Рішення від 06.09.2007 по справі 3/320-ПД-06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.09.2007 Справа № 3/320-ПД-06

Господарський суд Херсонської області у складі судді Александрової Л.І. при секретарі Фінаровій О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз"

до Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Херсонгаз"

про спонукання до укладання додаткової угоди

за участю

представників сторін:

від позивача: Дрібний Ю.В. - представник;

від відповідача: Автонагов І.В. - н-к юрвідділу;

Справа розглянута поза межами встановленого ст. 69 ГПК України строку за клопотанням сторін (а.с. 68) та на підставі ухвали голови господарського суду від 15.01.07 р. (а.с. 62).

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення після закінчення розгляду справи.

Позивач звернувся до суду з позовом про спонукання відповідача до укладання додаткової угоди № 3 до договору купівлі-продажу природного газу № 940-ПГ-2006 від 17.01.2006 р. в редакції позивача.

Під час розгляду справи позивач уточнив позов і просить спонукати відповідача укласти дану додаткову угоду з викладенням спірного пункту 3 в редакції позивача, посилаючись, що по іншим пунктам додаткової угоди спір відсутній.

Відповідач проти позову заперечує.

Розглядом матеріалів справи

ВСТАНОВЛЕНО:

Відповідно до договору купівлі-продажу природного газу й надання послуг з його транспортування № 940-ПГ-2006 від 17.01.2006 р. (далі по тексту договір), укладеному між ДАТ "Чорноморнафтогаз" і ВАТ "Херсонгаз" останнє, як Покупець і споживач послуг, зобов'язалося прийняти у власність природний газ, сплатити його вартість, а також сплатити вартість послуг з його транспортування за цінами в терміни, визначені зазначеним договором.

Пунктом 4.3 Договору встановлено, що при зміні урядовими рішеннями або постановами НКРЕ, ціни природного газу сторони зобов'язуються прийняти до виконання зміни з моменту введення в дію даних нормативних документів у відповідності діючого законодавства України шляхом внесення письмових змін у Договір.

Згідно з постановою НКРЕ № 738 "Про встановлення граничного рівня оптової ціни підприємств на газ природний, що використовується для потреб населення" від 08.06.2006 р. встановлено граничний рівень оптової ціни для підприємств на газ природний, що використовується для потреб населення, у розмірі 414 грн. за 1000 м3 з урахуванням цільової надбавки до ціни природного газу, тарифів на транспортування і постачання природного газу та податку на додану вартість.

Відповідно до п. 3 зазначеної Постанови вона набуває чинності з 01.07.2006 року.

На виконання зазначеної Постанови ДАТ "Чорноморнафтогаз" спрямувало ВАТ "Херсонгаз" Додаткову угоду № 3, згідно з якою вартість природного газу для реалізації населенню за 1000 м3 становить без урахування тарифів на транспортування 287 грн. 06 коп.

Відповідач підписав додаткову угоду № 3 до договору з протоколом розбіжностей, зазначивши іншу ціну газу природного для потреб населення без урахування тарифів на транспортування, а саме - 280 грн. 20 коп. за наявності газових лічильників та 316 грн. 47 коп. за умови відсутності газових лічильників. В обґрунтування протоколу розбіжностей ВАТ "Херсонгаз" посилається на Постанову НКРЕ № 739 "Про роздрібні ціни на газ природний, що використовується для потреб населення" від 08.06.2006 р.

Згідно з ч. 5 ст. 181 ГК України сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.

В зв'язку з цим позивач звернувся до суду з позовом, яким просить спонукати відповідача прийняти п.3 додаткової угоди в редакції позивача.

З метою об'єктивного вирішення спору суд звернувся за роз'ясненнями щодо встановлення ціни на газ по існуючому між сторонами договору до НКРЕ України та до НАК "Нафтогаз України", якими надані відповіді з відповідними роз'ясненнями.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, в тому числі, і роз'яснення надані НКРЕ та НАК "Нафтогаз України" та оцінивши їх у сукупності, суд вважає, що спірний пункт з додаткової угоди № 3 до договору має бути викладений в редакції відповідача з огляду на наступне.

Згідно п. 2.1 укладеного між сторонами договору купівлі-продажу природного газу № 940-ПГ-2006 від17.01.2006 р. позивач зобов'язався постачати природний газ, в тому числі з розбивкою категорії населення як по об'ємам, так і по вартості газу для абонентів з приладами обліку газу і без них.

