауважень - наступного дня після їх розгляду. Стан виконання припису перевіряється після закінчення зазначеного в ньому строку виконання. Якщо об'єкт відвідування не надав відповіді або надав її в обсязі, недостатньому для підтвердження факту виконання припису, проводиться інспекційне відвідування з підстави, наведеної у підпункті 11 пункту 5 цього Порядку (пункти 21 і 22 Порядку №823).

Механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою-сьомою статті 53 Закону України «Про зайнятість населення», визначено Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №509 (далі - Порядок № 509).

Пунктом 2 Порядку № 509 встановлено, що штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками, керівниками виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та їх заступниками.

Штрафи можуть бути накладені на підставі в тому числі акта про неможливість проведення інспекційного відвідування/невиїзного інспектування.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 509 справа про накладення штрафу розглядається у 45- денний строк з дня, що настає за днем одержання уповноваженою посадовою особою документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку.

Пунктом 4 Порядку № 509 передбачено, що під час розгляду справи досліджуються матеріали і вирішується питання щодо наявності підстав для накладення штрафу.

За результатами розгляду справи уповноважена посадова особа на підставі документів, зазначених в абзацах третьому - сьомому пункту 2 цього Порядку, складає постанову про накладення штрафу.

Постанова про накладення штрафу складається у двох примірниках за формою, встановленою Мінсоцполітики, один з яких залишається в уповноваженої посадової особи, що розглядала справу, другий - надсилається протягом трьох днів з дня складення суб'єктові господарювання або роботодавцю, стосовно якого прийнято постанову, або вручається його представникові, про що на примірнику робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого суб'єкта господарювання або роботодавця чи їх представника. У разі надсилання примірника постанови засобами поштового зв'язку в матеріалах справи робиться відповідна позначка.

Відповідно до ч. 1 ст. 265 КЗпП посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством. Абзацом 7 ч. 2 ст. 265 КЗпП передбачено, що юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Нормативна конструкція абзацу сьомого частини другої статті 265 КЗпП України передбачає, що з метою застосування штрафу необхідна сукупність елементів об'єктивної сторони цього правопорушення: 1) наявність дій щодо недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні; 2) проведення перевірки з питань виявлення порушень, зазначених в абзаці другому частини другої статті 265 КЗпП України

Визначальним для вирішення спірних правовідносин у цій справі є з'ясування, чи дійсно було з боку Новокалинівської міської ради створено перешкоди у здійсненні перевірки інспектором Держпраці та чи діяли посадові особи в межах повноважень та у спосіб передбачених законом при проведенні перевірки та при прийнятті постанови про накладення штрафу.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Головним управлінням Держпраці у Львівській області скеровано на юридичну адресу Новокалинівської міської ради вимогу №ЛВ8684/1359/ПД від 13.05.2021 про надання документів згідно переліку за період з 01.03.2021 по даний час у строк до 19.05.2021, тобто поза межами попереднього інспекційного відвідування.

У відповідності до п. 23 Порядку № 823 вимога інспектора з праці від 13.05.2021 №ЛВ8684/1359/ПД Новокалинівською міською радою була оскаржена до ГУ Держпраці у Львівській області.

Абзацом 3 п. 23 Порядку № 823 передбачено, що подання в установлений строк скарги тимчасово припиняє виконання вимоги. Скарга розглядається у 30-денний строк після дня її надходження, якщо інше не встановлено законом. На час розгляду скарги рішенням керівника або заступника органу контролю проведення інспекційного відвідування зупиняється. За результатами розгляду скарг приписи, вимоги інспектора праці можуть бути скасовані повністю або в окремій частині (п. 23 Порядку № 823).

Слід також зазначити, що фактично інспектор Держпраці, якому було доручено проведення інспекційного відвідування вийшов на місце інспекційного відвідування лише 1 раз - 13.05.2021 року. В подальшому, виходу на інспекційне відвідування за місцезнаходженням установи не було, а Акт про неможливість проведення інспекційного відвідування був складений у приміщенні контролюючого органу 19.05.2021 (останній день виконання вимоги) та за відсутності представника міської ради.

Вищевикладені обставини свідчать про відсутність реальної можливості не допускати порушення, зазначені в постанові про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № ЛВ8684/1359/ПД/ПТ/ФС від 26.07.2021, а саме створення перешкоди для проведення заходу державного контролю.

