Ухвала від 16.06.2010 по справі 2а-23804/09/1270

Головуючий у 1 інстанції - Солоніченко О.В.

Суддя-доповідач - Арабей Т.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2010 року справа №2а-23804/09/1270

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого Арабей Т.Г.

суддів Юрко І.В., Геращенка І.В.

при секретарі Тімченко М.Ю.

за участю:

представника позивача Каргаєва Д.М. за довіреністю.

представника відповідача Басакіна В.В. за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 січня 2010 року по адміністративній справі № 2а-23804/09/1270 за позовом Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» до Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення та його скасування,-

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13 січня 2010 року у справі №2а-23804/09/1270 задоволено позов Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» до Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення та його скасування, внаслідок чого визнано неправомірним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 25.05.2009 року № 0000272340/0, яким визначено суму податкового зобов'язання (з урахування штрафних (фінансових) санкцій) за платежем податок на додану вартість в сумі 1210636,00 грн. філії «Краснодонтеплокомуненерго» ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго».

Не погодившись з судовим рішенням Краснодонська об'єднана державна податкова інспекція Луганської області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. Апеляційна скарга мотивується порушенням місцевим судом норм матеріального та процесуального права, а саме ст. 159 КАС України, Закону України від 21.12.2000 року № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», наказу ДПА України № 80 від 19.02.1998 року «Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.03.1998 року за № 172/2612, наказу ДПА України від 10.08.2005р. № 327 «Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005р. за № 925/11205, наказу ДПА України № 110 від 28.02.2007р. «Про затвердження Порядку взаємодії між структурними підрозділами органів державної податкової служби з питань реєстрації та обліку платників податків».

Представник позивача просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Представник апелянта підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає останні необґрунтованими, а постанову суду такою, що підлягає залишенню без змін з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що філія „Краснодонтеплокомуненерго" ЛОКСТП „Луганськтеплокомуненерго" взята на податковий облік Краснодонською ОДПІ 21.01.1997 року за №1200.

20.02.09 року ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго» видало наказ № 19 «Про ліквідацію філіії «Краснодонтеплокомуненерго» ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго».

25.02.2009 року позивач надав Державному реєстратору у виконавчому комітеті Луганської міської ради повідомлення про закриття відокремленого підрозділу.

02.03.2009 року в державний реєстр внесені відомості про закриття відокремленого підрозділу.

У період з 08.04.2009 року по 29.04.2009 року працівниками Краснодонської ОДПІ було проведено позапланову невиїзну перевірку філії «Краснодонтеплокомуненерго» ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007 року по 31.03.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007 р. по 31.03.2009р. За результатами перевірки було складено акт перевірки від 08.05.2009р. № 840/23-05514494.

Висновками акту перевірки було зафіксовано порушення п. п. 3.1.1. п. 3.1., п.п. 3.2.7., п. 3.2.; п. 4.1., п.п. 4.5.1. п. 4.5. ст.4; п.п. 7.2.6. п. 7.2., п.п. 7.3.5., п. 7.3., п.п. 7.4.2., п.п. 7.4.5., п. 7.4. ст. 7; п. 11.11., абз. 16 п. 9.8. ст. 9. Закону України «Про податок на додану вартість». На підставі вказаного акту перевірки відповідачем 25.05.2009р. прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000272340/0, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість в сумі 1210636,00 грн. філії «Краснодонтеплокомуненерго» ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго»,який згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 24.04.2009 року в реєстрі відсутній .

Підставою для початку проведення заходів по зняттю з обліку Філії стало отримання Краснодонською ОДПІ повідомлення органу державної реєстрації про закриття відокремленого підрозділу та заяви за ф. № 8-ОПП від Філії „Краснодонтеплокомуненерго" ЛОКСТП „Луганськтеплокомуненерго" від 25.03.09 вх. №421.

Спірним по даній справі є факт перевірки та прийняття повідомлення- рішення № 0000272340/0 від 25.05.2009 року відповідно філії «Краснодонтеплокомуненерго» ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго», тобто підрозділу який закрито.

Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначає Закон України „Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.90р. № 509-ХІІ (надалі - Закон 509).

Порядок зняття з обліку платників податків в органах державної податкової служби встановлено Наказом ДПА України № 80 від 19.02.1998 року Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.03.1998 року за № 172/2612 (надалі - Порядок №80)

Дія цього порядку поширюється на представництва, філії та інші відокремлені підрозділи юридичної особи в разі прийняття юридичною особою рішення про їх закриття.

Відповідно до п.8.2.1. Порядку у разі прийняття рішення про припинення юридичної особи призначається та одночасно проводиться перевірка юридичної особи та її не знятих з обліку відокремлених підрозділів. У разі прийняття рішення про закриття відокремленого підрозділу призначається і проводиться перевірка підрозділу, який закривається, та може бути призначена перевірка юридичної особи в установленому законодавством порядку. Якщо у таких випадках юридична особа та її відокремлений підрозділ (відокремлені підрозділи) перебувають на обліку в різних органах державної податкової служби, організацію взаємодії відповідних органів щодо проведення перевірки здійснює той орган державної податкової служби, у якому перебуває на обліку юридична особа.

Відповідно до п.8.5. Порядку №80, якщо після проведеної перевірки платника податків та на наступний день після спливу законодавчо визначених строків сплати узгоджених податкових зобов'язань платника податків встановлено факт наявності податкового боргу (за даними карток особових рахунків платника податків), апеляційного узгодження податкових зобов'язань (за даними реєстру податкових повідомлень), несплати податку з доходів фізичних осіб із сум доходів, нарахованих (виплачених) найманим працівникам (за даними акта перевірки), підрозділ обліку та звітності і відповідні підрозділи, які здійснювали перевірку, складають повідомлення про податкові зобов'язання та несплачені податки за формою № 10-ОПП (додаток 10), заповнюючи в такому повідомленні відповідно пункт 1 та пункти 2 і 3, після чого передають його підрозділу погашення прострочених податкових зобов'язань для надсилання комісії з припинення (ліквідаційній комісії, ліквідатору) або особі, відповідальній за погашення податкових зобов'язань або податкового боргу, що є такою згідно з законодавством у разі ліквідації платника податків. Копії таких повідомлень передаються до підрозділу з обліку платників податків. Зазначене повідомлення дозволяється видавати платнику податків для пред'явлення у відповідні органи.

Підпунктом «б» ч.2 п. 8.5 Порядку № 80 передбачено, що особою, відповідальною за погашення податкових зобов'язань або податкового боргу платника податків у разі ліквідації платника податків, є: стосовно філій, відділень, інших відокремлених підрозділів платника податків, які ліквідуються, - такий платник податків.

При проведенні заходів, пов'язаних з припиненням платника податків, орган державної податкової служби організовує та планує їх таким чином, щоб повідомлення за формою № 10-ОПП було отримане особою, відповідальною за погашення податкових зобов'язань або податкового боргу платника податків, не пізніше строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог .

П.8.7.4. Порядку № 80 передбачено, що податкові зобов'язання та/або податковий борг знятого з обліку відокремленого підрозділу юридичної особи передаються до карток юридичної особи. Облікова справа закритого відокремленого підрозділу юридичної особи долучається до облікової справи такої юридичної особи.

Тобто, вбачається, що обов'язок погашення податкового зобов'язання філії вказаними нормами покладено на юридичну особу, а саме ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго», а не його філію.

Таким чином, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.05.2009 року № 0000272340/0, яким визначено суму податкового зобов'язання (з урахування штрафних (фінансових) санкцій) за платежем податок на додану вартість в сумі 1210636,00 грн. філії «Краснодонтеплокомуненерго» ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго».

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає постанову суду І інстанції такою, що прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 71, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И ЛА:

Апеляційну скаргу Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області - залишити без задоволення, постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 січня 2010 р. у справі № 2-а-23804/09/1270 - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 16 червня 2010 року. Ухвала у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 21 червня 2010 року.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий Т.Г.Арабей

Судді І.В.Юрко

І.В.Геращенко