09.02.2022
Справа № 664/33/22
09 лютого 2022 року м. Олешки Херсонський район Херсонська область
Суддя Цюрупинського районного суду Херсонської області Савчак Сергій Петрович, розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП,-
За протоколом про адміністративне правопорушення від 26.12.2021 року (серії ВАВ № 471780), 26.12.2021 року об 11:45 год. в смт. Нова Мачка по вул. Соборній біля ринку гр. ОСОБА_1 здійснював торгівлю цигарками не маючи акцизного (збору) податку.
Відповідно до положення ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення…. Суддя не має право самостійно збирати докази без надання відповідного клопотання, особою яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст.156 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
В протоколі не наведено обставин кому здійснювався продаж та в якій кількості, у протоколі відсутні будь-які дані щодо отримання грошей від продажу тютюнових виробів. Не вказано, одержував ОСОБА_1 виручку від продажу предметів торгівлі, та чи вилучалися отримані кошти, що є суттєвим при розгляді справи по суті, оскільки санкція за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з обов'язковою конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі. При цьому, доказів продажу до протоколу не додано, тобто передача тютюнових виробів за плату певній особі.
Крім того, диспозиція частини 1 статті 156 КУпАП є бланкетною, серед обов'язкових ознак, які мають бути відображені при викладенні суті даного правопорушення, є наведення конкретного нормативно - правового акту, який покладає на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності певні обов'язки і яких така особа не дотрималася, порушивши таким чином ст. 156 КУпАП, в даному випадку ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Також, відповідальність за ч. 1 ст. 156 КУпАП настає саме за торгівлю без марок акцизного податку, але в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що здійснив продаж цигарок не маючи акцизного (збору) податку. При цьому, не зазначено, яким нормативно-правовим актом передбачено обов'язок здійснювати торгівлю з акцизним (збором) податком.
Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення. Наприклад, у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09 червня 2011 року, заява № 16347/02, «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», заява № 36673/04, «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року).
При цьому Європейський суд робить висновок, що суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати/збирати докази на підтвердження винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до абз. 5 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14, п. 4 листа ВССУ від 22 травня 2017 року № 223-943/0/4-17 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП України до відповідного правоохоронному органу для належного оформлення.
Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи належить до його компетенції розгляд даної справи, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи про час і місце її розгляду тощо.
У зв'язку із зазначеним, вважаю за необхідне адміністративний матеріал повернути для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 256, 278, 283, 284 КУпАП суддя
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, повернути до Відділення поліції № 2 Херсонського районного управління поліції на доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає
Суддя Савчак С. П.