Справа № 286/3823/14-а
09 лютого 2022 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Вачко В. І.
з секретарем Шалига А. Ю.,
розглянувши заяву ОСОБА_1 про заміну сторін виконавчого провадження їх правонаступниками та видачу дублікату виконавчого листа , -
Заявник просить у відповідності до ст.ст.52, 379 КАС України у справі № 286/3823/14-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі та управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», замінити стягувача ОСОБА_2 її правонаступником - ОСОБА_3 , мотивуючи тим, що ОСОБА_2 , яка є стягувачем у справі, померла, а вона - її дочка, як спадкоємець за законом, прийняла спадщину після смерті матері, а тому є її правонаступником, замінити боржника Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області його правонаступником - Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, у зв'язку з припиненням діяльності боржника та його реорганізацією шляхом приєднання до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, а також просить видати у справі № 286/3823/14-а дублікат виконавчого листа, оскільки оригінал виконавчого листа був втрачений.
Заявник в судове засідання не прибула, в заяві просила розглянути справу без її участі.
Представники заінтересованих осіб в судове засідання не прибули, про причини неприбуття суд не повідомили, хоча про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Згідно з ч.2 ст.379 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши матеріали заяви, суд дійшов наступних висновків.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 13 серпня 2014 року у справі № 286/3823/14-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі та управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести ОСОБА_2 донарахування та виплату за період з 01.01.2014 року по 30 червня 2014 року: - доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення щомісячно у відповідності до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру однієї мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно; - додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 4, у відповідності до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 15% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік», щомісячно; зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести ОСОБА_2 донарахування та виплату за період з 01.01.2014 року по 30 червня 2014 року: грошової допомоги у зв'язку з обмеженням продуктів харчування місцевого виробництва, передбачену ст.37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із розрахунку 30% від мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно.
Постанова набрала законної сили та на її виконання Овруцьким районним судом Житомирської області було видано виконавчий лист, який 08.12.2014 року отримано позивачем.
ІНФОРМАЦІЯ_1 стягувач ОСОБА_2 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 .
Відповідно до ч.1 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Згідно ч.4 ст. 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно ст.1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Згідно ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та його батьки. Згідно з ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за законом має право прийняти спадщину чи не прийняти її. Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Згідно з копією свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідченого 16 серпня 2021 року державним нотаріусом Овруцької державної нотаріальної контори Житомирської області Кулініч О.Д., зареєстрованого в реєстрі за № 1-1706, спадкоємцем зазначеного у цьому свідоцтві майна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є її дочка ОСОБА_4 .
Відтак, ОСОБА_4 прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка є стягувачем у справі, а тому є її правонаступником.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області (код ЄДРПОУ 03192603) перебуває у стані припинення з 31.12.2020 року.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" вирішено здійснити реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих зазначеною постановою, шляхом їх приєднання до районних державних адміністрацій згідно з додатком. Таким чином Овруцьку райдержадміністрацію реорганізовано шляхом приєднання до Коростенської райдержадміністрації.
Згідно розпорядження голови Овруцької районної державної адміністрації від 30.12.2020 року № 156 управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації реорганізовано шляхом приєднання до Коростенської районної державної адміністрації, Коростенська районна державна адміністрація Житомирської області є правонаступником всіх зобов'язань, майнових прав та обов'язків реорганізованих шляхом приєднання структурних підрозділів, зокрема управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.
Пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074, визначено, що права та обов'язки органів виконавчої влади у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Відтак, правонаступником Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області є Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
З огляду на викладене, вимоги заяви про заміну сторін виконавчого провадження їх правонаступниками підлягають задоволенню.
Щодо вимоги заяви про видачу у справі дубліката виконавчого листа, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з пунктом 18.4 Перехідних положень КАС України у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21 квітня 1999 року, в редакції, яка діяла на момент набрання рішенням законної сили, виконавчі листи можуть бути пред'явлені до виконання протягом року, з наступного дня після набрання рішенням законної сили.
З копії листа Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) від 16.11.2021 року № 13529-2021/11.2-32/14921-2021/11.2 вбачається, що на виконанні у органі державної виконавчої служби перебував виконавчий лист № 286/3823/14-а, виданий 05.12.2014 року Овруцьким районним судом Житомирської області про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації вчинити певні дії у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; 15.06.2015 року державним виконавцем винесено постанову про повернення вказаного виконавчого документа стягувачеві на підставі п.9 ч.1 ст.47 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки наявна встановлена законом заборона щодо звернення стягнення на майно та кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення; виконавчий лист направлено на адресу стягувача, повторно на виконання виконавчий лист не надходив.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.23 Закону України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21 квітня 1999 року, в редакції, яка діяла на момент повернення виконавчого листа, строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі пред'явлення виконавчого документа до виконання. Згідно ч.3 ст.23 Закону України «Про виконавче провадження» у разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв'язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред'явлення виконавчого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв'язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, - з моменту закінчення дії відповідної заборони.
Строк пред'явлення виконавчого листа № 286/3823/14-а до виконання перервався пред'явленням його до виконання, та після переривання встановлюється з дня закінчення строку дії відповідної заборони, відтак суд дійшов висновку, що строк пред'явлення виконавчого листа до виконання не закінчився.
Як стверджує заявник, у поданій до суду заяві, виконавчий лист втрачений.
Враховуючи викладене вище, вимога заяви про видачу дубліката виконавчого листа підлягає задоволенню.
Керуючись ст.379, п.3 Розділу VI Прикінцевих положень, п.18.4 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву задоволити.
У справі № 286/3823/14-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі та управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», замінити стягувача - ОСОБА_2 її правонаступником - ОСОБА_3 , а також замінити боржника - Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області (ідентифікаційний код 03192603; місце знаходження: 11100, Житомирська обл., м.Овруч, вул.Гетьмана Виговського, буд. 17) його правонаступником - Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (ідентифікаційний код 03192690; місце знаходження: 11500, Житомирська обл., м.Коростень, вул.Франка, буд. 5).
Видати ОСОБА_5 дублікат виконавчого листа відповідно до постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 13 серпня 2014 року у справі № 286/3823/14-а про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації вчинити певні дії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд Житомирської області у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду або якщо суд визнає причини пропуску строку поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В. І. Вачко