При цьому створення перешкод передбачає активну поведінку посадової особи об'єкта відвідування, направлену на перешкоджання інспектору під час здійснення інспекційного відвідування у його проведенні, отриманні необхідної інформацію, тобто у реалізації своїх повноважень, що є підставою для складання акта про неможливість проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.

До інших підстав для складання акта про неможливість проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування законодавець відносить відсутність об'єкта відвідування або уповноваженої ним особи за місцезнаходженням, а також відсутність документів, ведення яких передбачено законодавством про працю, тобто такий акт складається у випадку неможливості проведення інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, не пов'язаного із створенням перешкод.

Суд також наголошує, що Новокалинівська міська рада реалізувала своє право на оскарження вимоги про надання документів. Однак, ГУ Держпраці у Львівській області тимчасово не припинило виконання вимоги, як це передбачає п. 23 Порядку №823.

Окрім цього, судом також встановлено те, що 08.04.2021 державним інспектором Колівошко Н. П. складено протокол про адміністративне правопорушення №ЛВ6394/403/АВ/П/ПТ Юзвяком Б. О. вимог законодавства про працю, відповідальності за яке передбачено ч. 1 ст. 41 КУпАП. Постановою Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 18.06.2021 (справа №452/2269/21) провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 41 КУпАП, відносно ОСОБА_1 було закрито. Суд зазначив, що матеріали провадження не містять належних та допустимих доказів наявності в діях вини та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП.

Відтак, постановою Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 18.06.2021 року було фактично констатовано відсутність підстав щодо винесення уповноваженим органом припису від 22.03.2021 року №ЛВ6934/403/АВ/П, на підставі якого було видано направлення №0629 для контролю виконання цього ж припису.

Більше того, судом також встановлено й те, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.11.2021 року (справа №452/2271/21) було залишено без змін рішення Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 07 вересня 2021 року, яким визнано протиправним та скасовано постанову Головного управління Держпраці у Львівській області №ЛВ8684/1359/НД/ПТ/ПС від 04.06.2021 про притягнення Новокалинівського міського голови до адміністративної відповідальності за ст. 188-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У вищезазначеній постанові колегія суддів апеляційного суду прийшла до висновку, що сам припис про усунення порушень законодавства про працю від 22.03.2021 № ЛВ6934/403/АВ/П є протиправним.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З огляду на те, що протиправність припису Головного управління Держпраці у Львівській області від 22.03.2021 № ЛВ6934/403/АВ/П (на підставі якого було видано направлення №0629 на здійснення інспекційного відвідування у період з 12.05.2021 по 20.05.2021 для контролю його виконання та прийнято вимогу про надання документів від 13.05.2021 року №ЛВ/8684/1359/ПД) було встановлено та підтверджено рішеннями судів в інших адміністративних справах (№452/2269/21 та 452/2271/21), суд приходить до висновку щодо протиправності винесеної відповідачем постанови №ЛВ8684/1359/ПД/ПТ/ФС від 26.07.2021, якою на позивача накладено штраф у розмірі 18000 грн., а отже така підлягає скасуванню.

Зазначена позиція суду також підтверджується правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 04.02.2019 у справі № 807/242/14, згідно якої лише дотримання умов та порядку прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок може бути підставою для визнання правомірними дій контролюючого органу щодо їх проведення. У свою чергу порушення контролюючим органом будь-яких вимог щодо призначення та проведення перевірки призводить до відсутності правових наслідків такої. Таким чином, у випадку незаконності перевірки, прийнятий за її результатами акт індивідуальної дії підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позивачем на виконання вимог ухвал судді про залишення позовної заяви без руху та продовження строку залишення позовної заяви без руху було сплачено судовий збір в сумі 2270,00 грн., такий підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області до Головного управління Держпраці у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпраці у Львівській області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № ЛВ8684/1359/ПД/ПТ/ФС від 26.07.2021 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпраці у Львівській області (79005, м. Львів, пл. Міцкевича, 8; ЄДРПОУ: 39778297) на користь Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області (81464, Самбірський район, м. Новий Калинів, пл. Авіації, 1А) сплачений судовий збір в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Сасевич О.М.