04.02.2022 Справа № 756/630/22
Унікальний номер 756/630/22
Номер провадження 3/756/942/22
04 лютого 2022 року м. Київ
Суддя Оболонського районного суду м. Києва Шролик І.С., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Державної податкової служби України про притягнення д адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 201/04-36-04-04-10/3722953 від 06 січня 2022 року, при проведенні головним державним інспектором Соборного відділу податків і зборів з юридичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування юридичних осіб ГУ ДПС у Дніпропетровській області Астаповою Є.Г. камеральної перевірки ТОВ «Рента - Капітал», розташованого за адресою: м. Київ, вул. Олександра Архипенка, буд. 10-А, кв. 115, встановлено порушення керівником ОСОБА_1 , а саме неподання до установи банку платіжного доручення на сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого юридичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості за 2021 рік по строку сплати 29.10.2021 року, що спричинило виникнення податкового боргу, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 163-2 КУпАП та абз. б п.п. 266.10.1 п. 266.10 ст. 266 Податкового кодексу України, що відображено в акті перевірки № 34507/04-36-04/37922953 від 08 грудня 2021 року. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-2 КУпАП
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17 січня 2022 року визначено головуючим суддю Шролик І.С.
В судове засідання призначене на 04 лютого 2022 року, ОСОБА_1 та його представник не з'явилися, про розгляд справи повідомленні судом належним чином.
01 лютого 2022 року до суду надійшло клопотання ОСОБА_1 , в якому він просить закрити провадження по справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП. В обґрунтування поданого клопотання зазначає, що з моменту виявлення правопорушення 08.12.2021 року до моменту складання протоколу 06 січня 2022 року сплинув значний проміжок часу, в той час як відповідно до вимог КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, протокол від 06 січня 2022 року є недопустимим доказом у справі. Посадовими особами ГУ ДПС у Дніпропетровській області не виконано вимоги законодавства та не роз'яснено йому права та обов'язки. В порушення ст. 254 КУпАП копія протоколу під розписку не вручена, в протоколі відсутній підпис особи, яка притягується до відповідальності та пояснення щодо обставин справ. Запис про те, що особа відмовилася від підписання протоколу відсутній. Зазначає, що протокол було складено за його відсутності, що призвело до грубого порушення його прав, а відтак і основних засад порядку притягнення до адміністративної відповідальності. Повідомлення про виклик на 20.12.2021 року до Соборного відділу платників податків та зборів з юридичних осіб, про повідомлення вручено 21 грудня 2021 року, що унеможливило його прибуття на розгляд даної справи та позбавило можливості надати свої пояснення. Також в клопотанні ОСОБА_1 зазначив, що податкове зобов'язання було погашене в повному обсязі ніж визначено в акті камеральної перевірки, що підтверджується платіжним доручення № 15.12.2021 року на суму 3000,00 грн.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
У розумінні ст. 280 КУпАП, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно положень ч. 1 ст. 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій особи, є одним із основних джерел доказів, складається уповноваженими на те посадовими особами органів поліції за встановленою формою і має містити усі дані, необхідні для вирішення справи.
Суд, дослідив письмові докази по справі, протокол № 201/04-36-04-04-10/3722953 від 06 січня 2022 року та акт про результати камеральної перевірки № 34507/04-36-04-00 від 08 грудня 2021 року, в якому встановлено факт неподання ТОВ «Рента - Капітал» платіжних доручень на перерахування належних до сплати сум по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого юридичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості.
Диспозицією ч. 1 ст. 163-2 КУпАП передбачена відповідальність за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
В розумінні ст. 280 КУпАП, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності за інкриміноване їй адміністративне правопорушення, тобто перевірити правильність кваліфікації її дій та факт дійсності вчинення порушення.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 284 КУпАП, по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) застосування заходів впливу, передбачених ст. 24-1 КУпАП; 3) закриття справи.
Порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах доходів і зборів, а також процедуру складання протоколів про адміністративні правопорушення визначено "Інструкцією з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення", затвердженою наказом Міністерства фінансів України 02.07.2016 року № 566 (далі - Інструкція № 566).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності
Відповідно до розділу II Інструкції № 566, у разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в органі доходів і зборів. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі.
З аналізу наведених положень законодавства випливає, що протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, якщо ж особу неможливо виявити протокол складається в органі доходів і зборів, при цьому особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів належним чином. У разі неявки такої особи складається акт, який засвідчує факт такої неявки.
Так, в матеріалах справи наявний акт камеральної перевірки від 08 грудня 2021 року, водночас протокол про адміністративне правопорушення був складений 06 січня 2022 року.
У зв'язку з наведеним, враховуючи ту обставину, що з моменту начебто виявлення правопорушення та водночас особи правопорушника 08 грудня 2021 року до моменту складання протоколу 06 січня 2022 року сплинув значний проміжок часу, а відповідно до вимог КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, протокол від 06 січня 2022 року є недопустимим доказом у справі.
Окрім того, на час складання протоколу про адміністративне правопорушення не був своєчасно сповіщений. Як вбачається з матеріалів справи повідомлення про виклик на 20.12.2021 року на 11.00 год. до Соборного відділу платників податків та зборів з юридичних осіб ОСОБА_1 отримав 21.12.2021 року, що унеможливило його прибуття для надання пояснень.
Разом з тим, порушення було усунуто та податкове зобов'язання було погашено. На підтвердження цього ОСОБА_1 було надано платіжне доручення.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до переконання, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно підлягає ОСОБА_1 закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, оскільки порушено порядок притягнення до відповідальності.
З огляду на закриття провадження у справі без накладення на особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, адміністративного стягнення, судовий збір в порядку ст.40-1 КУпАП стягненню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 163-2 ч. 1, 245, 247 ч. 1 п. 1, 252, 280, 283 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про адміністративне про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, - закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.
Суддя І.С. Шролик