Справа № 585/286/22
Номер провадження 3/585/155/22
07 лютого 2022 року м.Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Шульга В.О., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
мешканця АДРЕСА_1 , студент Роменського колледжу СНАУ, паспорт НОМЕР_1 від 17.01.2019 р. 5924,
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 126 КпАП України, -
03 лютого 2022 року до Роменського міськрайонного суду надійшов адміністративний матеріал за ч. 2 ст. 126 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
В протоколі про адміністративне правопорушення вказано: 31.01.2022 року 13 год. 10 хв. в м. Ромни вул. Горького, водій громадянин ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21013 н/з НОМЕР_2 не маючи прав керування транспортними засобами, так як не навчався та не отримував посвідчення водія, чим порушив вимоги п.2.1а, Правил дорожнього руху, за що відповідальтність передбачена ч.2 ст.126 КУпАП.
Наказом МВС України від 06.11.2015 № 1376 «Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затверджено вказану інструкцію, в розділі ІІ якої «Документування адміністративних правопорушень» передбачено наступне: 15. До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Відповідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості необхідні для вирішення справи.
Згідно ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Так, матеріали справи не містять ніяких доказів вчинення правопорушення, окрім протоколу про адміністративне правопорушення, який сам по собі не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували провину особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Окрім цього, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності є неповнолітнім.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Статтями 7, 245-246 КУпАП встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом; провадження у справах здійснюється на основі суворого додержання законності; завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її з точною відповідністю з законом.
Згідно з положенням ч.ч.1, 3 ст.270 КУпАП, інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).
Законні представники та представники мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; від імені особи, інтереси якої вони представляють, приносити скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу.
Не зважаючи на вказане, при складанні протоколу інспектором СРПП Роменського РВП Линтварьовим О.О. не було залучено законних представників неповнолітнього ОСОБА_1 і будь які дані щодо осіб, які мають правопредставляти інтереси неповнолітнього ОСОБА_1 , та адреси їх місце проживання, до справи не долучені, що позбавляє суд можливості викликати таких осіб в судове засідання.
Таким чином, враховуючи те, що при складання протоколу не були залучені особи, які можут предаставляти інтереси неповнолітнього і необхідні відомості про законних представників неповнолітнього в матеріалах відсутні, суд позбавлений можливості розглянути справу про адміністративне правопрушення, не порушуючи права на захист неповнолітньої особи.
У зв'язку з вказаним, протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції.
За таких обставин, справу про адміністративне правопорушення необхідно повернути начальнику Роменського РВП ГУНП в Сумській області для додаткового оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, ст. 278 КУпАП, -
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 повернути начальнику Рорменського РВП ГУНП України в Сумській області для забезпечення усунення недоліків з направленням до суду в межах строку, встановленого ст. 38 КУпАП.
Постанова суду не оскаржується.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. О. Шульга