24 січня 2022 року СєвєродонецькСправа № 360/7293/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву про залишення позову без розгляду у справі № 360/7293/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
19 листопада 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Національної поліції в Луганській області щодо невключения при розрахунку ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні індексації грошового забезпечення у сумі 1069,94 гривень;
- зобов'язати Головне Управління Національної поліції в Луганській області здійснити перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення у сумі 1069,94 гривень, та виплатити ОСОБА_1 різницю недоотриманої грошової допомоги, з урахуванням раніше виплачених сум, що складає 12304,31 гривень.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач проходив службу в Національній поліції з 07.11.2015 по 15.08.2020.
Відповідно до наказу від 11.08.2020 № 923 о/с Позивача було звільнено з посади начальника 1-го міжрайонного відділу управління протидії наркозлочинності Головного управління Національної поліції в Луганській області, за п. 4 ч.І ст. 77 (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), з 15.08.2020, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 23 роки 08 місяців 22 днів, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати складає: 23 роки, з виплатою компенсації за невикористану в році звільнення відпустку у кількості 26 діб, встановивши відсоток премії за серпень 2020 року 57,40%. 18.08.2020 Головним управлінням Національній поліції в Луганській області було виплачено Позивачу одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в поліції у сумі 226082,52 гривень.
12.10.2021 звернувся з запитом до Відповідача, на отримання інформації про включення при здійсненні розрахунку одноразової грошової допомоги при звільнені Позивача індексації грошового забезпечення, і якщо індексацію було не включено, здійснити нарахування та виплату Позивачу різницю недоплаченої грошової допомоги при звільнені, розрахованої з урахуванням індексації грошового забезпечення.
Згідно листа Відповідача від 25.10.2021 № 1667/111/22-2021, було встановлено, що Відповідачем індексацію грошового забезпечення не було включено в розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні Позивачу, що підтверджується довідкою щодо нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні Позивачу від 25.10.2021 № 1381/111/22-2021 та довідкою про доходи Позивача від 14.06.2021 № 654/111/22-2021, наданих Відповідачем. Також в відповіді зазначено, що індексація грошового забезпечення не була врахована у розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні, тому що відповідно до п.6 розділу VI Наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799 визначено, що нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення. Відповідно вищезазначеного Наказу в переліку складових грошового забезпечення, з якої нараховується одноразова грошова допомога при звільненні індексація не зазначена, а відповідно не включається в її складові.
Фактично, цією відповіддю Відповідачем відмовлено Позивачу у перерахунку і виплаті недоплаченої грошової допомоги при звільненні, розрахованої з урахуванням індексації грошового забезпечення.
Вважає бездіяльність Відповідача щодо невключения при розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні Позивачу індексації грошового забезпечення, противоправною, оскільки індексація грошових доходів передбачена нормами законодавства.
Від відповідача до суду надійшла заява про залишення позову без розгляду, в якій
зазначено, що позивачем поданий позов після закінчення строків позовної давності, встановлених частиною 5 статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Розглядаючи питання стосовно строків звернення позивача до адміністративного суду, суд виходить з такого.
Предметом позову є визнання противоправною бездіяльності Головного Управління Національної поліції в Луганській області щодо невключения при розрахунку ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні індексації грошового забезпечення.
Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).
Відповідно до частини третьої статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Строки звернення до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за вирішенням трудових спорів зазначені в абзаці другому статті 233 Кодексу України про працю, даною нормою передбачено право людини у разі порушення законодавства про оплату праці звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Згідно з вимогами статті 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входять:
Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Виходячи з того, що компенсаційні виплати входить до складу грошового забезпечення, тому суд при вирішенні справи, процесуальні строки звернення громадянина України до суду з адміністративним позовом розраховує саме виходячи з абзацу другого статті 233 Кодексу України про працю.
У зв'язку з вище викладеними обставинами суд не вважає пропущеним строк звернення позивача до адміністративного суду.
Керуючись статтями 122, 123 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви про залишення позову без розгляду у справі № 360/7293/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя І.В. Тихонов