08.02.2022 Справа № 696/117/22
2-а/696/4/22
про залишення адміністративного позову без руху
08 лютого 2022 року м. Кам'янка
Суддя Кам'янського районного суду Черкаської області Білопольська Н.А., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції м. Київ, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Кам'янського відділу державної виконавчої служби у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -
До Кам'янського районного суду Черкаської області надійшов зазначений адміністративний позов.
Вказаний адміністративний позов не відповідає вимогам законодавства та підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Згідно із ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Як передбачено ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно із ст. 289 КУпАП скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, постанов у справі про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 132-2 цього Кодексу, та/або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), - протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Із поданої позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує постанову від 11 вересня 2021 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України. У позовній заяві ОСОБА_1 зазначає, що дізналася про оскаржувану постанову лише 26 січня 2022 року, під час звернення до Кам'янського відділу державної виконавчої служби у Черкаському районі Черкаської області Центрального
міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ). Однак, на підтвердження того, що позивач дізналася про оскаржувану постанову саме 26 січня 2021 року нею не надано будь-яких доказів.
Адміністративний позов щодо оскарження постанови зареєстрований у Кам'янському районному суді Черкаської області 07 лютого 2022 року, тобто із пропуском строку звернення до суду.
Матеріали позову не містять заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із даним позовом та відсутні будь-які докази поважності причин пропуску такого строку.
Отже, у разі пропуску строку звернення до суду із поважних причин, позивачу необхідно надати заяву про поновлення такого строку та надати докази поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду із даним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, та керуючись ч. 1 ст. 169, ст.ст. 248, 256 КАС України,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції м. Київ, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Кам'янського відділу державної виконавчої служби у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, - залишити без руху.
Строк для усунення недоліків не може перевищувати десяти днів з дня вручення даної ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог даної ухвали в зазначений строк, адміністративний позов буде вважатися неподаним та повернутий.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Н.А. Білопольська