Ухвала від 23.06.2010 по справі 2а-51/10/0531

Головуючий у 1 інстанції - Гладишева О.В.

Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2010 року справа №2а-51/10/0531

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Гаврищук Т.Г.

суддів: Білак С.В.

Сухарька М.Г.

при секретарі судового засідання Драній Л.Г.

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_3

від відповідачів: Аксьонов І.В. - довіреність від 23.06.10р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 09 лютого 2010 року по адміністративній справі № 2а-51/10/0531 за позовом ОСОБА_3

до 1) Ананьєвої Наталії Євгенівни головного державного санітарного лікаря Пролетарського району м. Донецька; 2) Пролетарської районної СЕС м. Донецька про скасування постанови № 201/04 від 16.04.2009 року про накладення штрафу і закриття справи,-

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Куйбишевського районного суду м. Донецька від 09 лютого 2010року у справі № 2а-51/10/0531 в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Ананьєвої Наталії Євгенівни головного державного санітарного лікаря Пролетарського району м. Донецька; Пролетарської районної СЕС м. Донецька про скасування постанови № 201/04 про накладення штрафу і закриття справи було відмовлено.

В апеляційній скарзі та під час апеляційного розгляду справи ОСОБА_3 просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідачів під час апеляційного розгляду справи та в письмових запереченнях проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважає, що постанова суду є законною та обґрунтованою, ухвалена судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі.

Представники позивача, відповідача у судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне.

15.04.2009 року завідуючим відділенням праці Пролетарської СПС лікарем Пилипенко А.Т. була здійснена перевірка ТОВ «Еллан-Транс» щодо організації попереднього та періодичного медогляду працюючих ТОВ «Евлан-Транс» у шкідливих умовах праці, за результатами якої складений акт від 15.04.2009р., яким встановлено, що водії в кількості 3-х осіб, які працюють у шкідливих і тяжких умовах праці, не пройшли попередній і періодичний медичний огляд згідно з наказом МОЗ України №246 від 21.05.2007 року.

У зв'язку із виявленими порушенням було складено протокол про порушення санітарних норм від 15.04.2009 року та винесено постанову про накладення штрафу № 201/04 від 16.04.2010 року, якою до ОСОБА_3 за порушення ст. 26 Закону України від 24.02.94р. № 4004 «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» застосовано штраф у сумі 102 грн.

Згідно до ст.26 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» працівники підприємств харчової промисловості, громадського харчування і торгівлі, водопровідних споруд, лікувально-профілактичних, дошкільних і навчально-виховних закладів, об'єктів комунально-побутового обслуговування, інших підприємств, установ, організацій, професійна чи інша діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може спричинити поширення інфекційних захворювань, виникнення харчових отруєнь, а також працівники, зайняті на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, повинні проходити обов'язкові попередні (до прийняття на роботу) і періодичні медичні огляди.

Статтею 17 Закону України "Про охорону праці" встановлено, що роботодавець зобов'язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року. Порядок проведення медичних оглядів визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21.05.2007 N 246, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 липня 2007р. за N 846/14113, згідно до п.2.14 якого працівники транспортних засобів проходять попередні (періодичні) медичні огляди як працівники, зайняті на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, з урахуванням специфіки діяльності, шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, окрім тих, які підлягають оглядам відповідно до наказу МОЗ та МВС України від 05.06.2000 N 124/345 "Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції 18.07.2000 за N 435/4656.

Тобто, за приписами наведеної норми працівники транспортних засобів проходять попередні (періодичні) медогляди як працівники, зайняті на важких роботах, роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, з урахуванням специфіки діяльності, шкідливих і небезпечних чинників виробничого середовища і трудового процесу.