Постановою НКРЕ № 738 від 08.06.06 р. встановлено граничний рівень оптової ціни на природний газ, який використовується для потреб населення в розмірі 414 грн. за 1000 м3 , а Постановою НКРЕ № 739 від 08.06.06 р. були затверджені роздрібні ціни на природний газ для населення, в тому числі 407 грн. за 1000 м3 для опалення будинків при наявності газового лічильника.

На виконання вимог постанов НКРЕ від 08.06.06 р. № 736, № 737, № 738 та № 739 НАК "Нафтогаз України" наказом № 365 від 23.06.06 р. затвердила прейскурант на природний газ з ресурсів НАК "Нафтогаз України" для використання підприємствами Компанії, у відповідності з якими граничний рівень оптової ціни встановлений в розмірі 414 грн. за 1000 м3 , а також 407 грн. для побутових потреб та опалення при наявності газових лічильників і 444 грн. при відсутності газових лічильників.

Природний газ, що постачає ДАТ "Черноморнафтогаз" використовується лише Генічеською філією ВАТ "Херсонгаз", на території якого 99 % абонентів мають прилади обліку газу. Отже, на виконання Постанови НКРЕ № 739 та Прейскуранта цін затвердженого наказом НАК "Нафтогаз України" відповідач відпускає газ населенню по ціні 407 грн. за 1000 м3 .

Як вбачається із наданого на запит суду роз'яснення НАК "Нафтогаз України" діючий механізм ціноутворення на природний газ для побутових потреб населення передбачає встановлення для нього двох різних видів цін, в залежності від того використовується природний газ за наявності газових лічильників або без них (за нормами споживання). При цьому рівень цін на природний газ за умови його споживання за лічильниками газу на 10 відсотків нижчий за її рівень при споживанні газу за нормами споживання.

Зазначений механізм запроваджено для стимулювання населення до встановлення лічильників газу з метою зменшення втрат природного газу та його економного використання споживачами.

Постачання природного газу, безпосередньо для потреб населення, здійснюють регіональні товариства з газопостачання та газифікації (в тому числі ВАТ «Херсонгаз»).

Враховуючи той факт, що в різних регіонах (різних газопостачальних підприємств) відсоток обсягів споживання газу за наявності лічильників та у разі їх відсутності за нормами споживання суттєво різниться, в тому числі у діапазонах споживання, то середньозважений рівень ціни реалізації природного газу для населення, по кожному газопостачальному підприємству є різним.

Таким чином, виникає ситуація, при якій середньозважений рівень оптової ціни на природний газ для населення по кожному окремому ВАТ з газопостачання та газифікації не відповідає середньозваженому рівню оптової ціни на природний газ для населення в цілому по Україні, що призводить до виникнення збитків по окремих газопостачальних підприємствах (де значна питома вага обсягів споживання газу за лічильниками газу).

Проаналізувавши та зваживши ситуацію яка склалася, НАК «Нафтогаз України»було затверджено відповідними наказами Компанії Прейскуранти цін на природний газ для споживачів України, в яких на підставі роздрібних цін на газ для населення, визначено оптово-роздрібні ціни на природний газ.

На підставі цих Прейскурантів, Дочірня компанія «Газ України»реалізує газ газопостачальним підприємствам по окремих цінових діапазонах за наявності лічильників природного газу та за їх відсутності за (нормами споживання).

Враховуючи вищенаведене, ДАТ «Чорноморнафтогаз», яке є дочірнім підприємством НАК «Нафтогаз України», при укладенні договорів на постачання природного газу, повинне визначати окремо обсяги постачання газу населенню за наявності лічильників газу та за їх відсутності (за нормами споживання), відповідно до цін, визначених Прейскурантами на природний газ з ресурсів НАК «Нафтогаз України»для застосування підприємствами Компанії, які затверджені відповідними наказами.

Як було зазначено вище, відповідач реалізує поставляємий позивачем газ населенню тільки Генічеського району Херсонської області, 99 % якого мають прилади обліку газу.

За таких обставин суд вважає, що пункт 3 додатку № 3 до договору має бути викладений в редакції відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.В задоволенні позову відмовити.

2.Визнати укладеною між ДАТ "Чорноморнафтогаз" та ВАТ "Херсонгаз" додаткову угоду № 3 до договору купівлі-продажу газу № 940-ПГ-2006 від 17.01.06 р.

3.Визнати пукт 3 додаткової угоди № 3 до договору купівлі-продажу природного газу № 940-ПГ-2006 від 17.01.2006 р. в редакції ВАТ "Херсонгаз".

4.Копію рішення направити сторонам до відома.

Суддя Л.І. Александрова

Дата підписання рішення 08.10.07 р.