Періодичність проведення медичних оглядів, фах лікарів, які беруть участь у їх проведенні, перелік необхідних лабораторних, функціональних та інших досліджень, медичні протипоказання допуску до виконання робіт, пов'язані із впливом виробничих факторів, визначені в Переліку шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, при роботі з якими обов'язкові попередній (періодичні) медичний огляд працівників, наведеному в додатку № 4 до наказу Міністерства охорони здоров'я України N 246, згідно до якого до шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу належить, у тому числі:

- 5.3.1, 5.3.2 Локальна та загальна вібрація;

- 6.1.4 Роботи, що пов'язані з вимушеними нахилами корпуса(за візуальною оцінкою більше 30 град. від вертикалі) більше 100 разів за зміну;

- 6.1.5 Перебування у вимушеній робочій позі (на колінах, навпочіпки та ін.): до 25% часу зміни ;

- 1.28 Вуглеводні насичені та ненасичені: аліфатичні, аліциклічні терпени (метан, пропан, парафіни, етилен, пропілен, ацетилен, циклогексан та ін.);

- 1.1 Неорганічні сполуки азоту (аміак, кислота азотна, азоту оксиди, азоту діоксид (у перерахунку на NO ),

- 1.2 Альдегіди аліфатичні (насичені, ненасичені) іА К ароматичні (формальдегід , ацетальдегід, акролеїн, бензальдегід, фталевий альдегід та ін.)

Враховуючи, що робота водіїв пов'язана із шкідливими та небезпечними факторами трудового процесу, наведеними у додатку №4 до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21.05.2007 N 246, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що позивач зобов'язаний був забезпечити проведення попереднього і періодичних медичних оглядів таких працівників.

Згідно до п.2.22 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України 21.05.2007р. N 246, контроль за організацією проведення попередніх та періодичних медоглядів покладається на заклади державної санепідслужби, за якістю проведення медоглядів - на органи охорони здоров'я та спеціалізовані ЛПЗ, які мають право встановлювати діагноз щодо професійних захворювань.

Статтею 26 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» встановлено, що працівники підприємств харчової промисловості, громадського харчування і торгівлі, водопровідних споруд, лікувально-профілактичних, дошкільних і навчально-виховних закладів, об'єктів комунально-побутового обслуговування, інших підприємств, установ, організацій, професійна чи інша діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може спричинити поширення інфекційних захворювань, виникнення харчових отруєнь, а також працівники, зайняті на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, повинні проходити обов'язкові попередні (до прийняття на роботу) і періодичні медичні огляди.

Власники підприємств, установ, організацій або уповноважені ними органи несуть відповідальність згідно з чинним законодавством за організацію і своєчасність проходження працівниками обов'язкових медичних оглядів і допуск їх до роботи без наявності необхідного медичного висновку.

Згідно до ч.1 ст.46 цього Закону за порушення санітарного законодавства або невиконання постанов, розпоряджень, приписів, висновків посадових осіб органів, установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби на осіб, винних у вчиненні таких правопорушень, може бути накладено штраф у таких розмірах: на посадових осіб - від одного до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

Постанови про накладення штрафу та застосування фінансової санкції за порушення санітарного законодавства виносяться на підставі протоколу про порушення санітарних норм, оформленого у встановленому порядку, і є обов'язковими для виконання.

Такі постанови можуть видавати головні державні санітарні лікарі та їх заступники - за порушення, передбачені частиною першою статті 46цього Закону (стаття 47 Закону).

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що приймаючи постанову, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, а тому судом першої інстанції правомірно було відмовлено у задоволенні позову.

Посилання позивача на Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства внутрішніх справ України 05.06.2000 N 124/345, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 липня 2000р. за N 435/4656, колегією суддів не прийнято до уваги оскільки наведеною нормою визначений порядок проведення медичного огляду кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів з метою визначення здатності кандидатів у водії та водіїв до безпечного керування транспортними засобами.

Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України 21.05.2007 N 246, (порушення вимог якого було встановлено при здійсненні перевірки) визначає процедуру проведення медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці. Тобто, вирішальним є наявність або відсутність шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи .

Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.

Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 09 лютого 2010року по справі № 2а-51/10/0531 - залишити без задоволення.

Постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 09 лютого 2010 року по справі № 2а-51/10/0531 - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 23 червня 2010 року. Ухвала у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 25 червня 2010 року.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий: Гаврищук Т.Г.

Судді: Сухарьок М.Г.

Білак С.В.